Chorąży sztabowy marynarki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oznaki stopnia:
1967–1997
Czapka młodszychorążysztabowymarynarki m.PNG
czapka garnizonowa
POL PMW dyst młodszy chorąży sztabowy marynarki.svg
insygnia
POL PMW pagon1 młodszy chorąży sztabowy marynarki.svg
Naramiennik
POL PMW pagon2 młodszy chorąży sztabowy marynarki.svg
„lewy przód”
Oznaki stopnia:
od 1997
Czapka chorążysztabowymarynarki m.PNG
czapka garnizonowa
POL PMW dyst chorąży sztabowy marynarki.svg
insygnia
POL PMW pagon1 chorąży sztabowy marynarki.svg
Naramiennik
POL PMW pagon2 chorąży sztabowy marynarki.svg
„lewy przód”

Chorąży sztabowy marynarki (chor. szt. mar.) - wojskowy stopień podoficerski w polskiej Marynarce Wojennej, odpowiadający chorążego sztabowego. w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Termin „chorąży” został zapożyczony przez floty wojenne z wojsk lądowych. Początkowo, podobnie jak i inne stopnie wojskowe chorąży był tytułem i dotyczył funkcji sprawowanych na okręcie. W hierarchii został umiejscowiony pomiędzy bosmanem, a porucznikiem. Chorążowie sprawowali funkcje nawigatorów, artylerzystów, kapelanów, cyrulików, płatników oraz zajmowali inne pomocnicze stanowiska na okrętach. W XVII wieku tytuł chorążego przekształcił się w stopień wojskowy.

Użycie[edytuj | edytuj kod]

W Polsce stopień chorążego sztabowego marynarki powstał w 1967[1], w związku z rozbudowaniem korpusu chorążych. W momencie utworzenia umiejscowiony był między starszym chorążym marynarki, a starszym chorążym sztabowym marynarki. W latach 1997–2004 poniżej chorążego sztabowego marynarki istniał jeszcze stopień młodszego chorążego sztabowego marynarki. W 2004 zlikwidowano korpus chorążych, a jego stopnie przeniesiono do korpusu podoficerów. Od momentu powstania chorąży sztabowy marynarki jest odpowiednikiem chorążego sztabowego.

Stopień wojskowy chorążego sztabowego marynarki jest tymczasowo utrzymany, z przeznaczeniem do likwidacji. W związku z tym nie jest zaszeregowany dla którejkolwiek grupy uposażenia, ani nie jest określony w kodzie NATO.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]