Pudelek.pl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Pudelek)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Pudelek.plinternetowy serwis plotkarski należący do koncernu Wirtualna Polska Holding[1].

Historia[edytuj]

Serwis działa od 15 stycznia 2006. Pudelek.pl był pierwszym[2] w Polsce dużym serwisem zajmującym się życiem celebrytów.

W 2011 roku serwis plasował się w połowie drugiej dziesiątki najczęściej odwiedzanych witryn w Polsce i o kilka miejsc wyżej w domenie .pl (według portalu Alexa)[3].

Tematyka i materiały[edytuj]

Serwis zajmuje się informowaniem o znanych osobach pojawiających się w środkach masowego przekazu (tzw. celebrities). Szczególną uwagę zwraca na informacje sensacyjne, niepotwierdzone i niedostępne w innych mediach.

Według twórców strony informacje umieszczane w portalu pochodzą z tzw. "donosów", czyli listów na temat znanych postaci wysyłanych do redakcji przez np. paparazzich i dziennikarzy śledczych. Materiały te często dotyczą sfery prywatnej opisywanych osób i publikowane są bez wiedzy i zgody zainteresowanych.

Krytyka[edytuj]

Teksty pisane są niewyszukanym, potocznym językiem z dużym ładunkiem emocjonalnym, w efekcie poziom publikowanych artykułów i komentarzy bywa odbierany jako niski[2]. Do osób intensywnie krytykujących portal należą niektóre postacie związane z mediami, a zarazem często przedstawiane na jego łamach w niekorzystnym świetle, m.in. Mandaryna (wypowiedziała się ona o Pudelku na swoim oficjalnym blogu oraz w odcinku programu Uwaga! z serii "Kulisy gwiazd"), Michał Wiśniewski[4] oraz Gosia Andrzejewicz[5]. Polscy celebryci wielokrotnie grozili portalowi pozwami sądowymi - np. w 2007 Weronika Rosati za sugerowanie, iż ma romans z Harveyem Weinsteinem[6], pozew jednak nie wpłynął. Podobnie pozwem groził aktor Jarosław Jakimowicz (na Pudelku znalazły się informacje, że wyłudzał pieniądze)[7].

W listopadzie 2008 roku, po interwencji prawników radia RMF FM dokonanej miesiąc wcześniej, portal umieścił na swojej stronie publiczne przeprosiny za pomówienia, dotyczące działalności radia.

W kwietniu 2009 roku portal po raz pierwszy przegrał proces sądowy (sygn. akt IV C 34/08), jaki wytoczył w 2006 roku Mariusz Max Kolonko za naruszenie dóbr osobistych. Mimo uprawomocnienia wyroku w lutym 2010 portal odmówił wykonania wyroku i zamieszczenia przeprosin. Spór trwa[8].

W czerwcu 2010 portal przegrał pozew Tomasza Kammela (sygn. IV 758/09) za opublikowanie informacji, iż Kammel miał "odmówić pomocy umierającej kobiecie." Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał portalowi opublikowanie przeprosin na łamach portalu lub dziennika i tygodnika, które opublikowały informacje z portalu[9].

Serwis został skrytykowany także wtedy, gdy 16 lipca 2014 roku pojawiła się w nim fałszywa informacja o śmierci Anny Przybylskiej[10][11].

Pudelek w kulturze masowej[edytuj]

Nawiązania do nazwy serwisu znajdują się w piosenkach: „Oglądaj TV” z płyty pt. Video gra (2008) zespołu Video i „Tlen” Taco Hemingwaya z EP-ki pt. Szprycer (2017). W marcu 2013 roku nawiązanie do Pudelka pojawiło się w spocie reklamowym kampanii reklamowej sieci komórkowej Orange Serce i Rozum[12].

Zobacz także[edytuj]

Przypisy