Janusz Radek: Różnice pomiędzy wersjami
[wersja przejrzana] | [wersja przejrzana] |
Aight 2009 (dyskusja | edycje) drobne merytoryczne |
|||
Linia 26: | Linia 26: | ||
|www = http://www.januszradek.pl |
|www = http://www.januszradek.pl |
||
}} |
}} |
||
'''Janusz Dariusz Radek''' (ur. [[6 kwietnia]] [[1968]] w [[Starachowice|Starachowicach]]) – polski wokalista i aktor teatralnych inscenizacji muzycznych. Członek Akademii Fonograficznej [[Związek Producentów Audio-Video|ZPAV]]<ref>{{cytuj stronę|url=http://www.zpav.pl/fryderyk/akademia.php|tytuł=ZPAV: Akademia Fonograficzna (Sekcja Muzyki Rozrywkowej)|opublikowany=www.zpav.pl|język=pl|data dostępu=2010-10-03}}</ref>. |
'''Janusz Dariusz Radek''' (ur. [[6 kwietnia]] [[1968]] w [[Starachowice|Starachowicach]]) – polski wokalista i aktor teatralnych inscenizacji muzycznych. Członek Akademii Fonograficznej [[Związek Producentów Audio-Video|ZPAV]]<ref>{{cytuj stronę |url = http://www.zpav.pl/fryderyk/akademia.php |tytuł = ZPAV: Akademia Fonograficzna (Sekcja Muzyki Rozrywkowej) |opublikowany = www.zpav.pl |język = pl |data dostępu = 2010-10-03}}</ref>. |
||
== Życiorys == |
== Życiorys == |
||
Janusz Radek ukończył w 1987 II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Starachowicach. Absolwent historii na [[Uniwersytet Jagielloński|Uniwersytecie Jagiellońskim]]. |
Janusz Radek ukończył w 1987 II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Starachowicach. Absolwent historii na [[Uniwersytet Jagielloński|Uniwersytecie Jagiellońskim]]. |
||
Żonaty. Ma dwie córki: Zuzannę i Anielę. Mieszka w [[Lednica Górna|Lednicy Górnej]]. |
Żonaty. Ma dwie córki: Zuzannę i Anielę. Mieszka w [[Lednica Górna|Lednicy Górnej]]. |
||
W 2012 odznaczony Brązowym [[Krzyż Zasługi|Krzyżem Zasługi]]<ref>{{Monitor Polski|2012|936}}</ref>. |
W 2012 odznaczony Brązowym [[Krzyż Zasługi|Krzyżem Zasługi]]<ref>{{Monitor Polski|2012|936}}.</ref>. |
||
== Działalność artystyczna == |
== Działalność artystyczna == |
||
Linia 47: | Linia 47: | ||
* ''[[Z ust do ust (album Janusza Radka)|Z ust do ust]]'' – 2012 r. |
* ''[[Z ust do ust (album Janusza Radka)|Z ust do ust]]'' – 2012 r. |
||
* [[Serwus do jutra]] – 2014 r. |
* [[Serwus do jutra]] – 2014 r. |
||
* [[Poświatowska/Radek]] – 2015 r. |
* [[Poświatowska/Radek]] – 2015 r. |
||
* [[Popołudniowe przejażdżki]] – 2015 r. |
* [[Popołudniowe przejażdżki]] – 2015 r. |
||
Linia 61: | Linia 61: | ||
Karierę rozpoczynał od śpiewania poetyckiego – komponował piosenki do tekstów [[Bolesław Leśmian|Bolesława Leśmiana]], [[Leopold Staff|Leopolda Staffa]] i [[E.E. Cummings|E.E Cummingsa]]. |
Karierę rozpoczynał od śpiewania poetyckiego – komponował piosenki do tekstów [[Bolesław Leśmian|Bolesława Leśmiana]], [[Leopold Staff|Leopolda Staffa]] i [[E.E. Cummings|E.E Cummingsa]]. |
||
W latach |
W latach 1994–1995 współtworzył krakowski kabaret ''[[Zielone Szkiełko]]''. W latach 90. śpiewał w zespołach – punkrockowym Gównoprawda i rockowych: Moonwalker, Obcy, Jutro oraz [[ZanderHaus|Zanderhaus]]. |
