Mistrzostwa Europy w Łyżwiarstwie Figurowym 2014

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie figurowym
2014
2013 2015
ilustracja
Data 13 – 19 stycznia 2014
Gospodarz Węgry Budapeszt
Organizator ISU
Zwycięzcy
Soliści Hiszpania Javier Fernández
Solistki Rosja Julija Lipnicka
Pary sportowe Rosja Tetiana Wołosożar
Rosja Maksim Trańkow
Pary taneczne Włochy Anna Cappellini
Włochy Luca Lanotte

Mistrzostwa Europy w Łyżwiarstwie Figurowym 2014 – zawody mistrzostw Europy w łyżwiarstwie figurowym, które odbywały się od 13 do 19 stycznia w Budapeszcie.

W rywalizacji solistów tytuł wywalczył Javier Fernández López, a wśród solistek triumfowała Julija Lipnicka. W rywalizacji par sportowych najlepsi okazali się Tetiana Wołosożar i Maksim Trańkow, a w konkurencji par tanecznych zwyciężyli Anna Cappellini i Luca Lanotte.

Kwalifikacje[edytuj | edytuj kod]

W zawodach mogli wziąć udział zawodnicy, którzy przed dniem 1 lipca 2013 roku ukończyli 15 rok życia (tj. urodzili się do 30 czerwca 1998 roku). Liczba dopuszczonych do startu zawodników z poszczególnych krajów była uzależniona od miejsc, jakie reprezentanci zdobyli na ubiegłorocznych mistrzostwach. Decyzję o imiennym przydziale miejsc podjęły kraje indywidualnie. Warunkiem było, by wskazani zawodnicy zdobyli na którychś z wcześniejszych zawodów przynajmniej określoną liczbę punktów za wartość techniczną programów.

Minimalna ocena techniczna (TES)
Kategoria Pr.krótki Pr.dowolny
Soliści 25 45
Solistki 20 36
Pary 20 36
Tańce 18 28
Musi zostać osiągnięta na międzynarodowych zawodach ISU
w sezonie bieżącym lub poprzednim.
Punkty za oba programy mogą być zdobyte na różnych zawodach.

Kalendarium[edytuj | edytuj kod]

  • 13–14 stycznia – oficjalne treningi i otwarcie zawodów,
  • 15 stycznia – program krótki solistek i taniec krótki,
  • 16 stycznia – program krótki solistów i taniec dowolny,
  • 17 stycznia – program krótki par i dowolny solistek,
  • 18 stycznia – program dowolny solistów,
  • 19 stycznia – program dowolny par, pokazy mistrzów

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

  • SP – (ang. Short program) Program krótki
  • FS – (ang. Free skating) Program dowolny

Soliści[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Punkty SP FS
1 Hiszpania Javier Fernández 267.11 1 91.56 1 175.55
2 Rosja Siergiej Woronow 252.55 2 85.51 2 167.04
3 Rosja Konstantin Mieńszow 237.24 11 72.12 3 165.12
4 Czechy Michal Březina 236.98 5 82.80 4 154.18
5 Rosja Maksim Kowtun 232.37 4 83.15 5 149.22
6 Niemcy Peter Liebers 225.76 8 77.42 7 148.34
7 Czechy Tomáš Verner 223.66 3 83.51 8 140.15
8 Francja Brian Joubert 221.95 9 73.29 6 148.66
9 Belgia Jorik Hendrickx 205.92 10 73.21 10 132.71
10 Izrael Alexei Bychenko 203.76 13 68.68 9 135.08
11 Szwecja Alexander Majorov 202.47 6 79.62 13 122.85
12 Francja Chafik Besseghier 198.07 12 70.85 12 127.22
13 Francja Florent Amodio 190.13 7 78.60 20 111.53
14 Austria Viktor Pfeifer 189.06 16 60.89 11 128.17
15 Niemcy Franz Streubel 182.21 19 59.96 14 122.25
16 Monako Kim Lucine 179.89 18 60.00 16 119.89
17 Szwajcaria Stéphane Walker 179.52 17 60.54 17 118.98
18 Hiszpania Javier Raya 179.37 20 57.13 15 122.24
19 Polska Maciej Cieplucha 179.06 15 65.84 19 113.22
20 Białoruś Paweł Ignatienko 172.08 22 55.99 18 116.09
21 Rumunia Zoltán Kelemen 171.26 14 68.32 22 102.94
22 Ukraina Jakow Godorożka 158.88 21 57.09 23 101.79
23 Włochy Paul Bonifacio Parkinson 157.81 24 52.08 21 105.73
24 Estonia Viktor Romanenkov 153.66 23 55.43 24 98.23
Nie awansowali do programu dowolnego
25 Norwegia Sondre Oddvoll Bø NQ 25 49.84 NQ
26 Słowacja Marco Klepoch NQ 26 49.48 NQ
27 Wielka Brytania Matthew Parr NQ 27 49.32 NQ
28 Bułgaria Manol Atanassow NQ 28 49.07 NQ
29 Finlandia Valtter Virtanen NQ 29 48.55 NQ
30 Węgry Kristóf Forgó NQ 30 47.91 NQ
31 Dania Justus Strid NQ 31 47.05 NQ
32 Turcja Ali Demirboğa NQ 32 46.56 NQ
33 Austria Manuel Koll NQ 33 45.61 NQ
34 Szwecja Illya Solomin NQ 34 44.73 NQ
35 Armenia Sarkis Hayrapetyan NQ 35 42.90 NQ

