Awantura o kasę

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Awantura o kasę
Rodzaj programu teleturniej
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Prowadzący Krzysztof Ibisz
Data premiery 4 listopada 2002
Lata emisji 2002–2005
Pora emisji w poniedziałki, w środy i w piątki, ok. godz. 19:00
Liczba odcinków 208 (3)
Czas trwania odcinka ok. 40 - 45 min (1-2)

ok. 32 min (3)

Format nadawania 4:3
Produkcja
Produkcja ATM Grupa
Reżyseria Okił Khamidow
Stacja telewizyjna Polsat

Awantura o kasęteleturniej emitowany od 4 listopada 2002 do 25 lutego 2005 na antenie Telewizji Polsat, prowadzony przez Krzysztofa Ibisza. W 2005 Grupa ATM sprzedała licencję na teleturniej Awantura o kasę do Nowej Zelandii, gdzie teleturniej był emitowany pod tytułem Cash Battle (ang. bitwa o kasę).

Główną cechą gry był fakt, że pula nagród była w tym teleturnieju nieograniczona oraz to, że zwycięzcy danego odcinka mieli prawo uczestniczenia w kolejnym odcinku. Drużyna ta była nazywana Mistrzami i mogła grać w dowolnej liczbie odcinków dotąd, aż zostanie pokonana przez drużynę przeciwną. Wówczas ta drużyna stawała się nowymi Mistrzami. W 2004 roku wprowadzono wersję teleturnieju, w której startowali wyłącznie studenci z różnych miast Polski[1]. W przeciwieństwie do poprzedniej edycji, w wersji studenckiej na widowni zasiadali kibice dopingujący dane drużyny, jednak później powrócono do pierwotnej formuły teleturnieju. Teleturniej został zdjęty z anteny najprawdopodobniej z przyczyny niskiej oglądalności, chociaż fakt zdjęcia Awantury o kasę najprawdopodobniej był jeszcze nieznany podczas nagrywania ostatniego (208.) odcinka[a].

Przebieg i zasady programu[2]

Teleturniej Awantura o kasę był programem z zakresu wiedzy ogólnej, potocznie określanym mianem „pojedynku drużyn”. Według prowadzącego, ten program był uznawany za „najbardziej nieprzewidywalną grę telewizyjną w Polsce”. Gra składała się z 2 etapów. W każdym z nich zadawano po 6 pytań[3]. Na kole znajdowało się 31 kategorii pytań, w tym 3 pola "Ciekawostki" i 3 pola "Podpowiedź". Po wylosowaniu danej kategorii przez prowadzącego, brał on od każdej drużyny po 200 i rozpoczynała się licytacja. Ta drużyna, która wylicytowała najwięcej pieniędzy, odpowiadała na pytanie. Jeśli odpowiedziała prawidłowo, otrzymywała pieniądze z puli pytania, ale gdy odpowiedziała błędnie, pieniądze przechodziły do puli następnego pytania. Czas na zastanowienie się wynosił 1 minutę, po jego upłynięciu dana drużyna musiała udzielić odpowiedzi. W pierwszym etapie grały 3 drużyny (niebieska, zielona i żółta), po czterech graczy w każdej (w tym kapitan). Poszczególne drużyny otrzymywały na początek gry po 5000 zł. Były to pieniądze, które służyły głównie do licytacji. Jedna z trzech drużyn, która była najbogatsza po pierwszym etapie gry, przechodziła do finału. Jeśli 2 drużyny miały tę samą kwotę pieniędzy na koniec pierwszego etapu, grę rozstrzygano pojedynkiem „Jeden na jednego”[4], a jeśli dochodziło do remisu trzech drużyn, to zwycięzcę wyłaniano poprzez dodatkowe pytanie[5]. Drugi etap gry (popularnie nazywany Finałem) był to pojedynek zwycięskiej drużyny z pierwszego etapu z drużyną „Mistrzów”, czyli drużyną, która wygrała poprzedni odcinek programu. Zasady finału były takie same, jak w pierwszym etapie z tą różnicą, że do gry dochodziła "Czarna skrzynka" (na kole zamiast podpowiedzi) oraz forma rywalizacji „Jeden na jednego” (na kole za dwie kategorie "Ciekawostki"). Drużyna, która była bogatsza po ostatnim pytaniu w finale, wygrywała odcinek i zasiadała w loży Mistrzów w następnym odcinku (i obroniła mistrzostwo - tylko w przypadku drużyny „Mistrzów”), ale jeśli drużyna „Mistrzów” przegrała, to musiała ustąpić miejsca w swojej loży nowym „Mistrzom”. W przypadku remisu po szóstym pytaniu w finale, zgodnie z regulaminem drużyna „Mistrzów” wygrywała odcinek.

