Zmiennicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zmiennicy
Gatunek komediowy
Kraj produkcji Polska
Oryginalny język polski
Główne role patrz sekcja Obsada
Liczba odcinków 15
Produkcja
Produkcja POLTEL
Reżyseria Stanisław Bareja
Scenariusz Stanisław Bareja,
Jacek Janczarski
Muzyka Przemysław Gintrowski
Zdjęcia Wojciech Jastrzębowski filmowiec
Jan Muszyński
Scenografia Edward Jędrzejkowski
Barbara Komosińska
Czas trwania odcinka ok. 58 min
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji Polska
Data premiery 18 października 1987
Stacja telewizyjna TP1
Lata emisji 1987–1988
Status zakończony
Format obrazu 4:3

Zmiennicypolski serial komediowy w reżyserii Stanisława Barei, emitowany na antenie TVP1 od 18 października 1987 do 12 lutego 1988.

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

 1. Ceny umowne (18.10.1987)
 2. Ostatni kurs (25.10.1987)
 3. Dziewczyna do bicia (20.11.1987)
 4. Typowa logika damsko-męska (27.11.1987)
 5. Safari (04.12.1987)
 6. Prasa szczególnej troski (11.12.1987)
 7. Warszawski łącznik (18.12.1987)
 8. Fartowny dzień (25.12.1987)
 9. Podróż sentymentalna (01.01.1988)
 10. Krzyk ciszy (08.01.1988)
 11. Antycypacja (15.01.1988)
 12. Obywatel Monte Christo (22.01.1988)
 13. Spotkania z Temidą (29.01.1988)
 14. Pocałuj mnie Kasiu (05.02.1988)
 15. Nasz najdroższy (12.02.1988)

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

31-letni Jacek Żytkiewicz jest taksówkarzem, pracującym dla Warszawskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego (WPT) i jeżdżącym bliskim licytacji niebieskim Fiatem 125p (o numerach bocznych 1313) na zmianę z doświadczonym zmiennikiem Stanisławem Lesiakiem. Podczas przedlicytacyjnego kursu fiata na samochód spada przewożony helikopterem Pomnik Zwycięskiej Myszy Postępu i Tradycji, w wyniku czego kierujący nim Lesiak doznaje ciężkich obrażeń i trafia do szpitala. Zaprzyjaźnia się tam z prominentnym członkiem partii, Tomaszem Michalikiem. Żytkiewicz otrzymuje nowy samochód o numerach 1313 (fiata 125p w kolorze żółtym „Safari”), jednak brakuje mu zmiennika. W tym czasie Katarzyna Piórecka, pracowniczka przedsiębiorstwa „Bory Tucholskie”, z powodu niestosownego zachowania pijanych współpracowników, postanawia rzucić pracę i zatrudnić się w WPT. Kobieta nie zostaje przyjęta z uwagi na swoją płeć. Okazuje się jednak, że z wyglądu przypomina Mariana Koniuszkę, uzależnionego od „kompotu” syna swojego byłego już szefa. Piórecka podaje się za Koniuszkę i zdobywa pracę w WPT, stając się zmiennikiem Jacka. Mężczyzna nie wie, że ona jest kobietą.

Tymczasem w mieście odbywa się proceder szmuglowania heroiny z Tajlandii do Niemiec, w co zamieszany jest działacz sportowy, Antoni Kłusek. Jego łącznikiem jest tajski student warszawskiej politechniki, Krashan Bhamaradżanga, który po powrocie z Syjamu napotyka na zajmującego się lewizną strażaka Zenona Kuśmidra. Kuśmider dowiaduje się o przemycie i postanawia zabrać Krashanowi torbę, w której znajduje się ukryta w wołowej kiełbasie heroina (a właściwie cukier puder z nią zmieszany) oraz 100 tys. dolarów. Kuśmider i Krashan zostają odkryci przez milicję, palą połowę kwoty i podczas ucieczki wsiadają do taksówki 1313, uprowadzając Jacka Żytkiewicza. Mężczyźni ukrywają pozostałe dolary w dziurze w fotelu kierowcy, jednak zostają złapani przez milicję, zaś Jacek odzyskuje auto. Do Warszawy przybywa zaniepokojony Hans Gonschorek, Niemiec z Berlina Zachodniego, do którego miały trafić heroina i pieniądze. „Klienci” stają przed sądem, jednak szybko wychodzą na wolność. Od tej pory między ekipą Kuśmidra a przemytnikami rozpoczyna się walka o taksówkę o numerach 1313 i znajdujące się w niej dolary, o których zmiennicy nie wiedzą. Kuśmider trafia na rok do więzienia po tym, gdy po raz drugi groził Jackowi śmiercią, Krashan zaś zostaje powstrzymany przez Kasię.

Polski fiat 125p będący repliką taksówki ze Zmienników

Po pewnym czasie Jacek i Kasia zakochują się w sobie, jednak Kasia wciąż ukrywa swój sekret. Chłopak postanawia zabrać ją do siebie na wieś, zaś ta prosi prawdziwego Mariana, żeby tymczasowo ją zastąpił. Niesforny Koniuszko jeździ nieprzepisowo, nie zna miasta i wplątuje się w aferę z prostytutką, która urodziła dziecko i twierdzi, że jest on jego ojcem. Wezwanie do sądu, w sprawie o ustalenie ojcostwa trafia do zakładu pracy Kasi, która jest zatrudniona tam jako Marian Koniuszko. W sądzie Kasia udowadnia, że nie może być ojcem dziecka, ponieważ jest kobietą, tym samym ratując Mariana przed alimentami. Lesiak wraca do pracy, jednak dzięki znajomości z Michalikiem zostaje wybrany na szefa związku taksówkarzy. Jacek tymczasem odkrywa, że jego zmiennik wizytuje w domu Kasi i dochodzi między nimi do bójki, w wyniku której wychodzi na jaw, że Marian to tak naprawdę przebrana Kasia. Kierownictwo postanawia zatrzymać ją w pracy. Para decyduje się żyć razem i szuka dla siebie mieszkania.

