Barry Goldwater

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Barry Goldwater
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

2 stycznia 1909
Phoenix

Data i miejsce śmierci

29 maja 1998
Paradise Valley

Senator Stanów Zjednoczonych 1. klasy
z Arizony
Okres

od 3 stycznia 1953
do 3 stycznia 1965

Przynależność polityczna

Partia Republikańska

Poprzednik

Ernest McFarland

Następca

Paul Fannin

Senator Stanów Zjednoczonych 3. klasy
z Arizony
Okres

od 3 stycznia 1969
do 3 stycznia 1987

Poprzednik

Carl T. Hayden

Następca

John McCain

podpis
Odznaczenia
Command Pilot Badge
Legionista Legii Zasługi (USA) Medal Lotniczy (Stany Zjednoczone) Medal Pochwalny Sił Lądowych (Stany Zjednoczone) Prezydencki Medal Wolności (Stany Zjednoczone) Medal Amerykańskiej Służby Obronnej Medal Kampanii Amerykańskiej (USA) Medal Kampanii Europy-Afryki-Bliskiego Wschodu (USA) Medal Kampanii Azji-Pacyfiku (USA) Medal Zwycięstwa w II Wojnie Światowej (USA) Armed Forces Reserve Medal z trzema brązowymi klepsydrami

Barry Morris Goldwater (ur. 2 stycznia 1909 w Phoenix, zm. 29 maja 1998 w Paradise Valley) – amerykański polityk republikański z Arizony, ojciec polityka Barry'ego Goldwatera.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w stolicy Arizony, Phoenix. Jego ojciec był z pochodzenia Żydem, imigrantem z Polski[1], ale rodzina Goldwaterów należała do wyznawców kościoła episkopalnego. Jego matka, Josephine z d. Williams, była potomkinią protestanckiego teologa angielskiego Rogera Williamsa.

W czasie II wojny światowej był pilotem w US Air Force. Awansował do stopnia generała majora.

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

Goldwater został działaczem Partii Republikańskiej w 1949.

Senator po raz pierwszy[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy wybrano go w skład Senatu USA (z ramienia Partii Republikańskiej) w 1952. W czasie swej pierwszej kadencji był kolegą i zwolennikiem senatora Josepha McCarthy’ego z Wisconsin (jako jeden z 22 senatorów głosował przeciwko jego potępieniu, kiedy ten zapędził się zbyt daleko w swoich „polowaniach na czarownice” i zaczął dobierać się do wojskowego establishmentu). Przyjaźnił się też z demokratycznym senatorem z Massachusetts Johnem F. Kennedym. Nie lubił się natomiast z Lyndonem B. Johnsonem z Teksasu i Richardem Nixonem z Kalifornii (wszyscy trzej mieli zostać prezydentami).

W Senacie Goldwater reprezentował poglądy radykalnie konserwatywne. Jako jeden z nielicznych republikanów sprzeciwił się w 1964 ustawie o prawach obywatelskich. Był też zagorzałym antykomunistą.

Wybory prezydenckie w 1964[edytuj | edytuj kod]

W wyborach 1960 demokrata John Kennedy pokonał Richarda Nixona i został prezydentem. Po tragicznej śmierci Kennedy’ego w 1963 w Gabinecie Owalnym zasiadł Lyndon Johnson, który miał zamiar ubiegać się w 1964 o własny mandat.

Goldwater pokonał w prawyborach republikańskich m.in. gubernatora stanu Nowy Jork Nelsona Rockefellera (który stracił wiele na swojej sprawie rozwodowej) i uzyskał nominację jako kandydat swej partii na prezydenta. W związku z tym musiał zrezygnować z ubiegania się o ponowny wybór do Senatu. Jego kandydatem na wiceprezydenta został kongresmen z Nowego Jorku i tytularny lider partii William E. Miller. Goldwater wcześniej proponował to stanowisko liberalnemu gubernatorowi Pensylwanii i rywalowi do nominacji Williamowi Scrantonowi, ale ten odmówił.

Johnson odniósł w listopadowych wyborach przytłaczające zwycięstwo (zdobył 61 procent oddanych głosów, co było największym odsetkiem w historii wyborów w USA). Goldwater uzyskał większość tylko w sześciu stanach, w tym w rodzinnej Arizonie.

Senator po raz drugi[edytuj | edytuj kod]

Po raz drugi wybrano go senatorem w 1968. Zasiadał w tej izbie do 1987.

Cytaty[edytuj | edytuj kod]

  • Jak można poprzeć politykę Reagana w Ameryce Łacińskiej skoro, do diabła, nie wiadomo nawet, co on tam robi?
  • Ekstremizm w obronie wolności nie jest wadą.
  • Nie zawahałbym się, będąc już prezydentem, zrzucić niewielką bombę atomową na chińskie linie zaopatrzeniowe w Wietnamie.

Inne informacje[edytuj | edytuj kod]

  • Po 1981 Goldwater, uważany za ojca chrzestnego amerykańskiego konserwatyzmu, przyjął pozycję libertariańskie i ostro krytykował organizacje fundamentalistów chrześcijańskich
  • Goldwater był też znanym fotografem amatorem
  • Goldwater jako pierwszy znaczący polityk zadeklarował publicznie wiarę w to, iż UFO odwiedza ziemię, a rządy kryją informacje na ich temat.
  • Od wczesnych lat 20. XX w. był aktywnym krótkofalowcem. Jego znaki wywoławcze to: 6BPI, K3UIG, K7UGA[2]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Senator Goldwater, „Ale historia”, 2010-08-05
  2. An Afternoon with Senator Goldwater. [w:] smecc.org [on-line]. [dostęp 2014-04-29]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)