Hurt (singel Christiny Aguilery)

From Wikipedia
Jump to navigation Jump to search
Zobacz też: inne znaczenia słowa hurt.
Hurt
Singel Christiny Aguilery
z albumu Back to Basics
Wydany 19 września 2006 r.
(Zobacz dokładne daty wydania)
Nagrywany 2006
Gatunek piano pop, soul
Długość 4:03 (wersja albumowa)
3:47 (wersja radiowa)
Wydawnictwo RCA Records
Producent Linda Perry
Format singel CD, digital download, airplay
Autor Christina Aguilera, Linda Perry, Mark Ronson
Singel po singlu

"Hurt" to piosenka piano pop stworzona na trzeci album studyjny amerykańskiej piosenkarki Christiny Aguilery pt. Back to Basics (2006). Wyprodukowany przez Lindę Perry, utwór wydany został jako drugi singel promujący krążek dnia 19 września 2006 roku.

Piosenka zyskała miano jednego z najlepiej sprzedających się singli Aguilery w Europie, gdzie objęła pozycje w Top 5 lub Top 10 większości notowań, na których się pojawiła. Zdobyła między innymi miejsca #1 na liście przebojów singlowych Szwajcarii[1] oraz w zestawieniu Billboardu European Hot 100[1]. W Ameryce Północnej sukces, jaki odniósł singel, był umiarkowany; zajął on miejsce #19 w notowaniu Billboard Hot 100[1]. Odbiór utworu "Hurt" przez krytyków muzycznych był pozytywny[2][3][4][5], co przełożyło się na przyznane mu nagrody i nominacje[6][7].

Teledysk do singla wyreżyserowały wspólnie Aguilera oraz Floria Sigismondi, która w 2003 współpracowała z wokalistką nad realizacją klipu "Fighter". Wideoklip spotkał się z korzystnymi opiniami oraz uzyskał kilka prestiżowych wyróżnień[6][8].

Informacje o utworze[edit | edit source]

"Hurt" to nagrana w pierwszej połowie 2006 roku ballada, skomponowana w tonacji e-moll[9], oparta na schemacie metrycznym i wolnych ruchach 72 uderzeń na minutę[9]. W utworze głos artystki opiera się na oktawach, od G3 do E5[9]. Melodię stworzono przy udziale takich instrumentów muzycznych, jak: altówka, gitara basowa, bęben, gitara, kontrabas, fortepian, skrzypce i wiolonczela[10]. Chordofony użyte w melodii zostały zaaranżowane przez Erica Gorfaina[10]. Albumowa wersja utworu trwa cztery minuty i trzy sekundy; utwór łączy w sobie gatunku piano popu oraz soulu. Autorami melodii i tekstu są Christina Aguilera, Linda Perry (także producentka "Hurt") oraz Mark Ronson. Tekst utworu oddaje cierpienie i żal, z jakim borykać może się człowiek po utracie ukochanej osoby[3]. Owo odejście symbolizowane jest przez śmierć. Podmiot liryczny rozpacza po śmierci ukochanego, wspomina go oraz jest prześladowany przez poczucie winy towarzyszące po nagłej stracie miłosnego obiektu. Zdaniem dziennikarzy muzycznych Roberta Dimery'ego i Michaela Lydona, tematyka piosenki dotyczy odkupienia[11].

Obecność w kulturze masowej[edit | edit source]

Dziennikarz Bartłomiej Ufniarz nazwał "Hurt" najczęściej wykonywanym przez uczestników talent shows utworem, będącym w stanie "pokazać dobre bądź tragiczne warunki głosowe oraz umiejętność interpretacji piosenki"[12]. W kwietniu 2013 ballada została zaśpiewana przez wokalistkę Crystallię podczas jednego z nadawanych na żywo odcinków greckiego programu telewizyjnego Your Face Sounds Familiar. W listopadzie kolejnego roku aktorka Joanna Liszowska zinterpretowała piosenkę na łamach polskiej edycji programu[13]. W kwietniu 2016 artystki muzyczne Anxhela Peristeri i Barbora Švidraňová wykonały "Hurt" na łamach dwóch innych edycji programu: kolejno − albańskiej i słowackiej[14][15].

