Rika Kihira

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rika Kihira
Ilustracja
Rika Kihira podczas pokazów mistrzów na zakończenie Internationaux de France 2018
Reprezentacja  Japonia
Data i miejsce urodzenia 21 lipca 2002
Nishinomiya
Wzrost 153 cm
Konkurencja Solistki
Trener Mie Hamada, Yamato Tamura, H. Okamoto, Cathy Reed
Klub Kansai University Kaisers FSC
Lokalizacja treningowa Takatsuki
Rekordy życiowe ISU (GOE±5)
Nota łączna 233,12
Finał Grand Prix 2018
Program krótki 83,97 WR
World Team Trophy 2019
Program dowolny 154,72
NHK Trophy 2018
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Japonia
Mistrzostwa czterech kontynentów
złoto Anaheim 2019 solistki
Finał Grand Prix
złoto Vancouver 2018 solistki

Rika Kihira (jap. 紀平 梨花 Kihira Rika, ur. 21 lipca 2002 w Nishinomiya)japońska łyżwiarka figurowa, startująca w konkurencji solistek. Mistrzyni czterech kontynentów (2019), mistrzyni Japonii juniorów oraz srebrna i brązowa medalistka mistrzostw swojego kraju wśród seniorów.

Jako pierwsza łyżwiarka figurowa wykonała w oficjalnych zawodach Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej kombinację potrójnego axla z innym potrójnym skokiem. Kihira jest również jedną z ośmiu solistek, które w zawodach rangi międzynarodowej wykonały potrójnego axla[1].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

Kihira rozpoczęła przygodę z łyżwiarstwem figurowym w 2007 roku. W sezonie 2015/2016 zadebiutowała na arenie międzynarodowej, startując w kategorii Junior Młodszy A. W tym sezonie Kihira wygrała zawody Triglav Trophy, zawody Asian Open Trophy ukończyła na piątym miejscu oraz wzięła udziału w mistrzostwach Japonii juniorów, gdzie zajęła jedenaste miejsce.

Sezon 2016/2017: debiut juniorski[edytuj | edytuj kod]

W sezonie 2016/2017 Kihira przeszła do grona juniorów i zadebiutowała w Grand Prix juniorów. W swoich pieszych zawodach serii Grand Prix w czeskiej Ostrawie wywalczyła srebrny medal, tracąc niespełna 0,08 punktów do pierwszej Anastazji Gubanowej. Podczas kolejnych zawodów cyklu Kihira zdobyła złoty medal, wyprzedzając o ponad 15 punktów mistrzynię świata juniorów z 2016 roku Marin Honda. Podczas tych zawodów w programie krótkim wykonała potrójnego axla i tym samym stała się najmłodszą łyżwiarką figurową, która tego dokonała - Kihira miała wtedy zaledwie 14 lat i 56 dni[2]. Wygrana w zawodach rozgrywanych w słoweńskiej Lublanie zagwarantowała jej udział w finale cyklu junior Grand Prix, gdzie ostatecznie zajęła czwarte miejsce.

Sezon 2017/2018[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2017/18 Kihira rozpoczęła od wygranej w zawodach Asian Trophy. Podczas tych zawód w programie dowolnym po raz kolejny udało jej się wykonać potrójnego axla. Następnymi zawodami były dla niej zawody z cyklu Grand Prix juniorów rozgrywanych w Rydze. Po programie krótkim Kihira zajmowała szóste miejsce po tym, jak niepewnie wylądowała potrójnego flipa oraz upadła po potrójnym lutzu. Następnego dnia pomimo upadku po potrójnym axlu za program dowolny uzyskała 125,41 punktów, co dało jej wygraną w tej części zawodów. Ostatecznie całe zmagania zakończyła na drugim miejscu tracąc niespełna 6 punktów do Darji Panienkowej. Podczas kolejnych zawodów cyklu wywalczyła brązowy medal przegrywając jedynie z Sofją Samodurową i Aloną Kostornają. Dzięki rezultatowi uzyskanemu w tych zawodach po raz drugi zagwarantowała sobie udział w finale cyklu, gdzie jako pierwsza łyżwiarka figurowa wykonała w zawodach pod patronatem Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej kombinację potrójnego axla z innym potrójnym skokiem – w tym przypadku był to potrójny toeloop. Ostatecznie całe zawody zakończyła na czwartym miejscu po tym, jak w programie dowolnym w miejsce planowanego potrójnego axla wykonała jedynie pojedynczego oraz jej potrójny flip był niedokręcony[3]. W grudniu 2017 roku Kihira wzięła udział w mistrzostwach Japonii w kategorii seniorów. Po programie krótkim zajmowała piąte miejsce, by ostatecznie dzięki zajęciu drugiego miejsca w programie dowolnym zakończyć zawody na trzecim miejscu[4]. Występ ten zagwarantował jej udział w Mistrzostwach Świata Juniorów, gdzie zajęła ósme miejsce.

