Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2015 – bieg na 100 m kobiet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2015
Bieg na 100 m kobiet
Złoty medal Jamajka Shelly-Ann Fraser-Pryce
Srebrny medal Holandia Dafne Schippers
Brązowy medal Stany Zjednoczone Tori Bowie
Podium z medalistkami

Bieg na 100 metrów kobiet – jedna z konkurencji biegowych rozgrywanych podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata na Stadionie Narodowym w Pekinie.

Tytuł mistrzowski obroniła Jamajka Shelly-Ann Fraser-Pryce.

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina[1]
23 sierpnia 9:10[2] Preeliminacje
23 sierpnia 12:00[2] Eliminacje
24 sierpnia 19:40[2] Półfinały
24 sierpnia 21:35[2] Finał

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Tabela prezentuje rekord świata, rekordy poszczególnych kontynentów, mistrzostw świata, a także najlepszy rezultat na świecie w sezonie 2015 przed rozpoczęciem mistrzostw[3].

Zawodniczka Wynik Miejsce Data
Rekord świata Stany Zjednoczone Florence Griffith-Joyner 10,49 Stany Zjednoczone Indianapolis 1988-07-1616 lipca 1988
Listy światowe Jamajka Shelly-Ann Fraser-Pryce 10,74 Francja Saint-Denis 2015-07-044 lipca 2015
Rekord mistrzostw świata Stany Zjednoczone Marion Jones 10,70 Hiszpania Sewilla 1999-08-2828 sierpnia 1999
Rekord Afryki Nigeria Blessing Okagbare 10,79 Wielka Brytania Londyn 2013-07-2727 lipca 2013
Rekord Azji Chińska Republika Ludowa Li Xuemei 10,79 Chińska Republika Ludowa Szanghaj 1997-10-1818 października 1997
Rekord Ameryki Północnej Stany Zjednoczone Florence Griffith-Joyner 10,49 Stany Zjednoczone Indianapolis 1988-07-1616 lipca 1988
Rekord Ameryki Południowej Ekwador Ángela Tenorio 10,99 Kanada Toronto 2015-07-2222 lipca 2015
Rekord Europy Francja Christine Arron 10,73 Węgry Budapeszt 1998-08-1919 sierpnia 1998
Rekord Australii i Oceanii Australia Melissa Breen 11,11 Australia Canberra 2014-02-099 lutego 2014

Minima kwalifikacyjne[edytuj | edytuj kod]

Aby zakwalifikować się do mistrzostw, należało wypełnić minimum kwalifikacyjne wynoszące 11,33 (uzyskane w okresie od 1 października 2014 do 10 sierpnia 2015), z uwagi na małą liczbę zawodniczek z minimum, kolejne lekkoatletki zaproszono do występu w mistrzostwach na podstawie lokat na listach światowych[4].

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Awans: Pierwsze trzy z każdego biegu (Q) i trzy z najlepszymi czasami wśród przegranych (q). Wiatr: Bieg 1: +0,5 m/s, Bieg 2: -1,3 m/s, Bieg 3: -1,2 m/s, Bieg 4: +2,3 m/s, Bieg 5: -1,6 m/s, Bieg 6: +1,5 m/s, Bieg 7: -0,5 m/s