Wydanie singla[edit | edit source]

Początkowo Christina Aguilera nie chciała, aby "Hurt" ukazał się jako drugi singel promujący album Back to Basics. Przed faktem, to utwór "Candyman" miał promować krążek w drugiej kolejności i zostało to potwierdzone przez wokalistkę w kilku wywiadach. Pomimo tego, wytwórnia płytowa zdecydowała, że w związku ze zbliżającym się okresem świątecznym, "Hurt" stanie się pełną energii balladą, zaś sama kompozycja powtórzy ogromny sukces poprzedniej piosenki artystki z roku 2002, "Beautiful". Ostatecznie w większości krajów europejskich sukcesy, jakie odniósł singel, przewyższyły popularność hitu "Beautiful".

"Hurt" zadebiutowało w notowaniu Billboard Hot 100 na pozycji #100 dnia 5 października 2006 roku. Po dziesięciu tygodniach od debiutu utwór uzyskał, jako najwyższe, miejsce dziewiętnaste[16]. W notowaniu UK Singles Chart kompozycja zyskała pozycję #11 i po roku od daty premiery singla w Wielkiej Brytanii, z powodu wysokiej sprzedaży w systemie digital download, w grudniu 2007 utwór znalazł się w Top 40 notowania, na miejscu #39.[16] Pomimo, że ballada nie zyskała pożądanego sukcesu w Stanach Zjednoczonych, znalazła się na szczytach list przebojów w Brazylii, Hiszpanii, Hongkongu, Islandii i Szwajcarii[17] oraz w Top 3 oficjalnych notowań Austrii, Belgii, Filipin, Holandii, Kanady, Niemczech, Portugalii, Słowacji i Szwecji[16][17]. Piosenka zdobyła również pozycję #3 na francuskiej liście przebojów, stając się najwyżej notowanym singlem Aguilery od czasu debiutanckiego "Genie in a Bottle" z roku 1999[16]. W zestawieniu ogólnoeuropejskich przebojów (European Hot 100) utwór osiągnął pozycję szczytową[17]. Remiksy "Hurt" cieszyły się powodzeniem w światowych klubach muzycznych. Utwór wszedł do czołowej dziesiątki zestawienia najpopularniejszych przebojów dyskotekowych, Global Dance Tracks, wydawanego przez Billboard[18].

"Hurt" został odznaczony złotą płytą w Stanach Zjednoczonych (ponad 1.187.000 sprzedanych egzemplarzy jedynie w systemie digital download), Austrii (30.000 sprzedanych egzemplarzy)[19], Australii (35.000 sprzedanych egzemplarzy), Belgii (20.000 sprzedanych egzemplarzy)[20], Niemczech (150.000 sprzedanych egzemplarzy) i Szwajcarii (15.000 sprzedanych egzemplarzy)[21] oraz platyną w Kanadzie (10.000 sprzedanych egzemplarzy w samym tylko systemie digital download)[22]. Utwór zyskał również miano srebrnej płyty we Francji (100.000 sprzedanych egzemplarzy singla). Wyprzedano blisko trzy i pół miliona egzemplarzy singla.

Opinie[edit | edit source]

Serwis internetowy Top10HM umieścił piosenkę na szczycie rankingu dziesięciu najlepszych singli Christiny Aguilery[23]. Według redaktorów witryny the-rockferry.onet.pl, "Hurt" to jedna z najlepszych kompozycji nagranych przez Aguilerę w latach 19972010; w zestawieniu stu najważniejszych utworów artystki strona przypisała piosence pozycję #6[24]. Niemiecka dziennikarka muzyczna Yavi Bartula (styleranking.de) wskazała "Hurt" jako jedną z pięciu najbardziej przyprawiających o dreszcze ballad z repertuaru Aguilery[25]. Pod koniec sierpnia 2014 roku Jason Lipshutz, redaktor magazynu Billboard, uznał singel za jeden z piętnastu największych hitów Aguilery w Stanach Zjednoczonych[26]. Dziennikarz Bartłomiej Ufniarz okrzyknął "Hurt" jako jeden z najbardziej poruszających utworów muzycznych[12]. W sierpniu 2017 dziennikarze witryny popheart.pl opracowali listę dziesięciu najlepszych piosenek w całej karierze Aguilery. "Hurt" objął na niej miejsce drugie[27]. W podobnym rankingu uplasował kompozycję Jason Scott (popdust.com)[28]. Bill Lamb (thoughtco.com; 2017) uznał nagranie za jedną z czterdziestu najlepszych piosenek pop wydanych po roku 2000[29].

