Młodszy chorąży sztabowy marynarki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oznaki stopnia:
Czapka młodszychorążysztabowymarynarki m.PNG
czapka garnizonowa
POL PMW dyst młodszy chorąży sztabowy marynarki.svg
insygnia
POL PMW pagon1 młodszy chorąży sztabowy marynarki.svg
Naramiennik
POL PMW pagon2 młodszy chorąży sztabowy marynarki.svg
"lewy przód"

Młodszy chorąży sztabowy marynarki (mł. chor. szt. mar.) - wojskowy stopień podoficerski w polskiej Marynarce Wojennej, odpowiadający młodszemu chorążemu sztabowemu w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Termin "chorąży" został zapożyczony przez floty wojenne z wojsk lądowych. Początkowo, podobnie jak i inne stopnie wojskowe chorąży był tytułem i dotyczył funkcji sprawowanych na okręcie. W hierarchii został umiejscowiony pomiędzy bosmanem, a porucznikiem. Chorążowie sprawowali funkcje nawigatorów, artylerzystów, kapelanów, cyrulików, płatników oraz zajmowali inne pomocnicze stanowiska na okrętach. W XVII wieku tytuł chorążego przekształcił się w stopień wojskowy.

Użycie[edytuj | edytuj kod]

W Polsce stopień młodszego chorążego marynarki powstał w 1997 i został umiejscowiony pomiędzy starszym chorążym marynarki, a chorążym sztabowym marynarki. W 2004 zlikwidowano korpus chorążych, a jego stopnie przeniesiono do korpusu podoficerów. Od momentu powstania młodszy chorąży sztabowy marynarki jest odpowiednikiem młodszego chorążego sztabowego.

Stopień wojskowy młodszego chorążego sztabowego marynarki jest tymczasowo utrzymany, z przeznaczeniem do likwidacji. W związku z tym nie jest zaszeregowany dla którejkolwiek grupy uposażenia, ani nie jest określony w kodzie NATO.