Fall in Line

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fall in Line
Singel Christiny Aguilery oraz Demi Lovato
z albumu Liberation
Wydany 16 maja 2018 r.
(Zobacz dokładne daty wydania)
Gatunek pop, soul
Długość 4:08
Wydawnictwo RCA Records
Producent Jon Bellion
Format digital download, streaming, airplay
Autor Christina Aguilera, Audra Mae, Jonathan Bellion, Jonathan „Jonny” Simpson, Mark Williams, Raul Cubina
Singel po singlu
Christina Aguilera
Demi Lovato

„Fall in Line” to piosenka z pogranicza popu i soulu, stworzona na ósmy album studyjny amerykańskiej piosenkarki Christiny Aguilery Liberation (2018). Powstały przy gościnnym udziale amerykańskiej wokalistki Demi Lovato oraz wyprodukowany przez Jona Belliona[1], utwór wydany został na singlu 16 maja 2018 roku[2].

Nagranie zostało pozytywnie ocenione przez krytyków muzycznych i uzyskało nominację do nagrody Grammy w kategorii najlepszy występ pop duetu lub grupy[3][4]. Nominowano je też do nagrody Girls’ Choice jako najbardziej inspirującą piosenkę roku[5].

Teledysk do utworu wyróżniony został przez MTV España nagrodą dla najlepszego klipu lata[6].

Informacje o utworze[edytuj | edytuj kod]

„Koniec końców, jestem wokalistką soulową. Gdy odbierzecie mi status gwiazdy popu i wszystko, co robiłam przez lata kariery, właśnie w soulu tkwi moje powołanie, nim jest przepełnione moje serce. To ten gatunek mnie inspiruje.”
— Christina Aguilera opowiada o swoim związku z muzyką soul. „Fall in Line” to utwór popowo-soulowy[7].

„Fall in Line” jest skomponowaną w średnim tempie piosenką z pogranicza popu i soulu, która przez dziennikarzy muzycznych uznana została za feministyczny hymn[8][9][10][11][12][13][14]. Utwór rozpoczyna się od brzmienia dudniącej linii basowej oraz nierównego, „rozproszonego” beatu[11]. Producentem nagrania jest Jon Bellion[15]. Ponadto funkcję koproducencką przypisano Markowi Williamsowi i Raulowi Cubinie[1]. „Fall in Line” napisany został przez zespół sześciu kompozytorów, wśród których znaleźli się Aguilera, Bellion, Audra Mae, Jonathan „Jonny” Simpson, Williams i Cubina[1][16]. Mae była autorką piosenek „The Real Thing” i „Shotgun”, nagranych przez Aguilerę na potrzeby serialu telewizyjnego Nashville (2015)[17][18]. Początkowo to na jej albumie miała pojawić się kompozycja „Fall in Line”[19]. O prawa do piosenki, bezskutecznie, ubiegała się też Beyoncé[20]. Utwór konkretyzowany był długo; Aguilera zaczęła nad nim pracować parę lat przed premierą płyty Liberation[21]. Sesje nagraniowe odbywały się w studiu The Guest House w Hollywood Hills[1].

W tekście utworu podjęto tematy empowermentu[7][22] oraz gloryfikowania pustej kobiecości, która skupiona jest wyłącznie na atrakcyjnym wyglądzie zewnętrznym[19]. Aguilera dedykowała piosenkę „wszystkim, którzy kiedykolwiek byli uciszani lub tłumieni, poszukiwaczom prawdy i osobom odważnie myślącym”[11]. W wywiadzie udzielonym Zane'owi Lowe na antenie stacji radiowej Beats 1 artystka powiedziała, że utwór powstał z myślą o każdym, kto czuje się pozbawiony władzy i upodmiotowiony z powodu tego, kim jest; z myślą o ludziach zmagających się z uciskiem, opresją i „wewnętrznymi demonami”[21]. Podmiot liryczny zwraca się do młodszej wersji siebie samego, do siebie z przeszłości; śpiewa, że nikt nie ma prawa panować nad drugim człowiekiem[21]. Fantazjuje też o równości między kobietami a mężczyznami[23]. W refrenie padają słowa: „Mam rozum, którym pokażę swoją siłę; mam prawo wyrazić swoje zdanie. Zapłacę za to − spalą mnie na stosie. Jednak w moich żyłach płynie ogień. Nie przyszłam na świat, aby się podporządkowywać.”[22] W piosence poruszona zostaje kwestia toksycznej męskości. Tuż przed oraz zaraz po finalnym refrenie skorygowany niską tonacją głos przypadkowej osoby skanduje: „Raz, dwa, trzy; maszeruj, dwa, trzy! Zamknij buzię, wypnij pośladki. Kto ci powiedział, że masz prawo myśleć?”[24][25] Według dziennikarza Dave'a Quinna, utwór ma za zadanie przypomnieć kobietom, że są silne i mają prawo „walczyć o swoje”[26]. Quinn porównał nagranie do singlowych kompozycji Aguilery, „Can't Hold Us Down” i „Fighter”, które również traktowały o kobiecej sile[26]. Albert Nowicki pisał: „W 'Fall in Line' artystka rozprawia się z toksyczną męskością. Choć w przyszłość zerka z pewną dozą niepewności, zachęca, by nie chować głowy w piasek: należy otwarcie pokazywać blizny, może nawet zdobywać nowe podczas walki o równouprawnienie.”[27]

Demi Lovato od najmłodszych lat uznawała Aguilerę za idolkę[28].

W lutym 2018 Demi Lovato udzieliła wywiadu dziennikarzom magazynu Billboard i wyznała, że podjęła współpracę ze swoją idolką; nie potwierdziła jednak, że mowa o Aguilerze[29]. W marcu piosenka − jeszcze w wersji demo, wykonywana solowo − wyciekła do internetu (podobnie jak fragment „Masochist”, innego utworu nagranego na album Liberation)[30][31][32]. Zarządcom wytwórni RCA Records szybko udało się usunąć wszelkie kopie nagrania z sieci[31]. Wkrótce potem Bellion potwierdził, że piosenka powstała jako kolaboracja Aguilery i Lovato, komunikując o tym w poście na Twitterze[31]. W wydaniu czasopisma Billboard z maja 2018 Aguilera oficjalnie oznajmiła, że nagrała utwór z Lovato na featuringu[29]. Powiedziała też, że kiedy po raz pierwszy usłyszała partie śpiewane przez Lovato − w zmasterowanym już nagraniu − była poruszona i niemal zaczęła płakać[29]. Szukała wokalistki o silnym głosie; kogoś, kto pomoże piosence „zabłysnąć”[23].

Wydanie singla[edytuj | edytuj kod]

Oficjalna premiera singla odbyła się 16 maja 2018 roku, około godziny 14:00 czasu środkowoeuropejskiego letniego[33][15][34]. Wydawnictwo opublikowano w mediach strumieniowych oraz w systemie digital download[13][2]. Tego samego dnia nagranie miało swoją premierę radiową na terenie Włoch[35][36], a nazajutrz − w Australii[37].

