Say Something (singel A Great Big World)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Say Something
Singel A Great Big World oraz Christiny Aguilery
z albumu Is There Anybody Out There?
Wydany 3 września 2013
(Zobacz dokładne daty wydania)
Nagrywany 2013
Gatunek pop, chamber pop, indie pop
Długość 3:52 (wersja standardowa)
3:49 (duet z Christiną Aguilerą)
Wydawnictwo Epic Records
Producent Dan Romer
Format digital download, airplay
Autor Ian Axel, Chad Vaccarino, Mike Campbell
Singel po singlu
A Great Big World
Christina Aguilera

„Say Something” to ballada popowa stworzona na pierwszy album studyjny amerykańskiego zespołu muzycznego A Great Big World pt. Is There Anybody Out There? (2014). Wyprodukowany przez Dana Romera, utwór wydany został jako drugi singel promujący krążek dnia 3 września 2013 roku. W 2015 kompozycja została wyróżniona nagrodą Grammy w kategorii najlepszy występ pop duetu lub grupy[1][2].

Istnieje alternatywna wersja „Say Something”, nagrana przy gościnnym współudziale amerykańskiej wokalistki pop Christiny Aguilery. Piosenka spotkała się z uniwersalnie pozytywnym przyjęciem wśród krytyków muzycznych. Opiniodawcy chwalili silny tekst utworu, jego emocjonalną produkcję oraz delikatne wokale Aguilery, wzbogacające remiks. Druga wersja nagrania spotkała się z sukcesem komercyjnym w Ameryce Północnej i w ciągu kilku dni od momentu swojej premiery objęła szczyt listy przebojów magazynu Billboard Hot Digital Songs. Wysoko plasowała się także w bardziej prestiżowych notowaniach: Billboard Hot 100 (miejsce czwarte) oraz Canadian Hot 100 (miejsce pierwsze).

Singel promowany był przez utrzymany w minimalistycznej formie teledysk, w którym aktorzy odegrali sceny do melodii i tekstu utworu. Wśród bohaterów wideoklipu znajdują się dziecko obserwujące kłótnię rodziców oraz zapłakany starszy mężczyzna i jego umierająca żona. W klipie wystąpili też sami wykonawcy piosenki. Krytycy muzyczni wydali teledyskowi pochlebne recenzje, szczególnie pozytywnie oceniając emocjonalny występ Aguilery. Pod koniec listopada 2013 A Great Big World i Christina Aguilera wystąpili z „Say Something” podczas 41. gali wręczenia nagród American Music Awards[3].

Informacje o utworze i wydaniu singla[edytuj | edytuj kod]

Producent utworu Dan Romer.

Autorami piosenki są Mike Campbell oraz członkowie duetu A Great Big World, Ian Axel i Chad Vaccarino[4]. Utwór wydano jako drugi, po piosence „This Is the New Year”, singel promujący debiutancki album grupy, Is There Anybody Out There?. Jest to także pierwsze singlowe wydawnictwo A Great Big World opublikowane po podpisaniu kontraktu z wytwórnią Epic Records[5]. Premiera w systemie digital download nastąpiła 3 września 2013 roku. Wkrótce po publikacji „Say Something”, z członkami niezależnego nowojorskiego zespołu skontaktował się management wokalistki muzyki pop Christiny Aguilery. Aguilera, którą zachwyciła kompozycja, zaproponowała Axelowi i Vaccarino współpracę, chcąc gościnnie uczestniczyć w nagrywaniu nowej wersji utworu[6]. Alternatywna wersja „Say Something”, z Christiną Aguilerą na featuringu, miała swoją premierę 4 listopada 2013[7], a powstała zaledwie parę dni wcześniej[8]. Utwór nagrano w Los Angeles, w Kalifornii, gdzie mieszkała Aguilera[6].

Komentując swój udział w projekcie, artystka stwierdziła, że nagrywa jedynie te piosenki, które znajdują odzwierciedlenie w aktualnie zajmujących ją sprawach, jej obecnych problemach i troskach[7]. Według Axela i Vaccarino, „Say Something” to utwór „uzdrawiający i pełen nadziei”[7]. W wywiadzie udzielonym serwisowi internetowemu sacbee.com muzycy przyznali, że „poparcie, które otrzymali ze strony Christiny Aguilery, to niesamowity przywilej”, a „kolaboracja z piosenkarką pozostanie czymś, co obaj zapamiętają na zawsze”[7]. Tekst piosenki dotyczy rozstania partnerów i wyraża emocje towarzyszące kończeniu związku miłosnego. Podmiot liryczny liczy na możliwość powrotu do ukochanej osoby[9].

Wersja alternatywna „Say Something” odniosła duży sukces komercyjny; Axel i Vaccarino stwierdzili, że utwór w znaczący sposób wpłynął na ich karierę. W lutym 2014, w wywiadzie udzielanym brytyjskiej witrynie Digital Spy, muzycy wspominali sesję nagraniową z udziałem Aguilery: „Usiedliśmy z Christiną, kiedy nagrywała swoje wokale. Był to jeden z tych momentów, które całkowicie odmieniają życie. To było intensywne! Byliśmy onieśmieleni, cała sytuacja powodowała, że czuliśmy się bardzo wstydliwie (...) Większa cześć tego, co słyszycie w piosence, pochodzi z kilku pierwszych ujęć, które (Aguilera − przyp.) wykonała w studiu. Chciała, by nagranie było tak naturalne i proste, jak tylko to możliwe”[10]. Ian Axel powiedział, że „Say Something” to „utwór, który posiada własny umysł”, „coś, co go przerasta”[10].