Recenzje[edit | edit source]

Wśród recenzji krytyków muzycznych dominowany głosy dodatnie lub nawet skrajnie entuzjastyczne[2]. Chuck Taylor, czołowy dziennikarz magazynu Billboard, napisał, że "wokal Aguilery oddaje sedno bólu i trudu przemijania następujących po zrujnowaniu związku miłosnego" oraz uznał, iż utwór "ma melodię, która prowadzi go do chmur". Ponadto pochwalił stronę producencką singla i zapowiedział mu nominację do nagrody Grammy[3][4]. Recenzent internetowej witryny Blogcritics.org, Chris Evans, również docenił popisy wokalne Aguilery, uznając jej śpiew w utworze "Hurt" za "lepszy niż kiedykolwiek"; ponadto kilkusekundowe, fortepianowe wprowadzenie do kompozycji określił jako "przyprowadzające o dreszcze"[3]. Współpracujący z portalem About.com i magazynem Billboard Bill Lamb wydał piosence maksymalnie pozytywną recenzję i przyznał jej ocenę w postaci 5/5 gwiazdek. "Fortepian wspomagany przez cały sztab instrumentów muzycznych ustępuje jednemu z najbardziej technicznie oszałamiających głosów w muzyce pop, śpiewającemu o bólu (...) związanym z odejściem ukochanej osoby." − napisał Lamb[5]. Autor strony internetowej musicaddiction2.com wyraził się na temat utworu bardzo frenetycznie: "Piosenką, która zawsze pobudza mnie do płaczu, jest 'Hurt' (...). To naładowana największym tragizmem i emocjonalnością piosenka w dyskografii Christiny Aguilery. Instrumenty strunowe i fortepian wspólnie tworzą z 'Hurt' najbardziej rozdzierającą sercę melodię w historii. Piosenka rozwija się stopniowo, aż kreowane napięcie da się odczuć zbyt mocno, a Christina, w popisie wokalnym, kieruje słowa żalu do ukochanej osoby. Najbardziej uczuciowym fragmentem utworu jest jego końcówka, gdy słyszymy samotną melodię skrzypiec oraz wrażliwy i niemal załamany głos wykonawczyni. Perfekcyjny kawałek. Dramatyczny, lecz perfekcyjny"[30]. Zdaniem Loli, publicystki współtworzącej dział "Muzyka" w ramach witryny Wirtualna Polska, ballada Aguilery to propozycja dla osób "chcących się poprzytulać", która "spełniają swą pościelową funkcję"[31].

Cirque du Soleil, gdzie nakręcono wideoklip do utworu "Hurt".

Wśród głosów krytyki marginalnie pojawiały się werdykty negatywne. W ramach recenzji albumu Back to Basics dla czasopisma Rolling Stone, Jenny Eliscu nazwała utwór "Hurt" "absurdalnym festiwalem ckliwości". Holenderski dziennikarz Michiel Vos omówił utwór w 2019 roku, nazywając go "ikonicznym nagraniem" oraz "jedną z najlepszych ballad powstałych w latach dwutysięcznych"[32].

Teledysk[edit | edit source]

Teledysk do singla reżyserowany był przez Florię Sigismondi i współreżyserowany przez Christinę Aguilerę oraz nagrywany przez ponad pięć dni we wrześniu 2006. Powstał jako produkcja wytwórni Revolver Film Co. Sigismondi i Aguilera pracowały już wcześniej w 2003 roku na planie teledysku „Fighter”, który zyskał sobie wielu entuzjastów wśród krytyków i fanów wokalistki. Owoc kolejnej współpracy obydwu odnotował swoją premierę dnia 17 października 2006 w programie Total Request Live stacji MTV. Wideoklip czternastokrotnie znalazł się na pozycji #1 notowania najpopularniejszych teledysków TRL.

Teledysk rozpoczyna się w kolorze czarno-białym końcówką utworu „Enter the Circus”/początkiem „Welcome”, ukazując spektakularne sztuczki cyrkowe. Klip przybiera kolorów, kiedy to sceny pokazują artystkę przygotowującą się do wykonywania cyrkowych akrobacji w garderobie. Nagle Aguilera otrzymuje telegram, informujący o śmierci jej ojca. Retrospekcja pokazuje małą artystkę (w tej roli aktorka Laci Kay) oglądającą występ kobiety chodzącej po linie w cyrku, a następnie naśladującą jej wyczyny razem ze swoim ojcem (Timothy V. Murphy). Wtedy dziewczynka dostaje od mężczyzny wisiorek. Następna scena teledysku pokazuje wokalistkę siadającą na słoniu. Po tymże występie wokół gwiazdy zbierają się fotografowie oraz fani. Nagle artystce przed oczami zjawia się jej ojciec, który w rzeczywistości nie żyje. Christinie przypominają się ważne sceny z jej życia z udziałem ojca. Poruszona wspomnieniami wybiega z cyrku, upadając na ziemię. Klip kończy ujęcie płaczącej wokalistki.