||
Od 1999 często występuje w spektaklach teatralno-muzycznych. |
Od 1999 często występuje w spektaklach teatralno-muzycznych. |
||
Linia 70: | Linia 70: | ||
Z piosenką ''Pocztówka z Avignon'' zajął 5. miejsce w [[Krajowe Eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji 2004|Krajowych Eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji 2004]]. |
Z piosenką ''Pocztówka z Avignon'' zajął 5. miejsce w [[Krajowe Eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji 2004|Krajowych Eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji 2004]]. |
||
Był jednym z solistów [[Tryptyk Świętokrzyski|Tryptyku Świętokrzyskiego]] (oratoria [[Świętokrzyska Golgota]], [[Tu Es Petrus|Tu es Petrus]] i [[Psałterz Wrześniowy]]) [[Zbigniew Książek|Zbigniewa Książka]] i [[Piotr Rubik|Piotra Rubika]]. |
Był jednym z solistów [[Tryptyk Świętokrzyski|Tryptyku Świętokrzyskiego]] (oratoria [[Świętokrzyska Golgota]], [[Tu Es Petrus|Tu es Petrus]] i [[Psałterz Wrześniowy]]) [[Zbigniew Książek|Zbigniewa Książka]] i [[Piotr Rubik|Piotra Rubika]]. |
||
Często zapraszany do udziału w koncertach okolicznościowych – gdzie wykonuje jednorazowo specjalnie przygotowane utwory lub covery znanych piosenek m.in.: |
Często zapraszany do udziału w koncertach okolicznościowych – gdzie wykonuje jednorazowo specjalnie przygotowane utwory lub covery znanych piosenek m.in.: |
||
[[Plik:JanuszRadekVIILOKrakowbyVetulani.JPG|250px |
[[Plik:JanuszRadekVIILOKrakowbyVetulani.JPG|thumb|250px|Radek podczas spotkania z uczniami oraz nauczycielami [[VII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie|VII Liceum Ogólnokształcącego im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie]], 2012]] |
||
* ''Kombinat'' – 2002 PPA Wrocław (piosenki [[Republika (zespół muzyczny)|Republiki]]) |
* ''Kombinat'' – 2002 PPA Wrocław (piosenki [[Republika (zespół muzyczny)|Republiki]]) |
||
* ''40 piosenek na 40-lecie'' – 2003 KFP Opole |
* ''40 piosenek na 40-lecie'' – 2003 KFP Opole |
||
Linia 108: | Linia 108: | ||
== Nagrody == |
== Nagrody == |
||
[[Plik:Janusz Radek 01.jpg|250px |
[[Plik:Janusz Radek 01.jpg|thumb|250px|Po występie w Jeleniej Górze, 2006]] |
||
* |
* 1990 – Lira Orfeusza (I nagroda) XVII Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”, Olsztyn |
||
* |
* 1992 – III nagroda Studenckiego Festiwalu Piosenki, Kraków |
||
* |
* 2001 – Złota Maska za rolę Judasza w [[Jesus Christ Superstar]] |
||
* |
* 2003 – Grand Prix, Nagroda Publiczności i Nagroda Dziennikarzy XXIV [[Przegląd Piosenki Aktorskiej|Przeglądu Piosenki Aktorskiej]], Wrocław |
||
* |
* 2003 – nagroda dziennikarzy za wykonanie utworu [[Czesław Niemen|Czesława Niemena]] „Dziwny jest ten świat” podczas koncertu „40 na 40” Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej, Opole |
||
* |
