The X Tour

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The X Tour
Trasa koncertowa Christiny Aguilery
Lokalizacje Europa, Ameryka Łacińska
Data rozpoczęcia 4 lipca 2019
Data zakończenia 7 grudnia 2019
Liczba koncertów 18
Support Aloe Blacc, Drax Project i in. (opening act)
Trasy koncertowe Christiny Aguilery

The X Tour − europejsko-amerykańska trasa koncertowa amerykańskiej wokalistki Christiny Aguilery, przypadająca na okres od lipca do grudnia 2019 roku. Stanowi kontynuację tournée amerykańskiego − The Liberation Tour (2018).

Poprzednio Aguilera koncertowała po Europie trzynaście lat wcześniej, w ramach Back to Basics Tour (2006). The X Tour przeplata się ponadto z rezydenturą wokalistki The Xperience, organizowaną w Las Vegas na przestrzeni czerwca, września i października 2019. Trasa składa się z osiemnastu występów, podzielonych na dwie serie (letnią i jesienną). Obejmuje między innymi Wielką Brytanię, Niemcy, Francję, Irlandię oraz Meksyk.

Informacje o trasie[edytuj | edytuj kod]

The X Tour to pierwsza europejska trasa koncertowa Aguilery od blisko trzynastu lat i czasów Back to Basics Tour (2006)[1]. Za cel miała promocję ósmego albumu studyjnego artystki, Liberation (2018)[2][3][4]. W marcu 2019 roku ogłoszono pierwszy przystanek trasy: był nim Stuttgart[5]. 26 czerwca 2019 zapowiedziano, że nowozelandzki kwarter Drax Project będzie supportował Aguilerę podczas występów w Paryżu, Antwerpii, Amsterdamie i Berlinie[6][7]. W połowie września poinformowano o przedłużeniu The X Tour: dodatkowe koncerty przypadły na grudzień i objęły Amerykę Łacińską, a dokładnie trzy miasta meksykańskie.

Pierwszy koncert odbył się 4 lipca 2019 w paryskiej hali AccorHotels Arena[8]. Wyprzedano niemal wszystkie bilety[9][10], a na widowni pojawili się między innymi Tyler Hoechlin, Ian Bohen i Holland Roden[11][12][13]. Wszystkie dostępne bilety sprzedano między innymi na koncertach w Berlinie[14] oraz Pori[15][16][17]. Na występ Aguilery organizowany w ramach festiwalu Pori Jazz przybyło około 27,000−35,000 osób[18][19][20], a na koncert w Petersburgu sprzedano 12,000 biletów[21].

Promocja[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec czerwca 2019 Aguilera promowała nadchodzącą trasę w rozmowie z dziennikarzem brytyjskiego programu lifestyle'owego Lorraine[22], a następnie też na antenie SiriusXM, w audycji Andy'ego Cohena Deep & Shallow Interviews[23][24][25].

Przebieg koncertów[edytuj | edytuj kod]

Lipiec 2019[edytuj | edytuj kod]

Aguilera podczas występu w Petersburgu, śpiewająca „Genie in a Bottle”.

Występ Aguilery trwa około dziewięćdziesiąt minut[26][27][21]. Jako pierwsze zaśpiewane zostają piosenki o elektronicznym brzmieniu: „Bionic” oraz „Your Body”. Aguilera wyłania się spod sceny, siedząc w zdobionym, okrągłym fotelu o metalicznej budowie[28]. Ma na sobie futurystyczny, srebrny kostium, owinięty łańcuchem mocno świecących lampek[29][28].

Śpiewając utwór „Dirrty”, Aguilera pojawiła się na scenie w spodniach z odkrytymi pośladkami − w nawiązaniu do kultowego teledysku, który promował ten singel[30]. Kolejne wykonywane piosenki to medley „Vanity” i „Express”[3]. Aguilera przedstawiona zostaje jako kusząca showgirl, a tancerze klepią ją po pośladkach[3]. Występ z przebojem „Lady Marmalade” kończy erupcja złocistego konfetti[30].