Teledysk powtórzył sukces artystyczny klipu „Fighter”, ponadto stał się przebojem telewizyjnych stacji muzycznych. W 2007 uzyskał łącznie cztery nagrody OVMA, zwyciężając we wszystkich kategoriach, w których był nominowany[6]. Teledysk do utworu „Hurt”, opublikowany przez oficjalny kanał VEVO Christiny Aguilery w serwisie YouTube, został odtworzony blisko sto osiemdziesiąt pięć milionów razy (stan na kwiecień 2019). Elizabeth Learned, redaktorka witryny thecelebritycafe.com, umieściła wideo w zestawieniu dziesięciu najlepszych teledysków w karierze Aguilery, na miejscu trzecim[33]. Mike Nied (Idolator), podobnie, wyłonił „Hurt” jako jeden z dziesięciu najlepszych klipów artystki[34].

Promocja i wykonania koncertowe[edit | edit source]

Christina Aguilera wykonuje utwór „Hurt” podczas trasy koncertowej Back to Basics Tour.

Po raz pierwszy utwór zaprezentowany został publicznie czerwcem 2006 roku w trakcie 15. gali MTV Movie Awards[35]. Według Maddy Shaw Roberts, dziennikarki związanej ze stacją radiową Classic FM, wykonanie to nawet po trzynastu latach pozostaje „szczególnie pamiętne” i dało artystce okazję do zaprezentowania „wszelkich swoich popisowych umiejętności wokalnych”[36]. 29 listopada 2006 Aguilera promowała utwór podczas występu w świątecznym programie telewizyjnym stacji NBC Christmas at Rockefeller Center[2], a w czerwcu 2007 wykonała go na gali rozdania nagród Muz TV Awards w Moskwie[37]. Promocja obejmowała także koncerty w programach telewizyjnych Saturday Night Live[38] oraz Wetten, dass..?[39]. W połowie października 2008 roku artystka gościła w jednym z odcinków teleturnieju Var mısın? Yok musun?, tureckiej wersji znanego show Deal or No Deal[40]. Zaśpiewała piosenki „Beautiful” i „Hurt”[40].

Od listopada 2006 do lipca 2007 Aguilera koncertowała z utworem w tournée po Europie, Ameryce Północnej, Azji i Australii podczas Back to Basics Tour. „Hurt” był elementem segmentu trasy Circus.

Nagrody i wyróżnienia[edit | edit source]

Rok Ceremonia Nagroda Rezultat
2006 Teen.com Awards najlepsza smutna piosenka żeńskiego artysty Wygrana[6]
Cyprus Music Academy Awards piosenka roku Nominacja
najlepszy występ wokalny Wygrana
najlepszy żeński występ wokalny Nominacja
najlepszy utwór/teledysk z przesłaniem Wygrana
2007 Juno Awards teledysk roku Nominacja[8]
MuchMusic Video Awards
MVPA Video Awards Wygrana[6][7]
OVMA Awards najlepszy teledysk roku
najlepszy teledysk pop
najlepszy teledysk żeńskiego artysty
najlepsze kostiumy do teledysku
FzZzC Awards najsmutniejsza piosenka roku
2008 ASCAP Pop Music Awards najlepiej dystrybuowana piosenka
BMI Pop Music Awards nagroda za kompozycję

Listy utworów i formaty singla[edit | edit source]