* 2004 – tytuł najlepszego spektaklu muzycznego sezonu 2003/2004 przyznany przez magazyn [[Teatr (czasopismo)|Teatr]] ([[Królowa Nocy (spektakl)|Królowa Nocy]]) |
||
* |
* 2004 – nominacja do nagrody [[Nagroda Muzyczna Fryderyk|Fryderyki]] w kategorii wokalista i płyta poetycka ([[Serwus Madonna]]) |
||
* |
* 2007 – 1. miejsce na Festiwalu TOP Trendy za najlepiej sprzedający się album i [[Superjedynki|Superjedynka]] w kategorii Płyta pop ([[Psałterz Wrześniowy]]) oraz Superjedynka publiczności w Opolu – dla solistów oratoriów |
||
* |
* 2008 – finałowa trójka konkursu [[Superjedynki]] w kategorii Płyta roku ([[Dziękuję za miłość]]) |
||
== Dyskografia == |
== Dyskografia == |
||
=== Albumy solowe === |
=== Albumy solowe === |
||
{|class=wikitable style=text-align:center; |
{| class="wikitable" style=text-align:center; |
||
!rowspan=2|Rok |
!rowspan=2| Rok |
||
!rowspan=2|Tytuł |
!rowspan=2| Tytuł |
||
!colspan=1|Pozycja na liście |
!colspan=1| Pozycja na liście |
||
!rowspan=2|Certyfikat |
!rowspan=2| Certyfikat |
||
|-style="vertical-align:top;line-height:1.2" |
|- style="vertical-align:top;line-height:1.2" |
||
!width=25px|<small>[[OLiS|POL]]</small |
!width=25px| <small>[[OLiS|POL]]</small> |
||
|- |
|- |
||
|rowspan=2|2004 |
|rowspan=2| 2004 |
||
|align=left|''[[Królowa Nocy (spektakl)|Królowa Nocy]]'' |
|align=left| ''[[Królowa Nocy (spektakl)|Królowa Nocy]]'' |
||
* Data: 22 marca 2004<ref>{{cytuj stronę|url=http://muzyka.onet.pl/plyty/katalog/janusz-radek-krolowa-nocy,104689,plyta.html|tytuł=Królowa nocy – Janusz Radek|opublikowany=muzyka.onet.pl|język=pl|data dostępu=2012-05-08}}</ref> |
* Data: 22 marca 2004<ref>{{cytuj stronę |url = http://muzyka.onet.pl/plyty/katalog/janusz-radek-krolowa-nocy,104689,plyta.html |tytuł = Królowa nocy – Janusz Radek |opublikowany = muzyka.onet.pl |język = pl |data dostępu = 2012-05-08}}</ref> |
||
* Wydawca: Magic Records/Universal Music Polska |
* Wydawca: Magic Records/Universal Music Polska |
||
| 5<ref>{{cytuj stronę |url = http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=207&lang= |tytuł = OLiS – sprzedaż w okresie 24.05.2004 – 30.05.2004 |opublikowany = olis.onyx.pl |język = pl |data dostępu = 2012-05-08}}</ref> |
|||
| |
| |
||
* [[Certyfikaty sprzedaży w przemyśle muzycznym|złota płyta]]<ref>{{cytuj stronę|url=http://www.magicrecords.pl/news.idn_143.strona_1|tytuł=Złoto dla Janusza Radka|opublikowany=magicrecords.pl|data dostępu=2012-05-09}}</ref> |
* [[Certyfikaty sprzedaży w przemyśle muzycznym|złota płyta]]<ref>{{cytuj stronę |url = http://www.magicrecords.pl/news.idn_143.strona_1 |tytuł = Złoto dla Janusza Radka |opublikowany = magicrecords.pl |data dostępu = 2012-05-09}}</ref> |
||
|- |
|- |
||
|align=left|''[[Serwus Madonna|Serwus madonna]]'' |
|align=left| ''[[Serwus Madonna|Serwus madonna]]'' |
||
* Data: 25 października 2004<ref>{{cytuj stronę|url=http://muzyka.onet.pl/plyty/katalog/janusz-radek-serwus-madonna,104690,plyta.html|tytuł=Serwus madonna – Janusz Radek|opublikowany=muzyka.onet.pl|język=pl|data dostępu=2012-05-08}}</ref> |