Jeszcze w dniu premiery singel uplasował się na miejscu pierwszym w trzynastu autonomicznych sektorach iTunes Store, na listach badających popularność nowych wydawnictw (między innymi w Hiszpanii, Brazylii i Argentynie); zajął też pozycję trzecią w Stanach Zjednoczonych, czwartą w Holandii i dziesiątą w Polsce[38]. Następnego dnia w Polsce wspiął się na miejsce drugie[39], a w USA − na szczyt listy[40]. Objął też pozycję pierwszą w ogólnoświatowym notowaniu iTunes Charts[40]. 18 maja utwór zadebiutował na szkockiej liście przebojów, wydawanej przez Official Charts Company, zajmując miejsce sześćdziesiąte czwarte[41]. Później jako szczytowe objął w tym zestawieniu miejsce pięćdziesiąte szóste[42]. 26 maja wszedł na listę najlepiej sprzedających się singli w Chile, debiutując z pozycji sześćdziesiątej piątej[43]. Wkrótce potem debiutował w notowaniach Billboardu Bubbling Under Hot 100 oraz Canadian Hot 100, kolejno na miejscach #1 oraz #97[44][45]. 28 maja „Fall in Line” zyskał status najchętniej streamowanego utworu Aguilery w serwisie Spotify[46], a pod koniec października osiągnął wynik blisko 29 mln streamów w samych Stanach Zjednoczonych[47].

Finalnie nagranie uplasowało się na miejscu pierwszym listy iTunes Store w trzydziestu państwach świata[48].

Opinie[edytuj | edytuj kod]

W końcoworocznym głosowaniu, zorganizowanym przez serwis NPR.org (National Public Radio), „Fall in Line” wyłoniono jako czternastą najlepszą piosenkę 2018 roku[49]. Muri Assunção, redaktor Billboardu, okrzyknął nagranie jako hymn społeczności LGBT[50] Według Gary'ego Jamesa, piszącego dla portalu Entertainment Focus, „Fall in Line” to jeden z pięciu najlepszych duetów w karierze Aguilery[51].

Recenzje[edytuj | edytuj kod]

Krytycy muzyczni docenili utwór, między innymi za feministyczny przekaz. Według Wendy Geller (Yahoo!), „Fall in Line” to „inspirujący, podnoszący na duchu duet”, który fanów muzyki pop powinien „rozpalić do czerwoności”[22]. Joshua Copperman, publikujący na łamach czasopisma muzycznego Spin, uznał, że piosenka „w melancholijny sposób nawiązuje do ballady Aguilery 'Beautiful' oraz singlowego utworu Lovato 'Confident'”[52]. Copperman chwalił harmonię obu wokali oraz mastering: mianowicie modulację, jaką wprowadzono do piosenki w finalnych jej sekundach[52]. Lake Schatz (Consequence of Sound) stwierdził, że nagranie jest „żarliwe”, „pełne pasji”[13]. Zdaniem Jędrzeja Rakoczego, krytyka związanego z portalem spidersweb.pl, „Fall in Line” stanowi „starcie dwóch mocnych głosów”[53]. W serwisie ratingsgamemusic.com przyznano singlowi ocenę w postaci 5/5 gwiazdek[54]. Utwór określono jako „buntowniczy”, „zaśpiewany z pasją”, lepszy niż „Accelerate” (tj. poprzedni singel z albumu Liberation)[54]. Recenzja opublikowana przez witrynę A Bit of Pop Music również była pozytywna. Pisano w niej, że „Fall in Line” to „ballada pełna głębokich emocji, o bardzo postępowej produkcji muzycznej”, a jej przekaz liryczny „umiejętnie uwydatnia śmiałe udźwiękowienie”[55]. Na portalu Idolator, podobnie, konkludowano, że produkcja singla jest „niesamowita”[56]. Dziennikarz pochwalił też interpretację wokalną Aguilery i Lovato, a samemu nagraniu wróżył, że zostanie wakacyjnym przebojem[56]. Danielle Holian, współpracująca z irlandzkim pismem Pure Magazine, wnioskowała, że głosy obu artystek doskonale się ze sobą łączą[9]. Omówienie opublikowane na stronie WLKM.pl miało aprobatywny charakter: koncepcję piosenki uznano za „przemyślaną”[57]. W recenzji albumu Liberation, która ukazała się na łamach amerykańskiego dziennika Newsday, „Fall in Line” opisano jako „wybuchowy duet”[58]. Ilana Kaplan (The Independent) wskazała „Fall in Line” jako najlepszy utwór zawarty na Liberation, doceniając jego „namiętność” i potęgę wokalną obu wykonawczyń[59]. W magazynie Los Angeles Times zanotowano, że kompozycja jest „burzliwa”, a „dygocząca ścieżka instrumentalna przypomina soundtrack filmowy”[60].

W tygodniku Time pojawiło się omówienie autorstwa Jamiesona Coksa. Porównał on „Fall in Line” do „Fighter” i „Beautiful” − „piosenek, które uczyniły z Aguilery postać inspirującą kolejne pokolenia artystów”[61]. Jak twierdził Cox, dzięki nagraniu „Aguilera mówi, co chce powiedzieć i dzieli się swoją wiedzą ze słuchaczami”[61]. Jon Pareles z czasopisma The New York Times nazwał „Fall in Line” „buntowniczą elegią”[62]. W serwisie spidersweb.pl pisano: „'Fall in Line' spokojnie można uznać za oficjalny hymn ruchów Time's Up oraz #MeToo. Oparty na orkiestralnym, marszowym rytmie numer, z soczystymi basami w tle, jest wyraźną satyrą na hip-hopowy szowinizm i mizoginię. Jest to satyra na tyle subtelna, że nie jest ona wcale łatwa do wyłapania.”[63] Recenzja Mike'a Nieda była bardziej krytyczna. Stwierdzono w niej, że Aguilera „odnalazła w Lovato godną partnerkę”, ale sam utwór „nie jest równie ikoniczny jak, na przykład, 'Can't Hold Us Down'”[64]. Dylan Nguyen, redaktor portalu BuzzFeed, chwalił nagranie za siłę przekazu, nazywając je „mocnym, wyrazistym hymnem”[65].

Teledysk[edytuj | edytuj kod]

Lyric video[edytuj | edytuj kod]

16 maja 2018 roku w sieci pojawił się promocyjny wideoklip tekstowy (lyric video)[66], mający formę teasera i zapowiadający nadejście właściwego klipu[67]. Wersy piosenki prezentowane są w nim na tle fotografii przedstawiających kobiety, ich twarze i sylwetki[68]. Alternatywnie ukazywane są ujęcia dużych miast, ulice i wieżowce[68]. Słowa refrenu śpiewane są przez żeńskie usta[69]. Klip udostępniony został na oficjalnym kanale Aguilery w serwisie YouTube[70].

Oficjalny teledysk[edytuj | edytuj kod]

„'Fall in Line' jest utworem dotyczącym zarówno samodzielności oraz wewnętrznej siły, jak i wspierania się nawzajem w chwilach kryzysu. Chciałam przekazać tę ideę w teledysku, który wizualnie oddaje, czym jest brak wolności, odczuwany przez tak wielu z nas. Ale to tylko jeden z jego aspektów: klip pokazuje też moment oswobodzenia, które osiągnąć możemy dzięki wspólnej walce.”
— Aguilera opowiada o inspiracjach, stojących za teledyskiem[71][72].

