Taco Hemingway

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Taco Hemingway
Ilustracja
Taco Hemingway podczas koncertu we Wrocławiu, 2017
Imię i nazwisko Filip Tadeusz Szcześniak
Pseudonim Taco Hemingway · Fifi · Foodvillain
Data i miejsce urodzenia 29 lipca 1990
Kair, Egipt
Pochodzenie Warszawa, Polska
Instrumenty wokal
Gatunki rap · alternatywny hip-hop
Zawód raper · autor tekstów
Aktywność od 2011
Wydawnictwo Asfalt Records · Taco Corp
Powiązania Quebonafide
Współpracownicy
Marcin Grabski – wydawca
Maciej Ruszecki – producent, DJ
Łukasz Partyka – projektant graficzny
Jan Porębski – manager
Zespoły
Taconafide
Strona internetowa

Taco Hemingway, właściwie Filip Tadeusz Szcześniak (ur. 29 lipca 1990 w Kairze[1][2][3]) – polski raper oraz autor tekstów. Członek duetu Taconafide[4]. Współpracował ponadto m.in. z takimi wykonawcami jak Dawid Podsiadło, Quebonafide, KęKę, Sokół, Otsochodzi czy Białas.

Raper rozpoczął nagrywać w 2011 roku, wtedy też wypuścił anglojęzyczny mixtape pt. Who Killed JFK pod pseudonimem Foodvillain[5]. Rok później przyjął obecny pseudonim Taco Hemingway i wypuścił anglojęzyczny minialbum pt. Young Hems[6]. W 2014 roku ukazał się drugi minialbum, tym razem nagrywany w ojczystym języku, pt. Trójkąt Warszawski[7]. Płyta przyniosła muzykowi rozgłos, dzięki czemu dołączył do wytwórni Asfalt Records. Tam wydał reedycje Trójkąta Warszawskiego oraz nowy minialbum pt. Umowa o dzieło'[8]. Płyty zadebiutowały na 3. i 2. miejscu listy sprzedaży – OLiS, sprzedając się w 10 tys. i 15 tys. sztukach, tym samym Umowa o dzieło zyskała status złotej płyty[9][10].

W 2016 roku ukazał się trzeci minialbum pt. Wosk oraz studyjny album pt. Marmur[11]. Płyty zadebiutowały na 14. i 3. miejscu listy sprzedaży – OLiS, Marmur sprzedając się w ponad 15 tys. egzemplarzy zdobył status złotej płyty[9][10]. W 2017 roku premierę miał miejsce piąty minialbum pt. Szprycer[12]. Płyta osiągnęła duży sukces komercyjny debiutując na 1. miejscu listy OLiS oraz zdobyła status platynowej płyty sprzedając się w ponad 30 tys. egzemplarzach[9][13]. 3 kwietnia 2018 roku wspólnie z Quebonafide wydał album pt. Soma 0,5 mg[14]. Płyta zadebiutowała na 1. miejscu polskiej listy sprzedaży – OLiS i zdobyła status platynowy[15]. Singiel z płyty pt. Tamagotchi zdobył 1. miejsce w większości stacji radiowych w kraju oraz dotarł na 23. miejsce listy najlepiej sprzedających się singli w Polsce – AirPlay[16][17][18][19].

Trzykrotnie nominowany do Nagrody Muzycznej Fryderyk w latach 2016, 2017 i 2018 w kategorii Album roku hip-hop (za płyty Umowa o dzieło, Marmur oraz Szprycer)[20][21][22], dwukrotny laureat tej nagrody za albumy Umowa o dzieło i Szprycer[23][20].

Życiorys

Dzieciństwo i początki kariery

Urodził się 29 lipca 1990 w Kairze[1][2]. Kiedy miał dwa lata, przeprowadził się z rodzicami z Egiptu do Chin. Chodził tam najpierw do angielskiego, a potem chińskiego przedszkola, gdzie miał problemy komunikacyjne ze względu na barierę kulturową i językową. Po skończeniu przedszkola, w 1996 przeprowadził się z rodziną do Warszawy[24]. Nie miał problemów z nauką, od najmłodszych lat uczył się mówić w dwóch językach jednocześnie. Jak mówił w wywiadzie z Metro Warszawa, z matką i siostrą rozmawiał po angielsku, a z ojcem po polsku[25]. Muzyk wspólnie z ojcem słuchał rapu i to od niego zaraził się pasją do tego gatunku[24]. Jego rodzice rozwiedli się w 2004 roku[24].

Ukończył Prywatne Gimnazjum nr 1 w Warszawie i XXXIII Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, gdzie poznał swojego przyszłego producenta, Macieja Ruszeckiego. Jest absolwentem kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim[26]. W 2012 podjął studia magisterskie na Wydziale Antropologii Uniwersytetu Londyńskiego[27].

