Przejdź do zawartości

Komisja Trójstronna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Komisja Trójstronna (ang. Trilateral Commission) – prywatna, pozarządowa organizacja założona w 1973 z inicjatywy Davida Rockefellera przez 325 prywatnych osób z Europy, Japonii i Północnej Ameryki, w celu promowania bliższej współpracy między tymi rejonami. Obecnie rozszerza swoją działalność poza trzy pierwotnie zakreślone obszary[1].

Teorie dotyczące organizacji

[edytuj | edytuj kod]

W opinii byłego republikańskiego kandydata na urząd prezydenta USA, senatora Barry’ego Goldwatera (wypowiedź z 1980 roku):

Komisja Trójstronna jest międzynarodowa i jest przeznaczona, by być środkiem dla multinarodowej konsolidacji interesów bankowych/handlowych. Procesy te mają być uskuteczniane poprzez przejęcie kontroli nad polityką rządu Stanów Zjednoczonych

[2] Goldwater w swej książce[2] dodał również:

Moim zdaniem, Komisja Trójstronna jest umiejętnym skoordynowaniem wysiłków na rzecz przejęcia kontroli konsolidowania czterech centrów władzy: monetarnej, intelektualnej, kościelnej i politycznej. Konsolidacja ta (pod postacią Komisji) ma być sporządzona by bardziej cicho, bardziej wydajnie działać dla tworzenia społeczności światowej. To co naprawdę zamierzają członkowie KT, to stworzenie na świecie przewagi politycznej osób zaangażowanych w ów projekt. Komisja jest wysiłkiem mającym zbudować przewagę nadrzędną wobec narodowych centrów władzy politycznej. (Ideolodzy KT) uważają, że obfity materializm który proponują stworzyć, pokona istniejące różnice (w polityce światowej). Jako zarządcy i twórcy systemu, będą rządzić przyszłością poprzez utworzenie światowej władzy ekonomicznej

Organizacja była wielokrotnie krytykowana przez politycznych aktywistów i naukowców z dziedziny politologii[3]. Komisji wielokrotnie przypisywano chęć zawładnięcia światem. Za tą hipotezą przemawia to, że większość prezydentów USA po 1973 roku było członkami tej komisji. Zebrania komisji są całkowicie tajne i zamknięte dla prasy. Opinia publiczna mimo licznych prób, do tej pory nie była w stanie ustalić, co jest dokładnym celem działania tej plutokratycznej grupy.

Wiele nazwisk osób działających w Komisji Trójstronnej powtarza się także na listach równie tajnej i hermetycznej tzw. Grupy Bilderberg.

Niektórzy byli i obecni członkowie Komisji[1][4]

[edytuj | edytuj kod]

stan na październik 2010 r.

Byli i obecni obywatele Polski w Komisji

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Wprost – Władcy świata.
  2. a b Barry M. Goldwater, With No Apologies, wyd. Berkley, 1980, ISBN 0-425-04663-X.
  3. Konserwatyzm.pl – portal prawicowy. konserwatyzm.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-06-22)]..
  4. Pełna lista członków Komisji Trójstronnej październik 2010. trilateral.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-12)]..
  5. a b c d Wprost 24 – Władcy świata.
  6. Yale School of Management – Wanda Rapaczynski '84. mba.yale.edu. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-17)]..

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]