Marek Siudym (aktor)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Marek Siudym
Marek Siudym
Data i miejsce urodzenia 24 października 1948
Łódź
Zawód aktor
Współmałżonek Joanna Siudym (rozwód)
Lata aktywności od 1974
Zespół artystyczny
Teatr Kwadrat w Warszawie

Marek Siudym (ur. 24 października 1948 w Łodzi) – polski aktor filmowy, teatralny i kabaretowy, specjalizujący się w rolach komediowych i charakterystycznych, mający także na swoim koncie kilka pierwszoplanowych ról dramatycznych. Jeździec i zawodowy trener jeździectwa.

Działalność aktorska[edytuj]

Edukacja[edytuj]

W 1966 r. zdał egzaminy do Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, ale nie został przyjęty ze względu na zbyt słabe wyniki na maturze. Po odbyciu zasadniczej służby wojskowej zdał egzaminy do PWST w Warszawie, którą ukończył w 1974 r.

Kariera teatralna i kabaretowa[edytuj]

W 1975 r. zadebiutował na deskach Teatru Rozmaitości w Warszawie, z którym był związany do 1981 r. W teatrze tym zagrał m.in. w spektaklach:

 • Manon Lescaut (1975),
 • Zajmij się Amelią (1975),
 • Happy end (1976),
 • Poskromienie złośnicy (1977),
 • Martwe dusze (1977),
 • Czarny romans (1980),
 • Białe flagi (1980).

Od 1981 do 1990 r. był aktorem Teatru Komedia w Warszawie, gdzie grał w spektaklach:

 • Fachowcy (1981),
 • Kabaretowa mysz (1985).

Od 1990 r. związany jest z Teatrem Kwadrat w Warszawie, w którym zagrał w następujących spektaklach:

 • Okno na parlament (1993),
 • O co biega? (1995),
 • Nie teraz kochanie (1995),
 • Ośle lata (2005),
 • Mój przyjaciel Harvey (2006).

W 1974 r. na ostatnim roku studiów aktorskich współtworzył grupę kabaretową Kur, która występowała na deskach Studenckiego Teatru Satyryków w ostatnim roku jego funkcjonowania. Następnie przez kilkanaście lat był aktorem Kabaretu Olgi Lipińskiej gdzie występował pod własnym nazwiskiem oraz wcielił się w rolę Ścieklicowej w mini-serialu Idźcie przez zboże....

Kariera filmowa[edytuj]

W latach 70. grał kilka ról charakterystycznych i drugoplanowych w serialach TVP i filmach pełnometrażowych. Dużą popularność dała mu jednak dopiero rola woźnicy węglarki w filmie Miś Stanisława Barei (1980). W latach 80. grał kilka kolejnych ról w serialach i filmach pełnometrażowych.

W latach 90 XX w. wyspecjalizował się w rolach charakterystycznych w serialach telewizyjnych. M.in. gra w serialu Złotopolscy postać Władysława Biernackiego, ojca Marcysi, oraz postać majstra w Heli w opałach. Równolegle grał też „ambitniejsze” role pierwszoplanowe, m.in. w filmie Ubu Król Piotra Szulkina, gdzie wcielił się w postać Michała Fiodorowicza.

Programy rozrywkowe[edytuj]

W 2007 roku zajął IX miejsce w I edycji programu Jak oni śpiewają. W 2008 roku zajął III miejsce w I edycji programu Gwiezdny Cyrk.

Wybrana filmografia[edytuj]

Życie prywatne[edytuj]

Aktor jest dwukrotnie rozwiedziony. Z pierwszego małżeństwa ma córkę; drugą żoną była Joanna Siudym, z którą ma syna[1].

Działalność jeździecka[edytuj]

Marek Siudym był zawodnikiem w klubach jeździeckich Lotnik i Legia Warszawa. W 1977 zdał egzamin na instruktora jeździectwa sportowego i od tego czasu, z przerwami, zajmował się półzawodowo treningiem koni i zawodników dyscypliny skoki przez przeszkody. Posiada swoje konie – jego własnością był nieżyjący już ogier Poranek, na którym Łukasz Okińczyc z Legii Warszawa wielokrotnie zajmował nagradzane miejsca w konkursach Grand Prix podczas zawodów w skokach przez przeszkody[potrzebny przypis].

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

 1. Siudym się rozwiódł i stracił córkę. fakt.pl, 21 lutego 2013. [dostęp 21 lutego 2013].