Sezon 2018/2019: debiut seniorski[edytuj | edytuj kod]

Kihira swój pierwszy sezon w kategorii seniorów rozpoczął od zwycięstwa w Memoriale Ondreja Nepeli 2018. Podczas zawodów Kihira ustanowiła rekord świata w programie dowolnym, zdobywając 147,27 punktów. W swoim programie dowolnym do utworu "A Beautiful Storm" Kihira wykonała dwa potrójne axle i tym samym stała się drugą w historii łyżwiarką figurową, która tego dokonała.

Następnymi zawodami były dla niej zawody z cyklu Grand Prix - NHK Trophy. Po programie krótkim Kihira zajmowała dopiero piąte miejsce po tym, jak upadła po potrójnym axlu. Jednakże zwycięstwo w programie dowolnym z notą 154,72 punktów dało jej wygraną w całych zawodach z łączną notą 224,31 punktów. Tym samym wygrywając te zawody Kihira wyprzedziła swoją rodaczkę i mistrzynię kraju Satoko Miyaharę oraz byłą mistrzynię świata Jelizawietę Tuktamyszewą[5].

Podczas kolejnych zawodów Internationaux de France 2018 we francuskim Grenoble, w programie krótkim Kihira po raz kolejny w tym sezonie miała problem z wykonaniem potrójnego axla w miejsce, którego skoczyła jedynie pojedynczego. W rezultacie po programie krótkim zajmowała drugie miejsce przegrywając jedynie ze swoją rodaczką Maią Miharą. Następnego dnia pomimo niedokręcenie potrójnego axla za program dowolny uzyskał 138,28 punktów, co ostatecznie pozwoliło jej na wygraną w zawodach z łączną notą 205,92 punktów. Wygrana w tych zawodach zagwarantowała jej udział w swoim pierwszym finale seniorskiego cyklu Grand Prix[6].

Podczas finału Kihira za swój perfekcyjnie wykonany program krótki uzyskała 82,51 punktów, ustanawiając przy tym nowy rekord świata. Następnego dnia pomimo upadku po potrójnym axlu za program dowolny uzyskała 150,61 punktów, co łącznie dało jej 233,12 punktów oraz wygraną w całych zawodach z ponad sześciopunktową przewagą nad mistrzynią olimpijską Aliną Zagitową[7].

Kolejnymi zawodami były dla niej mistrzostwa Japonii. Po programie krótkim Kihira zajmowała odległe piąte miejsce po tym jak upadła po potrójnym axlu oraz w miejsce planowanej kombinacji potrójnego flipa i potrójnego toeloopa wykonała kombinację potrójnego flipa i podwójnego toeloopa[8]. Następnego dnia za prawie idealnie wykonany program dowolny uzyskała 155 punktów i ostatecznie całe mistrzostwa zakończyła na drugim miejscu.

Podczas mistrzostw czterech kontynentów 2019 w programie krótkim Kihira w miejsce planowanego potrójnego axla wykonała jedynie pojedynczego. Za program krótki uzyskała 68,85 punktów co po tej części zawodów dawało jej 5. miejsce[9]. Następnego dnia za program dowolny Kihira uzyskała 153,14 pkt co ostatecznie pozwoliło jej na wygraną w całych zawodach z łączna notą 221,99 pkt.