Podpowiedź[6]

W przypadku wylosowania tej kategorii istniała możliwość kupienia podpowiedzi, która była przydatna w dalszej rozgrywce. Podpowiedź była licytowana podobnie jak pytanie, a jej użycie było możliwe podczas narady drużyny w trakcie upływającego czasu. Istniała możliwość wykorzystania podpowiedzi nawet wówczas, gdy drużyna była już „Mistrzami” i grała w kolejnym programie.

Czarna skrzynka[7]

Czarna skrzynka to czarne pudełko, w którym kryły się niespodzianki takie jak: "symboliczna złotówka", kwota 5000 zł lub 10000 zł, kluczyki do samochodów osobowych lub motocykli Harley Davidson (maksymalnie do 4 sztuk), wycieczki, cyfrowe aparaty fotograficzne i ogórek kiszony (raz zdarzyło się, że w czarnej skrzynce były 4 ogórki kiszone). Czarna skrzynka była licytowana podobnie jak pytanie, a otwierana była dopiero po zakończeniu finału.

Jeden na jednego[8]

Ta kategoria to pojedynek przedstawicieli z każdej z drużyn. Prowadzący brał z kont obu drużyn po 500 zł, a stawka pojedynku wynosiła 1000 zł. Po tym następował wybór kategorii poprzez eliminowanie na przemian. Pozostawiona dziedzina była kategorią, z której toczono pojedynek "jeden na jednego". Osoba, która znała odpowiedź, naciskała przycisk i odpowiadała. W przypadku poprawnej odpowiedzi, gracz wracał do swojej drużyny, a na jej konto wpływało 1000 zł. W przypadku złej odpowiedzi, gracz musiał usiąść na ławce rezerwowych i dana drużyna grała w osłabionym składzie. Kilkakrotnie doszło do nietypowej sytuacji, gdy w przypadku upłynięcia czasu na zastanowienie się, obydwaj przedstawiciele musieli usiąść na ławkach rezerwowych. Ponadto po złej odpowiedzi pieniądze z pojedynku przechodziły do puli następnego pytania. Osoby, które na tej ławce się znalazły, mogły powrócić do swojej drużyny po zakończeniu finału, no chyba, że dana drużyna zaproponowała wykupienie zawodnika za pewną część pieniędzy w dowolnym momencie gry (np. przed wylosowaniem kategorii).

Rekordy[9]

 • Najwyższy stan konta wynosił 274602 zł (w tym kilkakrotnie 5000 zł i 10000 zł z czarnej skrzynki], 7 samochodów osobowych i 2 ogórki kiszone. Do tego rekordu przyczyniła się tzw. drużyna Arcymistrzów, która była niezwyciężona przez 23 rozgrywki. W skład tej drużyny wchodzili: Dariusz Dyda (kapitan), Jerzy Miklasiński, Jakub Grudzień i Bartłomiej Rzepa[10].
 • Najdroższa wylicytowana podpowiedź została kupiona za 3000 zł.
 • Największa kara pieniężna za pasywność w licytacji wynosiła 10000 zł, która była dwukrotnością kwoty, jaką zaoferowała drużyna „Mistrzów”. Tę karę nałożono wobec drużyny żółtych[11].
 • Najwięcej do puli jednego pytania włożono 22000 zł[12].
 • Najdroższa kupiona podpowiedź w historii programu kosztowała 4600 zł.
 • W czarnej skrzynce dochodziło do 4 niespodzianek. Raz były kluczyki do 4 samochodów osobowych[13], a innym razem - kluczyki do 4 motocykli marki Harley Davidson[14]. Czasami nie było koperty w ogóle (wtedy był ogórek kiszony), a najwyższa liczba kopert w czarnej skrzynce wynosiła 6[15].