Osiągnięcia na listach przebojów[edytuj | edytuj kod]

Utwór, który w swojej oryginalnej wersji sprzedał się w nakładzie pięćdziesięciu dwóch tysięcy cyfrowych kopii, zgodnie ze statystykami organizacji Nielsen SoundScan, zyskał znacznie większy sukces po publikacji wersji alternatywnej. Summa summarum, jeszcze w pierwszej połowie listopada 2013 wyprzedano sto dziewięćdziesiąt tysięcy egzemplarzy „Say Something”. Osiemdziesiąt sześć procent tych kopii stanowił duet nagrany z Christiną Aguilerą. 7 listopada 2013 singel objął szczyt zestawienia najczęściej kupowanych wydawnictw w sklepie internetowym iTunes Store[11]. Wkrótce potem debiutował z pozycji szesnastej w notowaniu Billboard Hot 100 oraz dziewiątej w Canadian Hot 100. Uplasował się również na pierwszym miejscu listy Billboardu Hot Digital Songs[12]. W pierwszym tygodniu grudnia 2013 „Say Something” odnotował sukces na liście Billboard Hot 100, awansując z pozycji osiemnastej na dziesiątą. Utwór stał się tym samym pierwszym singlem A Great Big World, który zdołał ulokować się w Top 10 zestawienia. W przypadku Aguilery, było to jej jedenaste wydawnictwo desygnowane takim osiągnięciem (jednocześnie drugie w 2013 roku, po „Feel This Moment”, nagranym wspólnie z raperem Pitbullem). Osiągnięcie przez „Say Something” i „Feel This Moment” pozycji w Top 10 listy Hot 100 to także druga sytuacja w karierze Aguilery, kiedy więcej niż jeden z jej singli plasuje się w czołowej dziesiątce notowania w ciągu jednego roku. Ponad dekadę wcześniej, w 2000, trzy single artystki − „What a Girl Wants” (miejsce #1), „I Turn to You” (#3) i „Come on Over Baby (All I Want Is You)” (#1) − zyskały to samo powodzenie[13]. Ostatecznie na liście Billboard Hot 100 utwór zdołał uplasować się na czwartym miejscu. Zajął też miejsce dziewiąte listy Billboard Hot 100 Airplay. Dziennikarz muzyczny Jason Lipshutz okrzyknął „Say Something” mianem „jednego z najbardziej zaskakujących przebojów radiowych 2013”[14]. W zestawieniu Canadian Hot 100 utwór objął pozycję #1 w połowie lutego 2014 roku. Do końca lutego 2014 w Ameryce Południowej wyprzedano blisko dwa miliony trzysta pięćdziesiąt tysięcy egzemplarzy singla.

"Say Something” został przebojem także w innych rejonach świata. W Wielkiej Brytanii debiutował z pozycji #4 w zestawieniu UK Singles Chart, stając się siedemnastym singlem w karierze Aguilery, który uplasował się w czołowej dziesiątce listy, a także dwunastym obecnym w Top 5 notowania[15]. Na liście przebojów singlowych Szkocji osiągnął, jako najwyższe, miejsce drugie[16]. Nagranie było notowane na miejscu pierwszym listy MTV Asia Hitlist[17].

Obecność w kulturze masowej[edytuj | edytuj kod]

Utwór stanowił inspirację do napisania singlowej piosenki „Head Above Water” z repertuaru Avril Lavigne (2018)[18].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

„(...) Nie możemy uwierzyć, jak wielu ludzi potrafi odnaleźć się w tej piosence. To jeden z największych zaszczytów świata − wiedzieć, że twoja sztuka ma na ludzi pozytywny wpływ.”
– Odpowiedź Iana Axela i Chada Vaccarino na entuzjastyczny odbiór piosenki[7].

W momencie wydania na singlu „Say Something” spotkał się z pochwałami ze strony internautów, którzy w emocjonalnych komentarzach schlebiali piosence[7]. Utwór zyskał duże poparcie wśród użytkowników serwisu YouTube[7]. Według redaktora witryny sacbee.com, „w czasach, gdy Internet uchodzi za wylęgarnię negatywności, grupie A Great Big World udało się przekształcił sieć w miejsce ukojenia i inspiracji”[7]. W zwięzłej wiadomości opublikowanej na łamach portalu społecznościowego Twitter wokalistka Christina Perri skomentowała „Say Something”, pisząc: „Brak mi tchu. Ta piosenka jest wszystkim.”[7] Strona internetowa allaboutmusic.pl wyłoniła singel jako jeden z dwudziestu najlepszych utworów roku[19]. Pod koniec sierpnia 2014 Jason Lipshutz, redaktor magazynu Billboard, uznał singel za jeden z pięciu największych hitów Christiny Aguilery w Stanach Zjednoczonych[20].

Recenzje[edytuj | edytuj kod]

Singel, w obu wersjach (oryginalnej i zremiksowanej), zyskał pozytywne recenzje ze strony krytyki. Bill Lamb, publicysta współpracujący z serwisem About.com, wycenił utwór na 4.5/5 gwiazdek, doceniając „silny tekst, delikatne wokale Aguilery, wzbogacające remiks”, a także „uczuciową aranżację instrumentów smyczkowych i fortepianu”. Lamb zaznaczył, że „'Say Something' jest lekarstwem na czasy, w których scena muzyczna cierpi przez brak emocjonalnych ballad”. Zdaniem pamflecisty, Christina Aguilera, „śledząc głos głównego wokalisty (Iana Axela − przyp.), wniosła w nagranie unikalny rezonans, brzmiący niemal tak, jakby artystka była duchem kochanki, do której adresowana jest piosenka”[21]. Dziennikarka witryny hitfix.com, Melinda Newman, chwaliła wykonanie Aguilery za „wartą podziwu wokalną powściągliwość, pięknie konfrontującą się ze śpiewem Axela”[22]. Rick Florino z serwisu Artistdirect.com nagrodził „Say Something” oceną w postaci 5/5 gwiazdek, nazywając utwór „godnym Oscara”. Florino uznał, że singel posiada „filmowe zacięcie”, jest „jaskrawy i tętniący życiem”. Partie Aguilery skomentował jako „mistrzowsko wzmacniające (...) harmonię piosenki”, „jeden z najlepszych momentów w karierze wokalistki”[23]. Według Sama Lansky’ego (Idolator), „już wersja bazowa 'Say Something' rozdzierała serce, lecz wokal Christiny Aguilery zapewnił utworowi wspaniałe wsparcie i upiększył go o dodatkowy patos”. „To ulga − usłyszeć, że artystka uświetnia kompozycję, zamiast ją przytłaczać” − dodał Lansky[24]. Bradley Stern (MuuMuse.com) chwalił melodię utworu, a także Aguilerę, za „ukazanie prostszej strony swojego głosu”, subtelne, lecz efektywne wykonanie. Stern wskazał szeptany śpiew, towarzyszący ostatnim sekundom piosenki, jako jej największy atut. Całość skwitował, pisząc: „Mniej oznacza często więcej”[25]. Robert Copsey (Digital Spy) korzystnie ocenił skromny udział Aguilery w nagrywaniu utworu[26].