Podczas Mistrzostw świata 2019 Kihira po raz kolejny w tym sezonie miała problem z wykonaniem w programie krótkim potrójnego axla, w miejsce którego skoczyła jedynie pojedynczego. Jako że zgodnie z obowiązującymi zasadami Kihira nie wykonała w programie krótkim jednego z wymaganych elementów programu, jakim jest solowy skok potrójny, skok ten nie został zaliczony do oceny[10]. W związku z tym po tej części zawodów zajmowała odległe siódme miejsce ze stratą prawie dwunastu punktów do pierwszej Aliny Zagitowej. Dwa dni później pomimo upadku po potrójnym axlu za program dowolny Kihira uzyskała 152,59 pkt. co po tej części zawodów dało jej drugie miejsce. Ostatecznie całe zmagania zakończyła na 4. miejscu z notą łączną 223,49 pkt. tracąc przy tym ponad 14 punktów do pierwszej Aliny Zagitowej oraz niespełna 0,31 pkt. do trzeciej Jewgieniji Miedwiediewej.

Kihira zakończyła sezon występem na World Team Trophy 2019, podczas którego wraz z zespołem pozostałych japońskich łyżwiarzy wywalczyła srebrny medal. W trakcie rywalizacji solistek Kihira za perfekcyjnie wykonany program krótki uzyskała 83,97 punktów, ustanawiając przy tym nowy rekord świata. Zwycięstwo w tej konkurencji dało drużynie Japonii 10 punktów w łącznej klasyfikacji zawodów. Za program dowolny Kihira uzyskała 138,37 punktów po tym, jak upadła po potrójnym axlu oraz po kombinacji potrójnego lutza z potrójnym toeloopem[11]. Ostatecznie zmagania wśród solistek zakończyła na czwartym miejscu.

Programy[edytuj | edytuj kod]

Sezon Program krótki (SP) Program dowolny (FS) Pokazy mistrzów
2019–20
[12]
 • Breakfast in Baghdad – Na Yoon-sun, oryg. Ulf Wakenius
  choreografia: Shae-Lynn Bourne

International Angel of Peace:

 • O Virtus Sapientae – Maya Beiser
 • Beirut TaxiAlexandre Desplat
 • Wings of The Eagle – Uttara-kuru
 • Caravans on the Move – Mike Batt
 • Mother TongueDead Can Dance
 • Sacred Stone – Sheila Chandra
 • In A Moment Of Greatness – Larry Groupé
  choreografia: Tom Dickson
2018–19
[13]
 • A Beautiful Storm – Jennifer Thomas
  choreografia: Tom Dickson
 • The Greatest – Sia


2017–18
[14]
 • Kung Fu Piano – The Piano Guys
  choreografia: Tom Dickson

2016–17
[15]

2015–16
 • The Kiss of the Vampire – James Bernard

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Ceremonia medalowa podczas Internationaux de France 2018, od lewej Mihara (JPN), Kihira (JPN), Tennell (USA)
Zawody 15–16 16–17 17–18 18–19 19–20
Międzynarodowe[16]
Mistrzostwa świata 4
Mistrzostwa czterech kontynentów 1
GP Finał Grand Prix 1
GP Internationaux de France 1
GP NHK Trophy 1 TBD
GP Skate Canada International 2
CS Memoriał Ondreja Nepeli 1
CS Autumn Classic International 1
International Challenge Cup 1
Międzynarodowe: Kategorie młodzieżowe[16]
Mistrzostwa świata juniorów 8
JGP Finał 4 4
JGP w Czechach 2
JGP na Łotwie 2
JGP w Słowenii 1
JGP we Włoszech 3
Asian Open Trophy 5 N 1 J
Triglav Trophy 1 N
Krajowe[16]
Mistrzostwa Japonii 3 2
Mistrzostwa Japonii juniorów 11 J 11 J 1 J
Zawody drużynowe[16]
World Team Trophy 2 T
4 P
Japan Open 2 T
3 P