Sytuacje nadzwyczajne[16]

 • W pierwszym etapie pojawiało się pole podpowiedź, jednakże w jednym z odcinków w finale, podczas losowania kategorii pierwszego pytania na kole była widoczna ta kategoria.
 • W jednym z odcinków, w trakcie finału padło pytanie, w którym aż dwie odpowiedzi były prawdziwe. Gdy prowadzący o tym się dowiedział, wymienił pytanie na inne.
 • W jednym z odcinków, po zadaniu przez prowadzącego pytania, doszło do udzielenia podpowiedzi przez osobę z publiczności i w konsekwencji był spór. W tym przypadku pytanie zostało wymienione na inne.
 • Dwukrotnie w historii programu doszło do sytuacji, w której podczas licytacji dwóch kapitanów krzyknęło równocześnie. Sytuacje te rozstrzygano rzutem monetą.
 • Raz doszło do największej pomyłki kupna czarnej skrzynki. Drużyna zielonych kupiła ją za 9200 złotych. Natomiast drużyna „Arcymistrzów” odkupiła za 1800 złotych, jednak zrezygnowała. W czarnej skrzyni była złotówka[17].
 • Raz w programie udział wzięło aż 6 drużyn, ponieważ drużyna niebieskich przegrała z drużyną „Mistrzów” już w pierwszym pytaniu w finale. Jako, że była dopiero połowa przewidywanego czasu programu, postanowiono rozegrać nową rozgrywkę z nowymi 3 drużynami, jednakże była ona dokończona w następnym odcinku[18].
 • W jednym z odcinków zdarzyło się, że w pierwszym etapie gry zadano 7 pytań zamiast sześciu w momencie, gdy 2 drużyny miały ten sam stan konta.
 • W jednym z odcinków zdarzyło się, że drużyna „Mistrzów” wystąpiła w 3-osobowym składzie. Miało to związek z wyjazdem kapitana drużyny do Gruzji. W ostateczności drużyna „Mistrzów”, grająca w osłabionym składzie, przegrała.
 • Kilkakrotnie w historii programu zdarzyło się, że pierwszy etap, bądź finał, kończył się wcześniej niż zakładano lub w przypadku pierwszego etapu jedna z drużyn wcześniej kończyła grę, gdyż miała 100 lub 200 zł na koncie.
 • W jednym odcinku, po pojedynku "Jeden na jednego", prowadzący dorzucił drużynie żółtych 300 zł a konto, co miało pomóc im walczyć o pulę, jednak w ostateczności wygrali oni 100 zł, a drużyna „Mistrzów” zwyciężyła.
 • W jednym z odcinków z widowni padła podpowiedź, będąca poprawną odpowiedzią na pytanie. Po zgłoszeniu tego incydentu przez drużynę „Mistrzów” i sprawdzeniu materiału, prowadzący zaproponował zamianę pytania, jednak kapitan drużyny zielonych zrezygnował z tego, gdyż uznał, że byłoby to przyznanie się do winy. Po naradzie, drużyna „Mistrzów” postanowiła oddać mistrzostwo po uznaniu, że byłoby to niehonorowe przyjąć zwycięstwo po kapitulacji drużyny przeciwnej[19].

