Awantura o kasę

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Awantura o kasę
Rodzaj programu teleturniej
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Prowadzący Krzysztof Ibisz
Data premiery 4 listopada 2002
Lata emisji 20022005
Pora emisji w poniedziałki, w środy i w piątki, ok. godz. 19:00
Liczba odcinków 208 (3)
Czas trwania odcinka ok. 40 - 45 min (1-2)

ok. 32 min (3)

Format nadawania 4:3
Produkcja
Produkcja ATM Grupa
Reżyseria Okił Khamidow
Stacja telewizyjna Polsat

Awantura o kasęteleturniej emitowany od 4 listopada 2002 do 25 lutego 2005 na antenie Telewizji Polsat, prowadzony przez Krzysztofa Ibisza. W 2005 Grupa ATM sprzedała licencję na teleturniej Awantura o kasę do Nowej Zelandii, gdzie teleturniej był emitowany pod tytułem Cash Battle (ang. bitwa o kasę).

Główną cechą gry był fakt, że pula nagród była w tym teleturnieju nieograniczona oraz to, że zwycięzcy danego odcinka mieli prawo uczestniczenia w kolejnym odcinku. Drużyna ta była nazywana Mistrzami i mogła grać w dowolnej liczbie odcinków dotąd, aż zostanie pokonana przez drużynę przeciwną. Wówczas ta drużyna stawała się nowymi Mistrzami. W 2004 roku wprowadzono wersję teleturnieju, w której startowali wyłącznie studenci z różnych miast Polski. W przeciwieństwie do poprzedniej edycji, w wersji studenckiej na widowni zasiadali kibice dopingujący dane drużyny, jednak później powrócono do pierwotnej formuły teleturnieju. Teleturniej został zdjęty z anteny najprawdopodobniej z przyczyny niskiej oglądalności, chociaż fakt zdjęcia Awantury o kasę najprawdopodobniej był jeszcze nieznany podczas nagrywania ostatniego (208.) odcinka[a].

Przebieg i zasady programu[1]

„Awantura o kasę” był programem z zakresu wiedzy ogólnej, potocznie nazywanym mianem „pojedynkiem drużyn”. Według prowadzącego, ten program był uznawany za „najbardziej przewidywalną grę telewizyjną w Polsce”. Gra składała się z 2 etapów po 6 pytań w każdym[2]. Na kole było 31 kategorii pytań, w tym 3 pola "Ciekawostki" i 3 pola "Podpowiedź". Po wylosowaniu danej kategorii przez prowadzącego, brał on od każdej drużyny po 200 zł i rozpoczynała się licytacja. Ta drużyna, która wylicytowała najwięcej pieniędzy, odpowiadała na pytanie. Jeśli odpowiedziała prawidłowo, otrzymywała pieniądze z puli pytania, ale gdy odpowiedziała błędnie, pieniądze przechodziły do puli następnego pytania. Czas na zastanowienie się wynosił 1 minutę, po jego upłynięciu dana drużyna musiała udzielić odpowiedzi. W pierwszym etapie grały 3 drużyny (niebieska, zielona i żółta), po czterech graczy w każdej (w tym kapitan). Poszczególne drużyny otrzymywały na początek po 5000 zł, które służyły głównie do licytacji. Jedna z trzech drużyn, która była najbogatsza po pierwszym etapie gry przechodziła do finału. Jeśli 2 drużyny miały tę samą kwotę, grę rozstrzygano pojedynkiem „Jeden na jednego”[3], a jeśli dochodziło do remisu trzech drużyn, to zwycięzcę wyłaniano poprzez dodatkowe pytanie[4]. Drugi etap gry (popularnie nazywany jako Finał) to pojedynek zwycięskiej drużyny z pierwszego etapu z drużyną „Mistrzów”, czyli drużyny, która wygrała poprzedni odcinek. Zasady finału były takie same, co w pierwszym etapie z tą różnicą, że do gry dochodziła "Czarna skrzynka" (na kole za podpowiedzi) oraz forma rywalizacji „Jeden na jednego” (na kole za dwie kategorie "Ciekawostki"). Drużyna, która była najbogatsza po finale wygrywała odcinek i zasiadała w loży mistrzów w następnym odcinku (i obroniła mistrzostwo - tylko w przypadku drużyny mistrzów), ale jeśli drużyna mistrzowska przegrała, to musiała ustąpić miejsca w swojej loży nowym mistrzom. W przypadku remisu po szóstym pytaniu w finale, zgodnie z regulaminem drużyna „Mistrzów” wygrywała odcinek.

Podpowiedź[5]

W tej kategorii istniała możliwość wykupienia podpowiedzi, która była przydatna w dalszej rozgrywce. Podpowiedź była licytowana podobnie jak pytanie, a jej użycie było możliwe podczas narady drużyny w trakcie upływającego czasu.Istniała możliwość wykorzystania podpowiedzi nawet wówczas, gdy drużyna była już mistrzami.