22 maja Aguilera zamieściła na Twitterze siedmiosekundowy materiał, przedstawiający fragmenty oficjalnego teledysku[73]. Nazajutrz, około godziny 19:00 czasu środkowoeuropejskiego letniego, wideoklip miał swoją premierę internetową[74]. Klip wyreżyserował Luke Gilford − fotograf, reżyser i operator filmowy, znany ze współpracy z Davidem Lynchem[75][74][76]. Wideo rozpoczyna się od ujęcia dwóch małych dziewczynek − blondynki i brunetki − które w słoneczny dzień bawią się poza domem[74][75]. Dzieci, pojmane przez parę groźnych mężczyzn w militarnych strojach[77], zostają osadzone w futurystycznym więzieniu, gdzie są przetrzymywane aż do dorosłości[78]. Na miejscu mężczyźni zmuszają je do śpiewania przed kamerami[75][79]. Bohaterki, ubrane w czarne, skórzane kurtki, nokautują jednego ze strażników, a następnie w pośpiechu opuszczają placówkę, która położona była kilka metrów pod ziemią[80]. Trafiają na bujną, idylliczną łąkę − tę samą, na której bawiły się jako kilkulatki[77][23]. Joey Nolfi (Entertainment Weekly) uznał, że wideoklip opowiada o „wyrwaniu się ze szponów patriarchatu[75]. Podobne refleksje nasunęły się Ryanowi Reedowi, dziennikarzowi publikującemu na łamach dwutygodnika Rolling Stone. Reed konkludował, że monitorujące bohaterki kamery to „wyraźna krytyka współczesnego społeczeństwa, które jest opresyjne wobec kobiet”[81].

Producentką klipu jest Violaine Etienne[82]. Role strażników więziennych zagrali Julian Horne i Hudson James Adler[83][84]. Teledysk kręcono w olbrzymiej serwerowni komputerowej, zlokalizowanej w Śródmieściu Los Angeles[84]. Sceny przedstawiające łono natury miały powstawać na ranczu, położonym poza miastem, ale finalnie, z powodu ograniczeń czasowych, na planie zbudowano sztuczną łąkę[84]. Autorką konstrukcji była scenografka, Emma Fairley[84][85]. Strój Aguilery w scenie, gdy śpiewa ona przed kamerami, zainspirowany został skąpym kostiumem, jaki nosiła ona w czasach promocji albumu Stripped (2002)[84].

Tematyką klipu jest, między innymi, utrata niewinności[86]. W teledysku, jako wysocy rangą pracownicy więzienia, wystąpili aktorzy podobni do Matthew Diamonda i Kelly'ego Warda[87]. Diamond reżyserował Lovato w disnejowskim filmie Camp Rock (2008)[87], gdy ta miała mniej niż szesnaście lat. Ward pracował przy serialu stacji Disney Channel Mickey Mouse Clubhouse[a][87], reżyserując wokal młodocianych aktorów. Zdaniem Mike'a Wassa (Idolator), sceny, w których Aguilera i Lovato stawiane są w wypełnionym kamerami pomieszczeniu i zmuszane do śpiewania, „stanowią oczywiste nawiązanie do tego, jak traktowano wokalistki w latach dziecięcych, gdy rozpoczynały karierę muzyczną” (obie były niejako obiektami w rękach starszych, wpływowych mężczyzn)[74][79]. Moment ucieczki więźniarek zinterpretował Wass jako nawiązanie do lat 2002, 2015, kiedy Aguilera wydała album Stripped, a Lovato − płytę Confident[74]. Były to chwile, w których obie piosenkarki wyrwały się spod instrukcji swoich wytwórni, zyskały wolność artystyczną, a w świadomości słuchaczy zaczęły jawić się jako silne kobiety[74]. Jednak dziennikarz o pseudonimie Vigilant Citizen sugerował, że wokalistki nadal widzą w sobie „niewolnice branży muzycznej”, a wideoklip ma stanowić świadectwo tych uczuć[88].

Tuż po premierze uznano, że wideoklip przypomina odcinek serialu produkcji Hulu, Opowieść podręcznej.

Mackenzie Cummings-Grady, związany z czasopismem Billboard, okrzyknął teledysk jako poetycki[77]. Świat przedstawiony w wideoklipie jest wysoce wystylizowany, a przy tym odzwierciedlający tekst utworu, który posiada feministyczną wymowę[75]. Wizja reżysera ma być dystopiczna[80][89]. Dziennikarz muzyczny Mark Sundstrom uznał, że klip przypomina odcinek serialu science-fiction Czarne lustro (Black Mirror)[90]. Twierdził również, że scena, w której Aguilera i Lovato powalają na ziemię strażnika, ma drugie dno: stanowi komentarz dotyczący pozycji uprzywilejowanych, heteroseksualnych mężczyzn w społeczeństwie[90]. Antybohaterami klipu są zamaskowani, supermęscy mężczyźni[75]. Według Sundstroma, „osoby LGBT będą teledyskowi wiwatować”[90]. Taylor Henderson, redaktor gejowskiej witryny pride.com, nazwał wideoklip „listem miłosnym, napisanym ku pokrzepieniu młodych kobiet”[91]. W omówieniu dla magazynu Out Rose Dommu pisała, że miejsce akcji to tak naprawdę tajny obiekt rządowy rodem z dramatu telewizyjnego Opowieść podręcznej (The Handmaid’s Tale)[92]. Opinii tej wtórowała pamflecistka Claire Dodson, poświadczając: „Z punktu widzenia estetyki filmowej 'Fall in Line' przypomina Opowieść podręcznej oraz sagę Igrzyska śmierci (The Hunger Games)”[79]. Beatrice Hazlehurst (Paper) wnioskowała, że wideoklip już w dniu premiery zyskał status ikonicznego, bo Aguilera i Lovato „walczą w nim z systemem”[93]. Uwagę zwróciła też na feministyczną scenę, w której Aguilera, jako więźniarka, uwodzi strażnika tylko po to, by go pobić i zapewnić sobie drogę ucieczki[93]. W recenzji opublikowanej na stronie celebsgo.com uznano, że teledysk jest „najwyższej klasy” i ilustruje „bardzo silną piosenkę”[94].

14 czerwca 2018 na oficjalnym profilu Aguilery w serwisie YouTube zamieszczono dwuminutowy materiał z planu zdjęciowego (behind the scenes), odsłaniający kulisy powstawania wideoklipu[95]. Pod koniec września teledysk wyróżniony został przez MTV España nagrodą dla najlepszego klipu lata[6]. Uzyskał też nominację do nagrody BreakTudo, w kategorii wideoklip roku[96][97].

Promocja i wykonania koncertowe[edytuj | edytuj kod]

16 maja 2018, w dniu premiery singla, w serwisie YouTube pojawił się materiał bonusowy wycięty z odcinka Carpool Karaoke − internetowego programu Jamesa Cordena[98][99]. Aguilera i Corden w całości odśpiewują w nim piosenkę „Fall in Line”[98][99]. 8 maja ogłoszono, że Aguilera i Lovato wystąpią na nadchodzącej gali rozdania nagród Billboard Music Awards 2018[100]. Uroczysty koncert odbył się w hali widowiskowej MGM Grand Garden Arena 20 maja[100][26]. Aguilera pojawiła się na scenie jako pierwsza; miała na sobie czarny, skórzany trencz[26]. Po chwili otoczyli ją tancerze, ubrani w ciemne, wojskowe stroje[26]. Następnie swoją partię zaczęła śpiewać Lovato[26], a estrada została oświetlona na czerwono[101]. Na postawionym tuż za Aguilerą i Lovato ekranie wyświetlono nagranie wideo, ukazujące dwie małe dziewczynki w otoczeniu kwiatów[101]. Klip zainspirowany został kampanią reklamową Daisy, która w amerykańskiej telewizji wyświetlona została przed wyborami prezydenckim w 1964 roku[101]. Zdaniem Dave'a Quinna, dziennikarza współpracującego z tygodnikiem People, występ był pełen energii, a obie wokalistki „brzmiały razem niesamowicie”[26]. Wykonanie spotkało się z entuzjastycznym odbiorem wśród zgromadzonym na hali widzów, a Aguilera i Lovato otrzymały owacje na stojąco[75][102][86].

