Kołbaskowo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy wsi. Zobacz też: przejście graniczne Kołbaskowo-Pomellen.
Artykuł 53°20′9″N 14°26′18″E
- błąd 38 m
WD 53°19'59.9"N, 14°25'59.9"E, 53°24'N, 14°27'E
- błąd 14 m
Odległość 458 m
Kołbaskowo
wieś
Ilustracja
Kołbaskowo (widok ogólny)
Państwo  Polska
Województwo  zachodniopomorskie
Powiat policki
Gmina Kołbaskowo
Liczba ludności (2011) 520[1]
Strefa numeracyjna 91
Kod pocztowy 72-001
Tablice rejestracyjne ZPL
SIMC 0777786
Położenie na mapie gminy Kołbaskowo
Mapa lokalizacyjna gminy Kołbaskowo
Kołbaskowo
Kołbaskowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kołbaskowo
Kołbaskowo
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Kołbaskowo
Kołbaskowo
Położenie na mapie powiatu polickiego
Mapa lokalizacyjna powiatu polickiego
Kołbaskowo
Kołbaskowo
Ziemia53°20′09″N 14°26′18″E/53,335833 14,438333
Strona internetowa

Kołbaskowo (do 1945 niem. Kolbitzow, daw. Colbitzow) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Kołbaskowo, na Wzniesieniach Szczecińskich. Miejscowość jest siedzibą gminy Kołbaskowo. Położona jest w odległości 10 km od Szczecina przy dawnym przejściu granicznym Kołbaskowo-Pomellen z Niemcami.

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie szczecińskim.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Kołbaskowo to 520 z czego 47,1% mieszkańców stanowią kobiety, a 52,9% ludności to mężczyźni. Stanowi to 4,7% mieszkańców gminy.[1]

Transport[edytuj | edytuj kod]

Kołbaskowo, Urząd pocztowy

Przez wieś przebiega droga krajowa nr 13 na odcinku SzczecinKołbaskowoRosówek dalej do Schwedt/Oder, zaś w pobliżu autostrada A6 SzczecinBerlin przy której znajdowało się przejście graniczne.

Przez wieś biegną trasy autobusowe komunikacji miejskiej zapewniające wygodne połączenie z pobliskim Szczecinem:

Oświata[edytuj | edytuj kod]

Na terenie Kołbaskowa działa Zespół Placówek Oświatowych, w skład którego wchodzą Szkoła Podstawowa im. św. Huberta oraz Publiczne Przedszkole.

Funkcjonuje również Biblioteka Gminna, która oprócz typowej działalności polegającej na gromadzeniu i udostępnianiu swoich zbiorów - prowadzi też działalność kulturalną i oświatową. 24 lutego 2012 roku zakończono gruntowny remont, zmieniający i przebudowujący pomieszczenia wewnątrz budynku oraz dobudowano podjazd dla osób niepełnosprawnych.

Historia i zabytki[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1243 roku, gdy książę Barnim I nadał klasztorowi cysterek w Szczecinie dziesięcinę z Kołbaskowa[2]. W 1286 roku klasztor otrzymał wieś Kołbaskowo na własność i prawdopodobnie w tym czasie rozpoczęła się budowa tutejszego kościoła.

Obecny wygląd kościoła
Historyczny wygląd kościoła
Ołtarz główny

W centrum wsi znajduje się XIV-wieczny kościół[3]. Jest to późnoromańska budowla salowa, wzniesiona na planie prostokąta, bez wieży zachodniej. Elewacje ścian wymurowane są z w miarę regularnie ułożonych warstw kwadr granitowych o niewielkim tylko stopniu obróbki i o różnej wielkości. Jedynie uskokowe portale – południowy (obecnie zamurowany) i nieistniejący już dzisiaj zachodni – a także narożniki, wykonano z dokładniej obrobionych kwadr granitowych.

Elewacja wschodnia posiada charakterystyczny dla tego okresu układ trzech wąskich, ostrołukowych, rozglifionych na zewnątrz okien, z których środkowe jest nieco wyższe. Jej szczyt natomiast ozdobiony jest piramidalną blendą w obramieniu ceglanym. Elewacja zachodnia ze szczytem przesłonięta jest przez dobudowaną w XVIII wieku wieżę, nakrytą płaskim dachem namiotowym. W wieży znajduje się główne wejście do kościoła

W elewacji południowej zachował się relikt pierwotnego okna o ościeżach kamiennych i łuku zamknięcia mniej ostrym jak w pozostałych obmurowanych oknach. Także zachowany portal południowy ma tylko nieznacznie załamaną archiwoltę.

Świątynia posiada strop drewniany i nakryta jest ceramicznym dachem dwuspadowym. W roku 1984 przeprowadzono restaurację świątyni. Odbito wówczas tynki zewnętrzne, odsłonięto wątek gotycki ścian i okien. We wnętrzu odnowiono posadzkę, strop, ściany, odkryto portal południowy. Wykonano również nowe oszklenie witrażowe. Uporządkowano także plac kościelny otoczony kamienno-ceglanym murem.

Na wyposażeniu kościoła znajdują się:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Wieś Kołbaskowo w liczbach, Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 1 sierpnia 2016.
  2. Czesław Piskorski, Pomorze Zachodnie, mały przewodnik, Warszawa: Wyd. Sport i Turystyka Warszawa, 1980, s. 159-160, ISBN 83-217-2292-X, OCLC 8032482.
  3. Piotr Skurzyński "Pomorze" Wyd. Sport i Turystyka - Muza S.A. Warszawa 2007 s. 69 ​​​ISBN 978-83-7495-133-3

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]