* Data: 25 października 2004<ref>{{cytuj stronę |url = http://muzyka.onet.pl/plyty/katalog/janusz-radek-serwus-madonna,104690,plyta.html |tytuł = Serwus madonna – Janusz Radek |opublikowany = muzyka.onet.pl |język = pl |data dostępu = 2012-05-08}}</ref> |
||
* Wydawca: Magic Records/Universal Music Polska |
* Wydawca: Magic Records/Universal Music Polska |
||
| 10<ref>{{cytuj stronę |url = http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=242&lang= |tytuł = OLiS – sprzedaż w okresie 17.01.2005 – 23.01.2005 |opublikowany = olis.onyx.pl |język = pl |data dostępu = 2012-05-08}}</ref> |
|||
| |
| |
||
* |
* |
||
|- |
|- |
||
|2007 |
|2007 |
||
|align=left|''[[Dziękuję za miłość]]'' |
|align=left| ''[[Dziękuję za miłość]]'' |
||
* Data: 26 października 2007<ref>{{cytuj stronę|url=http://muzyka.onet.pl/plyty/katalog/janusz-radek-dziekuje-za-milosc,106536,plyta.html|tytuł=Dziękuję za miłość – Janusz Radek|opublikowany=muzyka.onet.pl|język=pl|data dostępu=2012-05-08}}</ref> |
* Data: 26 października 2007<ref>{{cytuj stronę |url = http://muzyka.onet.pl/plyty/katalog/janusz-radek-dziekuje-za-milosc,106536,plyta.html |tytuł = Dziękuję za miłość – Janusz Radek |opublikowany = muzyka.onet.pl |język = pl |data dostępu = 2012-05-08}}</ref> |
||
* Wydawca: Magic Records/Universal Music Polska |
* Wydawca: Magic Records/Universal Music Polska |
||
| 9<ref>{{cytuj stronę |url = http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=459&lang= |tytuł = OLiS – sprzedaż w okresie 16.06.2008 – 22.06.2008 |opublikowany = olis.onyx.pl |język = pl |data dostępu = 2012-05-08}}</ref> |
|||
| |
| |
||
* [[Związek Producentów Audio-Video|ZPAV]]: złota płyta{{r|złoto2009}} |
* [[Związek Producentów Audio-Video|ZPAV]]: złota płyta{{r|złoto2009}} |
||
|- |
|- |
||
|2009 |
|2009 |
||
|align=left|''[[Dziwny ten świat – opowieść Niemenem|Dziwny ten świat opowieść Niemenem i Jeszcze bliżej]]'' |
|align=left| ''[[Dziwny ten świat – opowieść Niemenem|Dziwny ten świat opowieść Niemenem i Jeszcze bliżej]]'' |
||
* Data: 28 września 2009<ref>{{cytuj stronę|url=http://muzyka.interia.pl/plyty/plyta/janusz-radek-dziwny-ten-swiat_opowiesc-niemenem,261301|tytuł=Dziwny ten świat_opowieść Niemenem i Jeszcze bliżej – Janusz Radek|opublikowany=muzyka.interia.pl|język=pl|data dostępu=2012-05-08}}</ref> |
* Data: 28 września 2009<ref>{{cytuj stronę |url = http://muzyka.interia.pl/plyty/plyta/janusz-radek-dziwny-ten-swiat_opowiesc-niemenem,261301 |tytuł = Dziwny ten świat_opowieść Niemenem i Jeszcze bliżej – Janusz Radek |opublikowany = muzyka.interia.pl |język = pl |data dostępu = 2012-05-08}}</ref> |
||
* Wydawca: Magic Records/Universal Music Polska |
* Wydawca: Magic Records/Universal Music Polska |
||