2012–2016: Young Hems, Trójkąt warszawski i Umowa o dzieło

Podczas studiów w Londynie napisał teksty do swojego mixtape’a pt. Who Killed JFK. Zaczął publikować swoje pierwsze piosenki na kanale fvkilledjfk w serwisie YouTube, używając wówczas pseudonimu Foodvillain[5]. Raper bezskutecznie próbował zająć się także tworzeniem muzyki[28]. Rapował po angielsku na nielegalnie pobranych beatach MF Doom’a w piwnicy swojego kolegi[29]. W tekstach nawiązywał do twórczości raperów takich jak np. Childish Gambino czy Jay-Z[30][31]. Sam projekt nie spotkał się z wielkim rozgłosem[32]. 26 grudnia 2013 za pośrednictwem serwisu Bandcamp udostępnił swój anglojęzyczny minialbum pt. Young Hems[33][6][34]. Artysta przyjął pseudonim Taco Hemingway, który zaczerpnął z gry piłkarskiej Fifa, w której grał pod takim pseudonimem[1]. Materiał nagrywany był w studio na Muranowie[35]. Płyta ponownie nie uzyskała większego rozgłosu[1]. Raper początkowo zatrudnił się w branży reklamowej, lecz porzucił ją na rzecz zostania tłumaczem języka angielskiego, a w międzyczasie pisał swój drugi minialbum[36].

Plakat reklamowy rapera na budynku w Warszawie

19 grudnia 2014 ukazał się jego drugi, ponownie wydany nakładem własnym minialbum, zatytułowany Trójkąt warszawski[7]. Płyta została udostępniona bezpłatnie w formie digital stream na kanale YouTube oraz bezpłatnie do pobrania na oficjalnej stronie rapera. Dzień po premierze płyty artysta zagrał swój pierwszy koncert w Cafe Kulturalna w Warszawie[37]. Radiowa premiera kawałków z Trójkąta miała miejsce w grudniowej sobotniej audycji Tony z betonu w radiowej Trójce, dla której artysta udzielił również wywiadu[38][37]. 27 marca 2015 zagrał koncert w Klubokawiarni Chłodna 25, który był „oficjalną” premierą płyty[39]. W kwietniu 2015 udzielił wywiadu dla Polskiego Radia Koszalin w audycji Rapnejszyn[40]. Tego samego roku miał wystąpić w akcji promocyjnej portalu PopKiller pt. „Młode Wilki 2015”, jednakże odmówił z braku czasu[38]. 6 czerwca 2015 miejsce ma premiera cyfrowa pierwszego singla pt. „6 Zer” wraz z teledyskiem, w reżyserii Łukasza Partyki oraz Jonasza Tołopiły[41]. 27 czerwca 2015 ukazał się trzeci minialbum muzyka, zatytułowany Umowa o dzieło. Materiał został udostępniony bezpłatnie w cyfrowych formach: na kanale YouTube oraz za pośrednictwem oficjalnej strony rapera[8].

Nagrania Taco Hemingwaya spotkały się z zainteresowaniem Marcina „Tytusa” Grabskiego – właściciela oficyny Asfalt Records, który podpisał z raperem kontrakt wydawniczy[42]. 19 sierpnia 2015 do sprzedaży trafiły reedycje płyt Trójkąt warszawski i Umowa o dzieło, które zyskały ogromny rozgłos, docierając odpowiednio do 3. i 2. miejsca polskiej listy przebojów – OLiS, obie sprzedając się w ilości ponad 10 tys. kopii w dniu premiery[9][43][44][45]. Albumy zostały świetnie przyjęte przez słuchaczy oraz zdobyły same pozytywne opinie krytyków[46][47]. Album Umowa o dzieło osiągnęła do 2017 status złotej płyty[10]. Z kolei pochodząca z albumu Umowa o dzieło piosenka „Następna stacja” zajęła 1. miejsce Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia i utrzymywała się na nim przez kilka tygodni[48]. Tego samego roku wyruszył w pierwszą trasę koncertową po Polsce, pod nazwą „Następna Stacja Tour”[49]. W tym samym roku po raz pierwszy wystąpił na Open’er Festival, na pobocznej scenie. W 2016 został laureatem najważniejszej polskiej nagrody muzycznej – Fryderyka, za album Umowa o dzieło w kategorii Album roku Hip-Hop[20]. Raper nie zjawił się na gali odebrania nagród i jak zdradził w utworze Żywot w momencie przyznawania nagrody grał w grę komputerową Wiedźmin 3: Dziki Gon[50]. 5 lipca 2016 wydał singiel Deszcz na betonie, który zapowiadał album Marmur[51]. Singiel okazał się hitem w wielu rozgłośniach radiowych, osiągając sukcesy na listach przebojów, m.in. docierając do 1. miejsca radia UWM FM oraz radia RDC[52][48][53]. Trafił również na listy przebojów w Polskim Radiu III, Radiu Poznań oraz Radiu Szczecin[48][54].