Wykonanie piosenki „Can’t Hold Us Down” (połączonej jako medley z „Boys Wanna Be Her”) poprzedza materiał wideo. Klip przedstawia ujęcia z demonstracji feministycznej, a wtóruje mu utwór „Fall in Line” z albumu Liberation[31][21]. Później na ekranie wizyjnym pojawia się wideoklip z udziałem tancerek w garniturach[32]. Jego design przypomina pamiętne, emancypacyjne plakaty autorstwa Barbary Kruger[32]. Następuje występ z arena-rockowym nagraniem „Sick of Sittin’”, a następnie śpiewa Aguilera hip-hopową balladę „Maria”, która inspirowana jest muzyką gospel[3]. Według dziennikarki Katie Hawthorne strój artystki ma imitować suknię świętej dziewicy Marii[3].

Listopad 2019[edytuj | edytuj kod]

Występ w Dublinie 5 listopada 2019 roku przyniósł pewne zmiany w secie koncertowym. Cover „It's a Man's Man's Man's World” zastąpił balladę „Reflection”, z setlisty wyeliminowano piosenki „What a Girl Wants” i „Come on Over Baby (All I Want Is You)”. Po wykonaniu utworu „Accelerate” Aguilera zaśpiewała fragmenty „Moves like Jagger”.

Recenzje[edytuj | edytuj kod]

Trasa koncertowa spotkała się z jednoznacznie pozytywnym odbiorem krytyków. W recenzji dla serwisu Dutch Uncles pisano, że głos Aguilery to jeden z cudów świata: „przedział jej wokalu stał się większy, a tembr jeszcze bogatszy niż przed laty”[8]. Początek trasy[a] uznano za sukces oraz demonstrację tego, jak Aguilera rozwija się jako artystka[8]. Recenzent chwalił dobór utworów, które ukazują różne wcielenia piosenkarki, a także przekaz płynący ze sceny: pochwałę jedności, akceptacji oraz empowermentu. „Aguilera daje głos tym, którzy go nie mają”, napisano w omówieniu[8]. Michiel Vos, współpracujący z witryną A Bit of Pop Music, uznał koncert za widowiskowy: „Aguilera, jak na prawdziwą gwiazdę popu przystało, dostarcza nam wrażeń od pierwszych do ostatnich minut − wszystko za sprawą krzykliwej choreografii, licznych zmian kostiumowych i unoszącego się po hali konfetti”[33]. Vos pozytywnie ocenił wystrój sceny przy wykonaniu utworów „Maria” i „Twice” − a także samą interpretację wokalną − ale dodał, że najbardziej pamiętne są występy artystki z największymi przebojami (jak „Dirrty” czy „Beautiful”)[33]. Polly Hudson, dziennikarka Daily Mirror, uczestniczyła w koncercie w Amsterdamie i stwierdziła, że Aguilera dała „bezbłędne show”[34]. Przyznała też, że „występ był zabójczy, a Christina śpiewała hit za hitem”[34]. W omówieniu dla dziennika Berliner Morgenpost Nils Neuhaus chwalił „burzliwą” choreografię, a także wykonywane przez wokalistkę ballady: „Beautiful”, która „wprawia widownię w sentymentalny nastrój”, oraz „Twice”, „pozwalającą Aguilerze w pełni wykorzystać potencjał swojego potężnego głosu”[29]. Markus Mertens (Fränkische Nachrichten) opisał koncert jako „symboliczny” i „poetycki”[35].

21 lipca 2019 roku: występ Aguilery w petersburskim Pałacu Lodowym.

Zuzanna Janicka (the-rockferry.pl) brała udział w koncercie berlińskim i określiła go jako: „popowe show z tańcami, konfetti, zmianami strojów i świetnymi wizualizacjami, które zapamiętam do końca życia”[30]. Pozytywnie oceniła wokal artystki, a ponadto dodała: „Xtina dała z siebie naprawdę wiele, dzieląc się z nami swoją energią, dobrym słowem i uśmiechem”[30]. W serwisie Styl.pl twierdzono, że Aguilera „postawiła na odważny sceniczny look”[36]. Chwalono jedną z kreacji − podkreślającą biust, zdobioną kryształami sukienkę − ale też „wielką ekspresję” i „wymagające układy taneczne” koncertującej artystki[36]. W czasopiśmie Helsingin Sanomat ukazała się recenzja, której autorem był Anton Vanha-Majamaa. Dziennikarz wydał widowisku przychylną opinię, między innymi ze względu na „intensywny dramatyzm”, feministyczny wydźwięk oraz bogatą choreografię[37]. Aguilerę nazwał „jedną z najważniejszych gwiazd popu”[37].

