Przejdź do zawartości

Mykerinos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mykerinos
Ilustracja
Menkaure i Chamerernebti II
władca starożytnego Egiptu
Dane biograficzne
Dynastia

IV dynastia

Miejsce spoczynku

piramida Mykerinosa

Ojciec

Chefren

Matka

Chamerernebti I

Żona

Chamerernebti II

Dzieci

Chentkaus I (?)

<
N5Y5D28 D28
D28
>
Menkaure w hieroglifach
<
N5
Y5
D28 D28
D28
>
Menkaure w hieroglifach
G5
<
D28E1F32
>
Ka-Chet w hieroglifach

Menkaure (egip. Men-Kau-Re – „Trwała-jest-moc-duszy-Re (boskiej-światłości)”; egip. Horus Ka-Chet – egip. „Horus-o-ciele-Byka”; gr. Mykerinos) – władca starożytnego Egiptu z okresu IV dynastii (III tysiąclecie p.n.e.).

Lata panowania[edytuj | edytuj kod]

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Syn Chefrena i Chamerernebti I. Jego żoną była jego przyrodnia siostra, Chamerernebti II – córka Chefrena i Meresanch III, mieli prawdopodobnie córkę Chentkaus (Kwiatkowski; inaczej Grimal).

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Według Manethona panował 63 lata, Kanon turyński podaje 18 lat. Według Diodora, Mykerinos był synem Cheopsa i panował po Chefrenie. Uważany jest za władcę sprawiedliwego i pobożnego, dbającego o poddanych i świątynie. Znane są dekrety dotyczące jego kultu pośmiertnego, wydane przez Szepseskafa, Merenre I i Pepiego II.

Triada Mykerinosa, Muzeum Egipskie w Kairze

Triady Mykerinosa[edytuj | edytuj kod]

Władca znany jest głównie z wielu posągów, odkrytych w obrębie jego zespołu grobowego, znalezionych podczas prac archeologicznych, prowadzonych w latach 1905-1925, przez Uniwersytet Harvarda i bostońskie Muzeum Sztuk Pięknych, pod kierownictwem George'a Reisnera. Szczególnie znane są tzw. Triady Mykerinosa, w których władca przedstawiany jest w towarzystwie bogini Hathor i bogiń uosabiających jeden z nomów Górnego Egiptu. Według najnowszej hipotezy triad tych było osiem. W każdej z nich przedstawiono Mykerinosa, Hathor i bóstwo nomu, w którym Hathor cieszyła się wyjątkową czcią. Ze sposobu, w jaki przedstawiono postacie, które trzymają się za ręce, oraz ich równego wzrostu wysnuto wniosek, iż Mykerinos uważany był za równego bogom, dobrotliwego władcę, czułego na los swych poddanych.

Piramida Mykerinosa

Grobowiec[edytuj | edytuj kod]

Jego grobowcem jest najmniejsza z trzech wielkich piramid w egipskiej Gizie. We wnętrzu piramidy Mykerinosa nie znaleziono kartuszy z imieniem władcy. Pośredniej identyfikacji dokonano na przełomie lat 1837/1838, kiedy to odkryto imię Mykerinosa w drugiej z piramid satelitarnych. Dalszych dowodów dostarczyły prace wykopaliskowe, prowadzone w latach 1905–25.

Na skutek zamieszek 29 stycznia 2011 r. władze zamknęły dla zwiedzających tutejszy kompleks piramid.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]