Podstawowy singel CD
 1. "Hurt" − 4:03
 2. "Ain't No Other Man" (Shapeshifters Mixshow Mix) − 5:24
iTunes maxi singel
 1. "Hurt" (Deeper-Mindset Tight Mix) − 7:04
 2. "Hurt" (Jack Shaft Edit) − 7:02
 3. "Hurt" (Chris Cox Club Mix) − 9:56
 4. "Hurt" (JP & BSOD Electro Mix) − 6:01
 5. "Hurt" (Jonathan Peters Classic Mix) − 9:30
 6. "Hurt" (Jake Ridley Chillout Club) − 5:47
CD-maxi premium singel
 1. "Hurt" − 4:03
 2. "Hurt" (Jake Ridley Remix) − 5:47
 3. "Ain't No Other Man" (Shapeshifters Mixshow Mix) − 5:24
 4. "Ain't No Other Man" (wideoklip) − 4:53
Promocyjny singel CD
 1. "Hurt" (Radio Edit) − 3:47
 2. "Hurt" (Album Version) − 4:03
Promocyjny CD-maxi singel
 1. "Hurt" (Deeper-Mindset Mixshow) − 5:54
 2. "Hurt" (Deeper-Mindset Tight Mix) − 7:04
 3. "Hurt" (Deeper-Mindset Full On Club Mix) − 9:30
 4. "Hurt" (Deeper-Mindset Pad a Pella) − 7:16
 5. "Hurt" (J.P. & BSOD Electro Mix) − 6:01
 6. "Hurt" (Jack Shaft Mixshow) − 5:41
 7. "Hurt" (Jack Shaft Main) − 7:02
 8. "Hurt" (Jack Shaft Extended) − 8:30
 9. "Hurt" (Jack Shaft Dub) − 6:32
 10. "Hurt" (Jack Shaft Dub a Pella) − 1:53

Twórcy[edit | edit source]

 • Główne wokale: Christina Aguilera
 • Producent: Linda Perry
 • Autor: Christina Aguilera, Linda Perry, Mark Ronson
 • Dowodzący instrumentami: Eric Gorfain, Christopher Anderson-Bazzoli
 • Fortepian: Linda Perry
 • Gitara: Eric Schermerhorn
 • Gitara basowa: Paul Ill
 • Skrzypce: Alyssa Park, Josefina Vergara, Amy Wickman, Marisa Kuney, Victoria Lanier, Julian Hallmark, Julie Rogers, Terry Glenny, Melissa Reiner, Marcy Vaj, Susan Chatman, Isabelle Senger, Ami Levy, Cameron Patrick, Anna Stafford
 • Altówka: Leah Katz, Marda Todd, David Sage, Darrin McCann, Caroline Buckman
 • Bęben: Nathan Wetherington
 • Kontrabas: Jason Torreano, Francis Senger
 • Wiolonczela: Richard Dodd, Matt Cooker, John Krovoza, Victor Lawrence, Diego Miralles
 • Inżynier dźwięku: Linda Perry
 • Asystent inżyniera dźwięku: Kristofer Kaufman
 • Operator edytora Pro Tools: Andrew Chavez
 • Mixer: Peter Mokran
 • Asystent mixera: Seth Waldmann, Sam Holland

Pozycje na listach przebojów[edit | edit source]