Pozytywną recenzję wydał dziennik The Irish Times[32]. Una Mullally wnioskowała, że „Aguilera wręcz eksploduje na scenie, a jej obecna energia jest równie płomienna, jak dziedzictwo przeszłych dokonań”[32]. Z aprobatą przyjęła reinterpretacje piosenek „Genie in a Bottle” i „It's a Man's Man's Man's World”[b], a także „zaskakującą dojrzałość i finezję”, jakie przejawiała wokalistka w kolejnych aktach koncertu[32]. Według Aoife Moriarty, piszącej na łamach Irish Daily Mirror, The X Tour stanowi „miks emocjonalnych ballad oraz wyemancypowanych bangerów o seksualnym tonie”[28]. Dziennikarka pochwaliła Aguilerę za silny, „strzelisty” wokal[28]. Kate Thomas (Daily Mail) uznała, że koncert „zapierał dech w piersi”, a Aguilera „zawładnęła uwagą widzów”, między innymi za sprawą swych „olśniewających” kostiumów[2]. W omówieniu dla The Guardian Katie Hawthorne pisała, że występ Aguilery „powoduje opad szczęki”, a jej głos jest intensywny i bogaty[3]. Hawthorne doceniła feministyczne przesłanie, płynące z trasy, a ponadto twierdziła, że wyświetlane na ekranach wizyjnych wideo-przerywniki „dają silniejszego kopa niż postaci z filmów Marvela[3]. Beth Allcock, dziennikarka The Sun, skwitowała występ Aguilery jako pamiętny i nieposkromiony[38], a Malcolm Jack z gazety Metro uznał trasę za „ekskluzywne doświadczenie dla fanów czystego popu”[39]. „Wykonania takich piosenek, jak «Maria», «Twice» czy «Beautiful» potwierdzają, że Aguilera to najzdolniejsza artystka swojego pokolenia, a jej głos jest potężny. «Fighter» poświadczył natomiast, że na długo przed erą #MeToo była ona wzorem do naśladowania do silnych kobiet”, pisał Jack[39].

Fabio Magnocavallo (Inquisitr) podsumował koncert jako „niesamowicie udany”, kostiumy Aguilery określił jako „zabójcze”, a w swojej recenzji zwrócił też uwagę na ciepły odbiór trasy przez widzów i fanów[40].

Lista wykonywanych piosenek[edytuj | edytuj kod]

X (wstęp wideo)

Golden Queen Interlude (przerywnik wideo)

Fall in Line (przerywnik wideo)

Glam (przerywnik wideo; segment taneczny)

Encore

Wariacje[edytuj | edytuj kod]

 • 5 listopada 2019 dodatkowo wykonane zostały utwory „It's a Man's Man's Man's World” i „Moves like Jagger”.
 • 7 listopada 2019 dodatkowo wykonany został utwór „Keep on Singin' My Song”.
 • 9 i 10 listopada 2019 Aguilera nie zaśpiewała ballady „Twice”, a po „Marii” wykonała medley „What a Girl Wants” i „Come on Over Baby (All I Want Is You)” (poprzedzony krótkim wprowadzeniem do utworu „Makes Me Wanna Pray”).

Występy[edytuj | edytuj kod]

Data Miasto Państwo Miejsce koncertu Support Frekwencja Dochód brutto (USD)
Pierwsza seria koncertów
4 lipca 2019 Paryż Francja AccorHotels Arena Drax Project[6] 4,750 $432,934
6 lipca 2019 Antwerpia Belgia Sportpaleis 8,416 / 8,416 (100%)[41] $547,752[41]
8 lipca 2019 Amsterdam Holandia Ziggo Dome
11 lipca 2019 Berlin Niemcy Mercedes-Benz Arena
13 lipca 2019[c] Stuttgart Schlossplatz Aloe Blacc[42][5][43] ~5,000−7,000[35][26]
15 lipca 2019[d] Locarno Szwajcaria Piazza Grande 11,000 / 11,000 (100%)[44]
19 lipca 2019[e] Pori Finlandia Kirjurinluoto Arena Alma[45] 27,000−35,000 (100%)[15][16][19][20]
21 lipca 2019 Petersburg Rosja Ice Palace Hanna[46] 12,000[21]
23 lipca 2019 Moskwa VTB Indoor Arena Maruv[47]
Druga seria koncertów
5 listopada 2019 Dublin Irlandia 3Arena Alma[48][49] ~14,000[50]
7 listopada 2019 Glasgow Szkocja SSE Hydro ~13,000[51]
9 listopada 2019 Londyn Anglia Wembley Arena 12,500 (100%)[52][53]
10 listopada 2019
12 listopada 2019 Manchester Manchester Arena
14 listopada 2019 Birmingham Resorts World Arena
3 grudnia 2019 Monterrey Meksyk Auditorio Citibanamex
5 grudnia 2019 Guadalajara Telmex Auditorium
7 grudnia 2019 Meksyk Palacio de los Deportes

