Taco Hemingway

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Taco Hemingway
Ilustracja
Taco Hemingway podczas koncertu we Wrocławiu, 2017
Imię i nazwisko Filip Tadeusz Szcześniak
Pseudonim Taco Hemingway · Fifi (wcześniej: Foodvillain)
Data i miejsce urodzenia 29 lipca 1990
Kair, Egipt
Pochodzenie Warszawa, Polska
Instrumenty wokal
Gatunki hip-hop · alternatywny hip-hop
Zawód raper · autor tekstów · tłumacz
Aktywność od 2013
Wydawnictwo Asfalt Records · Taco Corp
Powiązania Quebonafide
Współpracownicy
AsfaltRecords
Maciej Ruszecki – producent, DJ
Łukasz Partyka – projektant graficzny
Jan Porębski – manager
Strona internetowa

Taco Hemingway, właściwie Filip Tadeusz Szcześniak[1] (ur. 29 lipca 1990 w Kairze[1][2][3]) – polski raper oraz autor tekstów. Współpracował ponadto m.in. z takimi wykonawcami jak Sokół, Rasmentalism, Małe Miasta, Dawid Podsiadło oraz Quebonafide.

27 czerwca 2015 roku wydał minialbum pt. Umowa o dzieło[4]. Płyta zadebiutowała na 2. miejscu polskiej listy przebojów – OLiS, sprzedając się w ilości ponad 15 tys. egzemplarzy uzyskała status złotej płyty[5][6]. 2 listopada 2016 roku premierę miał pierwszy studyjny album artysty pt. Marmur[7]. Płyta zadebiutowała na 3. miejscu polskiej listy przebojów – OLiS, sprzedając się w ilości ponad 15 tys. egzemplarzy uzyskała status złotej płyty[5][6]. 30 lipca 2017 roku ukazał się minialbum pt. Szprycer[8], debiutując na 1. miejscu polskiej listy przebojów – OLiS[5]. Płyta również uzyskała status złotej[6].

W 2016 roku został laureatem Fryderyka w kategorii Album roku hip-hop (za album Umowa o dzieło)[9]. W 2017 roku nominowany po raz kolejny do Fryderyka w kategorii Album roku hip-hop (za album Marmur)[10].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 29 lipca 1990 roku w Kairze[1][2]. Kiedy miał dwa lata, przeprowadził się z rodzicami z Egiptu do Chin. Chodził tam najpierw do angielskiego, a potem chińskiego przedszkola, gdzie miał problemy komunikacyjne ze względu na barierę kulturową i językową. Po skończeniu przedszkola, w 1996 roku przeprowadził się z rodziną do Warszawy[11]. Nie miał problemów z nauką, od najmłodszych lat uczył się mówić w dwóch językach jednocześnie. Jak mówił w wywiadzie z Metro Warszawa, z matką i siostrą rozmawiał po angielsku, a z ojcem po polsku[12]. Jego rodzice rozwiedli się w 2004 roku.

Ukończył XXXIII Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, gdzie poznał swojego przyszłego producenta, Macieja Ruszeckiego. Jest absolwentem kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim[13]. W 2012 roku podjął studia magisterskie na Wydziale Antropologii Uniwersytetu Londyńskiego[14].

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

2012–15: Początki[edytuj | edytuj kod]

Podczas studiów w Londynie napisał teksty do swojego mixtape’a pt. Who Killed JFK. Zaczął publikować swoje pierwsze piosenki na kanale fvkilledjfk w serwisie YouTube, używając wówczas pseudonimu Foodvillain[15]. Raper próbował również zająć się produkcją muzyki ale bezskutecznie[16]. Rapował po angielsku na nielegalnie pobranych beatach MF Doom’a w piwnicy swojego kolegi[17]. W tekstach nawiązywał do twórczości raperów, takich jak np. Childish Gambino czy Jay-Z[18][19]. Sam projekt nie spotkał się z wielkim rozgłosem[20].