Teledysk[edytuj | edytuj kod]

9 listopada 2013 ogłoszono, że ruszyły zdjęcia do teledysku promującego singel, a internetowe serwisy społecznościowe udostępniły pierwszy fotos z planu zdjęciowego[27]. Prace nad klipem ukończono 15 listopada. Członkowie duetu A Great Big World zamieścili wówczas w serwisie Twitter wpis dotyczący nadchodzącego wideoklipu: „Właśnie zobaczyliśmy ostateczną wersję klipu z Xtiną. Jest tak piękny i doskonały; nie możemy się doczekać, aby się nim z wami podzielić już wkrótce!”[28] Materiał realizowano w Los Angeles, reżyserem był Christopher Sims, a operatorem zdjęć Jeffrey L. Kimball[29]. Za realizację odpowiadała wytwórnia DNA Inc., budżet wynosił sto tysięcy dolarów[30][31]. Premiera nastąpiła 19 listopada 2013; czasopismo Entertainment Tonight ekskluzywnie udostępniło wówczas klip za pośrednictwem własnej witryny internetowej[32]. Następnego dnia wideoklip został wydany przez oficjalny kanał VEVO zespołu A Great Big World[33]. Jest to zaledwie drugi, po „This Is the New Year”, klip w wideografii duetu. Teledysk ukazuje trzech wykonawców śpiewających balladę w przyciemnionej sali. Axel, w towarzystwie Vaccarino, odgrywa melodię „Say Something” na fortepianie, podczas gdy Aguilera cicho odśpiewuje zwrotki i refreny. Artystom towarzyszą aktorzy, odgrywający sceny do tekstu utworu: dziecko, którego rodzice toczą kłótnię, para leżąca osobno na krańcach łóżka, zapłakany starszy mężczyzna i jego umierająca żona[34].

Recenzje[edytuj | edytuj kod]

Za sprawą swojej prostoty i szczerości wideoklip zyskał pochlebne recenzje krytyków muzycznych. Jason Lipshutz, w omówieniu teledysku dla magazynu Billboard, napisał: „Aguilera i Ian Axel wyglądają na całkowicie zatroskanych, gdy wspólnie nucą balladę o zerwaniu związku miłosnego. Kiedy piosenka osiąga swój punkt kulminacyjny, Axel starannie uderza w klawisze fortepianu, a Aguilera okazuje się być na pograniczu łez. Majestatycznemu utworowi towarzyszą pobudzające do płaczu sceny, często ukazane w zwolnionym tempie − w najbardziej uderzającej z nich starzec wspina się na szpitalne łóżko, by cichym okrzykiem pożegnać odchodzącą w spokoju partnerkę”[35]. Recenzując klip dla serwisu E! Online, Peter Gicas chwalił emocjonalny występ Aguilery: „Piosenkarka włożyła w teledysk pewną subtelność, zdecydowanie sposobną, biorąc pod uwagę ton ballady, jak i samego widea”[36]. Bradley Stern (MuuMuse.com) powtórzył tę opinię we własnej recenzji, w której pisał: „Uzbrojona jedynie w fortepian (...), wykonawczyni albumu Lotus obnaża swoją duszę i prezentuje wrażliwość rodem z ery Stripped, podobną do tej z prostego, lecz efektywnego klipu do singla 'The Voice Within'. Nie ma tu miejsca na teatralność divy lub peruki − jest miejsce wyłącznie na twarde emocje (...)”. Stern nazwał występ Aguilery w teledysku „wykonaniem na naprawdę wysokim poziomie artystycznym”[37]. Dziennikarz Brian Anthony Hernandez uznał, że klip jest oszałamiający i zasługuje na nominację do nagrody MTV Video Music (VMA)[38].

Promocja i wykonania koncertowe[edytuj | edytuj kod]

Maj 2013; Axel i Vaccarino wykonują utwór podczas koncertu w Jonathan Law High School w Milford w stanie Connecticut.

Wiosną, 1 czerwca 2013 roku, zespół A Great Big World dał koncert w Backyard Stage w Greensboro. Wśród wykonywanych przez formację utworów znalazł się „Say Something”. 3 września 2013 piosenka została wykorzystana w odcinku dziesiątej edycji tanecznego talent show So You Think You Can Dance stacji FOX[5][39]. 5 listopada 2013 Ian Axel i Chad Vaccarino byli gośćmi muzycznego programu rozrywkowego The Voice, nadawanego przez telewizję NBC, i wspólnie z Christiną Aguilerą, występującą w programie w roli jurorki, wykonali „Say Something” przed zgromadzoną w studio publicznością. Za sprawą występu na żywo piosenka uplasowała się na miejscu czwartym zestawienia najpopularniejszych wydawnictw sklepu internetowego iTunes Store[40], a po dwóch dniach zdobyła szczyt tej listy[11]. Wykonanie zostało też pozytywnie ocenione przez dziennikarzy muzycznych. Michelle Stark, w recenzji dla czasopisma Tampa Bay Times, stwierdziła, że „widowisko w wydaniu tria przysporzyło wszystkim ciarki na plecach”[41]. Rola Aguilery w występie zyskała pochlebne opinie w słowach publicystów piszących dla takich magazynów i witryn internetowych, jak Daily Mail[42], Idolator[43], Las Vegas Guardian Express[44] i MuuMuse.com[45]. 24 listopada 2013 Axel i Aguilera zagrali koncert podczas 41. gali American Music Awards[46]. Występ odbył się w Nokia Theatre L.A. Live w Los Angeles, a artyści zaśpiewali piosenkę „Say Something”. Jason Lipshutz, redaktor magazynu Billboard, chwalił wykonanie, uznając je za pełne emocji[3].