Solistki[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Punkty SP FS
1 Rosja Julija Lipnicka 209.72 2 69.97 1 139.75
2 Rosja Adelina Sotnikowa 202.36 1 70.73 2 131.63
3 Włochy Carolina Kostner 191.39 3 68.97 3 122.42
4 Rosja Alona Leonowa 178.15 4 64.09 5 114.06
5 Francja Maé-Bérénice Méité 173.37 5 58.64 4 114.73
6 Włochy Valentina Marchei 165.25 6 57.38 6 107.87
7 Estonia Jelena Glebowa 155.71 8 54.68 7 101.03
8 Niemcy Nathalie Weinzierl 151.88 10 53.02 8 98.86
9 Szwecja Joshi Helgesson 146.45 9 54.25 10 92.20
10 Gruzja Elene Gedewaniszwili 141.82 7 54.78 13 87.04
11 Włochy Roberta Rodeghiero 141.25 15 48.52 9 92.73
12 Finlandia Juulia Turkkila 140.31 12 50.42 12 89.89
13 Francja Laurine Lecavelier 139.42 13 49.12 11 90.30
14 Szwecja Viktoria Helgesson 138.73 11 52.55 14 86.18
15 Czechy Eliška Březinová 130.35 16 47.10 16 83.25
16 Szwecja Isabelle Olsson 129.39 22 43.97 15 85.42
17 Słowacja Nicole Rajičová 128.25 14 49.00 18 79.25
18 Litwa Inga Janulevičiūtė 126.20 21 44.24 17 81.96
19 Norwegia Anne Line Gjersem 125.58 18 46.63 49 78.95
20 Belgia Kaat Van Daele 123.05 19 46.18 20 76.87
21 Polska Agata Kryger 119.52 23 43.59 21 75.93
22 Hiszpania Marta García 118.11 20 44.61 22 73.50
23 Ukraina Natalia Popowa 112.26 17 47.01 24 65.25
24 Wielka Brytania Jenna McCorkell 110.19 24 39.59 23 70.60
Nie awansowały do programu dowolnego
25 Białoruś Janina Makieenka NQ 25 39.44 NQ
26 Szwajcaria Tanja Odermatt NQ 26 39.42 NQ
27 Słowenia Daša Grm NQ 27 38.52 NQ
28 Hiszpania Sonia Lafuente NQ 28 38.43 NQ
29 Dania Anita Madsen NQ 29 38.42 NQ
30 Łotwa Ieva Gaile NQ 30 37.83 NQ
31 Austria Kerstin Frank NQ 31 37.44 NQ
32 Holandia Michelle Couwenberg NQ 32 36.72 NQ
33 Luksemburg Fleur Maxwell NQ 33 36.48 NQ
34 Niemcy Sarah Hecken NQ 34 35.20 NQ
35 Izrael Danielle Montalbano NQ 35 33.87 NQ
36 Bułgaria Anna Afonkina NQ 36 31.15 NQ
37 Turcja Sıla Saygı NQ 37 25.88 NQ

