Portal:Cypr

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

 < Portale < Geografia < Europa < Cypr


Witaj na Portalu: Cypr
Καλώς ήρθατε! Hoş geldiniz!

Portal: Cypr • • • Πύλη: Κύπρος • • • Portal:Kıbrıs

Flaga Republiki Cypryjskiej
Flaga Republiki Cypryjskiej
Położenie na mapie UE

Cypr (Republika Cypryjska) – państwo i wyspa położona we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej. Stolicą Cypru jest Nikozja.

Trzecia pod względem wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym po Sycylii i Sardynii.

Cypr jest państwem unitarnym złożonym z 6 dystryktów. Północna część wyspy jest zajęta przez nieuznawaną republikę Cypru Północnego.

Cypr jest członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów, republiką prezydencką – funkcję głowy państwa sprawuje prezydent, który jest jednocześnie szefem rządu. Wyłaniany jest w wyborach powszechnych na 5-letnią kadencję. Władza ustawodawcza ciąży w rękach parlamentu.

Artykuł Miesiąca edytuj

Nikozja (gr. Λευκωσία, Lefkosía, tur. Lefkoşa) – stolica Cypru, zarazem jego największe miasto.

Położone jest w środkowej części wyspy na równinie Mesaria, nad rzeką Pedias (Kalindere). Stanowi siedzibę rządu oraz główne centrum biznesowe. Stolica Cypru nadal pozostaje jedyną na świecie podzieloną stolicą, z częścią północną (turecką) i częścią południową (grecką). Populacja części miasta pod kontrolą Republiki Cypryjskiej wyniosła pod koniec 2004 roku 270 000, plus dalsze 84 893 osoby w strefie tureckiej. Nikozja jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym i turystycznym Cypru. Produkuje się tam m.in. tkaniny, skórę, ceramikę i plastik. Niedaleko miasta znajdują się kopalnie miedzi. Nikozja jest również siedzibą Uniwersytetu Cypryjskiego.

Zdjęcie Miesiąca edytuj

Latarnia morska w Pafos na Cyprze.

Polityka edytuj

Partia Demokratyczna (gr. Δημοκρατικό Κόμμα) – liberalna partia polityczna na Cyprze. Została założona w 1976 roku przez Spyrosa Kyprianou. Liderem partii jest Marios Karoyian. Obecnie Partia Demokratyczna jest trzecią siłą w kraju. W ostatnich wyborach parlamentarnych zdobyła 17,9% głosów, co dało jej 11 mandatów w Izbie Reprezentantów.

Sport edytuj

Igrzyska Małych Państw Europy 2009 – zawody sportowe, które odbyły się od 1 do 6 czerwca 2009 na Cyprze. W igrzyskach wystartowało ok. 1500 sportowców z 8 krajów, którzy rywalizowali w 12 konkurencjach. Uroczystego otwarcia zawodów dokonał prezydent Cypru Dimitris Christofias. Klasyfikację medalową zwyciężył Cypr.

Aktualności edytuj


Czy wiesz... edytuj

...w której z czterech cypryjskich wiosek zdominowanych przez Maronitów działa kościół pod wezwaniem Archanioła Michała ?
...gdzie znajdują się ruiny klasztoru augustianów i odbywał się znany cypryjski festiwal muzyczny?
...przedstawiciele jakich religii przeważają na Cyprze?
...gdzie znajdują się na Cyprze prawosławne malowane kościoły?

Do zrobieniaedytuj

Informacje techniczneedytuj

Redakcja portalu: Misiek2

Zapraszam do współpracy wszystkich zainteresowanych


Wskazówki edycyjne i inne: Doskonały artykułPoradnikPrawa autorskie


Inne Wikiportale