Pożar lasu koło Żagania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pożar lasu koło Żagania
Państwo

 Polska

Miejsce

Czerna

Rodzaj zdarzenia

pożar

Data

9 sierpnia 1992

Godzina

około 13:00

Ranni

1 osoba

brak współrzędnych

Pożar lasu w ówczesnym Nadleśnictwie Szprotawa – ogień, najprawdopodobniej powstały w wyniku działań wojskowych, zauważono około godziny 13. 9 sierpnia 1992 roku[1]. Początkowo rozgorzał teren poligonu wojskowego niedaleko wsi Czerna k. Żagania, gdzie spłonęło 500 ha lasu; następnie ogień przeniósł się na teren lasów państwowych Nadleśnictwa Szprotawa. Pierwszego dnia w akcji gaszenia pożaru brały udział jednostki Straży Pożarnej z ówczesnych województw: zielonogórskiego, legnickiego, jeleniogórskiego. W nocy poproszono o dalsze wsparcie. Do pomocy skierowano jednostki nawet z Opola. Na miejscu przebywał zastępca Komendanta Głównego Straży Pożarnej jak i kilku oficerów z Komendy Głównej. Dodatkowo, strażaków wspierały dwa helikoptery oraz samoloty gaśnicze PZL M18 Dromader. Jeden z nich – pierwszego dnia – podchodząc do lądowania w celu nabrania wody zawadził skrzydłem o drzewo i runął na ziemię. Pilot z doznanymi obrażeniami został hospitalizowany w żagańskim szpitalu[2].

Akcja gaśnicza trwała dwa dni (9–10 sierpnia). Z uwagi na specyfikę rozprzestrzeniania się ognia (pożar wierzchołkowy) były trudności z jego opanowaniem. Wieś Czerna, położona w bezpośrednim sąsiedztwie pożaru, przygotowywana była do ewakuacji; podobnie wieś Żaganiec. Poważnie zagrożona była stacja paliw CPN, zlokalizowana na przedmieściach Żagania, zaopatrująca w paliwa płynne zachodnią Polskę, jednak strażacy zdołali skutecznie obronić ją przed eksplozją[3].

W sumie przy gaszeniu pożaru brało udział około 1700 osób (strażaków, żołnierzy, robotników leśnych); 120 jednostek straży pożarnej; dwa helikoptery; 6 samolotów gaśniczych Dromader; dwa czołgi gaśnicze[4]. Spłonęło 3058 ha lasu; pożarzysko miało wymiar – 8 km długości na 4 km szerokości.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Życie Warszawy, 1992 nr 30 "Las będzie się palił zawsze" A. Kaczyński
  2. Gazeta Lubuska, 1992, nr 187
  3. Gazeta Lubuska, 1992, nr 188
  4. Zagrożenie pożarowe - Nadleśnictwo Żagań - Lasy Państwowe, www.zagan.zielonagora.lasy.gov.pl [dostęp 2017-11-19] (pol.).