| 6<ref>{{cytuj stronę |url = http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=547&lang= |tytuł = OLiS – sprzedaż w okresie 02.11.2009 – 08.11.2009 |opublikowany = olis.onyx.pl |język = pl |data dostępu = 2012-05-08}}</ref> |
|||
| |
| |
||
* ZPAV: złota płyta<ref name="złoto2009">{{Cytuj | |
* ZPAV: złota płyta<ref name="złoto2009">{{Cytuj |tytuł = Złote płyty CD przyznane w 2009 roku |url = http://bestsellery.zpav.pl/wyroznienia/zloteplyty/cd/archiwum.php?year=2009 |opublikowany = ZPAV |data dostępu = 2020-06-23}}</ref> |
||
|- |
|- |
||
|2010 |
|2010 |
||
|align=left|''[[Gdzieś-po-między]]'' |
|align=left| ''[[Gdzieś-po-między]]'' |
||
* Data: 11 października 2010<ref>{{cytuj stronę|url=http://muzyka.interia.pl/plyty/plyta/janusz-radek-gdzies-po-miedzy,288361|tytuł=Gdzieś-po-między – Janusz Radek|opublikowany=muzyka.interia.pl|język=pl|data dostępu=2012-05-08}}</ref> |
* Data: 11 października 2010<ref>{{cytuj stronę |url = http://muzyka.interia.pl/plyty/plyta/janusz-radek-gdzies-po-miedzy,288361 |tytuł = Gdzieś-po-między – Janusz Radek |opublikowany = muzyka.interia.pl |język = pl |data dostępu = 2012-05-08}}</ref> |
||
* Wydawca: Magic Records/Universal Music Polska |
* Wydawca: Magic Records/Universal Music Polska |
||
| 13<ref>{{cytuj stronę |url = http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=622&lang= |tytuł = OLiS – sprzedaż w okresie 08.11.2010 – 14.11.2010 |opublikowany = olis.onyx.pl |język = pl |data dostępu = 2012-05-08}}</ref> |
|||
| |
| |
||
* |
* |
||
|- |
|- |
||
|2011 |
|2011 |
||
|align=left|''[[Dom za miastem]]'' |
|align=left| ''[[Dom za miastem]]'' |
||
* Data: 4 lutego 2011 |
* Data: 4 lutego 2011 |
||
* Wydawca: Dolnośląskie Stowarzyszenie Artystyczne |
* Wydawca: Dolnośląskie Stowarzyszenie Artystyczne |
||
| – |
|||
| |
| |
||
* |
* |
||
|- |
|- |
||
|2012 |
|2012 |
||
|align=left|''[[Z ust do ust (album Janusza Radka)|Z ust do ust]]'' |
|align=left| ''[[Z ust do ust (album Janusza Radka)|Z ust do ust]]'' |
||
* Data: 6 marca 2012 |
* Data: 6 marca 2012 |
||
* Wydawca: Magic Records/Universal Music Polska |
* Wydawca: Magic Records/Universal Music Polska |
||
| 12<ref>{{cytuj stronę |url = http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=733&lang= |tytuł = OLiS – sprzedaż w okresie 16.04.2012 – 22.04.2012 |opublikowany = olis.onyx.pl |język = pl |data dostępu = 2012-05-08}}</ref> |
|||
| |
| |
||
* |
* |
||
|- |
|- |
||
|2015 |
|2015 |
||
|align=left|''[[Popołudniowe przejażdżki]]'' |
|align=left| ''[[Popołudniowe przejażdżki]]'' |
||
* Data: 16 października 2015 |
* Data: 16 października 2015 |
||
* Wydawca: Magic Records |
* Wydawca: Magic Records |
||
| – |
|||
| |
| |
||
* |
* |
||
|- |
|- |
||
|2017 |
|2017 |
||
|align=left|''Poświatowska/Radek – Kim Ty jesteś dla mnie'' |
|align=left| ''Poświatowska/Radek – Kim Ty jesteś dla mnie'' |
||
* Data: 9 maja 2017 |
* Data: 9 maja 2017 |
||
* Wydawca: Viproom/Universal Music Polska |
* Wydawca: Viproom/Universal Music Polska |
||