Plakat reklamowy rapera na budynku w Warszawie

26 grudnia 2013 roku za pośrednictwem serwisu Bandcamp udostępnił swój anglojęzyczny minialbum pt. Young Hems[21][22][23]. Materiał nagrywany był w studio na Muranowie[24]. Jednakże płyta ponownie nie uzyskała większego rozgłosu[1]. Raper początkowo zatrudnił się w branży reklamowej, ale porzucił ją na rzecz zostania tłumaczem z języka angielskiego, a w międzyczasie pisał swój drugi minialbum[25]. 19 grudnia 2014 roku ukazał się drugi, ponownie wydany nakładem własnym minialbum Taco Hemingwaya pt. Trójkąt warszawski[26]. Płyta została udostępniona bezpłatnie w formie digital stream na kanale YouTube. Dzień po premierze płyty artysta zagrał swój pierwszy koncert w Cafe Kulturalna w Warszawie[27]. Radiowa premiera kawałków z Trójkąta miała miejsce w grudniowej sobotniej audycji Tony z betonu w radiowej Trójce, dla której artysta udzielił również wywiadu[28][27]. 27 marca 2015 Taco zagrał koncert w Klubokawiarni Chłodna 25, który był “oficjalną” premierą płyty[29]. W kwietniu 2015 roku raper udzielił wywiadu dla Polskiego Radia Koszalin w audycji Rapnejszyn[30]. Tego samego roku raper miał wystąpić w akcji promocyjnej portalu PopKiller pt. „Młode Wilki 2015”, jednakże odmówił z braku czasu[28]. 27 czerwca 2015 roku ukazał się trzeci minialbum muzyka zatytułowany Umowa o dzieło. Materiał został udostępniony bezpłatnie w cyfrowych formach: na kanale YouTube oraz za pośrednictwem oficjalnej strony rapera[4].

2015–16: Trójkąt warszawski i Umowa o dzieło[edytuj | edytuj kod]

Nagrania Taco Hemingwaya spotkały się z zainteresowaniem Marcina „Tytusa” Grabskiego – właściciela oficyny Asfalt Records, który podpisał z raperem kontrakt wydawniczy[31]. 19 sierpnia 2015 roku do sprzedaży trafiły reedycje płyt Trójkąt warszawski i Umowa o dzieło, które zdobyły ogromny rozgłos docierając, odpowiednio do 3. i 2. miejsca polskiej listy przebojów – OLiS, obie sprzedając się w ponad 10 tys. kopii[5][32][33][34]. Albumy zostały świetnie przyjęte przez słuchaczy oraz dobyły same pozytywne opinie krytyków[35][36]. Album Umowa o dzieło osiągnęła do 2017 roku status złotej płyty[6]. Z kolei pochodząca z albumu Umowa o dzieło piosenka „Następna stacja” zajęła 1. miejsce Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia[37]. 6 czerwca 2015 roku miejsce ma premiera cyfrowa pierwszego singla pt. „6 Zer” wraz z teledyskiem, w reżyserii Łukasz Partyka oraz Jonasz Tołopiło[38]. Tego samego roku raper wyrusza w pierwszą trasę koncertową po Polsce, pod nazwą „Następna Stacja Tour”[39]. W tym samym roku Taco po raz pierwszy wystąpił na Open’er Festival. W 2016 roku raper został laureatem najważniejszej polskiej nagrody muzycznej – Fryderyka, za album Umowa o dzieło w kategorii Album roku Hip-Hop[9]. Raper nie zjawił się na gali odebrania nagród i jak zdradził w utworze „Żywot” w momencie odbierania nagrody grał w grę komputerową Wiedźmin 3 Dziki Gon[40]. 5 lipca 2016 roku ukazał się singiel pt. „Deszcz na betonie”, tym samym artysta zapowiada album Marmur na jesień tego samego roku[41]. Singiel okazał się hitem w wielu rozgłośniach radiowych, osiągając sukcesy na listach przebojów m.in. docierając do 1. miejsca radia UWM FM[37][42].

