Krystyna Kuperberg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Prof. Krystyna Kuperberg
Ilustracja
Prof.Krystyna Kuperberg w czasie wykładu podczas konferencji Spring Topology 2004, Birmingham (Alabama); marzec 2004
Data i miejsce urodzenia 17 lipca 1944
Tarnów

Krystyna Kuperberg, z domu Trybulec (ur. 17 lipca 1944 w Tarnowie) – amerykańska matematyczka pochodzenia polskiego.

Rodzice jej byli farmaceutami. Mając 15 lat, przeniosła się wraz z rodziną do Gdańska. W roku 1962 wstąpiła na Uniwersytet Warszawski, gdzie poznała swego późniejszego męża (wówczas również studenta), także wybitnego matematyka Włodzimierza Kuperberga. Mają dwoje dzieci: syn Greg jest profesorem matematyki, córka Anna – słynną amerykańską fotoreporterką.

Krystyna Kuperberg obroniła pracę magisterską z topologii w 1966 roku pod kierunkiem Karola Borsuka. W 1969 roku Kuperbergowie opuścili Polskę, udając się do Szwecji. W roku 1972 przenieśli się do Houston w stanie Texas w USA. Tu Krystyna Kuperberg uzyskała stopień doktora w 1974 w Rice University. W tym samym roku oboje z mężem podjęli pracę w Auburn University. Otrzymała tytuł Full Professor (profesor zwyczajny) w roku 1984. Wykładała też w Oklahoma State University, Courant Institute 1987, oraz w Uniwersytecie Paryskim w Orsay.

Zajmowała się głównie topologią, poświęcając także swoją uwagę geometrii dyskretnej. W roku 1987 rozwiązała pewien dawny, bardzo trudny problem Knastera. W późnych latach 80. zajęła się zagadnieniem punktów stałych i topologicznymi aspektami układów dynamicznych. W roku 1993 uzyskała kontrprzykład na tzw. przypuszczenie (hipotezę) Seiferta (dotyczące pewnej właściwości pól wektorowych na powierzchni sfery), obalając je tym samym; uznano to za nadzwyczajne osiągnięcie. Pracę tę kontynuowała wspólnie z synem. Od 1993 roku miała ponad 50 wykładów na ten temat, w tym wielce zaszczytne AMS Plenary Lecture w roku 1995 i MAA Plenary Lecture w roku 1996.

W roku 1995 K. Kuperberg otrzymała prestiżową Nagrodę im. Alfreda Jurzykowskiego, a w roku 1996 - Research Excellence Award od College of Sciences and Mathematics Auburn University. Jest aktywną działaczką amerykańskiego środowiska matematycznego.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]