Pierwsza Dziesięciocentówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pierwsza Dziesięciocentówka Sknerusa McKwacza

Pierwsza Dziesięciocentówka (ang. The Number One Dime) lub Szczęśliwa Dziesięciocentówka (ang. Lucky Dime) - amerykańska moneta dziesięciocentowa (dime), własność fikcyjnej postaci ze świata Disneya, Sknerusa McKwacza.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Moneta po raz pierwszy pojawiła się na kartach komiksu Carla Barksa z 1953 r. pt. Wymiana pieniędzy (ang. The Round Money Bin). Później była wykorzystywana zarówno przez Barksa, jak i innych autorów komiksów o przygodach Sknerusa; niektórzy traktowali monetę jako przynoszącą szczęście w biznesie[1], a inni jako zaledwie jako symbol oszczędności[2].

W komiksie Barksa z 1961 r. pt. The Midas Touch miał miejsce debiut postaci czarownicy, Magiki De Czar. Próbuje ona zdobyć Pierwszą Dziesięciocentówkę Sknerusa, by z jej pomocą stworzyć amulet, dający jej dotyk Midasa i możliwość wzbogacenia się[2].

Don Rosa, tworząc serię komiksów Życie i czasy Sknerusa McKwacza, opisał dokładnie okoliczności zdobycia przez Sknerusa Pierwszej Dziesięciocentówki. Moneta była zapłatą za pierwszą pracę zarobkową małego Sknerusa, jakiej podjął się w rodzinnym Glasgow - wyczyszczenie butów Burta kopacza (na prośbę ojca Sknerusa, Fergusa McKwacza). Gdy kaczorek przekonał się, że zapłacono mu bezwartościową w Szkocji amerykańską monetą, potraktował to zdarzenie jako lekcję na przyszłość:

Oto moja pierwsza lekcja życia! Ciężka praca to nie wszystko! Muszę jeszcze uważać, żeby mnie nie wykiwali! Dobrze! Będę najtwardszym z twardzieli i najsprytniejszym ze spryciarzy! Ale swój majątek zarobię uczciwie![3]

Kulisy zdobycia monety przez Fergusa McKwacza opisuje komiks Rosy Pierwsza dziesięciocentówka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lost Beneath the Sea (W US 46-01) | I.N.D.U.C.K.S., inducks.org [dostęp 2021-07-07].
  2. a b The Midas Touch (W US 36-01) | I.N.D.U.C.K.S., inducks.org [dostęp 2021-07-07].
  3. Don Rosa, Życie i czasy Sknerusa McKwacza, Warszawa 2017, s. 22.