Taco Hemingway podczas występu na Openerze, 2017

2016–17: Wosk i Marmur[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2016 roku raper zaczął pisać teksty na swój pierwszy album[43]. Również w lutym udzielił wywiadu dla strony Sport.pl, na temat piłki nożnej, gdzie opowiedział m.in. o tym że od dwudziestego roku życia jest fanem drużyny Tottenham Hotspur[44]. W 2016 roku bez zapowiedzi ukazał się czwarty minialbum rapera pt. Wosk za darmo do pobrania na stronie internetowej rapera[45]. Tego samego roku, 2 listopada ukazał się pierwszy studyjny album artysty pt. Marmur[7], która trafiła do sprzedaży 2 grudnia wraz z poprzednią płytą rapera, tj. Wosk. Płyty zadebiutowały kolejno na 3. i 14. miejscu polskiej listy przebojów – OLiS[5]. Albumy zostały dobrze przyjęte przez krytyków i środowiskowo, jednak zbierając słabsze oceny niż poprzednie[46]. Do lutego 2017 roku sprzedano ponad 15.000 kopii albumu Marmur, tym samym uzyskał status złotej płyty[6]. Utwór z albumu, pt. „Święcące prostokąty” dotarł do 23. miejsca listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia[37]. Tego samego roku raper wyruszył w drugą trasę koncertową, pt. „Marmur Tour”[47]. Raper Sokół w wywiadzie dla Gazety.pl, pochwalił Taco Hemingwaya, dodając że docenia jego pracę[48]. W 2017 roku raper po raz kolejny został nominowany do nagrody Fryderyka za album Marmur, w kategorii Album roku Hip-Hop, tym razem przegrywając z płytą Życie po śmierci, rapera O.S.T.R[10]. W 2017 raper po raz drugi wystąpił na Open’er Festival, gdzie na ostatnim utworze „Następna stacja” deszcz zniszczył sprzęt muzyczny, a artysta dokończył utwór bez podkładu muzycznego[49].

Od 2017: Szprycer i współpraca z Quebonafide[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2017 roku raper zapowiedział nowy mini album[50]. 30 lipca 2017 roku ukazał się singiel pt. „Nostalgia” do którego powstał klip[51] oraz cyfrowo jego nowy minialbum pt. Szprycer, który w wersji fizycznej miał premierę 25 sierpnia[8]. Płyta zadebiutowała na 1. miejscu polskiej listy przebojów – OLiS[5]. Raper zmienił stylistykę na albumie przez co został słabo przyjęty przez środowisko oraz krytyków[52][53]. Utworem „Nostalgia” raper po raz kolejny trafił na listy przebojów radiowych[54]. Płyta, tak jak każda poprzednia, była udostępniona za darmo do pobrania na stronie internetowej rapera[8]. Po premierze płyty raper wyruszył w trasę koncertową pt. „2017 Tour” gdzie zagrał w 13 miastach sprzedając łącznie ponad 23 tys. biletów[55]. Zwieńczenie trasy nastąpiło w Warszawskim Torwarze gdzie raper wypełnił całą halę ponad 6 tys. osób[56]. W tym czasie nagrał także utwór z Otsochodzi pt. „Nowy kolor” wraz z teledyskiem[57]. Piosenka stała się hitem, klip w kilka miesięcy od premiery obejrzało ponad 25 milionów osób na platformie YouTube[58]. Utwór również został wybrany singlem roku 2017 według takich serwisów jak Glamrap, Newonce oraz Interia[59][60][61]. Utwór również dotarł do 4. miejsca na liście przebojów Radia Poznań[62]. Raper w swojej zwrotce zaatakował rapera Ten Typ Mesa wypominając mu występowanie w reklamie piwa EB[63]. Raper odpowiedział mu pisząc oświadczenie na portalu Facebook, odpowiadając że sam bierze udział w reklamowaniu innych marek[64]. W październiku raper wypuścił własną limitowaną kolekcję ubrań, w której w skład weszły koszulki, bluzy i czapki wzorowane na motywach płyt rapera[65]. W 2017 wyszedł również remix utworu „Marsz, marsz” pt. „Gdybyś nie istniała” autorstwa Szustego, który w kilka miesięcy stał się najpopularniejszym utworem artysty na platformie YouTube[66]. W grudniu program Saturday Night Live Polska wypuścił parodię utworu „Nostalgia”, wraz z teledyskiem[67]. 6 marca 2018 roku płyta Szprycer została nominowana do nagrody Fryderyka w kategorii Album roku hip-hop[68].