Pary sportowe[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnicy Punkty SP FS
1 Rosja Tetiana Wołosożar / Maksim Trańkow 220.38 1 83.98 2 136.40
2 Rosja Ksienija Stołbowa / Fiodor Klimow 207.98 4 70.90 1 137.08
3 Rosja Wiera Bazarowa / Jurij Łarionow 201.61 3 71.70 3 129.91
4 Włochy Stefania Berton / Ondřej Hotárek 195.61 5 69.22 4 126.39
5 Francja Vanessa James / Morgan Ciprès 185.48 6 63.23 5 122.25
6 Niemcy Maylin Wende / Daniel Wende 168.32 8 55.19 6 113.13
7 Izrael Andrea Davidovich / Evgeni Krasnopolski 163.93 7 55.32 7 108.61
8 Włochy Nicole Della Monica / Matteo Guarise 154.55 9 53.65 8 100.90
9 Niemcy Mari Vartmann / Aaron Van Cleave 153.21 10 52.40 9 100.81
10 Estonia Natalja Zabijako / Alexandr Zaboev 149.82 12 50.12 10 99.70
11 Francja Daria Popova / Bruno Massot 149.36 11 52.36 11 97.00
12 Austria Miriam Ziegler / Severin Kiefer 135.05 15 44.79 12 90.26
13 Wielka Brytania Stacey Kemp / David King 130.98 16 43.98 13 87.00
14 Białoruś Maryja Palakowa / Nikita Boczkow 130.46 13 48.18 14 82.28
15 Wielka Brytania Amani Fancy / Christopher Boyadji 127.76 14 47.79 15 79.97
WD Niemcy Alona Sawczenko / Robin Szolkowy DNF 2 76.76 DNF
Nie awansowali do programu dowolnego
17 Włochy Alessandra Cernuschi / Filippo Ambrosini NQ 17 40.29 NQ
18 Bułgaria Jelizaweta Makarowa / Leri Kenchadze NQ 18 39.94 NQ
19 Ukraina Julia Lawrentiewa / Jurij Rudyk NQ 19 37.96 NQ
20 Hiszpania Veronica Grigorieva / Aritz Maestu NQ 20 34.97 NQ

Pary taneczne[edytuj | edytuj kod]

  • SD – (ang. Short dance) Taniec krótki
  • FD – (ang. Free dance) Taniec dowolny
Miejsce Zawodnicy Punkty SD FD
1 Włochy Anna Cappellini / Luca Lanotte 171.61 1 69.58 1 102.03
2 Rosja Jelena Ilinych / Nikita Kacałapow 170.51 2 69.54 2 100.97
3 Wielka Brytania Penny Coomes / Nicholas Buckland 158.69 3 61.76 3 96.93
4 Rosja Wiktorija Sinicina / Rusłan Żyganszyn 153.73 4 60.63 4 93.10
5 Rosja Jekatierina Riazanowa / Ilja Tkaczenko 150.44 5 60.35 5 90.09
6 Azerbejdżan Julia Żłobina / Aleksiej Sitnikow 147.78 6 59.82 6 87.96
7 Niemcy Nelli Zhiganshina / Alexander Gazsi 145.37 7 59.79 8 85.58
8 Włochy Charlène Guignard / Marco Fabbri 144.40 8 58.17 7 86.23
9 Litwa Isabella Tobias / Deividas Stagniūnas 142.31 9 56.76 9 85.55
10 Hiszpania Sara Hurtado / Adrià Díaz 137.58 11 55.21 11 82.37
11 Niemcy Tanja Kolbe / Stefano Caruso 137.46 13 53.98 10 83.48
12 Słowacja Federica Testa / Lukáš Csölley 136.63 12 54.84 12 81.79
13 Francja Pernelle Carron / Lloyd Jones 135.29 10 56.35 13 78.94
14 Estonia Irina Shtork / Taavi Rand 131.66 14 53.88 15 77.78
15 Francja Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron 131.57 15 53.33 14 78.24
16 Polska Justyna Plutowska / Peter Gerber 128.08 17 52.14 16 75.94
17 Turcja Alisa Agafonova / Alper Uçar 127.96 16 52.90 18 75.06
18 Dania Laurence Fournier Beaudry / Nikolaj Sørensen 127.51 18 51.92 17 75.59
19 Włochy Lorenza Alessandrini / Simone Vaturi 121.65 19 50.24 20 71.41
20 Finlandia Henna Lindholm / Ossi Kanervo 121.09 20 48.75 19 72.34
Nie awansowali do tańca dowolnego
21 Węgry Dóra Turóczi / Balázs Major NQ 21 46.80 NQ
22 Szwajcaria Ramona Elsener / Florian Roost NQ 22 46.36 NQ
23 Ukraina Siobhan Heekin-Canedy / Dmitrij Dun NQ 23 45.84 NQ
24 Izrael Allison Reed / Vasili Rogov NQ 24 44.14 NQ
25 Austria Barbora Silná / Juri Kurakin NQ 25 43.22 NQ
26 Czechy Lucie Myslivečková / Neil Brown NQ 26 42.95 NQ
27 Gruzja Angielina Tielegina / Otar Dżaparidze NQ 27 42.07 NQ
28 Białoruś Wiktoryja Kawalowa / Jurij Biełajew NQ 28 39.03 NQ
29 Wielka Brytania Carter Marie Jones / Richard Sharpe NQ 29 34.63 NQ

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]