Pozycja Bieg Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
1. 1 Bowie, ToriTori Bowie  Stany Zjednoczone 10,88 Q
4 Fraser-Pryce, Shelly-AnnShelly-Ann Fraser-Pryce  Jamajka 10,88w Q
3. 4 Ta Lou, Marie JoséeMarie Josée Ta Lou  Wybrzeże Kości Słoniowej 10,95w Q
4. 3 Ahye, Michelle-LeeMichelle-Lee Ahye  Trynidad i Tobago 10,98 Q
5. 5 Schippers, DafneDafne Schippers  Holandia 11,01 Q
6. 1 Campbell-Brown, VeronicaVeronica Campbell-Brown  Jamajka 11,04 Q
7. 2 Okagbare, BlessingBlessing Okagbare  Nigeria 11,07 Q
8. 2 Morrison, NatashaNatasha Morrison  Jamajka 11,08 Q
4 Horn, CarinaCarina Horn  Południowa Afryka 11,08w Q
10. 3 Łałowa, IwetIwet Łałowa  Bułgaria 11,09 Q, SB
11. 3 Ahouré, MurielleMurielle Ahouré  Wybrzeże Kości Słoniowej 11,10 Q
12. 3 Okparaebo, EzinneEzinne Okparaebo  Norwegia 11,12 q, SB
13. 6 Baptiste, Kelly-AnnKelly-Ann Baptiste  Trynidad i Tobago 11,13 Q
14. 7 Santos, RosângelaRosângela Santos  Brazylia 11,14 Q
15. 5 Hackett, SemoySemoy Hackett  Trynidad i Tobago 11,16 Q, SB
7 Gardner, EnglishEnglish Gardner  Stany Zjednoczone Q
17. 6 Kambundji, MujingaMujinga Kambundji  Szwajcaria 11,17 Q, NR
18. 6 Simpson, SheroneSherone Simpson  Jamajka 11,22 Q
19. 7 Fukushima, ChisatoChisato Fukushima  Japonia 11,23 Q, SB
20. 2 Ziabkina, WiktorijaWiktorija Ziabkina  Kazachstan 11,24 Q
21. 1 Philip, AshaAsha Philip  Wielka Brytania 11,28 Q
6 Yongli, WeiWei Yongli  Chińska Republika Ludowa q, PB
23. 5 Todd, JasmineJasmine Todd  Stany Zjednoczone 11,29 Q
4 Papaioannou, RamonaRamona Papaioannou  Cypr 11,29w q
Haase, RebekkaRebekka Haase  Niemcy 11,29w
26. 6 Bingham, KhamicaKhamica Bingham  Kanada 11,30
27. 3 Emmanuel, CrystalCrystal Emmanuel  Kanada 11,33
28. 1 Lückenkemper, GinaGina Lückenkemper  Niemcy 11,34
29. 5 Powch, OłesjaOłesja Powch  Ukraina 11,40
30. 2 Sedney, NaomiNaomi Sedney  Holandia 11,41
Sailer, VerenaVerena Sailer  Niemcy
32. 7 Mihalinec, MajaMaja Mihalinec  Słowenia 11,42
33. 3 Jiménez, IsidoraIsidora Jiménez  Chile 11,47
5 Harrigan-Scott, TahesiaTahesia Harrigan-Scott  Brytyjskie Wyspy Dziewicze
35. 6 Landazuri, NarcisaNarcisa Landazuri  Ekwador 11,48
7 Ferguson, SheniquaSheniqua Ferguson  Bahamy
37. 1 Safronowa, OlgaOlga Safronowa  Kazachstan 11,49
38. 1 Jeftimowa, InnaInna Jeftimowa  Bułgaria 11,50
39. 4 Vargas, NediamNediam Vargas  Wenezuela 11,51w
40. 5 Hyacinthe, KimberlyKimberly Hyacinthe  Kanada 11,54
41. 2 Breen, MelissaMelissa Breen  Australia 11,61
42. 7 Pohrebniak, NatalijaNatalija Pohrebniak  Ukraina 11,62
Purica, AndreaAndrea Purica  Wenezuela
44. 3 Sbaity, AzizaAziza Sbaity  Liban 11,98
45. 6 Kamara, HafsatuHafsatu Kamara  Sierra Leone 12,13
46. 5 Alves, AdrianaAdriana Alves  Angola 12,19 PB
47. 1 Nazarowa, WałentynaWałentyna Nazarowa  Turkmenistan 12,25
48. 3 Taea, PatriciaPatricia Taea  Wyspy Cooka 12,34 SB
49. 1 Lopes, LidianeLidiane Lopes  Republika Zielonego Przylądka 12,43 NR
50. 6 Mevong, MarleneMarlene Mevong  Gwinea Równikowa 12,56
51. 5 Tugade, RegineRegine Tugade  Guam 12,60
52. 2 Jonas, LihenLihen Jonas  Mikronezja 13,70
2 Wingfield, CharlotteCharlotte Wingfield  Malta DQ R162.7
4 Samuel, JamileJamile Samuel  Holandia DSQ R162.7

