Lingo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lingo
Rodzaj programu teleturniej
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Prowadzący Paweł Orleański
Data premiery 2007
Lata emisji 2007
Czas trwania odcinka 60 min [z reklamami]
Produkcja
Produkcja ATM Grupa
Stacja telewizyjna TV 4

Lingoteleturniej prowadzony przez Pawła Orleańskiego. Emitowany był od kwietnia do czerwca 2007 roku od poniedziałku do czwartku o godzinie 17:50 w TV 4. Emisja programu została zakończona. Prowadzącemu pomaga "Głos" (prawdopodobnie jest to Andrzej Olejnik), do niego należy ostateczne zdanie, w mało znanych lub błędnych wyrazach.

Lingo jest także emitowane m.in. w Stanach Zjednoczonych, Holandii, Szwecji i we Francji (zwany jako Motus).

Zasady teleturnieju[edytuj]

W grze uczestniczy czterech zawodników (jeden z nich to mistrz z poprzedniego odcinka), którzy są podzieleni na drużyny "A"(mistrz+zawodnik) i "B"(zawodnik+zawodnik). Po podzieleniu dostają plansze z liczbami parzystymi lub nieparzystymi i komputer zakrywa 8 losowo wybranych liczb (w finale 16 liczb). Po ułożeniu "Lingo" gracze otrzymują nowe plansze. Zadaniem zawodników jest odgadywanie pięcio- i dziesięcioliterowych (w przypadku "Lingo") wyrazów. Gdy odgadną pięcio-literowy wyraz w którym jest tylko podana pierwsza litera wyrazu mają szansę ułożyć "Lingo" tzn. 5 liczb w rzędzie (pionowo, poziomo, ukośnie). Kule do losowania znajdują się w bębnie. Losują kule:

  • niebieskie z liczbą - zakrywana jest ta liczba
  • czerwone - hasło przechodzi do przeciwników
  • niebieski ze znakiem zapytania - można zakryć dowolnie wybraną liczbę (stosowana w finale jako złota kula)
  • złote - stosowane w finale "ratuje" zawodnika od dalszego losowania kul.

Runda 1 i 2 to "drużynówki". Do rundy 3 przechodzi drużyna z większą ilością punktów. Do finału przechodzi lepszy zawodnik z rundy 3. Finał polega na odgadnięciu pięciu pięcio-literowych wyrazów. Tutaj nie można ułożyć "Lingo". Gdy się ułoży "Lingo" to traci się wszystkie zdobyte pieniądze. Zasłaniane jest 16 pól. W bębnie znajduje się 35 kul + 3 "złote" (lub niebieskie ze znakiem zapytania) Zawodnik wchodzi do finału z ilością punktów zarobionych w 3 rundzie zamieniane są na pieniądze np. 200 pkt. W wyrazie jest podana pierwsza i czwarta litera wyrazu. Im więcej prób tym więcej kul od 1 do 6. Jeżeli zawodnik nie ułoży "Lingo" to kwota jest podwajana np. 200 razy 2=400 400 razy 2=800 itd. Zawodnik - "mistrz" może zrezygnować z gry dopiero po losowaniu. Może zagrać dalej, ale ryzykuje, to co już wygrał. Tak czy inaczej zostaje "mistrzem" i może zagrać w następnym odcinku.

Punktacja w "Lingo"[edytuj]

  • Runda 1 :
wyraz pięcioliterowy - 25 pkt
Lingo i wyraz dziesięcioliterowy - 50 pkt
  • Runda 2 i 3:
wyraz pięcioliterowy - 50 pkt
Lingo i wyraz dziesięcioliterowy - 100 pkt