Awantura o kasę

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Awantura o kasę
Rodzaj programu teleturniej
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Prowadzący Krzysztof Ibisz
Data premiery 4 listopada 2002
Lata emisji 2002–2005
Pora emisji poniedziałek, środa i piątek, ok. 19.00
Liczba odcinków 208 (3 serie)
Czas trwania odcinka 40–45 min (1-2)
ok. 33 min (3)
Format nadawania 4:3
Produkcja
Produkcja ATM Grupa
Reżyseria Okił Khamidow
Stacja telewizyjna Polsat

Awantura o kasęteleturniej emitowany od 4 listopada 2002 do 25 lutego 2005 na antenie Telewizji Polsat, prowadzony przez Krzysztofa Ibisza. W 2005 Grupa ATM sprzedała licencję na teleturniej Awantura o kasę do Nowej Zelandii, gdzie teleturniej był emitowany pod tytułem Cash Battle (ang. Bitwa o kasę).

Główną cechą gry był fakt, że pula nagród była w tym teleturnieju nieograniczona oraz to, że zwycięzcy danego odcinka mieli prawo uczestniczenia w kolejnym odcinku. Drużyna ta była nazywana Mistrzami i mogła grać w dowolnej liczbie odcinków dotąd, aż zostanie pokonana przez drużynę przeciwną. Wówczas ta drużyna stawała się nowymi Mistrzami. W 2004 roku wprowadzono wersję teleturnieju, w której startowali wyłącznie studenci z różnych miast Polski[1]. W przeciwieństwie do poprzedniej edycji, w wersji studenckiej na widowni zasiadali kibice dopingujący dane drużyny, jednak później powrócono do pierwotnej formuły teleturnieju. Teleturniej został zdjęty z anteny najprawdopodobniej z przyczyny niskiej oglądalności, chociaż fakt zdjęcia Awantury o kasę najprawdopodobniej był jeszcze nieznany podczas nagrywania ostatniego (208.) odcinka[a].

Przebieg i zasady programu[edytuj]

Teleturniej Awantura o kasę był programem z zakresu wiedzy ogólnej, potocznie określanym mianem „pojedynku drużyn”. Według prowadzącego, ten program był uznawany za „najbardziej nieprzewidywalną grę telewizyjną w Polsce”. Gra składała się z 2 etapów. W każdym z nich zadawano po 6 pytań[b]. Na kole znajdowało się 31 kategorii pytań, w tym 3 pola „Ciekawostki” i 3 pola „Podpowiedź”. Po wylosowaniu danej kategorii przez prowadzącego, brał on od każdej drużyny po 200 i rozpoczynała się licytacja. Ta drużyna, która wylicytowała najwięcej pieniędzy, odpowiadała na pytanie. Jeśli odpowiedziała prawidłowo, otrzymywała pieniądze z puli pytania, ale gdy odpowiedziała błędnie, pieniądze przechodziły do puli następnego pytania. Czas na zastanowienie się wynosił 1 minutę, po jego upłynięciu dana drużyna musiała udzielić odpowiedzi.

Pierwszy etap[edytuj]

W pierwszym etapie grały 3 drużyny (niebieska, zielona i żółta), po czterech graczy w każdej (w tym kapitan). Poszczególne drużyny otrzymywały na początek gry po 5000 zł. Były to pieniądze, które służyły głównie do licytacji. Jedna z trzech drużyn, która była najbogatsza po pierwszym etapie gry, przechodziła do finału. Jeśli 2 drużyny miały tę samą kwotę pieniędzy na koniec pierwszego etapu, grę rozstrzygano pojedynkiem „Jeden na jednego”[c], a jeśli dochodziło do remisu trzech drużyn, to zwycięzcę wyłaniano poprzez dodatkowe pytanie[d].

Finał[edytuj]

Był to pojedynek zwycięskiej drużyny z pierwszego etapu z drużyną „Mistrzów”, czyli drużyną, która wygrała poprzedni odcinek programu. Zasady finału były takie same, jak w pierwszym etapie z tą różnicą, że do gry dochodziła „Czarna skrzynka” (na kole zamiast podpowiedzi) oraz forma rywalizacji „Jeden na jednego” (na kole za dwie kategorie „Ciekawostki”). Drużyna, która była bogatsza po ostatnim pytaniu w finale, wygrywała odcinek i zasiadała w loży Mistrzów w następnym odcinku (i obroniła mistrzostwo – tylko w przypadku drużyny „Mistrzów”), ale jeśli drużyna „Mistrzów” przegrała, to musiała ustąpić miejsca w swojej loży nowym „Mistrzom”. W przypadku remisu po szóstym pytaniu w finale, zgodnie z regulaminem drużyna „Mistrzów” wygrywała odcinek[2].