Czarna skrzynka[6]

Czarna skrzynka to czarne pudełko, w którym kryły się niespodzianki takie jak: "symboliczna złotówka", kwota 5000 zł lub 10000 zł, kluczyki do samochodów lub Harley Davidsona (maksymalnie do 4 sztuk), wycieczki i ogórek kiszony. Czarna skrzynka była licytowana podobnie jak pytanie, a otwierana była dopiero po zakończeniu finału.

Jeden na jednego[7]

Ta kategoria to pojedynek przedstawicieli z każdej z drużyn. Prowadzący brał z kont obu drużyn po 500 zł, a stawka pojedynku wynosiła 1000 zł. Po tym następował wybór kategorii poprzez eliminowanie na przemian. Pozostawiona dziedzina była kategorią, z której toczono pojedynek "jeden na jednego". Osoba, która znała odpowiedź, naciskała przycisk i odpowiadała. W przypadku poprawnej odpowiedzi, osoba z drużyny wracała do swojej, a na jej konto wpływało 1000 zł. W przypadku złej odpowiedzi, musiała usiąść na ławce rezerwowych i dana drużyna grała w osłabionym składzie. Kilkakrotnie doszło do nietypowej sytuacji, gdy w przypadku upłynięcia czasu na zastanowienie się, obydwaj przedstawiciele musieli usiąść na ławkę rezerwowych. Ponadto po złej odpowiedzi pieniądze z pojedynku przechodziły do puli następnego pytania. Osoby, które na tej ławce się znalazły, mogły powrócić do swojej drużyny po zakończeniu finału, no chyba, że dana drużyna zaproponowała wykupienie zawodnika za pewną część pieniędzy w dowolnym momencie (np. przed wylosowaniem kategorii).

Rekordy[8]

 • Najwyższy stan konta wynosił 274 602 zł, kilkakrotnie 5000 zł i 10 000 zł z czarnej skrzynki, 7 samochodów i 2 ogórki kiszone. Do tego rekordu przyczyniła się tzw. drużyna arcymistrzów, która była niezwyciężona przez 23 rozgrywki (odcinki 62-84). W składzie tej drużyny wchodzili: Dariusz Dyda (kapitan), Jerzy Miklasiński, Jakub Grudzień i Bartłomiej Rzepa.
 • Największa zalicytowana podpowiedź wynosiła 3000 zł.
 • Największa kara pieniężna za pasywność w licytacji wynosiła 10 000 zł, która była dwukrotnością kwoty, jaką zaoferowała drużyna mistrzów. Tę karę nałożono wobec drużyny żółtych w odcinku 165.
 • Najwięcej do puli jednego pytania włożono 22 000 zł. Było to w odcinku 204.
 • Najdroższa wykupiona podpowiedź w historii programu wynosiła 4600 zł.
 • W czarnej skrzynce dochodziło do 4 niespodzianek. Raz były 4 kluczyki do samochodu, a innym razem - 4 motocykle marki Harley Davidson. Czasami nie było koperty w ogóle, a najwyższa liczba kopert w czarnej skrzynce wynosiła 6.

Sytuacje nadzwyczajne[9]

 • W pierwszym etapie pojawiało się pole podpowiedź, jednakże w jednym z odcinków w finale, podczas pierwszego pytania na kole była widoczna ta kategoria.
 • W jednym z odcinków, w trakcie finału padło pytanie, w którym aż dwie odpowiedzi były prawdziwe. Gdy prowadzący o tym się dowiedział, zamienił pytanie na inne.
 • W jednym z odcinków, po zadaniu przez prowadzącego pytania, doszło do podpowiedzi przez publiczność i w konsekwencji był spór. W tym przypadku pytanie zostało zamienione.
 • Dwukrotnie w historii programu doszło do sytuacji, w której podczas licytacji dwóch kapitanów krzyknęło równocześnie, jednakże rozstrzygano rzutem monetą.
 • W odcinku 70 doszło do największej pomyłki kupna czarnej skrzyni, w której zieloni kupili ją za 9200 złotych. Natomiast drużyna Arcymistrzów odkupiła za 1800 złotych, jednak zrezygnowała. W zawartości czarnej skrzyni była złotówka.
 • W odcinku 161 udział wzięło aż 6 drużyn, ponieważ drużyna niebieskich przegrała z drużyną mistrzów już w pierwszym pytaniu w finale. Jako, że była dopiero połowa przewidywalnego czasu programu, postanowiono rozegrać nową rozgrywkę z nowymi 3 drużynami, jednakże była ona dokończona w następnym odcinku.
 • W jednym z odcinków zdarzyło się, że w pierwszym etapie gry zadano 7 pytań zamiast sześciu w momencie, gdy 2 drużyny miały ten sam stan konta.
 • W jednym z odcinków zdarzyło się, że drużyna mistrzów wystąpiła w 3-osobowym składzie. Miało to związek z wyjazdem kapitana drużyny do Gruzji, natomiast w ostateczności drużyna przegrała.
 • Kilkakrotnie w historii programu zdarzyło się, że pierwszy etap bądź finał kończył się wcześniej niż zakładano lub w przypadku pierwszego etapu jedna z drużyn wcześniej kończyła grę, gdyż miała 100 lub 200 zł.
 • W jednym z odcinku podczas pojedynku "Jeden na jednego" prowadzący dorzucił drużynie żółtych 300 zł, co miało pomóc im walczyć o pulę, jednak w ostateczności wygrali 100 zł, a mistrzowie zwyciężyli.
 • W jednym z odcinków z widowni padła podpowiedź, będąca poprawną odpowiedzią na pytanie. Po zgłoszeniu tego incydentu przez mistrzów i sprawdzeniu materiału, prowadzący zaproponował zamianę pytania, jednak zrezygnował z tego, gdyż uznał, że byłoby to przyznanie się do winy. W ten sposób mistrzowie postanowili oddać mistrzostwo po ich uznaniu, że byłoby to niehonorowe przyjąć zwycięstwo po kapitulacji drużyny przeciwnej.