24 maja Lovato wystąpiła z piosenką w Belfaście. Miało to miejsce podczas trasy koncertowej Tell Me You Love Me World Tour, promującej jej szósty album studyjny[103]. Utwór został częścią setlisty trasy w Europie, zastępując nagranie „Smoke & Mirrors”[104]. 26 maja w sieci pojawił się wideoklip, w którym artystki Kaycee Rice i Jojo Gomez tańczą w rytm piosenki[105]. Choreografię opracowała Gomez; za reżyserię odpowiadał Tim Milgram[105]. 31 maja w Los Angeles odbył się listening party, organizowany przez Pandorę, na którym zgromadzeni dziennikarze i fani Aguilery mogli posłuchać kolejnych piosenek z albumu Liberation (wówczas czekającego na premierę)[106]. Na spotkaniu obecna była sama artystka, która opowiadała o poszczególnych utworach. Jednym z nich był „Fall in Line”[107]. Na początku czerwca w sieci pojawił się klip, w którym mistrz USA w łyżwiarstwie figurowym, Johnny Weir, pojawia się na lodowisku i wykonuje układ taneczny w rytm piosenki[108]. Kilka dni później, 9 czerwca, Aguilera zaśpiewała utwór przed publicznością obecną na koncercie charytatywnym GenentechGivesBack, w San Francisco[109]. 14 czerwca promowała singel w programie telewizji NBC The Tonight Show Starring Jimmy Fallon[110], a nazajutrz pojawiła się na scenie The Today Show i wykonała trzy swoje nagrania („Fall in Line”, „Can't Hold Us Down”, „Fighter”)[111][112]. 28 czerwca Aguilera była gościem na przyjęciu organizowanym przez Baracka Obamę i Krajowy Komitet Partii Demokratycznej. Zaśpiewała między innymi „Fall in Line”[113][114]. 8 sierpnia artystka gościła w Dublinie. Podczas specjalnego koncertu wykonała „Fall in Line” w wersji solo[115]. 2 września jej występ z piosenką uświetnił festiwal Curaçao North Sea Jazz[116]. 9 września Aguilera wykonała utwór podczas imprezy organizowanej w ramach New York Fashion Week[117][118]. Towarzyszyła jej między innymi drag queen Farrah Moan[119]. W grudniu magazyn Billboard uznał ten występ za „jedno z najważniejszych muzycznych wydarzeń LGBTQ minionych dwunastu miesięcy”[119].

Piosenka śpiewana była w ramach trasy koncertowej The Liberation Tour (2018)[120][121]. Jej fragmenty, przeplatające się z materiałem wideo, wykorzystano podczas rezydentury The Xperience (2019)[122][123] oraz europejskiego tournée The X Tour ('19)[124][125].

Spuścizna[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2019 roku utwór został wykonany przez Warwarę Koszewoj − uczestniczkę piątej edycji talent show Голос. Дети (The Voice Kids)[126].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Rok Ceremonia Nagroda Rezultat
2018 MTV España Awards najlepszy teledysk lata Wygrana[6]
BreakTudo Awards wideoklip roku Nominacja[96][97][127][3][4][5]
Luvpop Awards piosenka roku − świat
teledysk roku − świat
współpraca roku − świat
2019 Grammy Awards najlepszy występ pop duetu lub grupy
Girls’ Choice Awards najbardziej inspirująca piosenka roku
(duet lub grupa)

Lista utworów singla[edytuj | edytuj kod]

Digital download
 1. „Fall in Line” (feat. Demi Lovato) − 4:08[2]

Oficjalne wersje[edytuj | edytuj kod]

 • Radio Edit − 3:53

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

Informacje za RCA Records[1] oraz Tidal:[16]

 • Główne wokale: Christina Aguilera
 • Producent: Jon Bellion
 • Koproducent: Mark Williams, Raul Cubina
 • Autor: Christina Aguilera, Audra Mae, Jonathan Bellion, Jonathan „Jonny” Simpson, Mark Williams, Raul Cubina
 • Wokale wspierające: Jon Bellion, Audra Mae
 • Nagrywanie: Jonathan „Jonny” Simpson
 • Inżynier dźwięku: Oscar Ramirez, Scott Robinson, Jonathan „Jonny” Simpson
 • Trąbka/skrzydłówka: Ryan Svendsen
 • Produkcja wokalu: Mitch Allan

Pozycje na listach przebojów[edytuj | edytuj kod]

Kraj/region Notowanie (2018) Wydawca Najwyższa pozycja
Belgia (Flandria) Ultratip Bubbling Under[128] Ultratop 15
Chile Top 100 Singles[43] Nielsen Chile/IDERE/Monitec 65
Filipiny Top 30 Singles[129] Music Weekly Asia 11
Francja Top 100 Singles[130] SNEP 130
Top Singles Téléchargés[131] 128
Grecja Digital Singles Chart[132] IFPI Greece/ΕΕΠΗ 37
Gwatemala Top 20 Airplay — Anglo[133] Monitor Latino 17
Hiszpania Physical/Digital Singles Chart[134] PROMUSICAE 21
Indonezja Top 50 Singles[135] Creative Disc 12
Top Digital Songs[136] LIMA 1
Kanada Canadian Digital Songs[137] Billboard 29
Canadian Hot 100[45] 97
Maroko Top 100 Singles[138] IFPI 80
Portugalia Top 100 Singles[139] AFP 69
Stany Zjednoczone Billboard Bubbling Under Hot 100[44] Billboard 1
Digital Songs[140] 17
Pop Digital Songs[141] 7
Szkocja Top 75 Singles[42] OCC 56
Szwajcaria Top 100 Singles[142] Schweizer Hitparade 86
Tajwan Top 50 Singles[143] RIT 3
Węgry Top 40 Singles[144] MAHASZ 17
Wielka Brytania UK Download Chart[145] OCC 54
UK Singles Chart[146] 99

Historia wydania[edytuj | edytuj kod]

Region Data Format Wytwórnia
Świat[2] 16 maja 2018 digital download, streaming RCA Records
Włochy[36][35] airplay
Australia[37] 17 maja 2018 Sony Music Entertainment
Stany Zjednoczone[147] 28 maja 2018 airplay
(format Hot Adult Contemporary)
RCA Records
Rosja[148] airplay Sony Music Entertainment
Stany Zjednoczone[149] 19 czerwca 2018 airplay
(format Top 40/Mainstream)
RCA Records

Informacje dodatkowe[edytuj | edytuj kod]