Specjalne kategorie[edytuj]

Podpowiedź[edytuj]

W przypadku wylosowania tej kategorii istniała możliwość kupienia podpowiedzi, która była przydatna w dalszej rozgrywce. Podpowiedź była licytowana podobnie jak pytanie, a jej użycie było możliwe podczas narady drużyny w trakcie upływającego czasu. Istniała możliwość wykorzystania podpowiedzi nawet wówczas, gdy drużyna była już „Mistrzami” i grała w kolejnym programie[e][2].

Czarna skrzynka[edytuj]

Czarna skrzynka to czarne pudełko, w którym kryły się niespodzianki takie jak: "symboliczna złotówka", kwota 5000 zł lub 10000 zł, kluczyki do samochodów osobowych lub motocykli Harley Davidson (maksymalnie do 4 sztuk), wycieczki, cyfrowe aparaty fotograficzne i ogórek kiszony (raz zdarzyło się, że w czarnej skrzynce były 4 ogórki kiszone). Czarna skrzynka była licytowana podobnie jak pytanie, a otwierana była dopiero po zakończeniu finału[f][2].

Jeden na jednego[edytuj]

Ta kategoria to pojedynek przedstawicieli z każdej z drużyn. Prowadzący brał z kont obu drużyn po 500 zł, a stawka pojedynku wynosiła 1000 zł. Po tym następował wybór kategorii poprzez eliminowanie na przemian. Pozostawiona dziedzina była kategorią, z której toczono pojedynek "jeden na jednego". Osoba, która znała odpowiedź, naciskała przycisk i odpowiadała. W przypadku poprawnej odpowiedzi, gracz wracał do swojej drużyny, a na jej konto wpływało 1000 zł. W przypadku złej odpowiedzi, gracz musiał usiąść na ławce rezerwowych i dana drużyna grała w osłabionym składzie. Kilkakrotnie doszło do nietypowej sytuacji, gdy w przypadku upłynięcia czasu na zastanowienie się, obydwaj przedstawiciele musieli usiąść na ławkach rezerwowych. Ponadto po złej odpowiedzi pieniądze z pojedynku przechodziły do puli następnego pytania. Osoby, które na tej ławce się znalazły, mogły powrócić do swojej drużyny po zakończeniu finału, chyba że dana drużyna zaproponowała wykupienie zawodnika za pewną część pieniędzy w dowolnym momencie gry (np. przed wylosowaniem kategorii)[g][2].

Sezony[edytuj]

 • I sezon (2002/2003) odcinki: 1-69 (W międzyczasie studio przechodziło lifting w odc.: 22, 48 i 69)
 • II sezon (2003/2004) odcinki: 70-191 (W międzyczasie studio przechodziło lifting w odc.: 102, 129 i 157)
 • III sezon (2004/2005) odcinki: 192-203 (edycja studencka), 204-208 (powrót do pierwotnej formuły teleturnieju)

Kategorie[edytuj]

Pierwszą wylosowaną kategorią w programie była Astronomia, a ostatnią – Rozmaitości ze świata.

Uwagi

 1. Pod koniec ostatniego (208.) odcinka programu, prowadzący jak zwykle wspomniał o sposobie zgłaszania chęci udziału w teleturnieju.
 2. W odcinkach od 1. do 6. w obu etapach gry zadawano po 8 pytań; system 6 pytań wprowadzono w odcinku 7 i używany był do końca emisji programu (do odcinka 208).
 3. Rozstrzygnięcie etapu pierwszego w formie pojedynku „Jeden na jednego” odbyło się 4-krotnie w historii programu.
 4. Ta forma rozstrzygnięcia etapu pierwszego wystąpiła tylko raz w historii programu.
 5. Ta kategoria występowała tylko w pierwszym etapie gry.
 6. Ta kategoria występowała tylko w finale.
 7. Ta kategoria występowała tylko w finale lub w przypadku, kiedy dwie drużyny po zakończeniu pierwszego etapu gry miały taką samą kwotę pieniędzy.

Przypisy

 1. Awantura o kasę, odcinki 192-203.
 2. a b c d Regulamin. aok.hpu.pl. [dostęp 2017-05-13].

Linki zewnętrzne[edytuj]