Aguilera wykonuje utwór "Hurt" podczas Back to Basics Tour.
Kraj/region Notowanie (2006) Wydawca Najwyższa pozycja
Argentyna Top 100 Singles[1] IFPI 29
Australia Top 100 Airplay[17] AUM Report 1
Top 100 Singles[1] ARIA Charts 9
Austria Top 50 Airplay[1] MusicTrace 3
Top 75 Singles[1] Ö3 Austria Top 40 2
Belgia (Flandria) Top 30 Airplay[1] Ultratop 2
Ultratop 50[41] 3
Belgia (Region Waloński) Ultratop 40[41] 5
Brazylia Top 100 Singles[17] Billboard Brasil 1
Bułgaria Top 40 Singles[1] IFPI 6
Chile Top 100 Singles[1] Nielsen Chile/IDERE/Monitec 10
Chiny Official Singles Chart[1] IFPI 14
Czechy Top 100 Singles[1] 17
Dania Top 20 Airplay[1] Tracklisten 7
Top 40 Singles[1] 14
Europa Hot 100 Singles[1] Billboard 1
Official Airplay Chart[42] IFPI 3
Filipiny Official Singles Chart[17] PARI 3
Finlandia Official Airplay Chart[1] IFPI 4
Top 20 Singles[1] ÄKT 15
Top 30 Digital Songs[43] 2
Francja Official Airplay Chart[1] SNEP 4
Top 100 Singles[1] 3
Grecja Official Airplay Chart[1] ΕΕΠΗ 3
Top 50 Singles[1] 16
Hiszpania Top 50 Singles[17] PROMUSICAE 1
Holandia Dutch Top 40[17] MegaCharts 2
Mega Airplay Top 50[17] 9
Mega Single Top 100[17] 2
Hongkong Top 20 Singles[1] IFPI 1
Indonezja Official Singles Chart[17] LIMA 4
Irlandia Top 50 Singles[1] IRMA 6
Islandia Official Singles Chart[1] IFPI 1
Japonia Top 100 Singles[17] Oricon 73
Kanada Top 200 Singles[44] Nielsen SoundScan 3
Top 100 Airplay[1] BDS 6
Niemcy Top 100 Airplay[1] MusicTrace 1
Top 100 Singles[1] Media Control Charts 2
Norwegia Top 20 Singles[1] VG-lista 11
Polska Top 50 Singles[44][45] IFPI 15
Portugalia Official Airplay Chart[1] 1
Top 50 Singles[46] AFP 3
Rumunia Top 100 Singles[1] Music & Media 6
Słowacja Top 100 Singles[1] IFPI 2
Stany Zjednoczone Adult Contemporary[47] Billboard 6
Adult Contemporary Recurrents[48] 2
Billboard Hot 100[1] 19
Billboard Hot 100 Airplay[1] 19
Dance/Mix Show Airplay[49] 7
Digital Songs[50] 15
Hot Dance Club Songs[51] 1
Pop 100[1] 9
Pop 100 Airplay[1] 9
R&R CHR/Pop Charts[52] Radio & Records 10
Top 40 Mainstream (Pop Songs)[17] Billboard 10
Szwajcaria Top 100 Singles[1] Schweizer Hitparade 1
Top 50 Airplay[1] IFPI/MusicTrace 2
Szwecja Official Airplay Chart[1] IFPI 3
Top 60 Singles[1] Sverigetopplistan 2
Świat Global Dance Tracks[18] Billboard 10
United World Chart[1] Media Traffic 4
World Chart Show[53] High Energy Radio/Radio Express 4
Walia Official Singles Chart[1] OCC 6
Węgry Top 40 Airplay[17] MAHASZ 5
Wielka Brytania UK Official Download Chart[1] OCC 15
UK Singles Chart[1] 11
Włochy Top 50 Singles[46] FIMI 11

Listy końcoworoczne[edit | edit source]

Kraj Notowanie (2006) Wydawca Pozycja
Australia Top 100 Singles ARIA Charts 68
Austria Top 75 Singles Ö3 Austria Top 40 50
Holandia Dutch Top 40 MegaCharts 49
Izrael Top 31 Singles[54] Galgalatz 3
Liban Top 100 Airplay[55] NRJ 33
Szwajcaria Top 100 Singles Schweizer Hitparade 24
Wielka Brytania UK Singles Chart OCC 150
Kraj Notowanie (2007) Wydawca Pozycja
Austria Top 75 Singles Ö3 Austria Top 40 20
Francja Top 100 Singles SNEP 17
Holandia Dutch Top 40 MegaCharts 35
Irlandia Top 50 Singles IRMA 28
Niemcy Top 100 Singles Media Control Charts 3
Szwajcaria Top 100 Singles Schweizer Hitparade 22
Wielka Brytania UK Singles Chart OCC 25

Listy dekadowe[edit | edit source]

Kraj/region Notowanie (2000−2009) Wydawca Pozycja
Izrael Top 31 Singles[54] Galgalatz 72

Sprzedaż i certyfikaty[edit | edit source]

Kraj Wydawca Certyfikat Sprzedaż
Australia ARIA złoto 35,000+
Austria IFPI złoto[19] 30,000+
Belgia IFPI złoto[20] 20,000+
Dania IFPI złoto[56] 15,000+
Francja SNEP srebro 100,000+
Kanada CRIA platyna[22] 10,000+
Niemcy IFPI złoto 150,000+
Stany Zjednoczone RIAA złoto 800,000+
Szwajcaria IFPI złoto[21] 15,000+
Wielka Brytania BPI srebro 200,000+

Historia wydania[edit | edit source]

Region Data Format
Stany Zjednoczone 19 września 2006 singel CD, digital download
Australia 4 listopada 2006
Niemcy 10 listopada 2006
Wielka Brytania 13 listopada 2006
Tajwan 1 grudnia 2006 singel CD[57]

Linki zewnętrzne[edit | edit source]

Przypisy[edit | edit source]

