Katedra grecko-prawosławna św. Andrzeja w Londynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katedra grecko-prawosławna św. Andrzeja
sobór katedralny
Ilustracja
Widok ogólny katedry
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Miejscowość Coat of Arms of The City of London.svg Londyn
Wyznanie prawosławne
Kościół Patriarchat Konstantynopolitański
Diecezja Arcybiskupstwo Tiatyry i Wielkiej Brytanii
Katedra od 1970
Wezwanie św. Andrzeja
Wspomnienie liturgiczne 30 listopada/13 grudnia
Położenie na mapie gminy Camden
Mapa konturowa gminy Camden, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Katedra grecko-prawosławna św. Andrzeja”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Katedra grecko-prawosławna św. Andrzeja”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Katedra grecko-prawosławna św. Andrzeja”
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Katedra grecko-prawosławna św. Andrzeja”
Ziemia51°32′44,00″N 0°08′28,04″W/51,545556 -0,141122

Katedra grecko-prawosławna świętego Andrzeja (ang. The Greek Orthodox Cathedral of Saint Andrew) – katedra arcybiskupstwa Tiatyry i Wielkiej Brytanii Patriarchatu Konstantynopolitańskiego. Znajduje się w londyńskiej gminie London Borough of Camden, w dzielnicy Kentish Town, przy ulicy Kentish Town Road.

Świątynia została wzniesiona w latach 1884–1885 według projektu Ewana Christiana. Od 1957 funkcjonuje jako cerkiew grecko-prawosławna[1].

Ta święta katedra była pierwotnie kościołem anglikańskim pod wezwaniem św. Barnaby. Budowla została wybudowana w stylu trójnawowej bazyliki bez kopuły.

Od czasu przekazania wiernym greckiego prawosławia, budowla przeszła proces renowacji i modernizacji w harmonijny sposób, aby odzwierciedlić greckie prawosławie, tak, że chrześcijańscy wierni, którzy do niej wchodzą, czują, że są w prawosławnym obiekcie sakralnym. Wszystkie ściany wewnętrzne i sufity zostały urządzone z wielkim oddaniem przez mistrza ikonografa z Aten ze scenami biblijnymi, przedstawieniami proroków, świętych i męczenników w tradycyjnym stylu bizantyjskim.

Powyższe prace rozpoczęte pod kierunkiem i nadzorem ówczesnego archimandryty Chrysostomosa Mavroyannopoulosa, który pełnił funkcję archimandryty od kwietnia 1961 do 1970 i który urodził się na greckiej wyspie Naksos. W 1970 Patriarchat Konstantynopolitański mianował archimandrytę na urząd biskupa Kyanea i biskup kontynuuje do tego dnia nadzorowanie ogólnego działania katedry[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]