| 46<ref>{{cytuj stronę |url = http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=1080&lang= |tytuł = OLiS – sprzedaż w okresie 05.05.2017 – 11.05.2017 |opublikowany = olis.onyx.pl |język = pl |data dostępu = 2017-05-18}}</ref> |
|||
| |
| |
||
* |
* |
||
|- |
|- |
||
|colspan=10 style=font-size:8pt;| |
|colspan=10 style=font-size:8pt;| „–” pozycja nie była notowana. |
||
|} |
|} |
||
=== Notowane utwory === |
=== Notowane utwory === |
||
{|class=wikitable style=text-align:center; |
{| class="wikitable" style=text-align:center; |
||
!rowspan=2|Rok |
!rowspan=2| Rok |
||
!rowspan=2 width=320px|Tytuł |
!rowspan=2 width=320px| Tytuł |
||
!colspan=3|Pozycja na liście |
!colspan=3| Pozycja na liście |
||
!rowspan=2 width=250px|Album |
!rowspan=2 width=250px| Album |
||
|-style="vertical-align:top;line-height:1.2" |
|- style="vertical-align:top;line-height:1.2" |
||
!width=30px|<small>[[Lista przebojów Programu Trzeciego|LP3]]</small><br /><ref>{{cytuj stronę | |
!width=30px| <small>[[Lista przebojów Programu Trzeciego|LP3]]</small><br /><ref>{{cytuj stronę |url = http://www.lp3.pl/alpt.phtml?m=12&w=1648 |tytuł = LP3 – Statystyki dla wykonawcy Janusz Radek |opublikowany = www.lp3.pl |język = pl |data dostępu = 2012-11-27}}</ref><ref>{{cytuj stronę |url = http://www.lp3.pl/alpt.phtml?m=12&w=1841 |tytuł = LP3 – Statystyki dla wykonawcy Małgorzata Markiewicz, Janusz Radek |opublikowany = www.lp3.pl |język = pl |data dostępu = 2012-11-27}}</ref> |
||
!width=30px|<small>[[Szczecińska Lista Przebojów|SLiP]]</small><br /><ref>{{cytuj stronę | |
!width=30px| <small>[[Szczecińska Lista Przebojów|SLiP]]</small><br /><ref>{{cytuj stronę |url = http://www.radioszczecin.pl/program/audycje/slip/statystyki/stats.php?a=wyk&id=1722 |tytuł = SLiP – Statystyki dla wykonawcy Janusz Radek |opublikowany = www.radioszczecin.pl |język = pl |data dostępu = 2012-11-27}}</ref> |
||
!width=30px|<small>[[Lista Przebojów Marka Niedźwieckiego|LPMN]]<br /><ref>{{cytuj stronę|url=http://lpmn.pl/spislpmn.php|tytuł=Alfabetyczny spis wykonawców i ich utworów LPMN|opublikowany=lpmn.pl|język=pl|data dostępu=2013-03-31}}</ref></small> |
!width=30px| <small>[[Lista Przebojów Marka Niedźwieckiego|LPMN]]<br /><ref>{{cytuj stronę |url = http://lpmn.pl/spislpmn.php |tytuł = Alfabetyczny spis wykonawców i ich utworów LPMN |opublikowany = lpmn.pl |język = pl |data dostępu = 2013-03-31}}</ref></small> |
||
|- |
|- |
||
|2004 |
|2004 |
||
|align=left|„Pocztówka z |
|align=left| „Pocztówka z Avignon” |
||
| 22 || – || – |
|||
|''Królowa Nocy'' |
|''Królowa Nocy'' |
||
|- |
|- |
||
|2006 |
|2006 |
||
|align=left|„Psalm dla Ciebie” <small>([[Piotr Rubik]] Feat. [[Małgorzata Markiewicz]])</small> |
|align=left| „Psalm dla Ciebie” <small>([[Piotr Rubik]] Feat. [[Małgorzata Markiewicz]])</small> |
||
| 11 || 2 || – |
|||
|''Psałterz Wrześniowy'' |
|''Psałterz Wrześniowy'' |
||
|- |
|- |
||
|2007 |
|2007 |
||
|align=left| |
|align=left| „Dobro” |