2016–2017: Wosk, Marmur i Szprycer

Taco Hemingway podczas trasy Tour 2017

W lutym 2016 zaczął pisać teksty na swój pierwszy album studyjny[55]. Również w lutym udzielił wywiadu dla strony Sport.pl, na temat piłki nożnej, gdzie powiedział m.in. o tym, że od dwudziestego roku życia jest fanem drużyny Tottenham Hotspur[56]. W 2016 bez zapowiedzi ukazał się czwarty minialbum rapera pt. Wosk za darmo do pobrania na stronie internetowej rapera[57]. 2 listopada wydał pierwszy album studyjny, zatytułowany Marmur[11], który trafił do sprzedaży 2 grudnia wraz z poprzednią płytą rapera, tj. Wosk. Płyty zadebiutowały kolejno na 3. i 14. miejscu polskiej listy przebojów – OLiS[9]. Albumy uzyskały pozytywne, choć trochę słabsze niż poprzednich płyt, oceny krytyków i środowisko[58]. Do lutego 2017 sprzedano ponad 15.000 kopii albumu Marmur, który uzyskał status złotej płyty[10]. Utwór z tego albumu, pt. Święcące prostokąty dotarł do 23. miejsca listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia[48]. Tego samego roku raper wyruszył w drugą trasę koncertową Marmur Tour[59]. Raper Sokół w wywiadzie dla Gazety.pl, pochwalił Taco Hemingwaya, dodając że docenia jego pracę[60]. W 2017 po raz kolejny został nominowany do nagrody Fryderyka za album Marmur, w kategorii Album roku Hip-Hop, przegrał jednak z płytą Życie po śmierci, rapera O.S.T.R[21]. W 2017 raper po raz drugi wystąpił na Open’er Festival, tym razem na głównej scenie, gdzie na ostatnim utworze Następna stacja z powodu zalania przez deszcz sprzętu producenta artysta musiał dokończyć utwór bez podkładu muzycznego[61].

W lipcu 2017 zapowiedział nowy mini album[62]. 30 lipca 2017 ukazał się singiel pt. Nostalgia do którego powstał klip[63] oraz cyfrowo jego nowy minialbum pt. Szprycer, który w wersji fizycznej miał premierę 25 sierpnia[12]. Płyta zadebiutowała na 1. miejscu polskiej listy przebojów – OLiS[9]. Raper zmienił stylistykę na albumie przez co został słabo przyjęty przez środowisko oraz krytyków[64][65]. Utworem Nostalgia raper po raz kolejny trafił na listy przebojów radiowych[66]. Płyta, tak jak każda poprzednia, była udostępniona za darmo do pobrania na stronie internetowej rapera[12]. Po premierze płyty raper wyruszył w trasę koncertową Szprycer Tour, podczas której zagrał koncerty w 13 miastach sprzedając łącznie ponad 23 tys. biletów[67]. Zwieńczeniem trasy był występ w warszawskim Torwarze, gdzie raper wypełnił całą halę ponad 6 tysiącami osób[68]. W tym samym okresie nagrał także utwór z Otsochodzi pt. Nowy kolor wraz z teledyskiem[69]. Piosenka stała się hitem, klip w kilka miesięcy od premiery obejrzało ponad 25 milionów osób na platformie YouTube[70]. Utwór również został wybrany singlem roku 2017 według takich serwisów jak Glamrap, Newonce oraz Interia[71][72][73]. Piosenka także dotarła do 4. miejsca na liście przebojów Radia Poznań[74]. W październiku raper wypuścił limitowaną liczbę koszulek, bluz i czapek, wzorowanych na motywach jego płyt[75]. W 2017 wyszedł również remix utworu Marsz, marsz pt. Gdybyś nie istniała autorstwa Szustego, który w kilka miesięcy stał się najpopularniejszym utworem artysty na platformie YouTube[76]. W grudniu program Saturday Night Live Polska stworzył parodię utworu Nostalgia, wraz z teledyskiem[77]. 6 marca 2018 płyta Szprycer została nominowana do nagrody Fryderyka w kategorii Album roku hip-hop i wygrała plebiscyt[22]. Raper po raz kolejny nie pojawił się na gali odebrania nagród[23]. Również do marca 2018 płyta sprzedała się w ponad 30 tys. kopii, zdobywając status platynowej[78].

