Przejdź do zawartości

Katedra w Halberstadt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Katedra śś. Szczepana i Sykstusa
Dom St. Stephanus und St. Sixtus
Ilustracja
Widok katedry od strony południowo-wschodniej
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Saksonia-Anhalt

Miejscowość

Halberstadt

Wyznanie

protestanckie

Kościół

Ewangelicki Niemiec Środkowych

Imię

św. Szczepana i Sykstusa

Położenie na mapie Saksonii-Anhaltu
Mapa konturowa Saksonii-Anhaltu, po lewej znajduje się punkt z opisem „Katedra w Halberstadt”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, w centrum znajduje się punkt z opisem „Katedra w Halberstadt”
Ziemia51°53′47″N 11°02′55″E/51,896389 11,048611

Katedra Świętych Szczepana i Sykstusa w Halberstadt (niem. Dom St. Stephanus und St. Sixtus) – zespół katedralny położony na wzgórzu katedralnym, w historycznym centrum miasta Halberstadt wSaksonii-Anhalt.

Obecna gotycka świątynia powstała w XII-XV wieku na miejscu trzech starszych kościołów, jej architektura jest przykładem recepcji francuskiego gotyku katedralnego. Poświęcona jest Św. Szczepanowi, pierwszemu męczennikowi i Św. Sykstusowi – papieżowi. Wewnątrz kryje liczne dzieła sztuki w tym liczne gotyckie rzeźby z XII-XV wieku Najcenniejszym dziełem jest wczesnogotycka Grupa Ukrzyżowania na tęczy z XII wieku. Zachował się cenny zespół gotyckich witraży w oknach Kaplicy Mariackiej (XIV w.) oraz w prezbiterium (XV w.), liczne ołtarze, w tym główny, dzieło malarza Hansa Raphona z XV -go stulecia. Przy katedrze znajduje się skarbiec (Domschatz) z bogatym zbiorem średniowiecznej rzeźby i rzemiosła artystycznego z IX-XV wieku. Katedra wraz z zabudową dawnego monasterium kanonickiego i siedziby biskupa stanowią jeden z najważniejszych gotyckich zespołów sakralnych Niemiec.

Historia

[edytuj | edytuj kod]
Widok katedry według Heinricha Wilhelma Teichgräbera

Obecna katedra jest czwartą na tym miejscu. Pierwszy kościół misyjny i od 827 katedralny za czasów Karola Wielkiego i pierwszego biskupa Halberstadt Hildegrima miała prawdopodobnie formę trójnawowej bazyliki, z niewielkim wydzielonym, zamkniętym prostokątnie prezbiterium, nawy boczne zamykały dwa wyższe od nich aneksy. Za czasów biskupa Thiatgrimsa powiększono i podwyższono prezbiterium, prawdopodobnie było flankowane od wschodu dwoma wieżami, od zachodu dodano kaplicę na planie krzyża greckiego. Za czasów Ottona I katedrę gruntownie przebudowano, była to trójnawowa bazylika z transeptem, z prezbiterium i kaplicą od wschodu – powtórzono plan kaplicy, zaś na miejscu dawnej zachodniej wzniesiono masywny westwerk. Budowę obecnej katedry, powstałej na miejscu zniszczonej przez wojska Henryka Lwa, rozpoczęto od 1236 roku, wpierw wybudowano wysmukłe prezbiterium w typie francuskiego gotyku katedralnego, które otrzymało ambit, z kaplicą Mariacką. Następnie dodano nawę główną, najmłodszą partią są nawy boczne. Rok 1491 uznaje się za datę zakończenia budowy. W XIX wieku przeszła szereg konserwacji, zaś forma obecnej fasady zachodniej ostatecznie się uformowała pod koniec XIX wieku. Pomimo zniszczeń z ostatniej wojny ocalały najcenniejsze dzieła. Odbudowa i gruntowna konserwacja ocalałych elementów przywróciły zespołowi dawną świetność.

Zabudowania monasterium kanonickiego

[edytuj | edytuj kod]

Zespół katedralny składa się z katedry, oraz zabudowań monasterium kanonickiego skupionych wokół czworobocznego wirydarza otoczonego zbudowanym w 2 ćwierci XIII w krużgankiem w stylu późnego romanizmu. Od strony zachodniej dwukondygnacyjny późnoromański budynek kryjący Tzw. Stary i Nowy Kapitularz, pierwszy z nich zachował pierwotny romański charakter. Ponad nimi refektarz, od strony wschodniej budynki dormitorium, oraz probostwa, gdzie znajduje się skarbiec. Ponadto do krużganków od strony wirydarza przylega Neuenstädter Kapelle (1503) – niewielka kaplica w której znajduje się późnogotycki tryptyk ze scenami m.in. Koronacji NMP, w oknach zachowało się kilka witrażyz XV wieku. Spośród licznych zgromadzonych w krużgankach zabytków (gł. płyty nagrobne) wyróżnia się wykonana z piaskowca figura Madonny z Dzieciątkiem w typie Sedes sapientiae, zwieńczona ozdobną konsolą i baldachimem.