 • Cover piosenki nagrany został przez artystkę muzyczną Melody Thornton[150], a także przez Christiana Villanuevę (w języku hiszpańskim)[151].
 • Utwór znalazł się na składance Sony Music WOW!: Największe hity 2018[152] oraz na kompilacji 2019 Grammy Nominees[153].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. W latach dziewięćdziesiątych Aguilera była uczestniczką dziecięcego talent show Mickey Mouse Club, nadawanego przez telewizję Disney Channel.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e Booklet albumu Liberation w wyk. Christiny Aguilery. RCA Records. 2018.
 2. a b c d "Fall In Line by Christina Aguilera feat. Demi Lovato on Amazon Music − Amazon.com". amazon.com. 2018-05. (ang.) [dostęp 2018-05-17].
 3. a b "NOMINEES | 61st Annual GRAMMY Awards (2018)". grammy.com. 2018-12-07. (ang.) [dostęp 2018-12-07].
 4. a b "Grammy 2019: nominacje. Poznaliśmy listę nominowanych do nagrody!". radiozet.pl. 2018-12-07. [dostęp 2018-12-07].
 5. a b "GIRLS’ CHOICE − Empowerment in Music Nominees". girlschoice.com. 2019-11-26. (ang.) [dostęp 2019-11-28].
 6. a b c "VERANO MTV 2018: Vota el Video del Verano MTV 2018". mtv.es. 2018-09. (hiszp.) [dostęp 2018-09-29].
 7. a b Jones, Allie (2018-05-03). "Christina Aguilera on 'Longing for Freedom' & Her Hip-Hop-Inspired Return to Music". billboard.com. (ang.) [dostęp 2018-05-19].
 8. "Fall in Line by Christina Aguilera (Single, Pop Soul): Reviews, Ratings, Credits, Song list − Rate Your Music". rateyourmusic.com. 2018-05. (ang.) [dostęp 2018-06-06].
 9. a b Holian, Danielle (2018-05-16). "CHRISTINA AGUILERA FT. DEMI LOVATO ‘FALL IN LINE’ (SINGLE REVIEW)". puremzine.com. (ang.) [dostęp 2018-05-25].
 10. Kreps, Daniel (2018-05-16). "Hear Christina Aguilera's Empowering New Song 'Fall in Line' With Demi Lovato". rollingstone.com. (ang.) [dostęp 2018-05-17].
 11. a b c Nazim, Hafeezah (2018-05-16). "Christina Aguilera And Demi Lovato Just Dropped A Feminist Anthem". nylon.com. (ang.) [dostęp 2018-05-16].
 12. Harvey, Olivia (2018-05-16). "Christina Aguilera and Demi Lovato just dropped 'Fall In Line,' and it feels like the official sequel to 'Beautiful'". hellogiggles.com. (ang.) [dostęp 2018-05-16].
 13. a b c Schatz, Lake (2018-05-16). "Christina Aguilera and Demi Lovato won't 'Fall in Line' on powerful new single: Stream". consequenceofsound.net. (ang.) [dostęp 2018-05-17].
 14. Longoni, Massimo (2018-06-14). „Christina Aguilera, 'Liberation' è un salto nel passato per guardare al futuro”. TGcom24. Mediaset. (wł.) [dostęp 2020-06-15].
 15. a b "Premiera wspólnego utworu Christiny Aguilery i Demi Lovato! Posłuchaj piosenki 'Fall In Line'". popheart.pl. 2018-05-16. [dostęp 2018-05-16].
 16. a b "Fall In Line / Christina Aguilera TIDAL". tidal.com. 2018-05. (ang.) [dostęp 2018-05-19].
 17. Alcântara, Fabiano (2015-04-14). "CHRISTINA AGUILERA LANÇA MÚSICA PARA SÉRIE NASHVILLE. OUÇA THE REAL THING". virgula.com.br. (port.) [dostęp 2018-05-21].
 18. Dineen, Annie (2015-10-02). "Sean McConnell Releases Beautiful Love Ballad 'Shotgun,' Featuring Audra Mae". theshotgunseat.com. (ang.) [dostęp 2018-05-21].
 19. a b "Audra Mae | Janis Joplin". madeforpearl.com. 2016. (ang.) [dostęp 2018-05-21].
 20. "Beyonce originally wanted Fall In Line For The Twins She Signed". xtina.red. 2018-11-09. (ang.) [dostęp 2018-11-09].
 21. a b c The Christina Aguilera Interview. World Record by Zane Lowe. Beats 1 Specials. Apple Music. 2018-06-07.
 22. a b c Geller, Wendy (2018-05-16). "Christina Aguilera and Demi Lovato fire up fans with inspirational, uplifting duet". yahoo.com. (ang.) [dostęp 2018-05-17].
 23. a b c "Fall in line: a feminist song". benedevil.altervista.org. 2018-05-29. (ang.) [dostęp 2018-05-31].
 24. Zhong, Fan (2018-05-16). "Christina Aguilera Is Back at Last, and She Has Got Something to Say". wmagazine.com. (ang.) [dostęp 2018-05-21].
 25. "Christina Aguilera Lyrics − Fall In Line". azlyrics.com. 2018-05. (ang.) [dostęp 2018-05-21].
 26. a b c d e f g Quinn, Dave (2018-05-20). "Dueting Divas! Christina Aguilera and Demi Lovato Debut 'Fall in Line' at Billboard Music Awards". people.com. (ang.) [dostęp 2018-05-21].
 27. Nowicki, Albert (2018-06-06). "'I got a fire in my veins'. ('Where’s Maria?', 2018)". wellalwayshavethemovies.com. [dostęp 2018-06-06].
 28. "Demi Lovato 'inspired' by Christina Aguilera". celebretainment.com. 2017-09-20. (ang.) [dostęp 2018-05-28].
 29. a b c Johnson, Zach (2018-05-16). "Christina Aguilera and Demi Lovato Release 'Fall in Line' — Listen Now!". eonline.com. (ang.) [dostęp 2018-05-17].
 30. "Christina Aguilera's album exposed in possible leak". blastingnews.com. 2018-03-15. (ang.) [dostęp 2018-05-16].
 31. a b c Mucha, Sebastian (2018-04-04). "Producent utworu 'Fall In Line' potwierdza duet Christiny Aguilery oraz Demi Lovato". popheart.pl. [dostęp 2018-05-16].
 32. Rodriguez, Carlo (2018-03-17). "Christina Aguilera's New Album Details May Have Leaked Online as Singer Teases Collaboration with Demi Lovato". christianpost.com. (ang.) [dostęp 2018-05-16].
 33. "'Fall In Line' Christiny Aguilery i Demi Lovato usłyszymy już jutro!". popheart.pl. 2018-05-15. [dostęp 2018-05-16].
 34. "Christina Aguilera i Demi Lovato razem (nowy utwór "Fall in Line")". interia.pl. 2018-05-16. [dostęp 2018-05-16].
 35. a b "Fall In Line − CHRISTINA AGUILERA FEAT. DEMI LOVATO − Sony". radiodate.it. 2018-05-16. (wł.) [dostęp 2018-05-19].
 36. a b "DEMI LOVATO, XTINA − È USCITO FALL IN LINE". r101.it. 2018-05-16. (wł.) [dostęp 2018-05-16].
