KMFDM

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
KMFDM
Ilustracja
Występ na żywo w czasie trasy koncertowej WTF?! w 2011 roku
Pochodzenie Paryż, Francja
Gatunek rock industrialny
metal alternatywny
nu metal (2002-2004)
Aktywność 1984–1999
2002–
Wydawnictwo muzyczne Wax Trax! Records
TVT Records
Metropolis Records
Sanctuary Records
KMFDM Records
Powiązania MDFMK, Excessive Force, Pig, KGC, Slick Idiot, The Spittin’ Cobras
Skład
Sascha Konietzko
Lucia Cifarelli
Jules Hodgson
Andy Selway
Steve White
Strona internetowa

KMFDM (skrót od Kein Mehrheit Für Die Mitleid) – niemiecki zespół muzyczny grający rock industrialny, założony 29 lutego 1984 przez Saschę Konietzko w Paryżu we Francji. Jako główny producent, wokalista, autor tekstów i multiinstrumentalista, Konietzko jest jedynym stałym członkiem zespołu. KMFDM sprzedało ponad 2 miliony płyt na całym świecie[1].

Historia zespołu[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

Zespół KMFDM został założony 29 lutego 1984 roku w Paryżu we Francji podczas otwarcia festiwalu artystycznego dla młodych europejskich artystów w Grand Palais. Pierwszymi członkami zespołu byli Sascha Konietzko, niemiecki artysta Udo Sturm i czterej polscy górnicy. W tym samym dniu wymyślono nazwę KMFDM dla zespołu, która jest skrótem od zdania Kein Mehrheit Für Die Mitleid, które jest tłumaczone jako bez litości dla większości, ale w praktyce jest niepoprawne gramatycznie[2][3].

1984-89[edytuj | edytuj kod]

Początkowy skład zespołu szybko się rozpadł, a Konietzko zaczął poszukiwać osób, które mogłyby dołączyć do zespołu. Niedługo po tym do zespołu dołączyli Nicklaus Schandelmaier, który przyjął pseudonim artystyczny En Esch, a także Raymond Watts. W 1984 roku zespół wydał swój pierwszy album studyjny Opium, a dwa lata później, w grudniu 1986, drugi album studyjny What Do You Know, Deutschland?. Zespół w tym okresie nawiązał współpracę z artystą Aidanem Hughesem, który od tamtego czasu tworzy okładki albumów zespołu. W 1988 roku KMFDM wydało swój trzeci album studyjny Don’t Blow Your Top. Podczas prac nad albumem z zespołu odszedł Watts. Album i dotychczasowa działalność zespołu zyskała uznanie amerykańskiej wytwórni muzycznej Wax Trax! Records, która wydała wiele kolejnych albumów zespołu – KMFDM tym samym z mało znanego lokalnego niemieckiego zespołu stał się, za sprawą kolejnych albumów, które odniosły bardzo duży sukces, jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów muzyki industrialno-rockowej w USA i na świecie. W 1989 ukazał się czwarty album studyjny zespołu – UAIOE[4][5][6].

1990-94[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 1989 i styczniu 1990 KMFDM wybrało się w swoją pierwszą trasę koncertową wraz z zespołem Ministry. W 1990 do zespołu dołączył gitarzysta Günter Schulz. W listopadzie 1990 ukazał się piąty album KMFDM Naïve, pierwszy album grupy, który zyskał dużą popularność i sukces. Lider zespołu KMFDM, Konietzko, przeniósł się w 1991 do Chicago – wówczas KMFDM wraz z zespołami Ministry, My Life with the Trill Kill Kult i Revolting Cocks, stało się częścią industrialnej sceny muzycznej w regionie Chicago. W 1992 roku wydany został szósty album studyjny KMFDM Money. W tym czasie do zespołu dołączył gitarzysta Mark Durante. W 1993 roku wydany został siódmy album KMFDM Angst, który odniósł sukces, sprzedając się w postaci 100 000 egzemplarzy w ciągu dwóch lat. Utwór z tego albumu A Drug Against War stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów zespołu[5][7].