Personel[edytuj | edytuj kod]

 • Dyrektor muzyczny: Rob Lewis[54]
 • Wokale: Christina Aguilera
 • Choreografia: Jeri Slaughter, Paul Morente
 • Tancerze: Gilbert Saldivar, Monique Slaughter, Jacob „Jae Fusz” Fuszara, Sophia Aguiar, Teddy Coffey, Candice Savage, Ami Takashima, Justin de Vera
 • Stylistka: Karen Clarkson
 • Makijażysta/fryzjer: Etienne Ortega
 • Kostiumy: Bobby Abley, Derek Anthony Purcell/BANG London, Caroline Appel Estrada, Pelechecoco i in.
 • Fotograf: Justin de Vera, Brooke Ashley Barone; współpr. Marco Piraccini, Marco Masiello, Rodolfo Sassano, Marina Mazzoli i in.
 • Instrumenty perkusyjne/gitara: Stanley Randolph
 • Gitara: Michael „Fish” Herring
 • Wokale wspierające: Luke Edgemon, Erika Jerry, Ali Caldwell, Avery Wilson, Katie Holmes-Smith
 • Sponsor trasy: Live Nation Entertainment

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Recenzję napisano bezpośrednio po koncercie w Paryżu.
 2. Utwór „It's a Man's Man's Man's World” nie był wykonywany podczas pierwszej serii trasy, ale znalazł się na setliście koncertu w Dublinie.
 3. Koncert z dnia 13 lipca organizowany był w ramach festiwalu muzycznego Jazzopen Stuttgart.
 4. Koncert z dnia 15 lipca organizowany był w ramach festiwalu muzycznego Moon and Stars.
 5. Koncert z dnia 19 lipca organizowany był w ramach festiwalu muzycznego Pori Jazz.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. "CHRISTINA AGUILERA POWRACA DO EUROPY! SPRAWDŹ, GDZIE WYSTĄPI ARTYSTKA". luvpop.pl. 2019-03-04. [dostęp 2019-07-20].
 2. a b Thomas, Kate (2019-11-06). "Christina Aguilera dazzles in daring metallic bodysuit with nude detailing as she takes her world tour to Dublin". Daily Mail. DMG Media. (ang.) [dostęp 2019-11-07].
 3. a b c d e f g Hawthorne, Katie (2019-11-08). "Christina Aguilera review – bondage and burlesque in bad-ass variety show". The Guardian. Guardian Media Group. (ang.) [dostęp 2019-11-08].
 4. Adamska, Natalia (2019-03-04). "Christina Aguilera ogłosiła europejską trasę koncertową". poinformowani.pl. [dostęp 2019-11-07].
 5. a b "Jazzopen Stuttgart − Christina Aguilera & Aloe Blacc sind mit dabei". spardawelt.de. 2019-03. (niem.) [dostęp 2019-06-29].
 6. a b Rees, Katrina (2019-06-27). "Drax Project to support Christina Aguilera on four European tour dates"". celebmix.com. (ang.) [dostęp 2019-06-29].
 7. "TOURING EUROPE WITH @XTINA". twitter.com. 2019-06-26. (ang.) [dostęp 2019-06-29].
 8. a b c d "Christina Aguilera: The X Tour de Force!". dutch-uncles.com. 2019-07-05. (ang.) [dostęp 2019-07-06].
 9. "Hi fighters, time to defend our queen (...)". twitter.com. 2019-07-09. (ang.) [dostęp 2019-07-10].
 10. "thextourlive: 'THE QUEEN IS BACK (...)'". instagram.com. 2019-07-05. (ang.) [dostęp 2019-07-06].
 11. "Fashion Week Impact! Tyler, Ian and Holland Roden stanning for The X Tour". xtina.red. 2019-07-06. (ang.) [dostęp 2019-07-06].
 12. "@IanBohen and @tylerhoechlin at #TheXTour in Paris via Ian's (...)". twitter.com. 2019-07-06. (ang.) [dostęp 2019-07-06].
