Tilt Ya Head Back

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tilt Ya Head Back
Singel Nelly’ego oraz Christiny Aguilery
z albumu Sweat
Wydany 15 września 2004 r.
Nagrywany 2004
Gatunek hip-hop, R&B, funk
Długość 4:13
Wytwórnia Universal Records
Producent Doe Mo' Beats
Format airplay
Singel po singlu
Nelly
Christina Aguilera

"Tilt Ya Head Back" to piosenka R&B/hip-hop stworzona przez Cornella Haynesa Jr., Doriana Moore'a, Tegemolda Newtona i Curtisa Mayfielda na trzeci studyjny album Nelly'ego, Sweat (2006). Wyprodukowany przez Doe Mo' Beats oraz nagrany z gościnnym udziałem wokalistki pop Christiny Aguilery, utwór wydany został jako drugi singel promujący krążek dnia 15 września 2004 roku.

Informacje o utworze[edytuj]

Początkowo utwór miał powstać przy współudziale innej piosenkarki pop, Britney Spears. Wytwórnia Universal Records nie była pewna co do słuszności wydania "Tilt Ya Head Back" jako drugiego singla z albumu Sweat, sądząc, że nagranie go z artystką formatu Christiny Aguilery może przyćmić zdolności samego rapera, oraz że przebojowość kompozycji wiązana będzie wyłącznie z obecnością piosenkarki. W związku z tym utwór nie spotkał się ze znaczną promocją medialną, będąc opublikowanym jedynie jako singel airplayowy. Ostatecznie piosenka okazała się hitem radiowym na całym świecie. "Tilt Ya Head Back" sampluje piosenkę "Superfly" z repertuaru Curtisa Mayfielda (1972). W utworze głos Aguilery opiera się na oktawach, od C5 do F5.

Wydanie singla[edytuj]

Singel opublikowano wyłącznie drogą radiową, w formacie airplay. Mimo to, notowany był na kilkudziesięciu oficjalnych listach przebojów dookoła świata. Utwór odniósł umiarkowany sukces komercyjny, plasując się przede wszystkim na pozycjach w Top 30 światowych list przebojów. Bardziej spektakularne sukcesy Nelly i Aguilera odnotowali w Nowej Zelandii, na Filipinach, w Australii i Wielkiej Brytanii, gdzie "Tilt Ya Head Back" ulokowało się w Top 5 oficjalnych notowań (kolejno − pozycje #4, #4, #5 i #5). W Stanach Zjednoczonych, na liście Billboard Hot 100 singel dotarł do miejsca #58, co stanowiło jedną z najodleglejszych pozycji, jakie zanotował.

Opinie[edytuj]

Dziennikarze The Village Voice wymienili "Tilt Ya Head Back" w rankingu najlepszych piosenek roku 2004[1].

Teledysk[edytuj]

Wideoklip do utworu wyreżyserowany został przez Kanadyjczyka Juliena Christiana Lutza, znanego pod pseudonimem Little X. Klip utrzymany jest w stylistyce retro. Akcja klipu rozgrywa się w hotelu. Nelly, mężczyzna z wyższych sfer, wysiada z samochodu i kieruje się w stronę recepcji. W holu dostrzega Aguilerę, supergwiazdę otoczoną przez natrętnych fotoreporterów, wchodzącą po schodach na piętro budynku. Bohaterowie wymieniają spojrzenia i wkrótce kobieta odchodzi. Aguilera, śpiewając, jest następnie widoczna w szykownej sukience. Na jednej ze stron przeglądanej gazety zauważa artykuł poświęcony Nelly'emu. W kolejnym ujęciu Nelly rapuje swoje kwestie oraz ogląda Christinę na ekranie projekcyjnym, wkrótce potem obydwoje wykonują refren − wokalistka w garderobie, ubrana w niebieski strój, raper zaś we wnętrzu samochodu. Ostatnią zwrotkę Aguilera odśpiewuje samodzielnie podczas widowiskowego występu w sali bankietowej. Na miejscu pojawia się Nelly, który wchodzi na scenę i flirtuje z Aguilerą. Lubieżny występ przerywa policja, która usiłuje aresztować bohaterów. Tym jednak udaje się uciec. Teledysk kończy ujęcie pary odjeżdżającej autem Nelly'ego. Choreografię do wideoklipu stworzyła Jeri Slaughter, pracująca z Aguilerą przy klipach do kolejnych singli z albumu wokalistki Stripped.

Promocja[edytuj]

W celach promocyjnych Nelly i Christina Aguilera wystąpili z utworem "Tilt Ya Head Back" podczas gali 2004 MTV Video Music Awards, pod koniec sierpnia 2004; był to jedyny wspólny występ obydwu, później artyści wykonywali piosenkę jedynie solowo.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj]

Amerykańskie stowarzyszenie Recording Industry Association of America (RIAA) oraz australijska organizacja Australian Recording Industry Association (ARIA) przyznały singlowi certyfikat złotej płyty.

W 2005 roku podczas ceremonii wręczenia nagród OVMA utwór uhonorowano laurem w kategorii najlepszy występ pop w wideoklipie.

Pozycje na listach przebojów[edytuj]

Notowanie (2004)[2][3] Najwyższa pozycja
Australia Australian ARIA Top 50 Singles 5
Austria Austrian Top 75 Singles 42
Kanada Canadian Top 100 Singles 27
Flag of Costa Rica.svg Costa Rican Top Singles Chart 12
Dania Danish Top 40 Singles 8
Holandia Dutch Top 40 16
Niemcy German Top 100 Singles 27
Grecja Greek Top 50 Singles 16
Indonezja Indonesian Top Singles Chart 12
Irlandia Irish Top 50 Singles 12
Nowa Zelandia New Zealand RIANZ Top 50 Singles 4
Filipiny Philippines Top Singles Chart 4
Notowanie (2004) Najwyższa pozycja
Szwajcaria Swiss Top 100 Singles 16
Stany Zjednoczone U.S. Billboard Hot 100 58
Stany Zjednoczone U.S. Billboard Top 40 Mainstream 26
Stany Zjednoczone U.S. Billboard Top 40 Tracks 28
Wielka Brytania UK Official Top 75 Singles 5
Ziemia United World Chart 26

Listy końcoworoczne[edytuj]

Kraj Pozycja
Australia Australia 86
Irlandia Irlandia 92

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. Village Voice − Pazz & Jop Lists (2004). rocklistmusic.co.uk. (ang.) [dostęp 2013-08-16]
  2. "SINGOLI VARI, I singoli che non fanno parte della discografia degli album di Christina!". christinaaguilera-club.forumfree.it. (wł.) [dostęp 2010-11-09]
  3. "Christina Statistics − Charts − Singles Chart History − By Single". christinamultimedia.com. (ang.) [dostęp 2010-11-09]