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Awans: Pierwsze dwie z każdego biegu (Q) i dwie z najlepszymi czasami wśród przegranych (q).
Wiatr: Bieg 1: +0,5 m/s, Bieg 2: +0,9 m/s, Bieg 3: -0,2 m/s.

Pozycja Bieg Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
1. 1 Fraser-Pryce, Shelly-AnnShelly-Ann Fraser-Pryce  Jamajka 10,82 Q
2. 3 Schippers, DafneDafne Schippers  Holandia 10,83 Q, NR
3. 2 Bowie, ToriTori Bowie  Stany Zjednoczone 10,87 Q
4. 1 Okagbare, BlessingBlessing Okagbare  Nigeria 10,89 Q
3 Campbell-Brown, VeronicaVeronica Campbell-Brown  Jamajka Q, SB
6. 2 Baptiste, Kelly-AnnKelly-Ann Baptiste  Trynidad i Tobago 10,90 Q
7. 2 Morrison, NatashaNatasha Morrison  Jamajka 10,96 q, PB
8. 3 Ahye, Michelle-LeeMichelle-Lee Ahye  Trynidad i Tobago 10,97 q, SB
9. 3 Ahouré, MurielleMurielle Ahouré  Wybrzeże Kości Słoniowej 10,98
10. 1 Ta Lou, Marie JoséeMarie Josée Ta Lou  Wybrzeże Kości Słoniowej 11,04 PB
11. 1 Simpson, SheroneSherone Simpson  Jamajka 11,06
12. 2 Santos, RosângelaRosângela Santos  Brazylia 11,07
2 Kambundji, MujingaMujinga Kambundji  Szwajcaria NR
14. 3 Łałowa, IwetIwet Łałowa  Bułgaria 11,13
1 Hackett, SemoySemoy Hackett  Trynidad i Tobago SB
Gardner, EnglishEnglish Gardner  Stany Zjednoczone
17. 3 Horn, CarinaCarina Horn  Południowa Afryka 11,15
18. 2 Ziabkina, WiktorijaWiktorija Ziabkina  Kazachstan 11,19 PB
3 Okparaebo, EzinneEzinne Okparaebo  Norwegia
20. 1 Philip, AshaAsha Philip  Wielka Brytania 11,21
3 Todd, JasmineJasmine Todd  Stany Zjednoczone
22. 1 Yongli, WeiWei Yongli  Chińska Republika Ludowa 11,27 PB
23. 2 Fukushima, ChisatoChisato Fukushima  Japonia 11,32
24. 2 Papaioannou, RamonaRamona Papaioannou  Cypr 11,38

Finał[edytuj | edytuj kod]

Wiatr: -0,3 m/s.

Pozycja Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
Gold medal world centered-2.svg Fraser-Pryce, Shelly-AnnShelly-Ann Fraser-Pryce  Jamajka 10,76
Silver medal world centered-2.svg Schippers, DafneDafne Schippers  Holandia 10,81 NR
Bronze medal world centered-2.svg Bowie, ToriTori Bowie  Stany Zjednoczone 10,86
4. Campbell-Brown, VeronicaVeronica Campbell-Brown  Jamajka 10,91
5. Ahye, Michelle-LeeMichelle-Lee Ahye  Trynidad i Tobago 10,98
6. Baptiste, Kelly-AnnKelly-Ann Baptiste  Trynidad i Tobago 11,01
7. Morrison, NatashaNatasha Morrison  Jamajka 11,02
8. Okagbare, BlessingBlessing Okagbare  Nigeria 11,02

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]