Szczyt popularności – 1995-97[edytuj | edytuj kod]

Środek i koniec lat 90. był okresem największej popularności KMFDM. W 1995 wydany został ósmy i najbardziej popularny album zespołu KMFDM Nihil. Sprzedał się on w krótkim okresie w nakładzie 209 000 egzemplarzy. Raymond Watts powrócił do zespołu przy pracach nad tym albumem, a do zespołu także dołączył perkusista Bill Rieflin. Utwór Juke Joint Jezebel z albumu Nihil jest uważany za najpopularniejszy utwór zespołu. Pojawił się on na ścieżkach dźwiękowych do filmów Bad Boys i Mortal Kombat. Rok później, w 1996, ukazał się album Xtort, który również osiągnął duży sukces, sprzedając się w nakładzie 200 000 egzemplarzy. Album był promowany singlem Power, który sprzedał się w postaci 100 000 egzemplarzy. Lider zespołu stwierdził po latach, że Xtort to jego ulubiony album z tych, które jego zespół tworzył w latach 90., w okresie największego sukcesu KMFDM. W 1997 do zespołu dołączyli Abby Travis, Nivek Ogre i Tim Skold. We wrześniu 1997 wydany został album Symbols, który po raz kolejny okazał się sukcesem. Najpopularniejszymi utworami z tego albumu były Megalomaniac i Anarchy. W 1998 zostały wydane albumy kompilacyjne Retro i Agogo. W końcówce 1998 roku zaczęły się pogarszać relacje między członkami zespołu[8][9][10].

1999-2003[edytuj | edytuj kod]

W 1999 został wydany album Adios. W trakcie prac nad nim do zespołu dołączyła Nina Hagen. Jednakże zespół rozpadł się wkrótce po jego wydaniu przez nasilające się tarcia między członkami KMFDM. Ponadto w dniu wydania albumu Adios 20 kwietnia 1999 doszło do masakry w Columbine High School, w której zginęło 15 osób, w tym dwaj napastnicy-samobójcy, a 24 zostały ranne i której nastoletni sprawcy Eric Harris i Dylan Klebold byli ogromnymi fanami zespołu KMFDM, a także Nine Inch Nails i Marilyn Mansona, co zaczęły wykorzystywać media, rozpowszechniając tezę jakoby sprawcy rzekomo inspirowali się brutalną muzyką. Konietzko wydał oświadczenie w imieniu zespołu, w którym potępił zamach i odciął się od zarzutów ze strony mediów. Zespół był nieaktywny przez prawie 3 lata, w 2002 ukazał się album Attak. Wówczas do zespołu dołączyła Lucia Cifarelli. Zespół po ożywieniu po trzyletniej nieaktywności grał wtedy w składzie Konietzko, Cifarelli, Rieflin, Skold i Watts. Konietzko i Cifarelli nawiązali ze sobą bliższą znajomość i wkrótce zostali parą. W 2003 ukazał się album WWIII, który był bardzo polityczny – teksty piosenek z albumu krytykują wojny na Bliskim Wschodzie i polityczną rzeczywistość Ameryki. W tym czasie Tim Skold odszedł z KMFDM i dołączył do zespołu Marilyn Manson, a do KMFDM dołączyli Jules Hodgson, Steve White i Andy Selway[11][12][13][14].

2004-2007[edytuj | edytuj kod]

W 2005 roku ukazał się album Hau Ruck, odnosząc pierwszy tak duży sukces od czasu albumów KMFDM z lat 90. W 2006 ukazał się minialbum Ruck Zuck, zawierający remiksy z Hau Ruck. W 2007 wydano album Tohuvabohu, a rok później minialbum Brimborium. W październiku 2007 Konietzko i Cifarelli przeprowadzili się do Niemiec, reszta członków zespołu pozostała w Stanach[15][16][7].

2008-2014[edytuj | edytuj kod]

W 2009 roku wydano album Blitz, a w 2010 remiksowy album Krieg[15]. W dniu 14 grudnia 2010 roku na oficjalnej stronie KMFDM pojawiła się grafika z napisem All Systems Have Been Ripped. The Internet Has Been Shut Down. na znak sprzeciwu wobec cenzury w internecie[17]. W kwietniu 2011 roku wydano album WTF?!, a niektórzy członkowie zespołu wzięli udział w akcji charytatywnej wytwórni Wax Trax![18]. W 2013 roku wydano album Kunst, a rok później album Our Time Will Come[19][20].