 37. a b "First radio play of #FallInLine here in (...)". twitter.com. 2018-05-17. (ang.) [dostęp 2018-05-19].
 38. "Christina Aguilera Chart Positions on iTunes − 2018/05/16". kworb.net. 2018-05-16. (ang.) [dostęp 2018-05-16].
 39. "Christina Aguilera Chart Positions on iTunes − 2018/05/17". kworb.net. 2018-05-17. (ang.) [dostęp 2018-05-17].
 40. a b "OFICJALNE: 'FALL IN LINE' #1 NA ITUNES!". christinaaguilera.com.pl. 2018-05-17. [dostęp 2018-05-17].
 41. "Official Scottish Singles Sales Chart Top 100 | 18 May 2018 − 24 May 2018". officialcharts.com. 2018-05-18. (ang.) [dostęp 2018-05-19].
 42. a b "Official Scottish Singles Sales Chart Top 100 | 25 May 2018 − 31 May 2018". officialcharts.com. 2018-05-25. (ang.) [dostęp 2018-05-26].
 43. a b "Número 21 − 2018 | Chile Top 100 Singles | Edición: 26 de mayo de 2018". top100chile.blogspot.com. 2018-05-26. (hiszp.) [dostęp 2018-05-24].
 44. a b "Christina Aguilera Chart History (Bubbling Under Hot 100)". billboard.com. 2018-05. (ang.) [dostęp 2018-05-30].
 45. a b "Christina Aguilera Chart History: Canadian Hot 100". billboard.com. 2018-05. (ang.) [dostęp 2018-05-30].
 46. "Christina Aguilera Polska: '"Fall in Line" jest obecnie najchętniej streamowanym utworem Christiny na (...)'". facebook.com. 2018-05-28. [dostęp 2018-06-03].
 47. "Demi Lovato Charts: 'Fall In Line" — US Sales: (...)'". Twitter. Twitter, Inc. 2018-10-31. (ang.) [dostęp 2019-01-06].
 48. "Demi Charts: 'Fall In Line reached #1 on iTunes in 30 (...)'". twitter.com. 2018-12-07. (ang.) [dostęp 2018-12-11].
 49. "Poll Results: All Songs Considered Listeners' 100 Favorite Albums Of 2018". npr.org. 2018-12-13. (ang.) [dostęp 2018-12-15].
 50. Assunção, Muri (2018-06-25). "10 Christina Aguilera Songs for Your Pride Month Playlist: Listen". Billboard. Nielsen Business Media. (ang.) [dostęp 2019-08-02].
 51. James, Gary (2019-11-22). „Christina Aguilera’s Top 10 biggest duets ranked”. Entertainment Focus. Piñata Media Limited. (ang.) [dostęp 2020-06-09].
 52. a b Copperman, Joshua (2018-05-16). "Christina Aguilera – 'Fall In Line' ft. Demi Lovato". spin.com. (ang.) [dostęp 2018-05-17].
 53. Rakoczy, Jędrzej (2018-05-16). "Starcie dwóch mocnych głosów. Christina Aguilera udostępnia nowy singiel Fall In Line". spidersweb.pl. [dostęp 2018-05-17].
 54. a b "Christina Aguilera – Fall In Line (Ft. Demi Lovato) (Review & Stream)". ratingsgamemusic.com. 2016-05-16. (ang.) [dostęp 2018-05-17].
 55. "Single Review: Christina Aguilera – Fall In Line (feat. Demi Lovato)". abitofpopmusic.com. 2018-05-16. (ang.) [dostęp 2018-05-24].
 56. a b "Christina Aguilera & Demi Lovato Impart Wisdom On Their Defiant 'Fall In Line'". idolator.com. 2018-05-16. (ang.) [dostęp 2018-05-24].
 57. "#6 MUZYCZNY ALARM: CZERWIEC 2018". wlkm.pl. 2018-05-30. [dostęp 2018-06-01].
 58. "'Liberation' review: Christina Aguilera's intermittently great comeback". newsday.com. 2018-06-13. (ang.) [dostęp 2018-06-13].
 59. Goggins, Joe; Kaplan, Ilana (2018-06-13). "Christina Aguilera Liberation review: New album is everything die-hard fans could want, but there are misses among the hits". independent.co.uk. (ang.) [dostęp 2018-06-13].
 60. "Christina Aguilera is rebuilding a cult of personality. Sophie has no use for one". latimes.com. 2018-06-13. (ang.) [dostęp 2018-06-13].
 61. a b Cox, Jamieson (2018-06-14). "Christina Aguilera Is Hitting the Reset Button on Her New Album Liberation". time.com. (ang.) [dostęp 2018-06-14].
 62. Pareles, Jon (2018-06-13). "Christina Aguilera Exults in Her Voice on ‘Liberation’". nytimes.com. (ang.) [dostęp 2018-06-15].
 63. "Ten głos to prawdziwy skarb. Christina Aguilera i jej nowy album Liberation – recenzja". spidersweb.pl. 2018-06-15. [dostęp 2018-06-17].
 64. Nied, Mike (2018-06-15). "Album Review: Christina Aguilera's 'Liberation'". idolator.com. (ang.) [dostęp 2018-06-20].
 65. Nguyen, Dylan (2020-06-24). „6 Best R&B Albums Of 2018”. BuzzFeed. (ang.) [dostęp 2020-06-25].
 66. Merrill, Philip (2018-05-16). "Demi Lovato Joins Christina Aguilera For 'Fall In Line'". grammy.com. (ang.) [dostęp 2018-05-17].
 67. LeeLo, Jamie (2018-05-16). "Christina Aguilera's "Fall In Line" Lyrics With Demi Lovato Are So Empowering". elitedaily.com. (ang.) [dostęp 2018-05-22].
 68. a b Kaufman, Gil (2018-05-16). "Listen to Christina Aguilera & Demi Lovato's Fiery Empowerment Anthem 'Fall in Line'". billboard.com. (ang.) [dostęp 2018-05-16].
 69. O'Rourke, Jill (2018-05-16). "Christina Aguilera And Demi Lovato Are A Force To Be Reckoned With On Their New Song". aplus.com. (ang.) [dostęp 2018-05-22].
 70. Johnston, Kate (2018-05-16). "'Fall in Line' − Christina Aguilera ft Demi Lovato (YouTube Lyric Video)". zumic.com. (ang.) [dostęp 2018-05-22].
 71. Megarry, Daniel (2018-05-24). "Christina Aguilera and Demi Lovato fight back in Fall In Line music video". gaytimes.co.uk. (ang.) [dostęp 2018-05-24].
 72. O'Rourke, Jill (2018-05-24). "Christina Aguilera And Demi Lovato Fight Back In The Dystopian 'Fall In Line' Video". aplus.com. (ang.) [dostęp 2018-05-24].
 73. "Christina Aguilera on Twitter: '#FallInLine @ddlovato'". twitter.com. 2018-05-22. (ang.) [dostęp 2018-05-22].
 74. a b c d e f Wass, Mike (2018-05-23). "Christina & Demi Reclaim Their Power In Symbolic 'Fall In Line' Video". idolator.com. (ang.) [dostęp 2018-05-23].
 75. a b c d e f g Nolfi, Joey (2018-05-23). "Christina Aguilera, Demi Lovato literally fight the patriarchy in 'Fall In Line' music video". ew.com. (ang.) [dostęp 2018-05-24].