10 grudnia 2013 członkowie A Great Big World, tym razem bez udziału Aguilery, wystąpili z piosenką w trakcie pokazu mody Victoria’s Secret Fashion Show[47], a 21 stycznia 2014 − podczas porannego talk-show ABC News Good Morning America[48]. Zespół odśpiewał piosenkę na łamach holenderskiego programu telewizyjnego RTL Late Night. Ich występ wyemitowano w odcinku nadanym w walentynki, 14 lutego 2014[49]. Christina Aguilera miała wystąpić z utworem podczas koncertu w Petronas Twin Towers w Kuala Lumpurze 28 marca 2014. Koncert został odwołany z powodu katastrofy lotu Malaysia Airlines 370[50]. Mimo to, odbył się występ artystki przed prywatną publicznością[51][52][53][54]. 2 maja 2014 Aguilera wykonała utwór w trakcie New Orleans Jazz & Heritage Festival. Na scenie gościnnie towarzyszył jej Ian Axel[55]. Osiem dni później, 8 maja, Axel, Vaccarino i Aguilera wystąpili z balladą na stadionie StubHub Center, w ramach corocznego festiwalu Wango Tango[56]. 22 lutego 2015 Aguilera dała koncert w trakcie oscarowego przyjęcia organizowanego przez Vanity Fair[57], a 27 lipca tego roku wystąpiła na prywatnej imprezie Cisco Rocks. Podczas obu okazji odśpiewała „Say Something”[58]. 28 maja 2016 występ artystki przed dwustutysięczną widownią zamknął marokański festiwal muzyczny Mawazine. Wśród dwudziestu odśpiewanych przez Aguilerę piosenek znalazła się ballada „Say Something”.[59][60][61] 6 czerwca 2016 odbył się koncert zorganizowany przez komitet Hillary Victory Fund. Wzięli w nim udział muzycy zaangażowani w działalność społeczną, wspierani przez byłą sekretarz stanu USA Hillary Clinton. Aguilera zaśpiewała cztery utwory, w tym „Say Something” w duecie z Colinem Smithem.[62] 30 lipca 2016 Aguilera odśpiewała piosenkę na koncercie inaugurującym otwarcie hali widowiskowej Black Sea Arena w Gruzji.[63]

28 kwietnia 2018 Aguilera zaśpiewała „Say Something” w Crystal Hall, w Baku, z okazji Grand Prix Azerbejdżanu[64][65], a półtora miesiąca później, w czerwcu, wykonała piosenkę przed publicznością obecną na koncercie charytatywnym GenentechGivesBack, w San Francisco[66]. Utwór wykonano podczas trasy koncertowej The Liberation Tour (2018)[67][68], rezydentury The Xperience (2019)[69] oraz europejskiego tournée The X Tour ('19)[70][71].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Rok Ceremonia Nagroda Rezultat
2013 MadMusic Awards singel roku[72] Wygrana[73]
2014 iHeartRadio Music Awards najlepszy tekst piosenki Nominacja[74]
2015 Grammy Awards najlepszy występ pop duetu lub grupy[1] Wygrana[2]

Listy utworów i formaty singla[edytuj | edytuj kod]

Ian Axel i Chad Vaccarino.

Digital download (wersja solowa)

 1. „Say Something” − 3:52

Digital download (duet)

 1. „Say Something” (feat. Christina Aguilera) − 3:49

Brytyjski digital download

 1. „Say Something” (feat. Christina Aguilera) − 3:49
 2. „Say Something” − 3:52

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

 • Główne wokale: Ian Axel, Chad Vaccarino, Christina Aguilera (wersja alternatywna)
 • Autor: Ian Axel, Chad Vaccarino, Mike Campbell
 • Producent, miksowanie: Dan Romer
 • Fortepian: Ian Axel
 • Inżynier dźwięku: Dan Romer, Ted Tuthill, współpr. Cameron Alexander
 • Współpraca: Oscar Albis Rodriguez, Zach Jones, Chris Anderson

Pozycje na listach przebojów[edytuj | edytuj kod]

