Nauki o zdrowiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nauki o zdrowiu – dziedzina nauk medycznych, której przedmiotem zainteresowania są badania nad praktykowaniem szeroko rozumianych zawodów medycznych, z wyłączeniem lekarzy, a więc pielęgniarstwa, położnictwa, fizjoterapii, ratownictwa medycznego, dietetyki, asystentów stomatologicznych, higienistek, administracji ochrony zdrowia, ortoptyki, protetyki itp.[1]

Według definicji zaproponowanej przez Lesława Niebroja, do nauk o zdrowiu nie powinno się zaliczać metanauk medycznych, takich jak historia medycyny, socjologia medycyny czy psychologia medycyny[1]. W literaturze anglojęzycznej health science jest bliskie pojęciu nauk medycznych[2].

W polskim systemie klasyfikacji nauk dziedzina nauk o zdrowiu została wyodrębniona w ramach obszaru nauk medycznych i nauk o zdrowiu w 2011 roku[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Lesław Niebrój: Wprowadzenie: ku definicji nauk o zdrowiu. W: Health Sciences: From Philosophical Backgrounds to Practical Issues. Lesław Niebrój (red.). Raleigh: Lulu, 2014, s. 5-6. ISBN 978-1-312-36503-2.
  2. What is Health Science? (ang.). Sam Houston State University. [dostęp 2016-03-08].
  3. Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 8 sierpnia 2011 r. w sprawie obszarów wiedzy, dziedzin nauki i sztuki oraz dyscyplin naukowych i artystycznych Dz.U. z 2011 r. nr 179, poz. 1065