Katastrofa autokaru w Jeżewie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Katastrofa autokaru w Jeżewie
Państwo  Polska
Miejsce Jeżewo Stare
Rodzaj zdarzenia katastrofa drogowa
Data 30 września 2005
Godzina 6:44
Ofiary śmiertelne 13 osób
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
miejsce katastrofy
miejsce katastrofy
Ziemia53°08′N 22°44′E/53,133333 22,733333

Wypadek autokaru miał miejsce 30 września 2005 w pobliżu miejscowości Jeżewo Stare na drodze krajowej nr 8 z Białegostoku do Warszawy. Zginęło 13 osób, w tym 9 maturzystów z I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku oraz jeden z Zespołu Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku, którzy jechali na pielgrzymkę do Częstochowy. Pozostałymi ofiarami byli dwaj kierowcy autokaru oraz kierowca ciężarówki.

Wypadek[edytuj]

Autokar, którym jechali licealiści, podczas wyprzedzania zderzył się z innymi pojazdami i stanął w płomieniach. Do wypadku doszło na odcinku drogi krajowej nr 8 między miejscowościami Mężenin i Jeżewo Stare, gdzie zdarza się wiele wypadków. Droga na tym odcinku zapewnia znacznie gorsze warunki, niż pozostała część drogi z Białegostoku do Warszawy: pobocze jest na tym odcinku wąskie, uniemożliwiające wyprzedzanie „na trzeciego”, występują koleiny, a liczne niewielki łuki poziome (niewielkie dolinki) ograniczają widoczność w sposób skuteczny, ale ignorowany przez niektórych kierowców. Autokar spłonął doszczętnie jeszcze przed przybyciem straży pożarnej[potrzebny przypis].

Tego samego dnia minister edukacji narodowej Mirosław Sawicki poprosił dyrektorów szkół w kraju o godne uczczenie pamięci ofiar. W poniedziałek w Białymstoku odbył się marsz milczenia ku czci ofiar wypadku. Wzięło w nim udział ponad 8 tysięcy osób. W Białymstoku ogłoszona została 3-dniowa żałoba. 9 października zmarła przebywająca do tej pory w szpitalu w stanie ciężkim 10. maturzystka, która uczestniczyła w wypadku. Tym samym liczba ofiar wzrosła do 13. Niedaleko miejsca wypadku, kilkadziesiąt metrów od drogi, postawiono kapliczkę upamiętniającą to tragiczne wydarzenie.

Proces[edytuj]

Podczas śledztwa ustalono, iż przedsiębiorstwo Kosmos – z którego wynajęto autokar – dopuściło się wielu niedopatrzeń w trakcie swej działalności. Ostatecznie ustalono przebieg wypadków tego ranka: o godzinie 6:44, nieopodal Jeżewa Starego (we wsi Sikory-Wojciechowięta) kierowca autokaru zaczął wyprzedzanie samochodu osobowego w zupełnie nieodpowiednim momencie. W ostatniej chwili kierowca ciężarówki jadącej z naprzeciwka próbował usunąć się na pobocze. Jednak nie udało się – na długości prawie połowy autokaru, w ścianie powstała wyrwa. Tam też znajdowały się zbiorniki z paliwem – to wydostało się na zewnątrz autokaru, ale i do wewnątrz. Rozgrzane, trące o siebie metalowe części pojazdów i zwarcia w instalacjach elektrycznych autobusu wywołały pożar. W tej samej chwili w naczepę rozbitej ciężarówki uderzył jadący za nią samochód dostawczy.

W marcu 2009 roku zakończył się proces sześciu osób związanych z wypadkiem. Pracownicy przedsiębiorstwa transportowego Kosmos, specjaliści bhp i lekarka medycyny pracy usłyszeli wyroki skazujące ich na kary od sześciu miesięcy do półtora roku pozbawienia wolności w zawieszeniu[1].

Istniała hipoteza, że manewr wyprzedzania został podjęty w czasie, gdy kierowca autokaru miał napad epilepsji. Jednak w 2013 roku biegli uznali, ze choć nie są w stanie wykluczyć tego jednoznacznie, jednak – w ich ocenie – dowody nie potwierdzają takiego stanu rzeczy[2].

Ofiary katastrofy[edytuj]

 1. Zbigniew Arciszewski
 2. Monika Biegańska
 3. Joanna Dąbrowska
 4. Sebastian Giesko
 5. Krzysztof Góryński
 6. Karolina Jankowska
 7. Justyna Kowalko
 8. Maria Romanowska
 9. Zygmunt Stysiał
 10. Wiesław Stepanowicz
 11. Monika Szekalska
 12. Małgorzata Zajączkowska
 13. Karolina Zdanowicz

W kulturze[edytuj]

 • Wojciech Tochman: „Mojżeszowy krzak” w tomie Wściekły pies, Wydawnictwo Znak, 2007

Przypisy

 1. ag, zel: Wyroki w sprawie wypadku autokaru koło Jeżewa. W: PAP [on-line]. Wirtualna Polska, 24 marca 2009. [dostęp 25 lipca 2009].
 2. Jeżewo. Wypadek autokaru. Opinia biegłych. poranny.pl, 6 czerwca 2013. [dostęp 17 sierpnia 2014].