Poniatowski Książę
Poniatowski Książę – polski herb książęcy, odmiana herbu Ciołek używana przez ród książąt Poniatowskich.
Opis herbu[edytuj | edytuj kod]
Różne źródła przytaczają wersje tego herbu różniące się nieco stylizacją szczegółów oraz barwami. Opisy zgodnie z klasycznymi regułami blazonowania:
W polu srebrnym ciołek czerwony. Całość otacza płaszcz heraldyczny podbity gronostajem zwieńczony mitrą książęcą[1].
W austriackim nadaniu tytułu z 1765 roku, ciołek ma naturalistyczne barwy, tzn. jest brązowy z kopytami i rogami czarnymi[2].
W austriackim potwierdzeniu tytułu z 1850 roku, ciołek stoi na murawie, zaś herb jest wzbogacony o klejnot (głowa ciołka z szyją) oraz labry i hełm[2].
Najwcześniejsze wzmianki[edytuj | edytuj kod]
Herb przynależny rodzinie Poniatowskich, która po raz pierwszy uzyskała tytuł książęcy w osobie Andrzeja i jego braci (m.in. Kazimierz Poniatowski na sejmie koronacyjnym 15 grudnia 1764. Tytuł książęcy otrzymali wówczas wszyscy bracia Stanisława Augusta, z których Andrzej był najstarszy. Tytuł nadano Andrzejowi następnie w SRI 5 grudnia 1765. Miał on być tam dziedziczony na zasadzie primogenitury, a w wypadku wygaśnięcia linii miał przechodzić na drugą najbliższą linię. Tytuł księcia SRI potwierdzono następnie 19 listopada 1850 Karolowi i Józefowi Poniatowskim, synom Stanisława a wnukom Kazimierza Poniatowskiego[2].
Herbowni[edytuj | edytuj kod]
Jedna rodzina herbownych (herb własny):
książę primogenitura SRI, fürst von Poniatowski.
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ Juliusz Karol Ostrowski: Księga herbowa rodów polskich. T. 2. Warszawa: Główny skład księgarnia antykwarska B. Bolcewicza, 1897, s. 178.
- ↑ a b c Sławomir Górzyński: Arystokracja polska w Galicji: studium heraldyczno-genealogiczne. Warszawa: DiG, 2009, s. 293-294. ISBN 978-83-7181-597-3.
Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]
- Herb Poniatowski Książę z listą nazwisk w elektronicznej wersji Herbarza polskiego Tadeusza Gajla
|
|