Portal:Wielka Brytania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

 < Portale < Geografia < Europa < Wielka Brytania

Nauki ścisłe i przyrodniczeGeografiaNauki społeczne i humanistyczneSpołeczeństwoKulturaHistoriaReligiaSportTechnikaPolska

WIKIPORTAL Wielka Brytania

Flag of the United Kingdom
Coat of arms of the United Kingdom
Location on the world map

Wielka Brytania, państwo w północno-zachodniej Europie, w jego skład wchodzą: Anglia, Szkocja, Walia, Irlandia Północna. Stolicą Wielkiej Brytanii jest Londyn, miasto w południowo-wschodniej Anglii, przez które przepływa rzeka Tamiza. Innymi dużymi miastami w tym kraju są: Birmingham, Bristol, Manchester, Liverpool, York, Newcastle upon Tyne, Leeds, Sheffield, Cardiff, Edynburg, Glasgow, Inverness, Aberdeen, Dundee, Belfast, Londonderry.

Wielka Brytania jest monarchią parlamentarną. Obecnym monarchą brytyjskim jest królowa Elżbieta II, która zasiadła na tronie w 1952 i została koronowana w 1953. Dzisiaj jej funkcje są głównie ceremonialne, a rzeczywiste rządy spoczywają w ręku premiera – Theresa May.

Artykuł na medal edytuj

Plazawnewquaypiatyraqzwysylam.jpg

Kornwalia (ang. Cornwall IPA: /ˈkɔ:nwɒl/; kor. Kernow IPA: /ˈkɛ(r)nɔʊ/ lub /ˈkɛ(ɹ)nɔʊ/) – kraina geograficzno-historyczna i zarazem najbardziej wysunięte na południowy zachód hrabstwo Anglii, położone na Półwyspie Kornwalijskim, na zachód od rzeki Tamar. Centrum administracyjnym, a także jedynym miastem o statusie katedralnym (city) jest Truro. Kornwalia zajmuje powierzchnię 3563 km² łącznie z Wyspami Scilly, położonymi 45 km od Land's End – najbardziej na południowy zachód wysuniętego fragmentu hrabstwa. Średnia gęstość zaludnienia hrabstwa wynosi 144 osoby na kilometr kwadratowy.

Kornwalię charakteryzują dzikie krajobrazy wrzosowiska, długa i urozmaicona linia brzegowa oraz łagodny klimat. Krajobraz górniczy Kornwalii i Zachodniego Devonu w roku 2006 wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Istotną dziedziną gospodarki regionu jest turystyka (24% przychodu). Kornwalia jest jednak jednym z najbiedniejszych regionów Wielkiej Brytanii (średnia płaca wynosi 62% w stosunku do średniej wysokości wynagrodzeń w Wielkiej Brytanii) z najmniejszym wkładem do gospodarki narodowej.

Rzut oka edytuj

Tamar bridge in Calstock.jpg
Most w Calstock w dolinie rzeki Tamar na granicy Kornwalii i Devonu

Czy wiesz, że... edytuj

Historia edytuj

Ludzieedytuj

Thatcher reviews troops.jpg

Margaret Hilda Thatcher LG (z domu Roberts, ur. 13 października 1925) – brytyjska polityk, premier Wielkiej Brytanii w latach 1979-1990, chemik, prawnik. Stanowczość w stosunku do strajkujących górników oraz do państw komunistycznych spowodowała nadanie jej przydomku Żelaznej Damy (Iron Lady). Liberalną politykę gospodarczą jej gabinetu ochrzczono mianem Taczeryzmu. Jeden z czołowych "eurosceptyków", zwolenniczka ograniczonej integracji europejskiej.

Była najdłużej urzędującym brytyjskim premierem w XX w., piastowała ten urząd przez najdłuższy nieprzerwany czas od kadencji lorda Liverpoola. Jest także jedyną kobietą, która kiedykolwiek w Wielkiej Brytanii była wybrana na szefa partii rządzącej, a razem z Margaret Beckett jako jedyne pełniły funkcję ministra z najważniejszej grupy resortów tzw. Great Offices of State..


Palcem po mapie...edytuj

Topographic Map of the UK - English.png

Wikiprojekt Wielka Brytaniaedytuj

Nuvola United Kingdom flag.svg

Portal znajduje się pod opieką wikiprojektu Wielka Brytania. Tam również dowiesz się, jakich artykułów brakuje i które należy poszerzyć a także możesz aktywnie włączyć się w powstawanie i rozbudowę artykułów o tematyce brytyjskiej.

Inne Wikiportale

Portal.svg