Architektura katedry

[edytuj | edytuj kod]

Gotycka katedra, zbudowana w całości z kamienia, trójnawowa, orientowana bazylika, z nawą poprzeczną, wysokim (27 m.) prezbiterium zamkniętym trójboczną absydą. Prezbiterium obiega ambit, do którego przylega od wschodu trójbocznie zamknięta kaplica Mariacka, która jest nakryta osobnym dachem. Na zewnątrz ściany są oszkarpowane, szkarpy ambitu są pokryte bogatą dekoracją kamieniarską i zwieńczone pinaklami.

Ściany nawy głównej i prezbiterium wspierają łuki oporowe. Elewacje ścian bocznych transeptu są zwieńczone trójkątnymi szczytami, dekorowanymi ślepymi maswerkami. Światło wpada do wnętrza przez wielkie ostrołukowe okna z bogatą dekoracją maswerkową. Dekoracja figuralna skupiona jest głównie na północnym portalu: w tympanonie scena Zaśnięcia NMP, w archiwoltach przedstawienia Sybilli i Proroków, pojedyncze figury występują w różnych częściach kościoła. Fasada, wczesnogotycka, wielokrotnie przebudowywana ostatnio w. 2 poł. XIX zwieńczona dwoma wieżami w których znajduje się zespół zabytkowych dzwonów – Osanna z 1454 o wadze 5500 kg, wys. 198,5 cm., odlany przez ludwisarza Johannesa Florisa, czy dwa Henryka Campina – Św. Wawrzyniec, (1 200kg/124,5 m) i Maria Magdalena (800 kg/108,5 cm)

Dzwony

[edytuj | edytuj kod]

Na wieżach katedry wisi 13 dzwonów, z których niektóre są średniowieczne. Wśród nich to Osanna z 1454 o wadze 4820 kg, wys. 198,5 cm., odlany przez ludwisarza Johannesa Florisa, czy dwa Henryka Campina – Św. Wawrzyniec, (1 080kg/124,5 m) i Maria Magdalena (800 kg/108,5 cm).

Nr Nazwa
Data odlania Ludwisarz Średnica
(mm)
Masa
(kg)
Dźwięk
(16tel)
Wieża
1 Domina/Dunna
(Festtagsglocke)
1999 Kunst- und Glockengießerei
Lauchhammer
2255 8320 g0 +6 Południowa
2 Osanna
(Sonntagsglocke)
1454 Johannes Floris 1985 4820 b0 –1 Północna
3 Micha
(Alltagsglocke)
1997 Kunst- und Glockengießerei
Lauchhammer
1523 2228 –7 Północna
4 Laurentiusglocke 1514 Hinrik van Campen 1245 1080 –4 Północna
5 Maria-Magdalena-Glocke 1514 Hinrik van Campen 1070 790 fis¹ –9 Północna
Stundenschlag-Glocke 1908 Bochumer Verein 1254 850 +9 Południowa
Viertelschlag-Glocke 1908 Bochumer Verein 1015 460 +7 Południowa

Ponadto dzwony są zawieszone powyżej chóru muzycznego na wysokości szczytu zachodniej fasady. Stanowią one cenny zespół średniowiecznych dzwonów, najstarsze z nich to Langhals odlany ok. 1200 r.

Nr Nazwa Data odlania Ludwisarz Średnica
(mm)
Masa
(kg)
Dźwięk
(16tel)
6 Bratwurst wczesne lata
XIII w.
vom selben
Gießer
737 199 –3
7 Sauerkohl 792 291 cis² –9
8 Stimpimp 696 229 fis² –10
9 Langhals ok. 1200 vom selben
Gießer
646 228 –9
10 Lämmchen 388 45 ~
11 Adämchen ok. 1300 unbekannt 402 56 ~dis³

Wnętrze

[edytuj | edytuj kod]
Wnętrze katedry

Architektura

[edytuj | edytuj kod]

Architekturę wnętrza cechuje spójność, poszczególne partie pomimo iż zostały wzniesione w pewnym odstępstwie czasowym posiadają cechy wspólne, z czego wynika że istniała pewna określona koncepcja, którą konsekwentnie realizowano aż do zakończenia budowy. Wnętrze jest nakryte sklepieniem krzyżowo-żebrowym (częściowo w nawach bocznych i na skrzyżowaniu naw sklepieniem gwiaździstym), które jest wsparte na służkach przylegających do filarów. Ten zasadniczy szkielet architektoniczny oprócz funkcji konstrukcyjnej posiada cechy estetyczne. Powyżej arkad znajdują się triforia, ponad nimi okna, z dekoracją maswerkową. Okna w nawach są mniejsze niż w prezbiterium i kaplicy Mariackiej, gdzie ich powierzchnia zajmuje całe ściany. To wszystko stanowi cenny przykład recepcji francuskiego gotyku katedralnego na terenie Rzeszy. Do filarów przylegają naturalnej wielkości kamienne rzeźby świętych stojących na konsolach pod baldachimami. Ponadto zachowało się wiele elementów gotyckiej rzeźby architektonicznej – kapitele, wsporniki itp. To wszystko wraz z cennym wyposażeniem wnętrza wciąż tworzy integralną, jednolitą całość.