Kraj/region Notowanie (2013/2014) Wydawca Najwyższa pozycja
Albania Official Singles Chart IFPI 4
Australia Top 100 Singles[75] ARIA Charts 1
Austria Top 50 Airplay[76] MusicTrace 7
Top 75 Singles[77] Ö3 Austria Top 40 4
Azja MTV Asia Hitlist[17] MTV Asia 1
Belgia (Flandria) Ultratop 50[78] Ultratop 1
Belgia (Region Waloński) Ultratop 50[78] 15
Chile Top 100 Singles[79] Nielsen Chile/IDERE/Monitec 70
Chorwacja Top 100 Singles[80] YE 15
Cypr Official Singles Chart[81] ΕΕΠΗ 20
Czechy Top 100 Singles[82] IFPI 8
Dania Top 40 Singles[78] Tracklisten 20
Filipiny Official Singles Chart[83] PARI 2
Finlandia Top 20 Singles[84] Suomen virallinen lista 11
Francja Top 100 Singles[85] SNEP 29
Grecja Top 50 Singles[86] ΕΕΠΗ 9
Hiszpania Top 50 Singles[78] PROMUSICAE 24
Holandia Dutch Top 40[87] MegaCharts 19
Mega Single Top 100[88] 6
Tipparade Top 30[89] 3
Indonezja Top 50 Singles[90] Creative Disc 1
Irlandia Top 50 Singles[91] IRMA 6
Izrael Official International Airplay Chart[92] IFPI 5
Top 18 Singles[93] Galgalatz 2
Japonia Japan Hot 100[94] Billboard/Hanshin Contents Link 67
Kanada Adult Contemporary[95] Billboard 6
Adult Pop Songs[95] 7
Canadian Hot 100 1
Kostaryka Top 40 Airplay[96] IFPI 8
Luksemburg Official Singles Chart[97] 4
Malezja Official Singles Chart[98] RIM 2
Malta Top 20 Singles[99] IFPI 9
Niemcy Top 100 Airplay[100] MusicTrace 82
Top 100 Singles[101] Media Control Charts 36
Norwegia Top 20 Singles[87] VG-lista 8
Nowa Zelandia Top 40 Singles[78] RIANZ 2
Portugalia Top 50 Singles[87] AFP 5
Rumunia Top 100 Singles[102] Music & Media 20
Singapur Official Singles Chart[103] IFPI 1
Słowacja Top 100 Singles[104] 8
Słowenia Official Singles Chart[105] 11
Stany Zjednoczone Adult Contemporary[106] Billboard 3
Adult Pop Songs[107] 1
Billboard Hot 100 4
Billboard Hot 100 Airplay[108] 8
Digital Songs[12] 1
Hot Dance Club Songs[109] 1
Top 40 Mainstream (Pop Songs)[110] 7
Szkocja Top 75 Singles[16] OCC 2
Szwajcaria Top 100 Singles[78] Schweizer Hitparade 20
Szwecja Top 60 Singles[78] Sverigetopplistan 4
Świat United World Chart[87] Media Traffic 4
Wielka Brytania UK Official Airplay Chart[111] OCC 4
UK Singles Chart 4

Listy końcoworoczne[edytuj | edytuj kod]

Kraj Notowanie (2014) Wydawca Najwyższa pozycja
Izrael Top 18 Singles[112] Galgalatz 5

Sprzedaż i certyfikaty[edytuj | edytuj kod]

Kraj Wydawca Certyfikat Sprzedaż
Australia ARIA 4x platyna 280 000+
Belgia IFPI złoto 15 000+
Dania IFPI platyna 30 000+
Kanada Music Canada 6x platyna 480 000+
Nowa Zelandia RIANZ 2x platyna 30 000+
Stany Zjednoczone RIAA 6x platyna 6 000 000+
Szwecja IFPI 2x platyna 80 000+
Wielka Brytania BPI platyna 1 050 000+[113]

Streaming[edytuj | edytuj kod]

Kraj Wydawca Sprzedaż
Wielka Brytania BPI 113 000 000+[113]

Historia wydania[edytuj | edytuj kod]

Typ singla Region Data Format Wytwórnia
Wersja solowa Stany Zjednoczone 3 września 2013 digital download Epic Records
A Great Big World
ft. Christina Aguilera
Niemcy 4 listopada 2013 Sony Music Entertainment
Stany Zjednoczone Epic Records
Kanada
Brazylia
Indonezja 11 listopada 2013
Niemcy 12 listopada 2013 airplay[114][115][116] Sony Music Entertainment
Wersja solowa Polska 26 listopada 2013
A Great Big World
ft. Christina Aguilera
6 grudnia 2013
Wielka Brytania 16 lutego 2014 digital download[117] Epic Records

Informacje dodatkowe[edytuj | edytuj kod]