 13. "Christina Aguilera Goes Full On Camp at Viktor & Rolf Show!". justjared.com. 2019-07-05. (ang.) [dostęp 2019-07-06].
 14. "The X Tour − Berlin sold out". mercedes-benz-arena-berlin.de. 2019-07-10. (niem.) [dostęp 2019-10-07].
 15. a b "Pori Jazz teki pääkonserttiensa yleisöennätyksen – katsojia yhteensä 69 000". ess.fi. 2019-07-21. (fiń.) [dostęp 2019-07-26].
 16. a b "Pori Jazz Festival: 'Perjantain pääkonserttimme Kirjurinluodossa (...)'". twitter.com. 2019-07-19. (fiń.) [dostęp 2019-07-20].
 17. "Perjantain pääkonserttimme Kirjurinluodossa on (...)". facebook.com. 2019-07-19. (fiń.) [dostęp 2019-07-20].
 18. Pukkila, Tapio (2019-07-16). "Pori Jazzin pääkonsertit miltei loppuunmyytyjä – lippuja ei ole enää jäämässä Kirjurinluodon porteille". yle.fi. (fiń.) [dostęp 2019-07-20].
 19. a b Koskimäki, Ilon (2019-07-19). "Sekä Pori Jazzin perjantai että lauantai myivät loppuun – Kirjurinluodossa tiivis tunnelma". satakunnankansa.fi. (fiń.) [dostęp 2019-07-20].
 20. a b "35.000 People were at Xtina's show #PoriJazz". twitter.com. 2019-07-20. (ang.) [dostęp 2019-07-26].
 21. a b c d "КРИСТИНА АГИЛЕРА ВПЕРВЫЕ ВЫСТУПИЛА С СОЛЬНЫМ КОНЦЕРТОМ THE X TOUR В МОСКВЕ В 2019 ГОДУ". piterburger.ru. 2019-09-05. (ros.) [dostęp 2019-09-06].
 22. "Christina Aguilera Reveals the Advice She'd Give to Her Younger Self | Lorraine". YouTube. Alphabet Inc. 2019-06-19. (ang.) [dostęp 2019-06-19].
 23. Deep & Shallow Interviews: Christina Aguilera. Sirius XM Satellite Radio. Liberty Media Corporation. 2019-09-16.
 24. "Christina Aguilera Reveals Her Favorite Songs to Perform Live". justjared.com. 2019-09-16. (ang.) [dostęp 2019-09-19].
 25. "Christina Aguilera on Deep & Shallow Interviews | New Dates The Xperience | Haunted Heart and more!". YouTube. Alphabet Inc. 2019-09-17. (ang.) [dostęp 2019-09-19].
 26. a b Reicherter, Claudia (2019-07-14). "Jazzopen in Stuttgart − Christina Aguilera: Wenig 'Jazz', viel 'open'". Südwest Presse. Neue Pressegesellschaft. (niem.) [dostęp 2019-07-20].
 27. Hammer, Christof (2019-07-14). "Christina Aguilera bringt Showbiz nach Stuttgart". stuttgarter-nachrichten.de. (niem.) [dostęp 2019-07-20].
 28. a b c d Moriarty, Aoife (2019-11-06). "Christina show is just Genieus. Pop superstar Aguilera thrills fans at 3Arena gig". Irish Daily Mirror (s. 7). Reach PLC. [dostęp 2019-11-06].
 29. a b Neuhaus, Nils (2019-07-12). "Christina Aguilera lässt die 2000er wieder aufleben". Berliner Morgenpost. Funke Mediengruppe. (niem.) [dostęp 2019-07-20].
 30. a b c d Janicka, Zuzanna (2019-07-13). "Relacja z koncertu Christiny Aguilery". the-rockferry.pl. [dostęp 2019-07-22].
 31. "Mama, ich bin ein reicher Mann". Der Tagesspiegel. Verlag Der Tagesspiegel GmbH (Dieter von Holtzbrinck Media). 2019-07-12. (niem.) [dostęp 2019-07-20].
 32. a b c d e Mullally, Una (2019-11-05). "Christina Aguilera at 3Arena review: raunchy, gritty show of female empowerment". The Irish Times. Irish Times Trust. (ang.) [dostęp 2019-11-06].