 1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq "Christina Statistics − Charts − Hurt Chart History". christinamultimedia.com. 2007-12-22. (ang.) [dostęp 2010-10-14]
 2. a b c Mead, Margaret R. (2012). "Christina Aguilera". Chelsea House. ISBN 978-1-4381-4118-3.
 3. a b c d Evans, Chris (2006). "Music Review: Christina Aguilera − 'Hurt'". Blogcritics.org. (ang.) [dostęp 2010-06-11]
 4. a b Taylor, Chuck (2006). "Billboard "Hurt" Review". Billboard. (ang.) [dostęp 2010-06-11]
 5. a b Lamb, Bill (2006). "Christina Aguilera − Hurt". About.com. (ang.) [dostęp 2010-06-11]
 6. a b c d e "Nomination Awards (vinti)". xtinaff.com. (ang.) [dostęp 2011-04-01]
 7. a b "2008 BMI Pop Awards – Award Winning Songs". bmi.com. 2008-05-20. (ang.) [dostęp 2011-04-01]
 8. a b "Nomination Awards (Non Vinte)". xtinaff.com. (ang.) [dostęp 2011-04-01]
 9. a b c Christina Aguilera − Hurt − Digital Sheet Music. musicnotes.com. (ang.) [dostęp 2010-06-11]
 10. a b Back to Basics-CD Booklet, RCA Records, 2006
 11. "1001 ALBUMÓW, KTÓRE MUSISZ USŁYSZEĆ PRZED ŚMIERCIĄ: BACK TO BASICS". christinaaguilera.com.pl. 2011-05-04. [dostęp 2014-04-05].
 12. a b Ufniarz, Bartłomiej (2013-06-14). "10 najbardziej poruszających utworów − 10. CHRISTINA AGUILERA − Hurt". tuba.pl. [dostęp 2014-11-23].
 13. "Marek Kaliszuk zwycięzcą 'Twoja Twarz Brzmi Znajomo'". interia.pl. 2014-11-22. [dostęp 2014-11-23].
 14. "Your face sounds familiar Albania − Anxhela Peristeri si Christina Aguilera". youtube.com. [dostęp 2016-05-03].
 15. "Barbora Švidraňová ako Christina Aguilera". youtube.com. [dostęp 2016-05-03].
 16. a b c d Christina Aguilera − Hurt − Music Charts. acharts.us. (ang.) [dostęp 2010-06-11]
 17. a b c d e f g h i j k l m n "SINGOLI DA "BACK TO BASICS", I singoli dal sesto album". christinaaguilera-club.it. (wł.) [dostęp 2011-04-06]
 18. a b Christina Aguilera − Chart history − Global Dance Tracks. Billboard. (ang.) [dostęp 2013-02-25]
 19. a b IFPI Austria − Verband der Österreichischen Musikwirtschaft. International Federation of the Phonographic Industry (IFPI). (niem.) [dostęp 2010-06-11]
 20. a b LE portail belge – DE Belgische portaalsite!. Skynet.be. (niderl.) [dostęp 2010-06-11]
 21. a b Certifications: 2007. swisscharts.com. (niem.) [dostęp 2010-06-11]
 22. a b Certification Results. Canadian Recording Industry Association (CRIA). (ang.) [dostęp 2010-06-11]
 23. "Top 10 Best Christina Aguilera Songs". top10hm.com. (ang.) [dostęp 2012-05-07]
 24. "# 31, 32, 33, 34 Christina Aguilera 'Keeps Gettin Better − a Decade of Hits' (2008) & Britney Spears 'Singles Collection' (2009) & Leona Lewis 'Echo' (2009) & Ciara 'Fantasy Ride' (2009)". the-rockferry.onet.pl. [dostęp 2014-01-22]
 25. Bartula, Yavi (2012-10-25). "Beautiful: Die fünf schönsten Gänsehaut-Songs von Christina Aguilera". styleranking.de. (niem.) [dostęp 2014-06-08].
 26. Lipshutz, Jason (2014-08-22). "Christina Aguilera’s Top 20 Billboard Hits". Billboard. (ang.) [dostęp 2014-08-29].
 27. "POPHEART.pl − To było jedne z najcięższych (...)". facebook.com. [dostęp 2017-08-06].
 28. Scott, Jason (2018-06-13). "Christina Aguilera's 10 Best Songs, she can sing anything". popdust.com. (ang.) [dostęp 2018-06-13].