Od 2018: Soma 0,5 mg i współpraca z Quebonafide

Na początku 2018 media obiegła informacja jakoby raper miał nagrać płytę, wspólnie z raperem Quebonafide[79]. W marcu 2018 plotki na temat wspólnego projektu z Quebo zostały potwierdzone[80]. Tego samego miesiąca jedna z modelek, która brała udział w kręceniu wspólnego teledysku, Aleksandra Makiewicz, poinformowała na swoim profilu instagramowym, że premiera albumu zaplanowana jest na 22 marca tego roku[81]. Post został szybko skasowany z portalu, ale informacja zdążyła roznieść się po mediach[81]. 16 marca 2018 ukazał się pierwszy singiel duetu pt. Art-B na kanale wytwórni QueQuality[82]. Wraz z premierą wystartował preorder albumu do zamówienia na specjalnie przygotowanej pod to stronie, która pomimo wcześniejszych zapowiedzi, ukazał się 13 kwietnia 2018[82]. Raperzy zapowiedzieli wspólną trasę koncertową promującą płytę, po Polsce, pt. Ekodiesel Tour[83]. 22 marca 2018 ukazał się drugi singiel pt. Tamagotchi wraz z teledyskiem, na kanale Taco[84]. Utwór pobił rekord Eda Sheerana w kategorii najczęściej słuchanego singla w Polsce, w serwisie Spotify[85]. Sam utwór utrzymywał się tydzień na 1. miejscu karty czasu serwisu YouTube osiągając ponad 10 mln. wyświetleń w dziesięć dni[86]. Utwór również okazał się wielkim przebojem radiowym, trafiając na szczyty listy przebojów w wielu rozgłośniach m.in radiu Eska, SLiP czy RMF Maxx[87][17][18][88]. Dzień później, 23 marca producent Supremé na swoim Instagramie zapowiedział utwór pt. Girø który pojawi się na płycie[89][90]. 27 marca zostały ujawnione dodatki do edycji limitowanej oraz zagadkowe grafiki zapowiadające gościnne występy na albumie[91]. Artyści w dwa tygodnie wyprzedali bilety na koncert w Torwarze oraz w szybkim tempie wyprzedali resztę koncertów na wielkich halach w Polsce[92]. Jest to największy sukces komercyjny w kwestii koncertów, w historii Polskiego rapu[92]. W 2018 wokalista zespołu Lady Pank, Janusz Panasewicz, w wywiadzie dla serwisu Onet.pl stwierdził że ktoś taki jak Taco Hemingway powinien częściej zabierać głos w sprawach politycznych, w swoich utworach[93]. 1 kwietnia 2018 na instagramowym koncie Taconafide pojawiła się cała tracklista głównego albumu oraz bonusowego o nazwie 0,25 mg[94]. Ujawniono również producentów oraz gości na dodatkowym CD, którymi okazali się: Bedoes, Kękę, Paluch, Kaz Bałagane, Dawid Podsiadło oraz Białas[94]. Singiel Tamagotchi ustanowił również rekord na Spotify w kwestii najczęściej słuchanego utworu w przeciągu tygodniu, osiągając 1 797 617 odsłuchów (wcześniej rekord należał do Eda Sheerana z wynikiem 767 383 odtworzeń)[95]. 4 kwietnia 2018 ukazał się kolejny singiel pt. Metallica 808 na kanale Taco[96]. 9 kwietnia 2018 premierę ma czwarty singiel pt. Kryptowaluty na kanale wytwórni QueQuality[97].

13 kwietnia 2018 miała miejsce premiera całej płyty Soma 0,5 mg i tym samym pojawia się reszta utworów na kanałach Taco i QueQuality oraz na serwisach streamingowych[98][14]. Zamówione preordery zostały dostarczone już dzień wcześniej[99]. Parę dni po premierze na serwisach streamingowych został również udostępniony dodatkowy materiał dodawany do płyty, 0,25 mg[100]. Album zadebiutował na 1. miejscu polskiej listy przebojów – OLiS, sprzedając się w ponad 30 tys. egzemplarzy zdobywając tym samym status platynowej płyty[15][78].

Styl muzyczny

Jak wymienia w wywiadach, wpływ na jego styl rapowania mieli wykonawcy tacy jak m.in. Kanye West, Kendrick, Drake, wczesny Eminem, Gambino, Bronson, Earl, Tyler The Creator i The Notorious B.I.G.[1], a także Sokół, Pezet, Małpa, Łona, Fisz i Ten Typ Mes[1]. Podczas pisania swoich tekstów zwraca uwagę na sylabizm oraz rymy potrójne lub poczwórne[1]. Rapowanie Taco na pierwszym albumie było kojarzone bardziej z recytowaniem, niż z samym rapowaniem[101]. Jego albumy często są spójne tematycznie, płyty takie jak Trójkąt Warszawski czy Marmur opowiadają jedną zwartą historię[101]. Głównym motywem przewodnim twórczości rapera jest storytelling, czyli opisywanie otaczającej rzeczywistości[102]. Izabela Stackiewicz w swojej recenzji albumu Marmur dla strony WPolityce.pl stwierdziła, że „Taco Hemingway ma szansę stać się pomostem między światem pop, rapem i poezją”[101]. Dziennikarz Marek Fall w recenzji płyty Umowa o Dzieło dla serwisu Onet.pl, stwierdził, że „jego piosenki spodobały się nawet tym, którzy na co dzień nie słuchają rapu”[102]. Sam raper w jednym z utworów stwierdził, że jest połączeniem Czesława Miłosza i The Notoriousa Bigiego[103]. Na albumie Szprycer zmienił swój styl rapowania i powiększył swój warsztat artystyczny o śpiew[65].