 • Singel stał się najczęściej coverowaną przez internautów (użytkowników takich serwisów jak YouTube czy SoundCloud.com) kompozycją jesieni 2013 roku.
 • Alternatywną wersję piosenki, z gościnnym udziałem Christiny Aguilery, nagrano w ciągu dwóch godzin[6].
 • Oficjalny cover w wykonaniu boliwijskiego wokalisty Luisa Gamarry miał swoją premierę w styczniu 2014. Utwór nosi tytuł „Di algo” i śpiewany jest w języku hiszpańskim.
 • Łukasz Tokarski nagrał polskojęzyczną wersję utworu, zatytułowaną „Powiedz coś” (2017)[118].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b "'Say Something' nominowane do Grammy!". xtina.pl. 2014-12-06. [dostęp 2014-12-06].
 2. a b "Grammys 2015 Winners List − Full List Of This Year's Awards". capitalfm.com. 2015-02-09. (ang.) [dostęp 2015-02-09].
 3. a b Lipshutz, Jason (2013-11-24). "A Great Big World, Christina Aguilera Combine To 'Say Something' At American Music Awards: Watch". Billboard. (ang.) [dostęp 2013-11-25]
 4. "Say Something By A Great Big World − Digital Sheet Music". musicnotes.com. (ang.) [dostęp 2013-12-13]
 5. a b "New Song: Say Something − A Great Big World ft. Christina Aguilera". philcharts.com. 2013-11-04. (ang.) [dostęp 2013-11-06]
 6. a b c "Billboard: A Great Big World o współpracy z Christiną!". xtina.pl. 2013-11-07. [dostęp 2013-11-07]
 7. a b c d e f g h i "A Great Big World And Christina Aguilera To "Say Something" Together On The Voice November 5th". sacbee.com. 2013-11-01. (ang.) [dostęp 2013-11-06]
 8. "WIDEO: Christina w studiu nagraniowym!/Występ z Flo Ridą!". xtina.pl. 2013-11-02]
 9. Lamb, Bill (2013-11). "Review: A Great Big World − Say Something featuring Christina Aguilera". about.com. (ang.) [dostęp 2013-11-23]
 10. a b "A Great Big World: Kolaboracja z Christiną zmieniła nasze życie". xtina.pl. 2014-02-25. [dostęp 2014-02-26]
 11. a b "Say Something na pierwszym miejscu zestawienia iTunes!". xtina.pl. 2013-11-07. [dostęp 2013-11-07]
 12. a b "Christina Aguilera Chart History: Digital Song Sales | Billboard". billboard.com. (ang.) [dostęp 2018-05-23].
 13. Trust, Gary (2013-12-04). "Miley Cyrus' 'Wrecking Ball' Swings Back To No. 1 On Hot 100". Billboard. (ang.) [dostęp 2013-12-05]
 14. Lipshutz, Jason (2014-01). "Album Reviews: A Great Big World, Young the Giant, Sharon Jones & The Dap-Kings, The Crystal Method, Von Grey". Billboard. (ang.) [dostęp 2014-02-25]
 15. "Say Something debiutuje w Wielkiej Brytanii!". xtina.pl. 2014-02-24. (ang.) [dostęp 2014-02-24]
 16. a b "2014 Top 40 Scottish Singles Archive − 1st March 2014". officialcharts.com. 2014-03-01. (ang.) [dostęp 2014-02-24]
 17. a b "MTV Asia – Week 07, 2014". chartsaroundtheworld.com. 2014-02-15. (ang.) [dostęp 2018-05-13].
 18. "Say Something By A Great Big World & Christina Aguilera Inspired Avril Lavigne's 'Head Above Water'". YouTube. Alphabet Inc. 2019-08-10. (ang.) [dostęp 2019-08-11].
 19. Mantiuk, Łukasz (2013-12-16). "Utwór Roku". allaboutmusic.pl. [dostęp 2013-12-29]
 20. Lipshutz, Jason (2014-08-22). "Christina Aguilera’s Top 20 Billboard Hits". Billboard. (ang.) [dostęp 2014-08-29].
 21. Lamb, Bill (2013-11). "Review: A Great Big World − Say Something featuring Christina Aguilera". about.com. (ang.) [dostęp 2013-11-28]
 22. Newman, Melinda (2013-11-20). "A Great Big World and Christina Aguilera's stirring 'Say Something' video: Watch". hitfix.com. (ang.) [dostęp 2013-11-29]
 23. Florino, Rick (2013-11-07). "A Great Big World "Say Something" Featuring Christina Aguilera Song Review − 5 out of 5 stars". artistdirect.com. (ang.) [dostęp 2013-11-29]
 24. Lansky, Sam (2013-11-04). "Christina Aguilera Lends Her Vocals to a Great Big World's 'Say Something': Listen". Idolator. (ang.) [dostęp 2013-11-29]
 25. Stern, Bradley (2013-11). "CHRISTINA AGUILERA KEEPS IT (SHOCKINGLY) SIMPLE ON GORGEOUS RE-RECORDING OF A GREAT BIG WORLD'S 'SAY SOMETHING'". muumuse.com. (ang.) [dostęp 2013-12-05]
 26. Copsey, Robert (2013-11-04). "Playlist: 10 tracks you need to hear". digitalspy.co.uk. (ang.) [dostęp 2013-11-29]
 27. "ZDJĘCIE: Christina na planie teledysku do utworu 'Say Something'!". xtina.pl. 2013-11-09. [dostęp 2013-11-19]
 28. "Informacja na temat teledysku!/Nowe zdjęcie". xtina.pl. 2013-11-15. [dostęp 2013-11-19]
 29. "A Great Big World & Christina Aguilera: Say Something (2013 Video) − Full Cast & Crew". imdb.com. (ang.) [dostęp 2017-05-02].
 30. "A Great Big World & Christina Aguilera: Say Something (2013 Video) − Company Credits". imdb.com. (ang.) [dostęp 2017-05-02].
 31. "Box office / business for A Great Big World & Christina Aguilera: Say Something (2013) (V)". imdb.com. (ang.) [dostęp 2017-05-02].
 32. Pace, Robert (2013-11-19). "World Premiere: 'Say Something' Music Video". Entertainment Tonight. (ang.) [dostęp 2013-11-21]
 33. "A Great Big World − Say Something (2013) | IMVDb". imvdb.com. (ang.) [dostęp 2013-11-21]