 29. Lamb, Bill (2017-11-18). "100 Best Pop Songs of the 2000s". thoughtco.com. (ang.) [dostęp 2018-05-03].
 30. "Christina Aguilera Back To Basics". musicaddiction2.com. 2012-08-17. (ang.) [dostęp 2012-10-30]
 31. "Christina Aguilera − Keeps Gettin' Better − A Decade of Hits: 10 lat z Aguilerą". muzyka.wp.pl. 2008-11-19. [dostęp 2014-01-21]
 32. Vos, Michiel (2019-06-22). "The Ultimate Christina Aguilera Top 20". A Bit of Pop Music. (ang.) [dostęp 2019-07-09].
 33. Learned, Elizabeth (2014-02-21). "Top 10 Christina Aguilera music videos". thecelebritycafe.com. (ang.) [dostęp 2014-09-11].
 34. Nied, Mike (2018-05-17). "From 'Dirrty' To 'Hurt,' Christina Aguilera's 10 Best Videos". idolator.com. (ang.) [dostęp 2019-04-19].
 35. "Życie zawodowe − Występy − 2006". xtina.pl. [dostęp 2019-08-01].
 36. Shaw Roberts, Maddy (2019-03-14). "Let’s take a moment to appreciate how incredible Christina Aguilera’s voice is". classicfm.com. (ang.) [dostęp 2019-08-01].
 37. "LIVE : CHRISTINA AGUILERA AT MUZ TV RUSSIAN AWARDS (Moscow)". vipsdesign.com. 2007. (ang.) [dostęp 2011-09-04].
 38. "SEASON 32: Alec Baldwin". NBC. Comcast. 2006-11. (ang.) [dostęp 2019-08-01].
 39. "ZDF-Programmhinweis / Samstag, 9. Dezember 2006, 20.15 Uhr, Wetten, dass..?". bankkaufmann.com. 2006-12-07. (niem.) [dostęp 2019-08-01].
 40. a b "Christina Aguilera Setlist at Var mısın? Yok musun?, Istanbul on October 18, 2008". setlist.fm. (ang.) [dostęp 2019-08-01].
 41. a b Christina Aguilera − Hurt. ultratop.be. (niderl.) [dostęp 2011-03-29]
 42. "EURO AIRPLAY TOP 100 − January 28, 2007 nº 0074". eurocharly.site.voila.fr. 2007-01-28. (ang.) [dostęp 2013-08-20]
 43. "Suomen virallinen lista − Artistit − Christina Aguilera: Hurt". ifpi.fi. (fiń.) [dostęp 2018-02-06].
 44. a b Christina Aguilera − Keeps Gettin' Better - A Decade Of Hits. musicchartheaven.com. (ang.) [dostęp 2010-10-14]
 45. "POLISH NATIONAL TOP 50 | chart # 025 | week 3 − 2007". The Polish National Top 50. (ang.) [dostęp 2018-12-11].
 46. a b Christina Aguilera − Hurt. acharts.us. (ang.) [dostęp 2010-10-14]
 47. "Christina Aguilera Album & Song Chart History − Billboard Adult Contemporary Songs for Christina Aguilera". Billboard. (ang.) [dostęp 2011-03-29]
 48. Christina Aguilera − Chart history − Adult Contemporary Recurrents. Billboard. (ang.) [dostęp 2013-02-25]
 49. Christina Aguilera − Chart history − Dance/Mix Show Airplay. Billboard. (ang.) [dostęp 2013-02-25]
 50. "Christina Aguilera Chart History: Digital Song Sales | Billboard". billboard.com. 2006-11. (ang.) [dostęp 2018-05-23].
 51. "Christina Aguilera Album & Song Chart History − Billboard Hot Dance/Club Play for Christina Aguilera". Billboard. (ang.) [dostęp 2010-10-14]
 52. "R&R CHR/Pop Charts − Christina Aguilera". wweb.uta.edu. (ang.) [dostęp 2018-11-22].
 53. Chart Data: Christina Aguilera. mariah-charts.com. (ang.) [dostęp 2011-03-29]
 54. a b "The Israeli annual International song chart". ויקיפדיה. (hebr.) [dostęp 2017-11-25].
 55. "NRJ Lebanon − HIT MUSIC ONLY!". (ang.) [dostęp 2017-05-14].
 56. IFPI Danmark − Guld og platin i 2007. ifpi.dk. (duń.) [dostęp 2011-03-26]
 57. "傷害(進口影音單曲) Hurt". 5music.com.tw. (chiń.) [dostęp 2018-06-28].