Wizerunek medialny

Artysta znany jest z tego, że mało udziela się medialnie. Dotychczas w swojej karierze udzielił tylko kilka wywiadów radiowych, na początku swojej działalności m.in. dla Polskiego Radia Koszalin oraz Radia Trójki[38][40]. W 2015 odmówił wywiadu dla portalu NaTemat.pl, wyjaśniając, że nie rozmawia z dziennikarzami z powodu szukania na siłę skandali i przypinania mu łatek „korporapera”[104]. Raper również sporadycznie udziela się w mediach społecznościowych, takich jak Instagram czy Facebook oraz nie reklamuje żadnych marek[105][106][107]. Nie pojawia się też na galach rozdania nagród; w 2015 oraz 2018 nie odebrał wygranej statuetki podczas gali rozdania Nagród Muzycznych Fryderyka[108]. W jednym z swoich utworów zdradził, że „nie biega po galach, bo nie jest celebrytą”[108]. Raper też nieczęsto występuje na innych albumach, w swojej pięcioletniej karierze udzielił się gościnnie tylko na czterech oraz nagrał jeden wspólny wraz z Quebonafide[80].

Nagrody i wyróżnienia

Artysta w swojej karierze został trzykrotnie nominowany do Nagrody Muzycznej Fryderyka w kategorii Album roku hip-hop, w tym dwukrotny laureat nagrody za album Umowa o dzieło oraz Szprycer[23][21][20][22]. Oprócz tego muzyk zdobył nominacje do nagrody Yach Film za utwór 6 Zer w kategorii Innowacja oraz nominacje do Paszportów Polityki w kategorii Muzyka Popularna[109][110]. Wielokrotnie nominowany w wielu kategoriach w plebiscytach Onet - Najlepsi oraz Plebiscyt WuDoo & Hip-Hop[111][112]. Pięciokrotnie nominowany do nagrody Cover awArts za Najlepszą okładkę roku, w tym dwukrotnie na pierwszym miejscu (za albumy Szprycer i Marmur) oraz dwa razy zajmował 2. miejsce (za albumy Trójkąt Warszawski oraz Wosk)[113][114][115]. Został wybrany Człowiekiem roku według konkursu Wdechy 2015[116]. Oprócz tego został Najpopularniejszym Polskim Artystą, a album Szprycer Najpopularniejszym Polskim Albumem w 2017 według statystyk serwisu muzycznego Spotify[117]. W kwietniu 2018 raper otrzymał Fryderyka za album Szprycer[118]. Tak jak w poprzednich latach, raper nie zjawił się na odebraniu nagród, lecz w tym przypadku było to usprawiedliwione koncertem w Poznaniu[118].

Dyskografia

 Osobny artykuł: Dyskografia Taco Hemingwaya.

Albumy studyjne

Minialbumy

Trasy koncertowe

Solowe
 • Następna Stacja Tour (2015–2016)[119]
 • Marmur Tour (2016–2017)[59]
 • 2017 Tour (2017)[67]
Współpraca