W 2018 roku media obiegła informacja jakoby raper miał nagrać płytę, wspólnie z raperem Quebonafide[69]. W marcu 2018 roku plotki na temat wspólnego albumu z Quebo zostały potwierdzone[70]. Tego samego miesiąca jedna z modelek która brała udział w kręceniu wspólnego teledysku, Aleksandra Makiewicz, poinformowała na swoim profilu instagramowym, że premiera albumu zaplanowana jest na 23 marca tego roku[71]. Zdjęcie zostało szybko skasowane z portalu, ale informacja zdążyła roznieś się po mediach[71]. 16 marca 2018 roku ukazuje się pierwszy singiel muzyków pt. „Art-B” na kanale wytwórni QueQuality[72]. Wraz z premierą wystartował preorder albumu do zamówienia na specjalnie przygotowanej pod to stronię oraz data premiery płyty, która pomimo wcześniejszych zapowiedzi, ukaże się 13 kwietnia 2018 roku[72]. Raperzy zapowiedzieli wspólną trasę koncertową promującą płytę, po Polsce, pt. Ekodiesel­ Tour[73].

Sztuka[edytuj | edytuj kod]

Jak wymienia w wywiadach, wpływ na jego styl rapowania mieli wykonawcy, tacy jak m.in. Kanye West, Kendrick, Drake, wczesny Eminem, Gambino, Bronson, Earl, Tyler The Creator i The Notorious B.I.G.[1], a także Sokół, Pezet, Małpa, Łona, Fisz i Ten Typ Mes[1]. Podczas pisania swoich tekstów zwraca uwagę na sylabizm[1] oraz rymy potrójne lub poczwórne[1], co kojarzone jest z recytowaniem[74]. Izabela Stackiewicz w swojej recenzji albumu Marmur, dla strony WPolityce.pl stwierdziła, że „Taco Hemingway ma szansę stać się pomostem między światem pop, rapem i poezją.”[74]. Dziennikarz Marek Fall w recenzji płyty Umowa o Dzieło, dla serwisu Onet.pl, stwierdził, że „jego piosenki spodobały się nawet tym, którzy na co dzień nie słuchają rapu.”[75]. Sam raper w jednym z utworów stwierdził, że jest połączeniem Czesława Miłosza i The Notoriousa Bigiego[76]. Na albumie Szprycer powiększył swój warsztat artystyczny o śpiew[53].

Wizerunek medialny[edytuj | edytuj kod]

Muzyk znany jest z tego że mało udziela się medialnie. Dotychczas w swojej karierze udzielił tylko dwóch wywiadów, na początku swojej działalności dla Polskiego Radia Koszalin oraz Radia Trójki[28][30]. W 2015 roku odmówił wywiadu dla portalu NaTemat.pl, wyjaśniając, że nie rozmawia z dziennikarzami z powodu szukania na siłę skandali i przypinania mu łatek „korporapera”[77]. Raper również sporadycznie udziela się na mediach społecznościowych, takich jak Instagram czy Facebook oraz rzadko kiedy reklamuję jakąś markę[78][79][80]. Nie pojawia się również na galach nagród; w 2015 roku nie odebrał wygranej statuetki podczas gali rozdania Nagród Muzycznych Fryderyka[81]. W jednym z swoich utworów zdradził, że „nie biega po galach, bo nie jest celebrytą”[81]. Muzyk też rzadko występuję na innych płytach, w swojej pięcioletniej karierze udzielił się gościnnie tylko na czterech albumach oraz nagrał jeden album wspólnie wraz z Quebonafide.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dyskografia Taco Hemingwaya.