 76. "Luke Gilford − Biography". imdb.com. 2018-05. (ang.) [dostęp 2018-05-23].
 77. a b c Cummings-Grady, Mackenzie (2018-05-23). "Christina Aguilera Releases Empowering 'Fall In Line' Video With Demi Lovato: Watch". billboard.com. (ang.) [dostęp 2018-05-24].
 78. Levy, Nikki (2018-05-23). "Christina Aguilera and Demi Lovato Reclaim Their Power in 'Fall In Line' Music Video". eonline.com. (ang.) [dostęp 2018-05-24].
 79. a b c Dodson, Claire (2018-05-23). "Demi Lovato and Christina Aguilera Debut 'Fall in Line' Music Video". teenvogue.com. (ang.) [dostęp 2018-05-24].
 80. a b Atad, Corey (2018-05-23). "Christina Aguilera And Demi Lovato Escape From Dystopian Prison In ‘Fall In Line’ Music Video". etcanada.com. (ang.) [dostęp 2018-05-24].
 81. Reed, Ryan (2018-05-23). "Watch Christina Aguilera, Demi Lovato Futuristic 'Fall in Line' Video". rollingstone.com. (ang.) [dostęp 2018-05-24].
 82. "Christina Aguilera − Fall in Line (2018) | IMVDb". imvdb.com. 2018-05. (ang.) [dostęp 2018-05-26].
 83. "Christina Aguilera & Demi Lovato: Fall in Line (2018) − Full Cast & Crew". imdb.com. 2018-05. (ang.) [dostęp 2018-05-27].
 84. a b c d e "ERMAHGERD! Behind The Scenes of Fall In Line − Luke Gilford Stories". xtina.red. 2018-05-25. (ang.) [dostęp 2018-05-26].
 85. "Emma Fairley (@emmafairleycr)". instagram.com. (ang.) [dostęp 2018-05-26].
 86. a b "Christina Aguilera and Demi Lovato get locked up in futuristic prison for Fall In Line music video". dailymail.co.uk. 2018-05-23. (ang.) [dostęp 2018-05-24].
 87. a b c "Undemis: 'YALLLLLLLL...'". twitter.com. 2018-05-23. (ang.) [dostęp 2018-05-23].
 88. "The Disturbing Hidden Meaning of Christina Aguilera's 'Fall in Line'". vigilantcitizen.com. 2018-06-05. (ang.) [dostęp 2018-06-06].
 89. "Christina Aguilera and Demi Lovato Escape From Prison in Empowering 'Fall In Line' Music Video". toofab.com. 2018-05-23. (ang.) [dostęp 2018-05-24].
 90. a b c "Mark Sundstrom: 'wow, new season of #BlackMirror looks (...)'". twitter.com. 2018-05-23. (ang.) [dostęp 2018-05-23].
 91. Henderson, Taylor (2018-05-23). "Christina Aguilera & Demi Lovato Refuse to 'Fall In Line' in Empowering New Music Video". pride.com. (ang.) [dostęp 2018-05-24].
 92. Dommu, Rose (2018-05-23). "Christina Aguilera & Demi Lovato Smash the Patriarchy in 'Fall in Line' Music Video (Watch)". out.com. (ang.) [dostęp 2018-05-24].
 93. a b Hazlehurst, Beatrice (2018-05-23). "Christina Aguilera and Demi Lovato Fight the System For 'Fall In Line'". papermag.com. (ang.) [dostęp 2018-05-24].
 94. "LUKE GILFORD IS THE MASTERMIND BEHIND THE NEW XTINA!". celebsgo.com. 2018-05-23. (ang.) [dostęp 2018-05-24].
 95. "Christina Aguilera − Fall In Line feat. Demi Lovato − Behind The Scenes". youtube.com. 2018-06-14. [dostęp 2018-06-15].
 96. a b „Nominees announced for BreakTudo Awards 2018”. CelebMix. 2018-08-27. (ang.) [dostęp 2020-06-26].
 97. a b Cruz, Marco (2018-08). "BreakTudo Awards 2018 announces nominees including BTS, BLACKPINK, Cardi B, Taylor Swift, and more!". kpopchannel.tv. (ang.) [dostęp 2018-12-10].
 98. a b "Watch: Christina Aguilera Belts ‘Fall In Line’ In Newly Unlocked ‘Carpool Karaoke’ Scene". thatgrapejuice.net. 2018-05-16. (ang.) [dostęp 2018-05-17].
 99. a b Torres, Leonardo (2018-05-16). "Christina Aguilera canta 'Fall In Line' no 'Carpool Karaoke'". portalpopline.com.br. (port.) [dostęp 2018-05-17].
 100. a b Fabian, Renée (2018-05-08). "Christina Aguilera, Demi Lovato To Debut New Single 'Fall In Line'". grammy.com. (ang.) [dostęp 2018-05-17].
 101. a b c Copperman, Joshua (2018-05-20). "Watch Christina Aguilera and Demi Lovato Perform 'Fall in Line' at the 2018 Billboard Music Awards". spin.com. (ang.) [dostęp 2018-05-21].
 102. Nolfi, Joey (2018-05-20). "Tyra Banks lived her best life at the 2018 Billboard Music Awards". ew.com. (ang.) [dostęp 2018-05-24].
 103. "Watch: Demi Lovato Belts Christina Aguilera’s ‘Fall In Line’ In Belfast". thatgrapejuice.net. 2018-05-24. (ang.) [dostęp 2018-05-25].
 104. Marciano, Roberta (2018-05-24). "Demi Lovato, inizia il Tell Me You Love Me Tour in Europa – setlist, foto e video". gingergeneration.it. (wł.) [dostęp 2018-05-26].
 105. a b "FALL IN LINE − Christina Aguilera ft Demi Lovato − Jojo Gomez x Kaycee Rice x Tim Milgram". youtube. 2018-05. (ang.) [dostęp 2018-05-27].
 106. "Christina Aguilera hosts an intimate listening party for her biggest fans on Pandora to preview her upcoming album, LIBERATION, at The Peppermint Club on May 31, 2018 in Los Angeles, California". gettyimages.com. 2018-05-31. (ang.) [dostęp 2018-06-01].
 107. "Just got back from 'Pandora' Listening Party − FULL REVIEW OF LIBERATION". xtina.red. 2018-06-01. (ang.) [dostęp 2018-06-01].
 108. "VIDEO: Johnny Weir skates to 'Fall In Line'". xtina.red. 2018-06-07. (ang.) [dostęp 2018-06-07].
 109. "ZDJĘCIA/VIDEO: KONCERT CHARYTATYWNY #GENENTECHGIVESBACK". christinaaguilera.com.pl. 2018-06-10. [dostęp 2018-06-10].
 110. Schatz, Lake (2018-06-15). "Christina Aguilera busks in the NYC subway, performs 'Fall in Line' on Fallon: Watch". consequenceofsound.net. (ang.) [dostęp 2018-06-16].
 111. Havens, Lyndsey (2018-06-15). "Christina Aguilera Wakes Fans Up With Soaring Performance on 'Today': Watch". billboard.com. (ang.) [dostęp 2018-06-16].
 112. Dawn, Randee (2018-06-15). "Christina Aguilera kicks off the weekend in the best way with concert on TODAY plaza". today.com. (ang.) [dostęp 2018-06-16].