Rzeźba

[edytuj | edytuj kod]
Wczesnogotycka Grupa Ukrzyżowania

Zespoły rzeźb, z XIII–XV w. W prezbiterium przedstawienia Apostołów wśród nich wyróżnia się Św. Piotr ukazany w stroju papieskim, na skrzyżowaniu naw przedstawienia patronów katedry, w nawie gł. m.in. Św. Maurycy, Św. Sebastian, w pozostałych częściach kościoła m.in. dwa przedstawienia Marii Magdaleny – jako jawnogrzesznica (z głębokim dekoltem) i nawrócona (w prawej ręce trzyma kadzielnicę). W kaplicy Mariackiej przedstawienia m.in. Trzech Króli.

Prezbiterium jest oddzielone od reszty kościoła XV-wieczną bogato rzeźbioną przegroda chórowa, ponad nią na belce tęczowej, datowany na 1. ćw. XIII w. zespół rzeźb ukazujących Grupę Ukrzyżowania, pośrodku krucyfiks z Jezusem w typie Chrystusa Triumfującego.

Malarstwo

[edytuj | edytuj kod]

W oknach prezbiterium, ambitu, kaplicy Mariackiej oraz transeptu zachował się niemal w całości zespół witraży, z bogatym programem ikonograficznym, m.in. cykl chrystologiczny (w Kaplicy Mariackiej) z XIV w., żywoty Marii i Św. Jana – przełom XIV i XV w.

Malarstwo tablicowe reprezentuje ołtarz główny tryptyk z 1508 r. malowany przez Hansa Raphona, scena główna przedstawia Ukrzyżowanie, którego inspiracją były średniowieczne misteria boczne skrzydła m.in. Zwiastowanie, Narodzenie Chrystusa, Pokłon Trzech Króli, oraz Ofiarowanie.

Ponadto datowana na 1592 manierystyczna ambona, XVIII-wieczne organy, późnoromański pulpit do czytania Ewangelii w formie orła (XII w.), nagrobki, epitafia itd.

Skarbiec

[edytuj | edytuj kod]
Skarbiec katedry w Halberstadt
Bizantyjska patena, Konstantynopol, schyłek XII w.
Dyptyk konsularny z kości słoniowej, Zachodnie Cesarstwo Rzymskie, 417 r.
Fatymidzki pucharek z kryształu górskiego, przełom X/XI w. oraz XII i XIV w. (dekoracja złotnicza).
Relikwiarz na ramię św. Mikołaja, ok. 1225-1250
Romański relikwiarz, ok. 1225-1250
Szafka relikwiarzowa ze sceną Zwiastowania, ok. 1225-1250. Pierwotnie w kościele NMP w Halberstadt
Szafa, ok. 1300
Maiestas Domini, fragment tapiserii z Chrystusem i apostołami, 2 poł. XII w.
Tapiseria z wizerunkiem Karola Wielkiego, ok. 1225-1250
Hans Raphon, tryptyk z Grupą Ukrzyżowania, 1508-1509 r.
Wejście do skarbca katedry

Skarbiec katedralny – Domschatz tworzy zbiór licznych dzieł malarstwa i rzemiosła artystycznego. Z malarstwa m.in. gotycki tryptyk z przedstawieniem Madonny z koralami i Dzieciątkia w otoczeniu świętych w typie Sacra Conversazione, obrazy : Męczeństwo św. Eufemii, Madonna z Dzieciątkiem w typie apokaliptycznym. Bogaty zespół relikwiarzy tworzą m.in. datowany na 1200 r. relikwiarz z kamieniem którym umęczono św. Szczepana, relikwiarz w kształcie dekorowanej tablicy, kameryzowany, filigranowy, z m.in. cierniem Chrystusowym i relikwiami Apostołów, czy trzy relikwiarze w kształcie ręki z 1225 (m.in. Św. Szczepana). Średniowieczne utensylia reprezentuje zespół XIII w. srebrnych i złotych kielichów, czy IX-wieczna patena z Bizancjum. Tapiserie m.in. wczesnoromańskie z Chrystusem w mandorli i Apostołami, Ostatniej Wieczerzą cechuje znajomość sztuki bizantyjskiej (połowa XII w.) Dworski charakter ma datowany na 1240 r. gobelin z wizerunkiem Karola Wielkiego. Spośród paramentów m.in. mitra z 1300, strój pontyfikalny z 2. poł XIII w. Ponadto XIV-wieczne antependium ze scenami męczeństwa św. Szczepana i św. Sykstusa, przenośny tryptyk z XIV wieku i wiele innych dzieł.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Peter Findeisen: Dom, Liebfrauenkirche und Domplatz, Königstein im Taunus 2005.
  • Wolfgang Schenkluhn: Halberstadt: Dom und Domschatz, Halle 2002.
  • Rolf Toman (red.): Gotyk – architektura, rzeźna, malarstwo, Köln 1998.
  • Ernst Ullmann: Gotik, Leipzig 1986.
  • Josef Adamiak, Robert Pillep: Zabytki architektury i sztuki NRD, Warszawa 1989.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]