Obwodnica Elbląga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Długość 7,5 km
gminy gmina Elbląg,
miasto Elbląg
Zdjęcie
Widok w kierunku Gdańska
Widok w kierunku Gdańska

Obwodnica Elblągadroga ekspresowa omijająca Elbląg od południa. Stanowi fragment planowanej drogi ekspresowej S7 w ciągu tras europejskich E28 i E77 od miejscowości Kazimierzowo do Nowiny. Obwodnicą biegnie także DK22.

W przeszłości odcinek między węzłem Elbląg-Wschód a węzłem Elbląg-Południe (d. Elbląg-Zachód) był częścią niemieckiej autostrady (Reichsautobahn), wybudowanej w 1937 (tzw. berlinki).

W 2004 roku rozpoczęto prace modernizacyjne mające podnieść drogę do klasy "S". W ramach I etapu wybudowano bezkolizyjny węzeł Elbląg-Wschód na skrzyżowaniu dróg krajowych nr 7 i 22. W 2006 roku w ramach projektu "Przebudowa drogi krajowej nr 7 na odcinku Jazowa-Elbląg" realizowanego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad przy wsparciu ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego Transport (SPO-T) rozpoczęto przebudowę pozostałej części trasy.

W ramach przebudowy na całej długości obwodnicy została dobudowana druga jezdnia, a na odcinku 3,7 km między węzłem Elbląg-Południe i Elbląg-Wschód droga uzyskała status "S". Wykonawca zakończył prace budowlane 31 lipca 2007[1], zakończenie przebudowy zostało ogłoszone 14 listopada 2007[2]

W następnym etapie pozostała część obwodnicy zostanie podniesiona do klasy "S" przez budowę bezkolizyjnego węzła "Elbląg-Zachód", likwidację kolizyjnego skrzyżowania na wysokości ul.Żuławskiej. Inwestycja planowana jest na lata 2014–2020 w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Władze Elbląga dążą do budowy na obwodnicy dodatkowego węzła w rejonie ulicy Skrzydlatej, co związane jest z planowanymi inwestycjami w najbliższym otoczeniu drogi (budowa centrum handlowego oraz rozbudowa lotniska Elbląg)[3]. Dobudowa tego węzła będzie możliwa po uzyskaniu zezwolenie na odstępstwo od warunków technicznych Rozporządzenia Transportu i Gospodarki Morskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]