Przypisy

 1. a b c d e f g Wojciech Bielawski: Wywiad: Taco Hemingway (pol.). kinkyowl.pl. [dostęp 2015-08-27].
 2. a b Jacek Świąder: Taco Hemingway: Self made rapper (pol.). wyborcza.pl. [dostęp 2015-08-27].
 3. Taco Hemingway (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2016-03-14].
 4. Taconafide, Discogs [dostęp 2018-04-17] (ang.).
 5. a b fvkilledjfk, YouTube [dostęp 2017-07-05] (pol.).
 6. a b Young hems by Taco Hemingway (ang.). tacohemingway.bandcamp.com. [dostęp 2015-09-02].
 7. a b Taco Hemingway – „Trójkąt Warszawski” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2015-09-02].
 8. a b Taco Hemingway – „Umowa o dzieło” – EP-ka już do odsłuchu (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2015-09-02].
 9. a b c d e f OLiS – sprzedaż w okresie 14.08.2015 – 20.08.2015 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2015-08-27].
  OLiS – sprzedaż w okresie 02.12.2016 – 08.12.2016 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2016-12-15].
  OLiS – sprzedaż w okresie 25.08.2017 – 31.08.2017 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2017-09-07].
 10. a b c d ZPAV: złote płyty 2017 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2017-02-08].
 11. a b Taco Hemingway opublikował nową płytę (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2016-11-03].
 12. a b c Taco Hemingway „Szprycer” – premiera i odsłuch darmowej EP-ki + teledysk – GLAMRAP.PL – Napędza Hip-Hop’ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2017-08-01] (pol.).
 13. ZPAV: platynowe płyty 2018 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2017-02-08].
 14. a b Taconafide - SOMA 0,5 mg, Discogs [dostęp 2018-04-17] (ang.).
 15. a b OLiS – sprzedaż w okresie 13.04.2018 – 19.04.2018 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2018-04-26].
 16. Taconafide – Tamagotchi (AirPlay Top: 19.05. – 25.05.2018) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2018-05-28].
 17. a b Notowanie 7505 - Hop Bęc | RMF MAXXX, www.rmfmaxxx.pl [dostęp 2018-04-07] (pol.).
 18. a b 2 x Gorąca 20 [dostęp 2018-04-09] (pol.).
 19. Szczecińska Lista Przebojów - Radio Szczecin, radioszczecin.pl [dostęp 2018-05-16] (pol.).
 20. a b c d Fryderyki 2016 – sprawdź, kto otrzymał nagrodę (pol.). W: cgm.pl [on-line]. Codzienna Gazeta Muzyczna, 2016-04-20. [dostęp 2016-04-21].
 21. a b c Fryderyki 2017: zobacz listę zwycięzców, „Onet Muzyka”, 26 kwietnia 2017 [dostęp 2017-04-28] (pol.).
 22. a b c Sergiusz Królak, Fryderyki 2018. Ogłoszono wszystkich nominowanych. Fani niezadowoleni, 2018-03-06 (pol.).
 23. a b c Fryderyki 2018: znamy zwycięzców [Wyniki], „Onet Kultura”, 24 kwietnia 2018 [dostęp 2018-04-24] (pol.).
 24. a b c Foodvillain. Barbara Kaczmarczyk 2015-03-19.
 25. Taco Hemingway: ‘Trójkąt warszawski’ jest o pijanych, zakochanych ludziach w mieście [WYWIAD], „gazetapl” [dostęp 2017-07-05] (pol.).
 26. Taco Hemingway „Następna stacja” (pol.). www.polskieradio.pl. [dostęp 2015-08-27].
 27. Nie wiem co robić... W końcu mam ten papier magistra... / Boje się, że branża reklamowa dla mnie za śliska, Genius [dostęp 2017-07-05] (ang.).
 28. Ściągam jakieś mp3, kroję sample, Genius [dostęp 2018-01-31] (ang.).
 29. Ja nie zastanawiam się czy się wydane hajsy spłacą / Bity MF DOOMa, w tej piwnicy mało fajne lato, Genius [dostęp 2017-07-05] (ang.).
 30. FV – Bonfire (Remix).
 31. FV – Not Like Hov.
 32. FV – Larry David Flow. fvkilledjfk 2011-08-30.
 33. Jacek Świąder: Taco Hemingway (pol.). culture.pl. [dostęp 2016-09-20].
 34. Taco Hemingway – Young Hems (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-09-02].
 35. Taco Hemingway – Żywot.
 36. Zostaję tłumaczem, tłumaczę tysiące CV / Umowy, instrukcje obsługi, raporty, regulaminy / Dokumentacje medyczne i wnioski o hajs unijny / Konspekty prac inżynierskich, ulotki i magazyny / (Co jeszcze?) Reklamy leków, parówek i margaryny / (Co jeszcze?) I wiele więcej, lecz teraz nie czas na spiny, Genius [dostęp 2018-01-31] (ang.).
 37. a b Puszczamy temat w eter, ze stresu ja nadal siny / Bo nazajutrz koncert... W kawiarni w PKiNie / Wchodzę na scenę mając nadzieję, że trema minie, Genius [dostęp 2018-01-31] (ang.).
 38. a b c Taco Hemingway w Trójce (Audycja "Tony z Betonu") 27.06.2015. MacieXMusic 2015-06-28.