Albumy studyjne

Minialbumy

Albumy kolaboracyjne

Trasy koncertowe[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Rok Kategoria Tytułem Nagroda Nota Źródło
2015 Innowacja „6 zer” Yach Film Nominacja [83]
Płyta Roku 2015 Umowa o dzieło Onet – Najlepsi 2015 Nominacja [84]
Najlepszy Artysta 2015 Taco Hemingway Wygrana [84]
Najlepsza Piosenka 2015 Następna stacja 2. miejsce [84]
Teledysk Roku 2015 „6 zer” Nominacja [84]
Najlepsze płyty roku 2015 Umowa o dzieło Wyborcza & Agora Nominacja [85]
Najlepsze polskie płyty 2015 BrandNewAnthem.pl Nominacja [86]
2016 Rap Płyta 2015 Plebiscyt Hip-hop & WuDoo Nominacja [87]
Singiel roku 2015 „6 zer” Nominacja [88]
Artysta roku 2015 Taco Hemingway Nominacja [89]
Człowiek Roku Wdechy 2015 Wygrana [90]
Album roku hip-hop Umowa o dzieło Fryderyki 2016 Wygrana [9]
Muzyka popularna Taco Hemingway (oraz Rumak) Paszport „Polityki” Nominacja [91]
Płyta Roku 2016 Marmur Onet – Najlepsi 2016 Nominacja [92]
Najlepszy Artysta 2016 Taco Hemingway 3. miejsce [92]
Najlepsza Piosenka 2016 „Deszcz na betonie” Nominacja [92]
10 najlepszych polskich płyt 2016 Marmur Newonce Nominacja [93]
2017 Rap Płyta 2016 Wosk Plebiscyt Hip-hop & WuDoo Nominacja [94]
Singiel roku 2016 „Deszcz na betonie” Nominacja [95]
Artysta roku 2016 Taco Hemingway Nominacja [96]
Album roku hip-hop Marmur Fryderyki 2017 Nominacja [10]
Najpopularniejsi polscy artyści Taco Hemingway Statystyki Spotify Wygrana [97]
Najpopularniejsze polskie albumy Szprycer Wygrana
Najpopularniejsi polscy artyści za granicą Taco Hemingway Nominacja
Najpopularniejsi artyści w Polsce 2. miejsce
Najpopularniejsze albumy w Polsce Szprycer 3. miejsce
2018 10 najlepszych polskich płyt 2017 Newonce Nominacja [98]
10 najlepszych polskich singli „Nostalgia” Nominacja [61]
„Nowy kolor” (oraz Otsochodzi) Wygrana
Top 5 Singli Glam Rap Wygrana [60]
Najlepszy hiphopowy teledysk Interia Muzyka Wygrana [59]
Singiel roku 2017 Plebiscyt Hip-hop & WuDoo Nominacja [99]
Album roku hip-hop Szprycer Fryderyki 2018 Oczekujące [68]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f g h Wojciech Bielawski: Wywiad: Taco Hemingway (pol.). kinkyowl.pl. [dostęp 2015-08-27].
 2. a b Jacek Świąder: Taco Hemingway: Self made rapper (pol.). wyborcza.pl. [dostęp 2015-08-27].
 3. Taco Hemingway (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2016-03-14].
 4. a b Taco Hemingway – „Umowa o dzieło” – EP-ka już do odsłuchu (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2015-09-02].
 5. a b c d e f OLiS – sprzedaż w okresie 14.08.2015 – 20.08.2015 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2015-08-27].
  OLiS – sprzedaż w okresie 02.12.2016 – 08.12.2016 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2016-12-15].
  OLiS – sprzedaż w okresie 25.08.2017 – 31.08.2017 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2017-09-07].
 6. a b c d e ZPAV: złote płyty 2017 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2017-02-08].
 7. a b Taco Hemingway opublikował nową płytę (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2016-11-03].
 8. a b c Taco Hemingway „Szprycer” – premiera i odsłuch darmowej EP-ki + teledysk – GLAMRAP.PL – Napędza Hip-Hop’ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2017-08-01] (pol.).
 9. a b c Fryderyki 2016 – sprawdź, kto otrzymał nagrodę (pol.). W: cgm.pl [on-line]. Codzienna Gazeta Muzyczna, 2016-04-20. [dostęp 2016-04-21].
