Mykerinos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mykerinos
Ilustracja
Menkaure i Chamerernebti II
władca starożytnego Egiptu
Dane biograficzne
Dynastia

IV dynastia

Miejsce spoczynku

piramida Mykerinosa

Ojciec

Chefren

Matka

Chamerernebti I

Żona

Chamerernebti II

Dzieci

Chentkaus I (?)

<
N5Y5D28 D28
D28
>
Menkaure w hieroglifach
<
N5
Y5
D28 D28
D28
>
Menkaure w hieroglifach
G5
<
D28E1F32
>
Ka-Chet w hieroglifach

Menkaure (egip. Men-Kau-Re – „Trwała-jest-moc-duszy-Re (boskiej-światłości)”; egip. Horus Ka-Chet – egip. „Horus-o-ciele-Byka”; gr. Mykerinos) – władca starożytnego Egiptu z okresu IV dynastii (III tysiąclecie p.n.e.).

Lata panowania[edytuj | edytuj kod]

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Syn Chefrena i Chamerernebti I. Jego żoną była jego przyrodnia siostra, Chamerernebti II – córka Chefrena i Meresanch III, mieli prawdopodobnie córkę Chentkaus (Kwiatkowski; inaczej Grimal).

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Według Manethona panował 63 lata, Kanon turyński podaje 18 lat. Według Diodora, Mykerinos był synem Cheopsa i panował po Chefrenie. Uważany jest za władcę sprawiedliwego i pobożnego, dbającego o poddanych i świątynie. Znane są dekrety dotyczące jego kultu pośmiertnego, wydane przez Szepseskafa, Merenre I i Pepiego II.

Triada Mykerinosa, Muzeum Egipskie w Kairze

Triady Mykerinosa[edytuj | edytuj kod]

Władca znany jest głównie z wielu posągów, odkrytych w obrębie jego zespołu grobowego, znalezionych podczas prac archeologicznych, prowadzonych w latach 1905-1925, przez Uniwersytet Harvarda i bostońskie Muzeum Sztuk Pięknych, pod kierownictwem George'a Reisnera. Szczególnie znane są tzw. Triady Mykerinosa, w których władca przedstawiany jest w towarzystwie bogini Hathor i bogiń uosabiających jeden z nomów Górnego Egiptu. Według najnowszej hipotezy triad tych było osiem. W każdej z nich przedstawiono Mykerinosa, Hathor i bóstwo nomu, w którym Hathor cieszyła się wyjątkową czcią. Ze sposobu, w jaki przedstawiono postacie, które trzymają się za ręce, oraz ich równego wzrostu wysnuto wniosek, iż Mykerinos uważany był za równego bogom, dobrotliwego władcę, czułego na los swych poddanych.

Grobowiec[edytuj | edytuj kod]

Jego grobowcem jest najmniejsza z trzech wielkich piramid w egipskiej Gizie. We wnętrzu piramidy Mykerinosa nie znaleziono kartuszy z imieniem władcy. Pośredniej identyfikacji dokonano na przełomie lat 1837/1838, kiedy to odkryto imię Mykerinosa w drugiej z piramid satelitarnych. Dalszych dowodów dostarczyły prace wykopaliskowe, prowadzone w latach 1905–25.

Na skutek zamieszek 29 stycznia 2011 r. władze zamknęły dla zwiedzających tutejszy kompleks piramid.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]