Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
poprawa przek., WP:SK+mSK+ToS, +wikisłownik
m →‎W Polsce: źródła/przypisy
Linia 36: Linia 36:
W Polsce obchody uroczystości wiążą się z [[Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa|procesją]] z Najświętszym Sakramentem po ulicach (w miastach szczególnie po 1989 roku) [[parafia|parafii]]. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z [[Eucharystia (sakrament)|Eucharystią]] fragmenty czterech [[Ewangelia|Ewangelii]]{{fakt}}.
W Polsce obchody uroczystości wiążą się z [[Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa|procesją]] z Najświętszym Sakramentem po ulicach (w miastach szczególnie po 1989 roku) [[parafia|parafii]]. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z [[Eucharystia (sakrament)|Eucharystią]] fragmenty czterech [[Ewangelia|Ewangelii]]{{fakt}}.


W Polsce uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej jest [[dni wolne od pracy w Polsce|dniem ustawowo wolnym od pracy]]{{fakt}}.
W Polsce uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej jest [[dni wolne od pracy w Polsce|dniem ustawowo wolnym od pracy]]<ref>Por. {{Cytuj stronę | url = http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19510040028| tytuł = Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy| autor = | opublikowany = Internetowy System Aktów Prawnych (ISAP) na prawo.sejm.gov.pl| data = | język = pl | data dostępu = 2018-11-23}}</ref>.
.


== Inne kościoły ==
== Inne kościoły ==

Wersja z 23:06, 23 lis 2018

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Ilustracja
Procesja eucharystyczna w Stargardzie
Dzień

60 dni po Wielkanocy

w 2023

8 czerwca

w 2024

30 maja

w 2025

19 czerwca

Typ święta

katolickie

Inne nazwy

Święto Ciała i Krwi Pańskiej,
Boże Ciało

Kamień z pozostałościami krwi z cudu eucharystycznego w Bolsenie w 1263 roku
Procesja w Gwatemali

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (łac. Sollemnitas Sanctissimi Corporis et Sanguinis Christi; pot. Boże Ciało, rzadziej Święto Ciała i Krwi Pańskiej) – w Kościele Katolickim uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu, święto nakazane.

Historia

Wierni katolicy szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Pamiątkę tego wydarzenia Kościół katolicki obchodzi także w Wielki Czwartek, wtedy jednak rozpamiętuje się również Mękę Jezusa Chrystusa. Uroczystość Bożego Ciała ma natomiast charakter dziękczynny i radosny. W Polsce obchodzi się ją w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca. W niektórych krajach przenoszone jest na kolejną niedzielę[potrzebny przypis].

Uroczystość ta została ustanowiona na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon. Pod jej wpływem biskup Robert z Thourotte ustanowił w 1246 r. taką uroczystość dla diecezji Liège. W 1252 r. została ona rozszerzona na Niemcy. Katolicy wierzą, że w 1263 miał miejsce cud eucharystyczny w Bolsenie, gdy hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić. Korporał przechowywany w katedrze w pobliskim Orvieto jest uznawany za ten, na który wówczas spadły krople krwi. W 1264 r. papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił tę uroczystość dla całego Kościoła[1][2]. Uzasadniając przyczyny jej wprowadzenia wskazał: „[...] zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu, która w Wielki Czwartek nie może być uroczyście obchodzona ze względu na powagę Wielkiego Tygodnia.” Jednakże ze względu na śmierć Urbana IV bulla ta nie została ogłoszona, a tym samym uroczystość nie została ustanowiona. Uczynił to dopiero papież Jan XXII, który umieścił powyższą bullę w Klementynach (1317) i wprowadził do kalendarza liturgicznego Święto Najświętszego Ciała Chrystusa (stąd potoczna nazwa Boże Ciało)[potrzebny przypis].

W 1849 roku papież Pius IX ustanowił Święto Najdroższej Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa (Festum Pretiosissimi Sanguinis Domini Nostri Jesu Christi), które było obchodzone najpierw w pierwszą niedzielę lipca, a od 1933 – 1 lipca[potrzebny przypis].

W 1955 Pius XII reformując liturgię zlikwidował obchody oktawy uroczystości. Zmianę tę utrzymał Paweł VI wprowadzając w 1969 nowe normy kalendarza liturgicznego (Mysterii paschalis)[potrzebny przypis].

Reforma liturgiczna Pawła VI z roku 1969 połączyła oba święta, choć w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego stosuje się ich rozdział. Podobnie rzecz się ma w zgromadzeniach Misjonarzy Krwi Chrystusa i Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa[potrzebny przypis].

Z Bożym Ciałem związana jest także uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która jest obchodzona zaraz po oktawie Bożego Ciała, czyli w piątek osiem dni po Bożym Ciele[potrzebny przypis].

W Polsce

Legnica, ul. Wrocławska – procesja Bożego Ciała (lata 80. XX w.)

W Polsce po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie[3]. W późnym średniowieczu i w renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała[potrzebny przypis].

W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach (w miastach szczególnie po 1989 roku) parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii[potrzebny przypis].

W Polsce uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej jest dniem ustawowo wolnym od pracy[4]. .

Inne kościoły

Święto Bożego Ciała obchodzą również niektóre kościoły starokatolickie: Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów, Kościół Katolicki Mariawitów i Kościół Starokatolicki w RP; oraz niektóre kościoły Wspólnoty Anglikańskiej (np. Kościół Anglii) jako Święto Dziękczynienia za Ustanowienie Komunii Świętej[potrzebny przypis]. Pod nazwą Corpus Christi (Boże Ciało) święto to obchodzą także wspólnoty prawosławne rytu zachodniego[5].

Zobacz też

Szablon:Portal

Przypisy

  1. Por. Barbara R. Walters, The Feast of Corpus Christi, Penn State Press 2007, ISBN 0-271-02924-2, s. 12.
  2. The Oxford history of Christian worship, Geoffrey Wainwright, Karen Beth Westerfield Tucker, Oxford history of Christian worship: Oxford University Press, 2006, s. 248, ISBN 0-19-513886-4, OCLC 61211234.
  3. „Prześladowanie z powodu profanacji hostii” – Rzeczpospolita, 29 kwietnia 2008.
  4. Por. Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Internetowy System Aktów Prawnych (ISAP) na prawo.sejm.gov.pl. [dostęp 2018-11-23]. (pol.).
  5. Por. The Pierced Side of Christ. The Lion, czerwiec 2007. [dostęp 2014-11-06]. (ang.).

Bibliografia

  • Boże Ciało – materiały na brewiarz.katolik.pl [ostatnia aktualizacja: 03.02.2010]

Linki zewnętrzne