Przejdź do zawartości

Portal:Szkocja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

 < Portale < Geografia < Europa < Wielka Brytania < Szkocja


Szkocja w polskojęzycznej Wikipedii

Flaga Szkocji
Flaga Szkocji

Herb Szkocji
Herb Szkocji
Szkocja to część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Stolicą Szkocji jest Edynburg, miasto środkowo-wschodniej Szkocji, nad zatoką Firth of Forth. Największym miastem pozostaje jednak Glasgow. Innymi dużymi miastami w tym kraju są: Inverness, Aberdeen, Dundee, Falkirk oraz Stirling. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski.
Położenie Szkocji na mapie świata

Wyróżniony artykułedytuj

Szkocki Parlament znajduje się w stolicy Szkocji, Edynburgu i pełni rolę lokalnej Władzy ustawodawczej, mając jednak dość ograniczone pole działania. Pierwotny szkocki parlament został w roku 1707 na mocy Aktu unii połączony z angielskim parlamentem, tworząc tym samym Parlament Wielkiej Brytanii. Przywrócono go ponownie dopiero na mocy Scotland Act, po referendum w 1998 roku gdzie za powołaniem go opowiedziało się 79% wyborców.

Wyróżniona ilustracjaedytuj

Widok na ulicę w Edynburgu

Czy wiesz, że...edytuj

Irn-Bru (wym. ˈaɪɚn bruː) to popularny i lubiany, zawierający kofeinę napój w Szkocji, produkowany w Glasgow na licencji firmy Barr. Napój ten charakteryzuje się lekko cytrynowym smakiem, i znany jest z jasno pomarańczowego koloru. Receptura Irn-Bru jest dobrze strzeżoną tajemnicą, która znana jest tylko dwóm członkom zarządu firmy Barr's, producenta napoju. Obecnie jest najbardziej popularnym napojem bezalkoholowym w Szkocji, bardziej nawet lubianym niż Coca Cola w tychże stronach.


Geografia Szkocjiedytuj

Geografia Szkocji


Kuchniaedytuj

Haggis - specjał szkockiej kuchni narodowej, przyrządzany z owczych podrobów (wątroby, serca i płuc), wymieszanych z cebulą, mąką owsianą, tłuszczem i przyprawami, zaszytych i duszonych w owczym żołądku. Haggis jest zwykle podawany z ziemniakami i brukwią. Spożywa się go tradycyjnie 25 stycznia, w rocznicę urodzin szkockiego poety Roberta Burnsa (tzw. Burns' Night). Autor ten napisał nawet wiersz na cześć haggisu - Address to a Haggis.

Politykaedytuj

Alexander Elliot Anderson Salmond (ur. 1954 w Linlithgow) – szkocki polityk, pierwszy minister Szkocji i szef Szkockiej Partii Narodowej, członek izby gmin i szkockiego parlamentu. Z wykształcenia ekonomista i historyk. Urodzony w Linlithgow w West Lothian. Jego rodzicami są Robert Fyfe Findlay Salmond i Mary Stewart Salmond. Uczył się w Linlithgow Academy i Uniwersytet w Cill Rìmhinn, gdzie zrobił fakultet z ekonomii i historii. W 1980 wstąpił do Banca Rìoghail na h-Alba i podjął tam pracę. Rok później poślubił Moirę French McGlashan. Ma jedną córkę.

Muzykaedytuj

Pipe Band to szkocka orkiestra, wykorzystująca jedynie wielkie dudy szkockie, werble (drums), bębny tenorowe i bębny basowe. Poczatkowo istniały jedynie w ramach formacji militarnych, gdzie Pipes & Drums grały marsze i sygnały bitewne. Moc brzmienia dud i donośność werbli sprawiały, że nawet w zgiełku walki zawsze można było usłyszeć "swoich" dudziarzy. Pipes & Drums maszerują od zawsze przed jednostką bojową, nawet w czasach, gdy bitwy polegały na statycznym ostrzeliwaniu się. W szczególności dudziarze idąc w pierwszej linii byli podatni na pociski wroga. Niemniej do dziś z dumą powtarzają "pipers always to the front".

Ludzieedytuj

Szkoci - naród celtycki zamieszkujący głównie Szkocję, Irlandię, Amerykę, Kanadę, Australię, Nową Zelandię i Afrykę Południową (nieliczni). Ich rodzimym językiem jest szkocki (gaelic i scots), który stopniowo jest wypierany przez język angielski. Szkoci w większości są prezbiterianami (Kościół Szkocki), jedynie mieszkańcy płd-zachodniej Szkocji (głównie potomkowie imigrantów z Irlandii) oraz ludność 2 niewielkich wysp (Uist i Barra) to w większości katolicy.

Kategorieedytuj

Drzewo kategorii (CatGraph):


Inne Portale