 10. a b c Fryderyki 2017: zobacz listę zwycięzców, „Onet Muzyka”, 26 kwietnia 2017 [dostęp 2017-04-28] (pol.).
 11. Foodvillain. Barbara Kaczmarczyk 2015-03-19.
 12. Taco Hemingway: ‘Trójkąt warszawski’ jest o pijanych, zakochanych ludziach w mieście [WYWIAD], „gazetapl” [dostęp 2017-07-05] (pol.).
 13. Taco Hemingway „Następna stacja” (pol.). www.polskieradio.pl. [dostęp 2015-08-27].
 14. Nie wiem co robić... W końcu mam ten papier magistra... / Boje się, że branża reklamowa dla mnie za śliska, Genius [dostęp 2017-07-05] (ang.).
 15. fvkilledjfk, YouTube [dostęp 2017-07-05] (pol.).
 16. Ściągam jakieś mp3, kroję sample, Genius [dostęp 2018-01-31] (ang.).
 17. Ja nie zastanawiam się czy się wydane hajsy spłacą / Bity MF DOOMa, w tej piwnicy mało fajne lato, Genius [dostęp 2017-07-05] (ang.).
 18. FV – Bonfire (Remix).
 19. FV – Not Like Hov.
 20. FV – Larry David Flow. fvkilledjfk 2011-08-30.
 21. Jacek Świąder: Taco Hemingway (pol.). culture.pl. [dostęp 2016-09-20].
 22. YOUNG HEMS by Taco Hemingway (ang.). tacohemingway.bandcamp.com. [dostęp 2015-09-02].
 23. Taco Hemingway – Young Hems (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-09-02].
 24. Taco Hemingway – Żywot.
 25. Zostaję tłumaczem, tłumaczę tysiące CV / Umowy, instrukcje obsługi, raporty, regulaminy / Dokumentacje medyczne i wnioski o hajs unijny / Konspekty prac inżynierskich, ulotki i magazyny / (Co jeszcze?) Reklamy leków, parówek i margaryny / (Co jeszcze?) I wiele więcej, lecz teraz nie czas na spiny, Genius [dostęp 2018-01-31] (ang.).
 26. Taco Hemingway – „Trójkąt Warszawski” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2015-09-02].
 27. a b Puszczamy temat w eter, ze stresu ja nadal siny / Bo nazajutrz koncert... W kawiarni w PKiNie / Wchodzę na scenę mając nadzieję, że trema minie, Genius [dostęp 2018-01-31] (ang.).
 28. a b c Taco Hemingway w Trójce (Audycja "Tony z Betonu") 27.06.2015. MacieXMusic 2015-06-28.
 29. Potem na Chłodnej przekrzykuje ten przester, Genius [dostęp 2018-01-31] (ang.).
 30. a b 28.04.2015 Taco Hemingway, Rapnejszyn, Arkadiusz Wilman. Audycja Rapnejszyn 2015-04-29.
 31. „Umowa o dzieło” Taco Hemingwaya także na płycie CD (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2015-09-02].
 32. Zeszło EPek ponad dziesięć patoli / Między nami spoko, weszło drugie miejsce na OLiS, Genius [dostęp 2017-07-26] (ang.).
 33. Taco Hemingway – Trójkąt warszawski (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2015-09-02].
 34. Taco Hemingway – Umowa o dzieło (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2015-09-02].
 35. INTERIA.PL, Recenzja Taco Hemingway „Umowa o dzieło”: Rzemieślnik na śmieciówce [dostęp 2017-11-11] (pol.).
 36. TACO HEMINGWAY – „Umowa o dzieło”, „Onet Muzyka”, 26 sierpnia 2015 [dostęp 2017-11-11] (pol.).
 37. a b c Taco Hemingway – „6 Zer” (pol.). lp3.polskieradio.pl. [dostęp 2016-08-25].
  Taco Hemingway – „Następna stacja” (pol.). lp3.polskieradio.pl. [dostęp 2015-08-27].
  Taco Hemingway – „Deszcz na betonie” (pol.). lp3.polskieradio.pl. [dostęp 2016-07-16].
  Taco Hemingway – „Świecące prostokąty” (pol.). lp3.polskieradio.pl. [dostęp 2016-12-20].
 38. Karolina Dobkowska: Taco Hemingway „6 zer” – nowy teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-08-27].
 39. Post użytkownika @tacohemingway na Instagramie • 17 Wrz, 2015 o 10:26 UTC, Instagram [dostęp 2017-11-11] (pol.).