 34. "WATCH: Christina Aguilera and A Great Big World’s 'Say Something' Music Video". gossipcop.com. 2013-11-19. (ang.) [dostęp 2013-11-21]
 35. Lipshutz, Jason (2013-11-20). "A Great Big World, Christina Aguilera Shine In 'Say Something' Video: Watch". Billboard. (ang.) [dostęp 2013-11-21]
 36. Gicas, Peter (2013-11-20). "News: Christina Aguilera Keeps Things Understated for A Great Big World's 'Say Something' Music Video—Watch!". eonline.com. (ang.) [dostęp 2013-11-21]
 37. Stern, Bradley (2013-11-20). "THE VIDEO FOR A GREAT BIG WORLD’S 'SAY SOMETHING' WITH CHRISTINA AGUILERA WILL ALSO MAKE YOU CRY". muumuse.com. (ang.) [dostęp 2013-11-21]
 38. Hernandez, Brian Anthony (2014-07-14). "10 Stunning Music Videos Ignored for MTV VMA Nominations". mashable.com. (ang.) [dostęp 2014-09-11].
 39. "A GREAT BIG WORLD'S 'SAY SOMETHING' ON SO YOU THINK YOU CAN DANCE!". epicrecords.com. 2013-09-04. (ang.) [dostęp 2013-11-06]
 40. "WIDEO: Czternasty odcinek piątego sezonu The Voice!". xtina.pl. 2013-11-06. [dostęp 2013-11-06]
 41. Stark, Michelle (2013-11-10). "How Christina Aguilera became the best part of 'The Voice'". Tampa Bay Times. (ang.) [dostęp 2013-11-25]
 42. "It's not all about you, Christina! Aguilera takes over The Voice with another show stealing performance as live rounds continue". Daily Mail. 2013-11-06. (ang.) [dostęp 2013-11-25]
 43. Ball, Caila (2013-11-06). "'The Voice': Christina Aguilera Performs "Say Something" With A Great Big World". Idolator. (ang.) [dostęp 2013-11-25]
 44. Cobb, Douglas (2013-11-05). "The Voice The Live Shows Premiere Part 2 November 5 (Review)". Las Vegas Guardian Express. (ang.) [dostęp 2013-11-25]
 45. Stern, Bradley (2013-11-06). "A GREAT BIG WORLD'S PERFORMANCE OF 'SAY SOMETHING' ON THE VOICE WITH CHRISTINA AGUILERA WILL MAKE YOU CRY ALL OF THE TEARS". muumuse.com. (ang.) [dostęp 2013-11-25]
 46. "ZDJĘCIA/WIDEO: Christina na American Music Awards!". xtina.pl. 2013-11-25. [dostęp 2013-11-25]
 47. McGahan, Michelle (2013-12-11). "A GREAT BIG WORLD BRING ‘SAY SOMETHING’ TO 2013 VICTORIA’S SECRET FASHION SHOW (VIDEO)". popcrush.com. (ang.) [dostęp 2013-12-13]
 48. "A Great Big World performing Say Something today on Good Morning America (Very soon)". afterld.com. 2014-01-21. (ang.) [dostęp 2014-01-21]
 49. "RTL Late Night / Aflevering 25". tvblik.nl. 2014-02. (niderl.) [dostęp 2014-02-17]
 50. "KONCERT W MALEZJI ODWOŁANY − AKTUALIZACJA". christinaaguilera.com.pl. [dostęp 2014-03-28].
 51. "Twin Towers Alive Festival --- Malaysian Gig Cancelled". afterld.com. (ang.) [dostęp 2014-03-28].
 52. "Video by amira_najuas". instagram.com. (ang.) [dostęp 2014-03-28].
 53. "ZDJĘCIA/VIDEO: PRYWATNY KONCERT W MALEZJI". christinaaguilera.com.pl. 2014-03-28. [dostęp 2014-03-28].
 54. "ZDJĘCIA/WIDEO: Koncert w Malezji!". xtina.pl. 2014-03-28. [dostęp 2014-03-28].
 55. "ZDJĘCIA/WIDEO: Christina na festiwalu w Nowym Orleanie!". xtina.pl. 2014-05-03. [dostęp 2014-05-03].
 56. Evatt, Nicole (2014-05-11). "Maroon 5, Shakira, Christina Aguilera perform at star-studded Wango Tango concert". startribune.com. (ang.) [dostęp 2014-05-11].
 57. "Christina Aguilera At 2015 Vanity Fair Oscar Party (02/22) Hi Res Photos + Videos". xtina-web.com. (ang.) [dostęp 2015-07-28].
 58. "ZDJĘCIA/WIDEO: Christina na koncercie Cisco Rocks!". xtina.pl. 2015-07-28. [dostęp 2015-07-28].
 59. "Mawazine Festival - Rhythms of the World 2016 - 15th edition - Artists - Christina Aguilera". festivalmawazine.ma. 2016. (ang.) [dostęp 2016-05-29].
 60. "Xtina Travels To Morocco To Perform At The Mawazine Festival; Slays In The Process". 2016-05-29. (ang.) [dostęp 2016-05-29].
 61. "ZDJĘCIA/VIDEO: FESTIVAL MAWAZINE 2016". christinaaguilera.com.pl. 2016-05-29. [dostęp 2016-05-31].
 62. "ZDJĘCIA/WIDEO: Koncert 'She’s With Us'!". xtina.pl. 2016-06-07. [dostęp 2016-06-07].
 63. "ZDJĘCIA/VIDEO: KONCERT W GRUZJI | RELACJA". christinaaguilera.com.pl. 2016-07-31. [dostęp 2016-07-31].
 64. "Christina Aguilera Setlist − Crystal Hall, Baku, Azerbaijan (APR 28, 2018)". setlist.fm. (ang.) [dostęp 2018-06-10].
 65. Faia, Amanda (2018-04-28). "Christina Aguilera faz show em Baku e menciona novo álbum em vídeo de abertura". portalpopline.com.br. (port.) [dostęp 2018-06-10].
 66. "ZDJĘCIA/VIDEO: KONCERT CHARYTATYWNY #GENENTECHGIVESBACK". christinaaguilera.com.pl. 2018-06-10. [dostęp 2018-06-10].
 67. "Christina Aguilera Setlist − Hard Rock Live, Hollywood, FL, USA ". setlist.fm. 2018-09. (ang.) [dostęp 2018-09-28].
 68. Miller, Jordan (2018-09-26). "The Hits, Tears, And A Proposal: Christina Aguilera Kicks Off The ‘Liberation’ Tour!". breatheheavy.com. (ang.) [dostęp 2018-09-28].
 69. "Christina Aguilera Concert Setlist at Zappos Theater, Las Vegas on May 31, 2019". setlist.fm. (ang.) [dostęp 2019-06-01].
 70. "Christina Aguilera Concert Setlist at AccorHotels Arena, Paris on July 4, 2019". setlist.fm. 2019-07. (ang.) [dostęp 2019-07-23].