 39. Potem na Chłodnej przekrzykuje ten przester, Genius [dostęp 2018-01-31] (ang.).
 40. a b 28.04.2015 Taco Hemingway, Rapnejszyn, Arkadiusz Wilman. Audycja Rapnejszyn 2015-04-29.
 41. Karolina Dobkowska: Taco Hemingway „6 zer” – nowy teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-08-27].
 42. „Umowa o dzieło” Taco Hemingwaya także na płycie CD (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2015-09-02].
 43. Zeszło EPek ponad dziesięć patoli / Między nami spoko, weszło drugie miejsce na OLiS, Genius [dostęp 2017-07-26] (ang.).
 44. Taco Hemingway – Trójkąt warszawski (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2015-09-02].
 45. Taco Hemingway – Umowa o dzieło (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2015-09-02].
 46. l, Recenzja Taco Hemingway „Umowa o dzieło”: Rzemieślnik na śmieciówce [dostęp 2017-11-11] (pol.).
 47. Taco Hemingway – „Umowa o dzieło”, „Onet Muzyka”, 26 sierpnia 2015 [dostęp 2017-11-11] (pol.).
 48. a b c d Taco Hemingway – „6 Zer” (pol.). lp3.polskieradio.pl. [dostęp 2016-08-25].
  Taco Hemingway – „Następna stacja” (pol.). lp3.polskieradio.pl. [dostęp 2015-08-27].
  Taco Hemingway – „Deszcz na betonie” (pol.). lp3.polskieradio.pl. [dostęp 2016-07-16].
  Taco Hemingway – „Świecące prostokąty” (pol.). lp3.polskieradio.pl. [dostęp 2016-12-20].
 49. Post użytkownika @tacohemingway na Instagramie • 17 Wrz, 2015 o 10:26 UTC, Instagram [dostęp 2017-11-11] (pol.).
 50. Wieści o wygranej, a ja napierdalam w “Dziki gon”, Genius [dostęp 2018-01-31] (ang.).
 51. Taco Hemingway „Deszcz na betonie” – pierwszy klip z nowego albumu! | ..., www.popkiller.pl [dostęp 2017-08-01] (pol.).
 52. Notowania Parady przebojów - RDC, RDC [dostęp 2018-04-28] (pol.).
 53. Lista przebojów UWUEMKA Notowanie nr 293 z dnia 26.08.2016 (pol.). www.uwmfm.pl. [dostęp 2016-08-29].
 54. Podsumowanie roku 2016 na Liście Przebojów, „radiopoznan.fm” [dostęp 2018-04-28] (pol.).
 55. W lutym zaczynam pisać a Kanye wypuszcza Pablo, Genius [dostęp 2018-01-31] (ang.).
 56. Taco Hemingway: Premier League to trudna do zdefiniowania magia Piłka nożna - Sport.pl, „Sport.pl” [dostęp 2018-03-12] (pol.).
 57. Mateusz Natali: Taco Hemingway „Wosk” – darmowe EP bez zapowiedzi! (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2016-07-27].
 58. l, Recenzja Taco Hemingway „Marmur”: Na co ci to, Taco? [dostęp 2017-11-11] (pol.).
 59. a b Taco Hemingway – koncerty. Szczegóły trasy Marmur Tour [dostęp 2017-11-11] (pol.).
 60. Sokół: "To co robią Taco Hemingway i Quebonafide jest potrzebne" - glamrap.pl - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2018-03-15] (pol.).
 61. Taco Hemingway z zalanym sprzętem. Zobacz, jak tłum pomógł mu dokończyć koncert [WIDEO], „Noizz”, 2 lipca 2017 [dostęp 2017-08-08] (pol.).
 62. Taco Hemingway: „W tym miesiącu nowa EPka” | Popkiller, www.popkiller.pl [dostęp 2017-07-26] (pol.).
 63. Taco Hemingway – „Nostalgia” (prod. Rumak). Taco Hemingway 2017-07-30.
 64. Słaba płyta Taco Hemingwaya. Tylko 4/10, „Onet Muzyka”, 2 sierpnia 2017 [dostęp 2017-11-11] (pol.).
 65. a b l, Recenzja Taco Hemingway „Szprycer”: To strata czasu [dostęp 2017-11-11] (pol.).
 66. Notowania Parady przebojów – RDC, RDC [dostęp 2017-08-29] (pol.).
  Notowania Parady przebojów – 7/11 – RDC, RDC [dostęp 2017-08-30] (pol.).
  Notowania Parady przebojów – 9/11 – RDC, RDC [dostęp 2017-08-30] (pol.).
  Notowanie nr 68 – RDC, „RDC” [dostęp 2017-09-19] (pol.).
  Notowanie nr 73 – RDC, „RDC” [dostęp 2017-11-07] (pol.).
 67. a b Going., Taco Hemingway @ Torwar – wielki finał trasy | Środa, 13 grudnia 2017, Going. [dostęp 2017-11-11].
 68. Historyczny wieczór Taco Hemingwaya i wyprzedany Torwar! - relacja | ..., www.popkiller.pl [dostęp 2018-01-31] (pol.).
 69. Otsochodzi – Nowy Kolor feat. Taco Hemingway. AsfaltRecords 2017-08-09.
 70. Otsochodzi – Nowy Kolor feat. Taco Hemingway. AsfaltRecords 2017-08-09.
 71. l, Najlepszy hiphopowy teledysk i numer 2017 roku: Sarius i Otsochodzi triumfują [dostęp 2018-02-14] (pol.).
 72. TOP 5 singli - podsumowanie polskiej sceny w 2017 - glamrap.pl - Napędza Hip-Hop’ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2018-02-14] (pol.).
 73. 10 najlepszych polskich singli 2017 roku, „newonce.net”, 20 grudnia 2017 [dostęp 2018-02-14] (pol.).
 74. Lista przebojów Notowanie 1457 z dnia 2 marca 2018, „radiopoznan.fm” [dostęp 2018-03-07] (pol.).