 40. Wieści o wygranej, a ja napierdalam w “Dziki gon”, Genius [dostęp 2018-01-31] (ang.).
 41. Taco Hemingway „Deszcz na betonie” – pierwszy klip z nowego albumu! | ..., www.popkiller.pl [dostęp 2017-08-01] (pol.).
 42. Lista przebojów UWUEMKA Notowanie nr 293 z dnia 26.08.2016 (pol.). www.uwmfm.pl. [dostęp 2016-08-29].
 43. W lutym zaczynam pisać a Kanye wypuszcza Pablo, Genius [dostęp 2018-01-31] (ang.).
 44. Taco Hemingway: Premier League to trudna do zdefiniowania magia Piłka nożna - Sport.pl, „Sport.pl” [dostęp 2018-03-12] (pol.).
 45. Mateusz Natali: Taco Hemingway „Wosk” – darmowe EP bez zapowiedzi! (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2016-07-27].
 46. INTERIA.PL, Recenzja Taco Hemingway „Marmur”: Na co ci to, Taco? [dostęp 2017-11-11] (pol.).
 47. a b Taco Hemingway – koncerty. Szczegóły trasy Marmur Tour [dostęp 2017-11-11] (pol.).
 48. SOKÓŁ: "TO CO ROBIĄ TACO HEMINGWAY I QUEBONAFIDE JEST POTRZEBNE" - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2018-03-15] (pol.).
 49. Taco Hemingway z zalanym sprzętem. Zobacz, jak tłum pomógł mu dokończyć koncert [WIDEO], „Noizz”, 2 lipca 2017 [dostęp 2017-08-08] (pol.).
 50. Taco Hemingway: „W tym miesiącu nowa EPka” | Popkiller, www.popkiller.pl [dostęp 2017-07-26] (pol.).
 51. Taco Hemingway – „Nostalgia” (prod. Rumak). Taco Hemingway 2017-07-30.
 52. Słaba płyta Taco Hemingwaya. Tylko 4/10, „Onet Muzyka”, 2 sierpnia 2017 [dostęp 2017-11-11] (pol.).
 53. a b INTERIA.PL, Recenzja Taco Hemingway „Szprycer”: To strata czasu [dostęp 2017-11-11] (pol.).
 54. Notowania Parady przebojów – RDC, RDC [dostęp 2017-08-29] (pol.).
  Notowania Parady przebojów – 7/11 – RDC, RDC [dostęp 2017-08-30] (pol.).
  Notowania Parady przebojów – 9/11 – RDC, RDC [dostęp 2017-08-30] (pol.).
  Notowanie nr 68 – RDC, „RDC” [dostęp 2017-09-19] (pol.).
  Notowanie nr 73 – RDC, „RDC” [dostęp 2017-11-07] (pol.).
 55. a b Going., Taco Hemingway @ Torwar – wielki finał trasy | Środa, 13 grudnia 2017, Going. [dostęp 2017-11-11].
 56. Historyczny wieczór Taco Hemingwaya i wyprzedany Torwar! - relacja | ..., www.popkiller.pl [dostęp 2018-01-31] (pol.).
 57. Otsochodzi – Nowy Kolor feat. Taco Hemingway. AsfaltRecords 2017-08-09.
 58. Otsochodzi – Nowy Kolor feat. Taco Hemingway. AsfaltRecords 2017-08-09.
 59. a b INTERIA.PL, Najlepszy hiphopowy teledysk i numer 2017 roku: Sarius i Otsochodzi triumfują [dostęp 2018-02-14] (pol.).
 60. a b TOP 5 singli - podsumowanie polskiej sceny w 2017 - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2018-02-14] (pol.).
 61. a b 10 najlepszych polskich singli 2017 roku, „newonce.net”, 20 grudnia 2017 [dostęp 2018-02-14] (pol.).
 62. LISTA PRZEBOJÓW Notowanie 1457 z dnia 2 marca 2018, „radiopoznan.fm” [dostęp 2018-03-07] (pol.).
 63. Ten Typ Mes nagrał dla EB + riposta do Taco Hemingwaya – GLAMRAP.PL – Napędza Hip-Hop’ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2017-11-07] (pol.).
 64. Ten Typ Mes ripostuje Taco Hemingwayowi na wersy z „Nowego Koloru” | ..., www.popkiller.pl [dostęp 2017-11-07] (pol.).
 65. Taco Hemingway znowu uderza! Tym razem to nie nowa epka, a kolekcja ubrań, „Noizz”, 24 października 2017 [dostęp 2017-11-07] (pol.).
 66. Taco Hemingway - Gdybyś Nie Istniała (SzUsty Blend). SzUsty 2017-05-09.
 67. Gierszał jako Taco Hemingway. Dawno nie widzieliśmy tak dobrze zrobionej parodii, „Noizz”, 17 grudnia 2017 [dostęp 2018-03-15] (pol.).