Ciekawostki[10]

 • Na początku emisji programu pod koniec odcinka, gdy Mistrzowie musieli ustąpić swoje miejsca w loży nowym mistrzom, przedstawiono reportaż prezentujący ich poprzednie rozgrywki.
 • W trzecim sezonie Awantury o kasę wprowadzono nową formułę programu, w której mogli występować studenci z całej Polski. Było to w odcinkach 192-203, jednak w odcinku 204 postanowiono powrócić do poprzedniej formuły.
 • W 15 programach (odcinki 194-208) drużyna mistrzów wygrała 224 701 zł i samochód osobowy.
 • Pierwsza drużyna mistrzów w Awanturze o kasę składała się z 4 najlepszych uczesników programu Życiowa szansa. W skład wchodzili: Elżbieta Raczyńska (kapitan), Marcin Pilarski, Izydor Jeżewski i Lucyna Szrom-Jędrusyna.
 • Pierwsza czarna skrzynka padła w odcinku 6, która została zakupiona przez drużynę mistrzów za 2200 zł. W zawartości kryło 10 000 zł.
 • Pierwszą kategorią wylosowaną w programie była "Astronomia", a ostatnią - "Rozmaitości ze świata".
 • Ostatnim pytaniem w Awanturze o kasę było "Jaką nazwę nosi zaprezentowany instrument?". Chodziło o cytrę. Na to pytanie odpowiadała drużyna niebieskich, która zagrała va banque podczas ostatniej licytacji, jednakże odpowiedziała błędnie. W tym czasie drużyna mistrzów wygrała 17 400 zł.

Sezony

 • I sezon (2002/2003) odcinki: 1-69 (W międzyczasie studio przechodziło lifting w odc.: 22, 48 i 69)
 • II sezon (2003/2004) odcinki: 70-191 (W międzyczasie studio przechodziło lifting w odc.: 102, 129 i 157)
 • III sezon (2004/2005) odcinki: 192-203 (edycja studencka), 204-208 (powrót do pierwotnej formuły teleturnieju)

Kategorie

Przypisy

 1. Poniższy opis przebiegu i zasad programu został streszczony na podstawie strony http://www.aok.hpu.pl/faq.php?cat_id=1.
 2. Od 1. do 6. odcinka było 8 pytań; system 6 pytań wprowadzono w odcinku 7 i używany był do końca emisji programu (do odcinka 208).
 3. Rozstrzygnięcie etapu pierwszego w formie „Jeden na jednego” odbyło się 4-krotnie w historii programu.
 4. Ta forma rozstrzygnięcia etapu pierwszego wystąpiła tylko raz w historii programu.
 5. Ta kategoria występowała tylko w pierwszym etapie gry.
 6. Ta kategoria występowała tylko w finale.
 7. Ta kategoria występowała tylko w finale lub w przypadku, kiedy dwie drużyny po zakończeniu pierwszego etapu gry miały taką samą kwotę.
 8. Dane ze strony http://www.aok.hpu.pl/faq.php?cat_id=2.
 9. Dane ze strony http://www.aok.hpu.pl/faq.php?cat_id=2.
 10. Dane ze strony http://www.aok.hpu.pl/faq.php?cat_id=2.

Uwagi

 1. Pod koniec ostatniego (208.) odcinka programu, prowadzący jak zwykle wspomniał o sposobie zgłaszania chęci udziału w teleturnieju.

Linki zewnętrzne