Od 2015[edytuj | edytuj kod]

Po wydaniu Our Time Will Come zespół przez prawie trzy lata pracował nad nowym albumem – Hell Yeah! zostało wydane 18 sierpnia 2017 roku[21]. We wrześniu 2019 roku ukazał się album Paradise[22].

Styl[edytuj | edytuj kod]

Muzyka zespołu jest określana jako industrialna[23], industrialno-rockowa[24], electro-industrialna[25], industrial metalowa i techno-industrialna[26]. Pierwsze albumy KMFDM z lat 80. charakteryzowały się częstym użyciem samplingu, a głównymi wówczas instrumentami były syntezatory i maszyny perkusyjne[27]. Zespół opiera swoją muzykę na partiach gitar elektrycznych, łączy industrial z metalem. Od początku lat 90. muzyka KMFDM jest połączeniem muzyki elektronicznej i heavy metalu[28][29]. Wielu muzyków, którzy grali w zespole, to multiinstrumentaliści, więc w muzyce zespołu jest pewien stopień wszechstronności[7]. Wiele albumów zawiera co najmniej jeden utwór, w którego tekście zespół żartuje z samego siebie, np. w utworach Sucks i Inane[30][31]. Teksty wielu utworów zespołu wyrażają polityczne zaniepokojenie sytuacją na świecie i wzywają do odrzucenia terroryzmu, przemocy, ucisku, cenzury i wojen[32][33]. W utworach czasami pojawiają się przemówienia przywódców politycznych[29].

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Album Naïve z 1990 roku został bardzo szybko wycofany z dystrybucji przez utwór Liebeslied, który zawierał nieautoryzowany sample Carmina Burana Carla Orffa[8]. Wydawca utworów Orffa zagroził zespołowi podjęciem kroków prawnych[34]. Oryginalny Naïve jest dziś uważany za rzadkość, a wszelkie reedycje albumu zawierają edytowaną wersję Liebeslied z usuniętym kontrowersyjnym fragmentem[35].

KMFDM po masakrze w Columbine High School z 1999 roku zaczęło być, wraz z innymi zespołami grającymi metal lub industrial, atakowane przez media i opinię publiczną za fakt, że sprawcy byli fanami zespołu. Pomimo zdecydowanego potępienia zamachu przez lidera zespołu i odcięcia się od zarzutów medialnych o rzekomej brutalności lub pochwalaniu przemocy w piosenkach, masakra zaszkodziła wizerunkowi zespołu – często bywał on przywoływany przez tzw. naśladowców Columbine, m.in. sprawców ataków w Tuusula, Kauhajoki, Centennial, Townville[36], Aztec[37], Sosnovym Borze, Santa Fe i Kerczu, którzy nawiązywali w różny sposób do KMFDM przed swoimi atakami[38]. Konietzko skomentował to po atakach w Tuusula i Kauhajoki, że po masakrze w Columbine zaczął się martwić o to, że w przyszłości pojawią się osoby, które będą naśladowcami sprawców tej masakry – potępił on także po raz kolejny te ataki[39].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Albumy koncertowe[edytuj | edytuj kod]

Albumy kompilacyjne[edytuj | edytuj kod]

Albumy remiksowe[edytuj | edytuj kod]