 75. Taco Hemingway znowu uderza! Tym razem to nie nowa epka, a kolekcja ubrań, „Noizz”, 24 października 2017 [dostęp 2017-11-07] (pol.).
 76. Taco Hemingway - Gdybyś Nie Istniała (SzUsty Blend). SzUsty 2017-05-09.
 77. Gierszał jako Taco Hemingway. Dawno nie widzieliśmy tak dobrze zrobionej parodii, „Noizz”, 17 grudnia 2017 [dostęp 2018-03-15] (pol.).
 78. a b ZPAV: platynowe płyty 2018 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2017-02-08].
 79. FENT, Quebonafide i Taco Hemingway ze wspólną płytą!, Rap News - Polski Portal Rap & Hip Hop [dostęp 2018-03-01] (pol.).
 80. a b Quebonafide i Taco Hemingway nagrali płytę - CGM.pl, „CGM”, 12 marca 2018 [dostęp 2018-03-12] (pol.).
 81. a b Poznaliśmy datę premiery płyty Taco i Quebo - CGM.pl, „CGM”, 15 marca 2018 [dostęp 2018-03-15] (pol.).
 82. a b Taconafide - Art-B. QueQuality 2018-03-16.
 83. a b Taconafide wyrusza w trasę - łapcie bilety na pierwszy koncert, „newonce.net”, 17 marca 2018 [dostęp 2018-03-17] (pol.).
 84. Taconafide - "Tamagotchi". Taco Hemingway 2018-03-22.
 85. Rekord Taconafide w Spotify!, www.hip-hop.pl [dostęp 2018-03-27] (pol.).
 86. Taconafide - edycja limitowana. Czy warto ją kupić? Goście, materiały dodatkowe, premiera [dostęp 2018-03-27] (pol.).
 87. Szczecińska Lista Przebojów - Radio Szczecin, radioszczecin.pl [dostęp 2018-04-28] (pol.).
 88. Lista przebojów | Radio Egida, www.egida.us.edu.pl [dostęp 2018-04-03] (pol.).
 89. Taconafide – Girø.
 90. Supremé – Home (Polska), „Supremé”, 10 listopada 2017 [dostęp 2018-03-24] (pol.).
 91. Taconafide - edycja limitowana. Czy warto ją kupić? Goście, materiały dodatkowe, premiera [dostęp 2018-03-27] (pol.).
 92. a b Taconafide wyprzedali Torwar w dwa tygodnie, „newonce.net”, 30 marca 2018 [dostęp 2018-03-31] (pol.).
 93. "Myślałem, że może Taco Hemingway ruszy do ludzi z jakimś przekazem" - CGM.pl, „CGM”, 29 marca 2018 [dostęp 2018-03-31] (pol.).
 94. a b @taconafide na Instagramie: „Soma 0,5 mg” + „0,25 mg” = 26 utworów na dwóch płytach (tylko w preorderze, potem bonusowego CD nie będzie w sprzedaży). Wesołych świąt,…”, Instagram [dostęp 2018-04-01] (pol.).
 95. Taconafide - kolejny record na Spotify!, www.hip-hop.pl [dostęp 2018-04-04] (pol.).
 96. Taconafide - Metallica 808. Taco Hemingway 2018-04-04.
 97. Taconafide - Kryptowaluty. QueQuality 2018-04-09.
 98. Taconafide - Intro. QueQuality 2018-04-12.
 99. Paczki od Taconafide dotarły do pierwszych fanów. Co znajdziemy w środku?, „Noizz”, 12 kwietnia 2018 [dostęp 2018-04-14] (pol.).
 100. 0,25 mg. 2018-04-23.
 101. a b c Taco Hemingway z nowym krążkiem „Marmur” wita w Hotelu Marmur [dostęp 2018-03-07].
 102. a b Taco Hemingway - Muzyka, muzyka.onet.pl [dostęp 2018-03-07] (pol.).
 103. Cześka Miłosza, Genius [dostęp 2018-03-07] (ang.).
 104. Taco Hemingway - polska nadzieja rapu odkleja od siebie łatkę przedstawiciela prekariuszy, „naTemat.pl” [dostęp 2018-03-07] (pol.).
 105. Reklamowe briefy, znowu dziś ich nie przeczytam, Genius [dostęp 2018-03-07] (ang.).
 106. @tacohemingway • Zdjęcia i filmy Instagramie, www.instagram.com [dostęp 2018-03-07] (pol.).
 107. Taco Hemingway, www.facebook.com [dostęp 2018-03-07] (pol.).
 108. a b Fifi to nie celebryta, Genius [dostęp 2018-03-07] (ang.).
 109. Wyborcza.pl, wyborcza.pl [dostęp 2018-03-27].
 110. l, Yach Film 2015: Znamy nominacje [dostęp 2018-03-27] (pol.).
 111. WuDoo, radioszczecin.pl [dostęp 2018-03-27] (pol.).
 112. Najlepsi 2016 - Polska i Świat: Artysta, Płyta i Piosenka Roku, 27 grudnia 2016 [dostęp 2018-03-27].
 113. Cover awArts 2017: TOP 10-1, „Decybele Dizajnu”, 15 stycznia 2018 [dostęp 2018-03-27] (pol.).
 114. l, ​Cover awArts: Najlepsze polskie okładki płytowe 2016 [dostęp 2018-03-27] (pol.).
 115. Cover awArts | Najlepsze polskie okładki płyt 2015, okladki.net [dostęp 2018-03-27] (pol.).
 116. Wyborcza.pl, warszawa.wyborcza.pl [dostęp 2018-03-27].
 117. Wyborcza.pl, wyborcza.pl [dostęp 2018-03-27].
 118. a b Taco zgarnia Fryderyka za rapowy album roku. Tytus upomina akademię za pominięcie Quebo, „Noizz”, 25 kwietnia 2018 [dostęp 2018-04-25] (pol.).
 119. Taco Hemingway rusza jutro w trasę po Polsce – glamrap.pl – Napędza Hip-Hop’ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2017-11-11] (pol.).

Linki zewnętrzne