 68. a b Sergiusz Królak, FRYDERYKI 2018. OGŁOSZONO WSZYSTKICH NOMINOWANYCH. FANI NIEZADOWOLENI, 2018-03-06 (pol.).
 69. FENT, Quebonafide i Taco Hemingway ze wspólną płytą!, Rap News - Polski Portal Rap & Hip Hop [dostęp 2018-03-01] (pol.).
 70. Quebonafide i Taco Hemingway nagrali płytę - CGM.pl, „CGM”, 12 marca 2018 [dostęp 2018-03-12] (pol.).
 71. a b Poznaliśmy datę premiery płyty Taco i Quebo - CGM.pl, „CGM”, 15 marca 2018 [dostęp 2018-03-15] (pol.).
 72. a b TACONAFIDE - Art-B. QueQuality 2018-03-16.
 73. a b Taconafide wyrusza w trasę - łapcie bilety na pierwszy koncert, „newonce.net”, 17 marca 2018 [dostęp 2018-03-17] (pol.).
 74. a b Taco Hemingway z nowym krążkiem „Marmur” wita w Hotelu Marmur [dostęp 2018-03-07].
 75. Taco Hemingway - Muzyka, muzyka.onet.pl [dostęp 2018-03-07] (pol.).
 76. Cześka Miłosza, Genius [dostęp 2018-03-07] (ang.).
 77. Taco Hemingway - polska nadzieja rapu odkleja od siebie łatkę przedstawiciela prekariuszy, „naTemat.pl” [dostęp 2018-03-07] (pol.).
 78. Reklamowe briefy, znowu dziś ich nie przeczytam, Genius [dostęp 2018-03-07] (ang.).
 79. @tacohemingway • Zdjęcia i filmy Instagramie, www.instagram.com [dostęp 2018-03-07] (pol.).
 80. Taco Hemingway, www.facebook.com [dostęp 2018-03-07] (pol.).
 81. a b Fifi to nie celebryta, Genius [dostęp 2018-03-07] (ang.).
 82. TACO HEMINGWAY RUSZA JUTRO W TRASĘ PO POLSCE – GLAMRAP.PL – Napędza Hip-Hop’ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2017-11-11] (pol.).
 83. Yach Film 2015: Znamy nominacje (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2015-12-13].
 84. a b c d Najlepsi 2015 – Polska i Świat: Artysta, Płyta, Piosenka i Teledysk Roku, „Onet Muzyka”, 29 grudnia 2015 [dostęp 2017-08-01] (pol.).
 85. Najlepsze płyty roku 2015 - Polska. Lista top 20 [RANKING 'WYBORCZEJ'], „wyborcza” [dostęp 2018-01-31] (pol.).
 86. NAJLEPSZE -- polskie płyty 2015 roku, „Brand New Anthem”, 15 grudnia 2015 [dostęp 2018-01-31] (pol.).
 87. Shadowplay – Kartky’ego – Polską Rap Płytą 2015, www.hip-hop.pl [dostęp 2017-08-01] (pol.).
 88. Hybryd – O.S.T.R.a Polskim Singlem Roku 2015, www.hip-hop.pl [dostęp 2017-08-01] (pol.).
 89. O.S.T.R Polskim Artystą Roku 2015, www.hip-hop.pl [dostęp 2017-08-01] (pol.).
 90. Wyborcza.pl, warszawa.wyborcza.pl [dostęp 2018-03-07].
 91. Paulina Domagalska: Paszporty „Polityki” 2016: Wśród nominowanych Jan P. Matuszyński, Zośka Papużanka i Taco Hemingway. Oraz twórcy gier (pol.). wyborcza.pl. [dostęp 2016-12-17].
 92. a b c Najlepsi 2016 – Polska i Świat: Artysta, Płyta i Piosenka Roku, „Onet Muzyka”, 27 grudnia 2016 [dostęp 2017-08-01] (pol.).
 93. 10 najlepszych polskich płyt 2016 roku, „newonce.net”, 31 grudnia 2016 [dostęp 2018-01-31] (pol.).
 94. TEDE „KEPTN” – Polską Rap Płytą 2016!, www.hip-hop.pl [dostęp 2017-08-01] (pol.).
 95. O.S.T.R. „Spowiedź” Najlepszym Polskim Singlem 2016! – WuDoo – Radio Szczecin, radioszczecin.pl [dostęp 2017-08-01] (pol.).
 96. TEDE Artystą Roku 2016! – WuDoo – Radio Szczecin, radioszczecin.pl [dostęp 2017-08-01] (pol.).
 97. Wyborcza.pl, wyborcza.pl [dostęp 2018-01-25].
 98. 10 najlepszych polskich płyt 2017 roku, „newonce.net”, 27 grudnia 2017 [dostęp 2018-01-31] (pol.).
 99. "T-Killa" Polskim Singlem Roku 2017!, www.hip-hop.pl [dostęp 2018-02-19] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]