Rekordy świata[edytuj | edytuj kod]

Od sezonu 2018/2019

Data Punkty Zawody Uwagi
Rekordy w programie krótkim[17]
11 kwietnia 2019 83,97 World Team Trophy 2019 Obecny rekord świata.
6 grudnia 2018 82,51 Finał Grand Prix 2018
Rekordy w programie dowolnym[18]
22 września 2018 147,37 Memoriał Ondreja Nepeli 2018 Rekord został pobity przez Alinę Zagitową podczas Nebelhorn Trophy 2018 (158,50 pkt).

Rekordy życiowe[edytuj | edytuj kod]

Rekordy życiowe (od sezonu 2018/2019)[19]
Segment Data Punkty Zawody Uwagi
TSS 8 grudnia 2018 233,12 Finał Grand Prix 2018
SP 6 grudnia 2018 83,97 World Team Trophy 2019 Obecny rekord świata
SP TES 6 grudnia 2018 48,17 World Team Trophy 2019 Obecny rekord świata
SP PCS 6 grudnia 2018 35,80 World Team Trophy 2019
FS 10 listopada 2018 154,72 NHK Trophy 2018
FS TES 10 listopada 2018 87,17 NHK Trophy 2018 Obecny rekord świata
FS PCS 8 grudnia 2018 72,40 Finał Grand Prix 2018

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Rika Kihira making right call by moving up to senior ranks (ang.). japantimes.co.jp. [dostęp 2018-09-23].
 2. ISU JGP Ljubljana 2016 – Junior Ladies Free Skating (ang.). ISU. [dostęp 2018-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-08-19)].
 3. Alexandra Trusova leads Russian sweep at Junior Grand Prix Final (ang.). goldenskate.com. [dostęp 2018-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-13)].
 4. Miyahara captures fourth national title in Tokyo (ang.). goldenskate.com. [dostęp 2018-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-31)].
 5. Kihira captures gold at NHK Trophy after two triple Axels (ang.). goldenskate.com. [dostęp 2018-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-16)].
 6. Japan’s Kihira wins second Grand Prix gold in Grenoble (ang.). goldenskate.com. [dostęp 2018-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-27)].
 7. Japan’s Rika Kihira reigns in Vancouver (ang.). goldenskate.com. [dostęp 2018-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-11)].
 8. 2018 Nationals – Judge's Detail per Skater – Short Program / Ladies (ang.). jsfresults.com. [dostęp 2019-01-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-18)].
 9. ISU Four Continents Championships 2019 LADIES SHORT PROGRAM JUDGES DETAILS PER SKATER (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-08)].
 10. ISU World Championships 2019 LADIES SHORT PROGRAM JUDGES DETAILS PER SKATER (ang.). ISU. [dostęp 2019-03-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-03-21)].
 11. ISU World Team Trophy 2019 – Ladies – Free Skating (ang.). ISU. [dostęp 2019-05-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-13)].
 12. Rika KIHIRA: 2019/2020 (ang.). ISU. [dostęp 2019-09-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-09-13)].
 13. Rika KIHIRA: 2018/2019 (ang.). ISU. [dostęp 2018-11-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-10)].
 14. Rika KIHIRA: 2017/2018 (ang.). ISU. [dostęp 2018-11-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-16)].
 15. Rika KIHIRA: 2016/2017 (ang.). ISU. [dostęp 2018-11-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-09-24)].
 16. a b c d Competition Results – Rika KIHIRA (ang.). ISU. [dostęp 2018-08-30].
 17. Progression of Highest Score Ladies - Short Program Score (ang.). ISU, 2018-12-07. [dostęp 2018-12-07].
 18. Progression of Highest Score Ladies - Free Skating Score (ang.). ISU, 2018-10-28. [dostęp 2018-10-30].
 19. Personal Bests - Rika KIHIRA (ang.). ISU. [dostęp 2018-11-10].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]