 113. "Mark Sundstrom: '@Xtina posted IG stories of her performing (...)'". twitter.com. 2018-06-29. (ang.) [dostęp 2018-06-29].
 114. "Christina Aguilera − Fall In Line − Evening with Barack Obama Gala". youtube.com. 2018-06-29. (ang.) [dostęp 2018-06-29].
 115. Berry, Darragh (2018-08-08). "VIDEOS: Unseen Vids Of Christina Aguilera's Secret Dublin Concert Performance Tonight". lovindublin.com. (ang.) [dostęp 2018-08-09].
 116. "Christina Aguilera Setlist at World Trade Center, Curaçao, Netherlands Antilles ". setlist.fm. 2018-09. (ang.) [dostęp 2018-09-04].
 117. Rennert, Jenna (2018-09-10). "Christina Aguilera Transforms With a Risky Black Lip Shade at New York Fashion Week". vogue.com. (ang.) [dostęp 2018-09-10].
 118. Rhue, Holly (2018-09-10). "Christina Aguilera Closed Opening Ceremony With a Surprise Performance". elle.com. (ang.) [dostęp 2018-10-09].
 119. a b Crowley, Patrick (2018-12-14). "#20GAYTEEN Timeline: 21 Best LGBTQ Music Moments of the Year". billboard.com. (ang.) [dostęp 2018-12-15].
 120. "Christina Aguilera Setlist − Hard Rock Live, Hollywood, FL, USA ". setlist.fm. 2018-09. (ang.) [dostęp 2018-09-28].
 121. Miller, Jordan (2018-09-26). "The Hits, Tears, And A Proposal: Christina Aguilera Kicks Off The ‘Liberation’ Tour!". breatheheavy.com. (ang.) [dostęp 2018-09-28].
 122. "Christina Aguilera Concert Setlist at Zappos Theater, Las Vegas on May 31, 2019". setlist.fm. (ang.) [dostęp 2019-06-01].
 123. Esquivel, David (2019-06-03). "Christina Aguilera Kicks Off The Xperience Vegas Show – Review!". setlist.fm. (ang.) [dostęp 2019-06-08].
 124. "Christina Aguilera Concert Setlist at AccorHotels Arena, Paris on July 4, 2019". setlist.fm. 2019-07. (ang.) [dostęp 2019-07-23].
 125. "Mama, ich bin ein reicher Mann". Der Tagesspiegel. Verlag Der Tagesspiegel GmbH (Dieter von Holtzbrinck Media). 2019-07-12. (niem.) [dostęp 2019-07-23].
 126. "Варвара Кошевая в новом сезоне Голос. Дети 5 поразила всех песней «Fall In Line» (ВИДЕО)". bbcccnn.org. 2019-06-10. (ros.) [dostęp 2019-06-11].
 127. "ZACZYNAMY LUVPOP AWARDS 2018! WYBIERZ SWOICH FAWORYTÓW, ODDAJ GŁOS JUŻ TERAZ". luvpop.pl. 2018-12-15. [dostęp 2018-12-16].
 128. "Ultratip Bubbling Under − 09/06/2018". ultratop.be. 2018-06-09. (niderl.) [dostęp 2018-06-10].
 129. „Top 30 Singles Chart Philippines”. Music Weekly Asia. Music Services Asia Pte Ltd. 2018-05-27. (ang.) [dostęp 2020-09-15].
 130. "CHRISTINA AGUILERA FEAT. DEMI LOVATO − FALL IN LINE (CHANSON)". lescharts.com. (fr.) [dostęp 2018-05-29].
 131. "Le Top de la semaine : Top Singles Téléchargés | 2018 − Semaine du 25 Mai". snepmusique.com. 2018-05-25. (fr.) [dostęp 2018-05-29].
 132. "Official IFPI Charts − Digital Singles Chart (International) − Εβδομάδα: 20/2018". ifpi.gr. 2018-05-30. (gr.) [dostęp 2018-05-30].
 133. „Top 20 Guatemala Anglo – Del 21 al 27 de Mayo, 2018”. Monitor Latino. 2018-05-21. (hiszp.) [dostęp 2020-08-13].
 134. "SPANISH CHARTS − Physical/Digital Single Top 50 − 20/05/2018". spanishcharts.com. 2018-05-20. (ang.) [dostęp 2018-06-02].
 135. "Creative Disc Top 50 Chart – 16 July 2018". creativedisc.com. 2018-07-16. (ang.) [dostęp 2018-07-16].
 136. "Indonesian Top Digital Songs Chart by LIMA / May 23th, 2018". LIMA. 2018-05-23. (ang.) [dostęp 2018-06-11].
 137. "Christina Aguilera Chart History: Hot Canadian Digital Song Sales". billboard.com. (ang.) [dostęp 2018-05-30].
 138. "TOP 100 TMP Maroc − 10 juin 2018 #593". laurentpons.com. 2018-06-10. (fr.) [dostęp 2020-01-22].
 139. "PORTUGUESE CHARTS: SINGLES − 21/2018". portuguesecharts.com. 2018-05. (ang.) [dostęp 2018-06-06].
 140. "Christina Aguilera Chart History: Digital Song Sales | Billboard". billboard.com. 2018-05. (ang.) [dostęp 2018-05-30].
 141. "Search results: Christina Aguilera − Fall in Line". billboard.com. 2018-05. (ang.) [dostęp 2018-05-30].
 142. "CHRISTINA AGUILERA FEAT. DEMI LOVATO − FALL IN LINE". swisscharts.com. 2018-05. (ang.), (niem.) [dostęp 2018-05-27].
 143. "Taiwan Top 10 − 04-07-2018". top40-charts.com. 2018-07-04. (ang.) [dostęp 2020-01-29].
 144. ""Single (track) Top 40 lista | 2018. 20. hét | 2018. 05. 11. − 2018. 05. 17. | No.: 817". zene.slagerlistak.hu. 2018-05-17.(węg.) [dostęp 2018-05-26].
 145. ""Official Singles Downloads Chart Top 100 | 25 May 2018 − 31 May 2018". officialcharts.com. 2018-05-25. (ang.) [dostęp 2018-05-30].
 146. ""Official Singles Chart Update Top 100 | 25 May 2018 − 31 May 2018". officialcharts.com. 2018-05-25. (ang.) [dostęp 2018-05-26].
 147. "Hot/Modern/AC > Future Releases". allaccess.com. 2018-05-20. (ang.) [dostęp 2018-05-21].
 148. "Christina Aguilera − Fall In Line (listen to the song, watch the music video)". tophit.ru. (ros.) [dostęp 2019-02-11].
 149. "Top 40/Mainstream > Future Releases". allaccess.com. 2018-05-23. (ang.) [dostęp 2018-05-23].
 150. "Pussycat Dolls Melody Thornton covers FIL on Instastory". xtina.red. 2018-06-04. (ang.) [dostęp 2018-06-04].
 151. "FALL IN LINE (SPANISH VERSION) − CHRISTINA AGUILERA & DEMI LOVATO (Cover Christian Villanueva)". youtube.com. 2018-06-29. (hiszp.) [dostęp 2018-06-29].
 152. "WOW!: Największe hity 2018 (CD)". empik.com. [dostęp 2018-12-01].
 153. Brodsky, Rachel (2019-01-11). "Janelle Monae, Cardi B, Kendrick Lamar & More GRAMMY-Nominated Artists Featured On The Official 2019 GRAMMY Nominees Album". grammy.com. (ang.) [dostęp 2019-01-14].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]