||
| 18 || – || – |
|||
|rowspan=3|''Dziękuję za miłość'' |
|rowspan=3| ''Dziękuję za miłość'' |
||
|- |
|- |
||
|rowspan=2|2008 |
|rowspan=2| 2008 |
||
|align=left|„Kiedy u... |
|align=left| „Kiedy u... kochanie” |
||
| 2 || 1 || 1 |
|||
|- |
|- |
||
|align=left|„Malowany |
|align=left| „Malowany chłopak” |
||
| 40 || – || 30 |
|||
|- |
|- |
||
|rowspan=2|2009 |
|rowspan=2| 2009 |
||
|align=left|„Co dzień” |
|align=left| „Co dzień” |
||
| – || 7 || 7 |
|||
|rowspan=2|''Dziwny ten świat – opowieść Niemenem'' |
|rowspan=2| ''Dziwny ten świat – opowieść Niemenem'' |
||
|- |
|- |
||
|align=left|„Dziwny jest ten świat” <small>(live)</small> |
|align=left| „Dziwny jest ten świat” <small>(live)</small> |
||
| – || – || 13 |
|||
|- |
|- |
||
|2012 |
|2012 |
||
|align=left|„Ukochana żegnam Cię” |
|align=left| „Ukochana żegnam Cię” |
||
| – || 45 || – |
|||
|''Z ust do ust'' |
|''Z ust do ust'' |
||
|- |
|- |
||
|colspan=11 style=font-size:8pt;| |
|colspan=11 style=font-size:8pt;| „–” pozycja nie była notowana. |
||
|} |
|} |
||
Linia 285: | Linia 285: | ||
<!-- umieszczone bez przeprowadzonej weryfikacji ZOSTANĄ USUNIĘTE --> |
<!-- umieszczone bez przeprowadzonej weryfikacji ZOSTANĄ USUNIĘTE --> |
||
<!-- ============================================================ --> |
<!-- ============================================================ --> |
||
* [http://www.januszradek.pl |
* [http://www.januszradek.pl Strona oficjalna] |
||
* [http:// |
* [http://youtube.com/user/radekjanusz Janusz Radek] na [[YouTube]] |
||
{{Kontrola autorytatywna}} |
{{Kontrola autorytatywna}} |
Wersja z 21:55, 31 gru 2020
Janusz Radek, 31 lipca 2011 | |
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Gatunki | |
Zawód | |
Aktywność |
od 1990 |
Powiązania | |
Odznaczenia | |
Strona internetowa |
Janusz Dariusz Radek (ur. 6 kwietnia 1968 w Starachowicach) – polski wokalista i aktor teatralnych inscenizacji muzycznych. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV[1].
Życiorys
Janusz Radek ukończył w 1987 II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Starachowicach. Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Żonaty. Ma dwie córki: Zuzannę i Anielę. Mieszka w Lednicy Górnej.
W 2012 odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi[2].
Działalność artystyczna
Janusz Radek występuje z recitalami:
- Królowa Nocy – 2003 r.
- Serwus Madonna – 2004 r.
- Dom za miastem – 2005 r.
- La dolce NRD – 2006 r.
- Dziękuję za miłość – 2007 r.
- Dziwny ten świat – opowieść Niemenem – 2009 r.
- Koncert na głos i ręce – 2009 r.
- Gdzieś-po-między – 2010 r.
- Z ust do ust – 2012 r.
- Serwus do jutra – 2014 r.
- Poświatowska/Radek – 2015 r.
- Popołudniowe przejażdżki – 2015 r.
Role w spektaklach muzycznych:
- Jesus Christ Superstar – Teatr Rozrywki, Chorzów 2000 r.
- Opowieści Jedenastu Katów – Teatr Ludowy, Kraków 2000 r.
- Sen nocy letniej – Teatr Muzyczny, Gdynia 2001 r.