 33. a b Vos, Michiel (2019-09-08). "Concert Review: Christina Aguilera – The X Tour at Ziggo Dome, Amsterdam". abitofpopmusic.com. (ang.) [dostęp 2019-07-09].
 34. a b Hudson, Polly (2019-07-09). "Christina Aguilera belts out 'all killer no filler' show in Amsterdam". Daily Mirror. Reach. (ang.) [dostęp 2019-07-10].
 35. a b Mertens, Markus (2019-05-14). "Christina Aguilera fasziniert die Jazz Open". Fränkische Nachrichten. Fränkische Nachrichten Verlags-GmbH. (niem.) [dostęp 2019-07-20].
 36. a b "CHRISTINA AGUILERA SZALEJE NA SCENIE". styl.pl. 2019-07-31. [dostęp 2019-08-01].
 37. a b Vanha-Majamaa, Anton (2019-07-20). "Ensimmäistä kertaa Suomessa esiintynyt Christina Aguilera loihti Poriin spektaakkelin – Lady Marmaladen esittäjä on yhä aikamme tärkeimpiä popmuusikoita ja feministejä". Helsingin Sanomat. Sanoma. (fiń.) [dostęp 2019-08-10].
 38. Allcock, Beth (2019-11-10). "REAL LADY MARMALADE Christina Aguilera shows off her curves in bondage bodysuit as she takes her world tour to Wembley Arena". The Sun. News UK. (ang.) [dostęp 2019-11-11].
 39. a b Jack, Malcolm (2019-11-11). "Concert review: Christina Aguilera". Metro. DMG Media. (ang.) [dostęp 2019-11-11].
 40. Magnocavallo, Fabio (2019-11-10). "Christina Aguilera’s First London Show In 13 Years Goes Down A Storm". Inquisitr. Flippa. (ang.) [dostęp 2019-11-11].
 41. a b "Touring Data: THE X TOUR, @xtina Sportpaleis, Antwerp (...)'". Twitter. Twitter, Inc. 2019-09-25. (ang.) [dostęp 2019-09-25].
 42. "Christina Aguilera & Aloe Blacc bei den Jazzopen Stuttgart 2019". jazzopen.com. 2019. (niem.) [dostęp 2019-06-29].
 43. "Christina Aguilera − Moon and Stars". moonandstars.ch. 2019. (niem.) [dostęp 2019-06-29].
 44. "Moon And Stars Festival 2019 in Locarno (CH)". festivalsunited.com. 2019. (niem.) [dostęp 2019-07-20].
 45. "Program − Pori Jazz Festival". porijazz.fi. 2019. (ang.) [dostęp 2019-06-29].
 46. "Концерт Кристины Агилеры откроет Ханна". pmishow.com. 2019-07-05. (ros.) [dostęp 2019-07-09].
 47. "Christina Aguilera (Кристина Агилера) | 23 ИЮЛЯ 19:00 | KASSIR.RU". kassir.ru. 2019-06. (ros.) [dostęp 2019-06-29].
 48. Copsey, Rob (2019-10-21). "Christina Aguilera's UK X Tour support act announced as ALMA". The Official UK Charts Company. (ang.) [dostęp 2019-11-07].
 49. "Christina Aguilera Tickets". Ticketmaster. Live Nation Entertainment. 2019-11. (ang.) [dostęp 2019-11-07].
 50. "HOY REGRESO XTINA A #THEXTOUR CON TODA LA FUERZA". Twitter. Twitter, Inc. 2019-11-05. (hiszp.) [dostęp 2019-11-06].
 51. "FOTOS DEL CONCIERTO DE AYER NOV 7 (...)". Facebook. Facebook, Inc. 2019-11-08. (hiszp.) [dostęp 2019-11-09].
 52. "CHRISTINA AGUILERA EN LONDRES, OTRO SHOW SOLD OUT". Facebook. Facebook, Inc. 2019-11-10. (ang.) [dostęp 2019-11-10].
 53. "The X Tour Live: 'Beautiful (...)'". Instagram. Facebook, Inc. 2019-11-10. (ang.) [dostęp 2019-11-10].
 54. "iamroblewis: 'It takes a village (...)'". Instagram. Facebook, Inc. 2019-07-27. (ang.) [dostęp 2019-11-06].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]