Si no te hubiera conocido

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Si no te hubiera conocido
Utwór Christiny Aguilery oraz Luisa Fonsiego
z albumu Mi Reflejo
Nagrywany 2000
Gatunek latin pop
Długość 4:26
Twórca Rudy Pérez
Producent Rudy Pérez
Wydawnictwo RCA Records

"Si no te hubiera conocido" to piosenka latin-popowa pochodząca z hiszpańskojęzycznego albumu studyjnego amerykańskiej wokalistki Christiny Aguilery zatytułowanego Mi Reflejo (2000). Utwór napisany został i wyprodukowany przez Rudy'ego Péreza oraz nagrany z udziałem portorykańskiego piosenkarza Luisa Fonsiego.

Piosenka nie została wydana na singlu, lecz pomimo to, była notowana na listach przebojów w Stanach Zjednoczonych i Argentynie (w tym na liście Hot Latin Tracks magazynu Billboard). Krytycy wystawili jej pozytywne oceny, w recenzjach chwaląc wokal Aguilera oraz współpracę artystki z Fonsim[1][2].

Informacje o utworze[edytuj | edytuj kod]

"Si no te hubiera conocido" to rytmiczna ballada o tematyce miłosnej, gatunkowo określona jako latynoski pop. Jest to jeden z sześciu oryginalnych, hiszpańskojęzycznych piosenek z albumu Mi Reflejo, które nie są latynoskimi odpowiednikami przebojów wokalistki z jej debiutanckiego albumu (jak singlowy "Genio atrapado"). W utworze głos Aguilery opiera się na oktawach, najwyższą z nich jest F5. Utwór nie został wydany na singlu, mimo to zestawiony był w trzech notowaniach magazynu Billboard: Hot Latin Tracks, Latin Pop Songs oraz Latin Tropical Songs − kolejno na pozycjach 36., 2. i szczytowej 1.[3] Zajął też miejsce trzydzieste trzecie na liście przebojów w Argentynie.

Opinie[edytuj | edytuj kod]

Zdaniem redaktorów serwisu the-rockferry.onet.pl, "Si no te hubiera conocido" to jedna z najlepszych kompozycji nagranych przez Aguilerę w latach 1997−2010[4].

Recenzje[edytuj | edytuj kod]

Kurt B. Reighley, pamflecista magazynu Wall of Sound, docenił klimat piosenki oraz rangę wokalną wykonawczyni. Według Reighleya, "'Si no te hubiera conocido', słodki, czułostkowy duet z portorykańskim piosenkarzem Luisem Fonsi, zaczyna się uroczo i przeobraża się w Międzynarodowy Konkurs Krzyku"[1]. "Jej wokal i rozpiętość emocjonalna są znaczne." − pisał Richard Torrez w recenzji albumu Mi Reflejo dla pisma Newsday. "Aguilerze doskonale udaje się uchwycenie wszystkich płonących elementów swojego głosu w klasycznym bolero 'Contigo en la distancia', a także piękne zharmonizowanie się z Luisem Fonsi w Pérezowskim 'Si no te hubiera conocido'."[2]

Pozycje na listach przebojów[edytuj | edytuj kod]

Kraj/region Notowanie (2001) Wydawca Najwyższa pozycja
Argentyna Top 100 Singles IFPI 33
Stany Zjednoczone Hot Latin Tracks[3] Billboard 36
Latin Pop Songs 2
Latin Tropical Songs 1

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Reighley, Kurt B. (2000). "Wall of Sound Review: Mi Reflejo". wallofsound.go.com. (ang.) [dostęp 2012-04-06]
  2. a b "Christina's Latin CD 'Mi Reflejo' Reviews". bignoisenow.com. 2000-11. (ang.) [dostęp 2012-04-06]
  3. a b "Resumen De Christina en BILLBOARD...". wowchristina.com. (ang.) [dostęp 2011-10-04]
  4. "# 31, 32, 33, 34 Christina Aguilera 'Keeps Gettin Better − a Decade of Hits' (2008) & Britney Spears 'Singles Collection' (2009) & Leona Lewis 'Echo' (2009) & Ciara 'Fantasy Ride' (2009)". the-rockferry.onet.pl. [dostęp 2014-01-22]