Po przejechaniu ponad 200 000 kilometrów taksówka 1313 zostaje przeznaczona na licytację. Jacek i Kasia otrzymują nowego, czerwonego fiata, jednak ma on zepsuty fotel kierowcy. O żółtą taksówkę podczas aukcji licytują się ludzie Kuśmidra z Krashanem, Kłuskiem i Gonschorkiem. Ostatecznie wygrywają ci drudzy, kupując auto za 10 100 000 złotych, z czego 25% trafia na konto Jacka i Kasi. Przemytnicy odjeżdżają z niczym, ponieważ Kasia zamieniła zepsuty fotel na ten, w którym znajdowały się dolary. Dwójka zwraca uwagę na dziwne wybrzuszenie z tyłu tego siedzenia, ale nie zdaje sobie sprawy z tego, co się tam znajduje...

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Plenery i obiekty[edytuj | edytuj kod]

Sąd na Lesznie widoczny w odcinku „Spotkania z Temidą”
Zajazd „U Michała” w Drzymałowie widoczny w odcinku „Obywatel Monte Christo”

Zdjęcia do serialu były kręcone w Warszawie (m.in. na Placu Grzybowskim, dworcu Warszawa Centralna w odc. 7, zaś za scenerię bloku przy ul. Alternatywy 4 posłużył budynek przy ul. Marii Grzegorzewskiej 3), „Zajeździe U Michała” w Drzymałowie koło Rakoniewic, przy drodze krajowej nr 32 (jeden z gościńców wielkopolskich) na postoju w trakcie przejazdu z Warszawy do Świecka (odc. 12).

W odc. 12 został użyty model Mercedes-Benz W111 230S.

Odniesienia[edytuj | edytuj kod]

 • W odc. 2 serialu, noszącym tytuł „Ostatni kurs”, w scenie szpitalnej pielęgniarka podczas dyżuru zapytana przez studenta medycyny o to, jaką książkę czyta, odpowiada: „Taka życiowa powieść – Trędowata[2]. Odtwórczynią roli pielęgniarki była aktorka Hanna Stankówna, która w adaptacji filmowej tej powieści z 1976 wcieliła się w postać hrabiny Ćwileckiej.
 • W odc. 5 zatytułowanym „Safari” w którym Jacek i Kasia wiozą do Krakowa aktora Wojciecha Rawicza, podczas kontroli milicyjnej na szosie Jacek próbuje przekonać funkcjonariusza aby puścił ich z powodu braku czasu, gdyż wiozą na przedstawienie znanego aktora. Milicjant sugeruje wówczas: „Englerta?”, po czym zwalnia zatrzymanych. Postać fikcyjnego aktora Rawicza istotnie grana była w tym odcinku przez Jana Englerta.
 • W odc. 7 pt. „Warszawski łącznik” pies milicyjny szukający na lotnisku Warszawa-Okęcie narkotyków w bagażach podróżnych nazywa się Cywil. Stanowi to nawiązanie do serialu Przygody psa Cywila z 1970. Pies z tego serialu to owczarek niemiecki, zaś w Zmiennikach pies jest rasy labrador retriever.
 • W odc. 11 pt. „Antycypacja” pisarz Jan Oborniak zwierza się z zamiaru napisania opowiadania zatytułowanego „Rok w grobie”. Jest to odniesienie do powieści Rok w trumnie Romana Bratnego z 1983.
 • W odc. 12 pt. Obywatel Monte Christo w 51 minucie odcinka, na drzwiach jednego z mieszkań przy Alternatywy 4 przyczepiona jest plakietka z napisem „S.Bareja” – odniesienie do reżysera.
 • W odc. 13 pt. „Spotkania z Temidą” widać na żółtej taksówce numery rejestracyjne pierwszej serialowej, niebieskiej taksówki (WAT 039P). Widać je też w serialu 13 posterunek, co stanowi nawiązanie do serialu Zmiennicy.
 • W odc. 15 pt. „Nasz najdroższy” pojawił się motyw bloku ze straszącym mieszkaniem nr 13 przy ul. Alternatywy 4. Stanowi to odniesienie do serialu Alternatywy 4 Stanisława Barei z 1983.
 • W odc. 17 pt. „Komu gra ta orkiestra” z 1997 serialu Dom Mietek Pocięgło w taksówce dostrzega Gosię Lejczer. Gdy oczekuje pod MPT (chcąc dowiedzieć się od kierowcy taksówki dokąd ją zawiózł) przejeżdża obok niego taksówka marki Polski Fiat 125p o numerze rejestracyjnym 13-13-WW. Stanowi to nawiązanie do serialu Zmiennicy.

Inne informacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. W jednym z odcinków pada inne imię Parzydlaka – Marek.
 2. „Zmiennicy” a literatura. przeczytaneksiazki.pl, 25 sierpnia 2010. [dostęp 29 czerwca 2014].
 3. Angelika Swoboda, Filip Chmielewski: Pamiętacie „Zmienników” i scenę z milicjantem? Ewa Błaszczyk odgrywa ją znowu po prawie 30 latach. gazeta.pl, 2015-12-07. [dostęp 2015-12-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]