Ciekawostki[20]

 • Na początku emisji programu pod koniec odcinka, gdy drużyna „Mistrzów” musiała opuścić swoje miejsca w loży, przedstawiano reportaż prezentujący ich poprzednie rozgrywki.
 • W trzecim sezonie Awantury o kasę wprowadzono nową formułę programu, w której mogli występować studenci z całej Polski[21], jednak później postanowiono powrócić do poprzedniej formuły[22].
 • W ostatnich 15 odcinkach programu drużyna „Mistrzów” wygrała 224701 zł i samochód osobowy[23].
 • Pierwsza drużyna „Mistrzów” w historii teleturnieju Awantura o kasę składała się z 4 najlepszych uczestników teleturnieju Życiowa szansa. W skład tej drużyny wchodzili: Elżbieta Raczyńska (kapitan), Marcin Pilarski, Izydor Jeżewski i Lucyna Szrom-Jędrusyna[24].
 • Pierwsza czarna skrzynka została zakupiona przez drużynę „Mistrzów” za 2200 zł, a wewnątrz niej kryło 10000 zł[25].
 • Pierwszą kategorią wylosowaną w programie była "Astronomia"[26], a ostatnią - "Rozmaitości ze świata"[27].
 • Ostatnie pytanie zadane w teleturnieju Awantura o kasę brzmiało "Jaką nazwę nosi zaprezentowany instrument?". Chodziło o cytrę. Na to pytanie odpowiadała drużyna niebieskich, która zagrała va banque podczas ostatniej licytacji, jednakże odpowiedziała błędnie. W tym odcinku drużyna mistrzów wygrała 17400 zł[28].

Sezony

 • I sezon (2002/2003) odcinki: 1-69 (W międzyczasie studio przechodziło lifting w odc.: 22, 48 i 69)
 • II sezon (2003/2004) odcinki: 70-191 (W międzyczasie studio przechodziło lifting w odc.: 102, 129 i 157)
 • III sezon (2004/2005) odcinki: 192-203 (edycja studencka), 204-208 (powrót do pierwotnej formuły teleturnieju)

Kategorie

Przypisy

 1. Awantura o kasę, odcinki 192-203.
 2. Poniższy opis przebiegu i zasad programu został streszczony na podstawie strony http://www.aok.hpu.pl/faq.php?cat_id=1.
 3. W odcinkach od 1. do 6. w obu etapach gry zadawano po 8 pytań; system 6 pytań wprowadzono w odcinku 7 i używany był do końca emisji programu (do odcinka 208).
 4. Rozstrzygnięcie etapu pierwszego w formie pojedynku „Jeden na jednego” odbyło się 4-krotnie w historii programu.
 5. Ta forma rozstrzygnięcia etapu pierwszego wystąpiła tylko raz w historii programu.
 6. Ta kategoria występowała tylko w pierwszym etapie gry.
 7. Ta kategoria występowała tylko w finale.
 8. Ta kategoria występowała tylko w finale lub w przypadku, kiedy dwie drużyny po zakończeniu pierwszego etapu gry miały taką samą kwotę pieniędzy.
 9. Dane ze strony http://www.aok.hpu.pl/faq.php?cat_id=2.
 10. Awantura o kasę, odcinki 62-84.
 11. Awantura o kasę, odcinek 165.
 12. Awantura o kasę, odcinek 204.
 13. Awantura o kasę, odcinek 47.
 14. Awantura o kasę, odcinek 169.
 15. Awantura o kasę, odcinek 169.
 16. Dane ze strony http://www.aok.hpu.pl/faq.php?cat_id=2.
 17. Awantura o kasę, odcinek 70.
 18. Awantura o kasę, odcinek 161.
 19. Awantura o kasę, odcinek 24.
 20. Dane ze strony http://www.aok.hpu.pl/faq.php?cat_id=2.
 21. Awantura o kasę, odcinki 192-203.
 22. Awantura o kasę, odcinek 204.
 23. Awantura o kasę, odcinki 194-208.
 24. Awantura o kasę, odcinek 1.
 25. Awantura o kasę, odcinek 6.
 26. Awantura o kasę, odcinek 1.
 27. Awantura o kasę, odcinek 208.
 28. Awantura o kasę, odcinek 208.

Uwagi

 1. Pod koniec ostatniego (208.) odcinka programu, prowadzący jak zwykle wspomniał o sposobie zgłaszania chęci udziału w teleturnieju.

Linki zewnętrzne