Katedra grecko-prawosławna św. Mikołaja w Londynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katedra grecko-prawosławna św. Mikołaja
The Greek Orthodox Cathedral of Saint Nicholas
sobór katedralny
Ilustracja
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Miejscowość

Londyn

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Patriarchat Konstantynopolitański

Arcybiskupstwo

Tiatyry i Wielkiej Brytanii

Katedra

od lat 60. XX wieku

Wezwanie

św. Mikołaja

Wspomnienie liturgiczne

6/19 grudnia

Położenie na mapie gminy Hammersmith and Fulham
Mapa konturowa gminy Hammersmith and Fulham, po lewej znajduje się punkt z opisem „Katedra grecko-prawosławna św. Mikołaja”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Katedra grecko-prawosławna św. Mikołaja”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Katedra grecko-prawosławna św. Mikołaja”
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Katedra grecko-prawosławna św. Mikołaja”
Ziemia51°30′15,00″N 0°13′59,04″W/51,504167 -0,233067

Katedra grecko-prawosławna św. Mikołaja (ang. The Greek Orthodox Cathedral of Saint Nicholas) – katedra arcybiskupstwa Tiatyry i Wielkiej Brytanii Patriarchatu Konstantynopolitańskiego. Mieści się w londyńskiej dzielnicy Shepherd’s Bush, w gminie London Borough of Hammersmith and Fulham, przy ulicy Godolphin Road.

Katedra była pierwotnie kościołem anglikańskim pod wezwaniem św. Tomasza, zaprojektowanym przez A. W. Blomfelda i wybudowanym w latach 1882–1887. Po zredukowaniu kościołów w latach 60. XX wieku świątynia stała się grecko-prawosławna, pod wezwaniem św. Mikołaja. Budowla nie posiada wieży, jej strona zewnętrzna została wzniesiona głównie z żółtej cegły i jest dość prosta, w większości z oknami lancetowymi. Nawa główna jest wysoka, z clerestorium, prezbiterium jest nieco niższe. We wnętrzu znajdują się ikony, grecko-prawosławne malowane dekoracje oraz bogato rzeźbiona ambona w stylu neobarokowym, która pochodzi z Belgii[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]