 71. "Christina Aguilera Brings 'The X Tour' to Europe". sosugary.com. 2019-07-14. (ang.) [dostęp 2019-07-23].
 72. "MadMusic Awards 2013". the-rockferry.onet.pl. [dostęp 2013-12-23]
 73. "(2013) Muzyka | Sukcesy, klapy &...". the-rockferry.onet.pl. [dostęp 2013-12-30]
 74. "iHeartRadio Music Awards winners". iheart.com. (ang.) [dostęp 2015-02-09].
 75. "A GREAT BIG WORLD AND CHRISTINA AGUILERA − SAY SOMETHING (SONG)". australian-charts.com. (ang.) [dostęp 2014-02-10]
 76. Radio-Charts Österreich: Chartwoche 2/2014. radiocharts.com. (niem.) [dostęp 2014-01-31]
 77. "A GREAT BIG WORLD FEAT. CHRISTINA AGUILERA − SAY SOMETHING (SONG)". austriancharts.at. (niem.) [dostęp 2014-01-29]
 78. a b c d e f g "A GREAT BIG WORLD AND CHRISTINA AGUILERA − SAY SOMETHING". ultratop.be. (niderl.) [dostęp 2014-05-21]
 79. Chile Top 100 Singles. top100chile.com. 2014-02-01 (hiszp.) [dostęp 2014-01-20]
 80. Croatia − Top 20. eurohitlist.eu. (ang.) [dostęp 2014-03-26]
 81. Cyprus − Top 20. eurohitlist.eu. (ang.) [dostęp 2014-03-06]
 82. "RADIO TOP100 Oficiální: A GREAT BIG WORLD & CHRISTINA AGUILERA − Say Something". ifpicr.cz. 2014-04. (cz.) [dostęp 2014-04-07]
 83. "Top 30 Singles Chart Philippines". musicweekly.asia. 2014-02. (ang.) [dostęp 2014-02-24]
 84. "Christina Aguilera, A Great Big World: Say Something". ifpi.fi. (fiń.) [dostęp 2014-01-19]
 85. "A GREAT BIG WORLD AND CHRISTINA AGUILERA − SAY SOMETHING (CHANSON)". lescharts.com. (fr.) [dostęp 2014-03-06]
 86. Greece − Top 20. eurohitlist.eu. (ang.) [dostęp 2014-03-13]
 87. a b c d "A Great Big World and Christina Aguilera − Say Something". acharts.us. (ang.) [dostęp 2014-03-15]
 88. "A GREAT BIG WORLD AND CHRISTINA AGUILERA − SAY SOMETHING (NUMMER)". dutchcharts.nl. (niderl.) [dostęp 2014-02-24]
 89. "Top 40: A Great Big World And Christina Aguilera − Say Something". top40.nl. (niderl.) [dostęp 2014-02-10]
 90. "Creative Disc Top 50 Chart − 06 January 2014". creativedisc.com. (ang.) [dostęp 2014-01-07]
 91. "Chart Track: TOP 100 SINGLES, WEEK ENDING 6 March 2014". mediaforest.biz. (ang.) [dostęp 2014-03-08]
 92. "A Great Big World feat. Christina Aguilera − Say Something Media Forest". mediaforest.biz. 2013-12-14. (ang.) [dostęp 2013-12-23]
 93. פלייליסט בינלאומי. glgltz.co.il. 2013-12-28. (hebr.) [dostęp 2013-12-17]
 94. "A Great Big World – Chart history – Japan Hot 100". billboard.com. (ang.) [dostęp 2017-07-26].
 95. a b "A Great Big World :: The "Is There Anybody Out There?" Era". ukmix.org. (ang.) [dostęp 2014-02-24]
 96. COSTA RICA TOP 30 − March 02, 2014 nº0498. charly1300.com. 2014-03-02. (ang.) [dostęp 2014-03-06]
 97. Luxembourg − Top 20. eurohitlist.eu. (ang.) [dostęp 2014-01-22]
 98. "Top 30 Singles Chart Malaysia". musicweekly.asia. 2014-02. (ang.) [dostęp 2014-02-24]
 99. EUROHITLIST | Malta − Top 20. eurohitlist.eu. (ang.) [dostęp 2014-02-24]
 100. Radio-Charts Deutschland: Chartwoche 1/2014. radiocharts.com. (niem.) [dostęp 2014-01-10]
 101. "Single − A Great Big World And Christina Aguilera, Say Something". charts.de. (niem.) [dostęp 2014-05-15]
 102. Romania − Top 30. eurohitlist.eu. (ang.) [dostęp 2014-01-15]
 103. "Top 30 Singles Chart Singapore". musicweekly.asia. 2014-02. (ang.) [dostęp 2014-02-24]
 104. "RADIO TOP100 Oficiálna: A GREAT BIG WORLD & CHRISTINA AGUILERA − SAY SOMETHING". ifpicr.cz. 2014-04. (słow.) [dostęp 2014-04-17]
 105. Slovenia − Top 20. eurohitlist.eu. (ang.) [dostęp 2014-02-13]
 106. "Say Something w notowaniach Billboardu!". xtina.pl. 2014-03-27. [dostęp 2014-03-27]
 107. "A Great Big World Album & Song Chart History: Adult Pop Songs". Billboard. (ang.) [dostęp 2014-02-20]
 108. "Say Something w notowaniach Billboardu!". xtina.pl. 2014-02-28. [dostęp 2014-03-06]
 109. "Ósmy #1 Christiny na liście Dance/Club Songs Billboardu!". xtina.pl. 2014-04-23. [dostęp 2014-04-23].
 110. "A Great Big World Album & Song Chart History: Pop Songs". Billboard. (ang.) [dostęp 2014-02-13]
 111. "The UK Radio Airplay Chart − Week 9 | Sun Feb 23 to Sat Mar 01 inclusive". ukairplaychart.com. 2014-03-01. (ang.) [dostęp 2014-03-09]
 112. "The Israeli annual International song chart". ויקיפדיה. (hebr.) [dostęp 2017-11-25].
 113. a b "Christina Aguilera's Official Top 20 biggest songs". officialcharts.com. 2019-06-06. (ang.) [dostęp 2019-06-07].
 114. A GREAT BIG WORLD FEAT. CHRIST − Say Something. radioarchiwum.net. [dostęp 2013-11-13]
 115. A Great Big World − Say Something. radioarchiwum.net. [dostęp 2013-12-04]
 116. A Great Big World feat. Christina Aguilera − Say Something. radioarchiwum.net. [dostęp 2013-12-10]
 117. "iTunes − Music − Say Something − Single by A Great Big World". itunes.apple.com. (ang.) [dostęp 2014-01-24]
 118. "Łukasz Tokarski − Powiedz coś (A Great Big World & Christina Aguilera − Say Something)". youtube.com. [dostęp 2017-07-26].