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. KMFDM Return with New Album (ang.). Revolver. Future US Inc, 12 lipca 2007. [dostęp 24 lipca 2012].
 2. KMFDM | Biography, Albums, Streaming Links | AllMusic, allmusic.com [dostęp 2021-02-17] (ang.).
 3. KMFDM interview in Rolling Stone magazine, waste.org [dostęp 2021-02-17].
 4. Missing Foundation | Biography & History | AllMusic, allmusic.com [dostęp 2021-02-17] (ang.).
 5. a b History, kmfdm.net [dostęp 2021-02-17] [zarchiwizowane z adresu 1997-04-08].
 6. Don’t Blow Your Top – KMFDM | Songs, Reviews, Credits | AllMusic, allmusic.com [dostęp 2021-02-17] (ang.).
 7. a b c hybridmagazine.com :: indie counter-culture daily, no secret handshakes, hybridmagazine.com [dostęp 2021-02-17] [zarchiwizowane z adresu 2002-08-10].
 8. a b German Engineering, Astounding Ingenuity, Two Decades of Conceptual Continuity, kmfdm.net [dostęp 2021-02-17] [zarchiwizowane z adresu 2002-12-10].
 9. KMFDM Reflect on 3-Decade Career & Hating Their Biggest Hit 'Juke Joint Jezebel' | Billboard | Billboard, billboard.com [dostęp 2021-02-19] (ang.).
 10. Discography – Symbols, kmfdm.net [dostęp 2021-02-17] [zarchiwizowane z adresu 2010-03-08].
 11. CMJ New Music Monthly – Google Książki, google.com [dostęp 2021-02-17].
 12. KMFDM And Rammstein Speak Out About Columbine – MTV, mtv.com [dostęp 2021-02-17] (ang.).
 13. Billboard – Google Książki, google.com [dostęp 2021-02-17].
 14. Biography – Profiles, kmfdm.net [dostęp 2021-02-17] [zarchiwizowane z adresu 2012-02-04].
 15. a b https://www.billboard.com/music/kmfdm/chart-history/dance/electronic-albums-c.
 16. http://www.ultimate-guitar.com/interviews/interviews/sascha_konietzko_of_kmfdm_i_actually_am_not_a_musician.html.
 17. All Systems Have Been Ripped. The Internet Has Been Shut Down, kmfdm.net [dostęp 2021-02-17] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-24].
 18. Done with the Past – ReGen Magazine, regenmag.com [dostęp 2021-02-17] (ang.).
 19. KMFDM Announces New Album, Release Date, AND Reveal NSFW Album Cover – Bloody Disgusting, bloody-disgusting.com [dostęp 2021-02-17] (ang.).
 20. https://www.facebook.com/officialkmfdm/posts/10152469403757658.
 21. KMFDM Return With New EP, Album and U.S. Tour ::KMFDM News ::antiMusic.com, antimusic.com [dostęp 2021-02-17].
 22. KMFDM announces details of latest album – ReGen Magazine, regenmag.com [dostęp 2021-02-17] (ang.).
 23. All Music Guide to Rock: The Definitive Guide to Rock, Pop, and Soul – Google Książki, google.com [dostęp 2021-02-17].
 24. CMJ New Music Report – Google Książki, google.com [dostęp 2021-02-17].
 25. Angst – KMFDM | Songs, Reviews, Credits | AllMusic, allmusic.com [dostęp 2021-02-17] (ang.).
 26. Billboard – Google Książki, google.com [dostęp 2021-02-17].
 27. KMFDM – Blogcritics Music, blogcritics.org [dostęp 2021-02-17] [zarchiwizowane z adresu 2011-06-05].
 28. Alternative Rock – Dave Thompson – Google Książki, google.com [dostęp 2021-02-17].
 29. a b The Trouser Press record guide: Robbins, Ira A.: Free Download, Borrow, and Streaming: Internet Archive [dostęp 2021-02-17] (ang.).
 30. Angst – KMFDM | Songs, Reviews, Credits | AllMusic, allmusic.com [dostęp 2021-02-17] (ang.).
 31. CMJ New Music Monthly – Google Książki, google.com [dostęp 2021-02-17].
 32. Nihil – KMFDM | Songs, Reviews, Credits | AllMusic, allmusic.com [dostęp 2021-02-17] (ang.).
 33. Lyrics – Terror, kmfdm.net [dostęp 2021-02-17] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-04].
 34. SPIN – Google Książki, google.com [dostęp 2021-02-17].
 35. Naïve/Hell to Go – KMFDM | Songs, Reviews, Credits | AllMusic, allmusic.com [dostęp 2021-02-17] (ang.).
 36. https://schoolshooters.info/sites/default/files/reading_between_the_lines_1.0.pdf.
 37. https://schoolshooters.info/sites/default/files/atchison_online_1.0.pdf.
 38. Russia probes Columbine link to three school massacres | Daily Mail Online, dailymail.co.uk [dostęp 2021-02-17] (ang.).
 39. Don’t shoot up the school... – NRK Kultur og underholdning, nrk.no [dostęp 2021-02-17] (norw. bokmål).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]