Roy Lichtenstein

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Roy Lichtenstein
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 27 października 1923
Nowy Jork
Data i miejsce śmierci 29 września 1997
Nowy Jork
Narodowość amerykańska
Dziedzina sztuki malarstwo, grafika, rzeźba
Rzeźba artysty

Roy Lichtenstein (ur. 27 października 1923 w Nowym Jorku, zm. 29 września 1997 w Nowym Jorku) – amerykański malarz, grafik, rzeźbiarz.

Roy Lichtenstein w latach 30. chodził do nowojorskich klubów jazzowych i szkicował portrety muzyków. Był zafascynowany Charliem Parkerem, Johnem Coltrane'em, Milesem Davisem i sam próbował grać na saksofonie. Malarstwo studiował w latach 40. na Ohio State University. Pierwszą wystawę indywidualną miał w 1951 r. w Nowym Jorku. Początkowo malował w stylu abstrakcyjnego ekspresjonizmu, który triumfował wówczas w amerykańskiej sztuce.

Popartowski przełom nastąpił na początku lat 60. Wtedy zaczął malować popularne postaci z kreskówek Disneya. Pierwszy jego popartowski obraz Look Mickey powstał w 1961 r.

Wkrótce jego inspiracją stały się komiksy, reklamy i motywy z malarstwa innych artystów. Pierwsze komiksowe obrazy zaczął wystawiać w nowojorskiej Castelli Gallery, która promowała twórców popartu. W 1965 r. reprezentował USA na Biennale w Wenecji. W drugiej połowie lat 60. zaczął tworzyć obrazy cyklu Brushstrokes parodiujące ekspresyjny abstrakcjonizm. W latach 70. i 80. malował abstrakcyjne cykle Mirrrors. W 1979 r. został członkiem American Academy and Institute of Arts and Letters.

W 1994 r. zaprojektował gigantyczne murale dla nowojorskiej stacji metra Times Square przy 42 Ulicy (zainstalowane w 2002 r.).

Roy Lichtenstein zmarł w 1997 r. w Nowym Jorku. Retrospektywne wystawy miał jeszcze za życia w muzeach nowojorskich: Muzeum Guggenheima i Museum of Modern Art.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]