- Berlińska rewia kabaretowa – Teatr Ludowy, Kraków 2002 r.
- Opera za trzy grosze – Teatr Muzyczny, Wrocław 2002 r.
- Gorączka – Teatr Muzyczny, Wrocław 2002 r.
- Zakochany Paryż – Kieleckie Centrum Kultury, Kielce 2008 r.
- Jerry Springer – The Opera – Teatr Muzyczny Capitol, Wrocław 2012 r.
Karierę rozpoczynał od śpiewania poetyckiego – komponował piosenki do tekstów Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa i E.E Cummingsa.
W latach 1994–1995 współtworzył krakowski kabaret Zielone Szkiełko. W latach 90. śpiewał w zespołach – punkrockowym Gównoprawda i rockowych: Moonwalker, Obcy, Jutro oraz Zanderhaus.
Od 1999 często występuje w spektaklach teatralno-muzycznych.
Nagrał piosenki (w tym tytułową) do polskiej wersji pierwszej serii anime Pokémon i piosenkę do dobranocki O rety! Psoty Dudusia Wesołka. Zagrał rolę Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w fabularyzowanym dokumencie Do potomnego w reż. Antoniego Krauzego.
Z piosenką Pocztówka z Avignon zajął 5. miejsce w Krajowych Eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji 2004.
Był jednym z solistów Tryptyku Świętokrzyskiego (oratoria Świętokrzyska Golgota, Tu es Petrus i Psałterz Wrześniowy) Zbigniewa Książka i Piotra Rubika.
Często zapraszany do udziału w koncertach okolicznościowych – gdzie wykonuje jednorazowo specjalnie przygotowane utwory lub covery znanych piosenek m.in.:
- Kombinat – 2002 PPA Wrocław (piosenki Republiki)
- 40 piosenek na 40-lecie – 2003 KFP Opole
- Skaldowie i ich goście – 2003 MFP Sopot
- Tańcz mnie po miłości kres – 2003 SFP Kraków (piosenki Leonarda Cohena)
- Anioły Europy – 2004 Wrocław
- Trzymaj się swoich chmur – 2004 PPA Wrocław (piosenki Seweryna Krajewskiego)
- 60 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – 2004 Warszawa
- Pejzaż mój kochany – 2005 PPA Wrocław (piosenki Romana Kołakowskiego)
- Mysterium Iniquitatis – 2005 Wrocław
- Tańczące Eurydyki – 2005 Zielona Góra (piosenki Czesława Niemena)
- Requiem pro pace – 2006 Wrocław
- Zakochani w Krakowie – 2007 Kraków
- Niemen w naszej pamięci – 2007 Opole
- 63 fotografie – 2007 Warszawa
- Muzykanty wielkiego pola – 2008 PPA Wrocław (z Kapelą ze Wsi Warszawa)
- Dobre bo (o)polskie – 2008 KFPP Opole
- Pejzaż horyzontalny – 2008 OSZŚP Olsztyn (piosenki Wiesława Dymnego)
- Oratorium Niepołomickie Amabilis – 2008 Niepołomice
- Nobel 83. Pro memoria – 2008 Warszawa
- Określona epoka – Index'68 – 2008 SFP Kraków
- Gra szklanych paciorków – 2009 PPA Wrocław
- Ludzie z marmuru – 2009 Kraków (widowisko z okazji 60-lecia Nowej Huty)
- 100 lat Opery Leśnej – 2009 Sopot (w ramach festiwalu Top Trendy)
- Cała jesteś w skowronkach – 2009 Kraków (piosenki Leszka Aleksandra Moczulskiego)
- Pejzaż bez Ciebie – 2009 Bydgoszcz (piosenki Czesława Niemena)
- Sabat czarownic – 2010 Kielce (koncert promocyjny województwa świętokrzyskiego)
- Kowalska/Ciechowski i goście – 2011 KFPP Opole (piosenki Republiki)
Współpracował z Piotrem Zanderem, Andrzejem Mogielnickim, Zbigniewem Preisnerem, Leszkiem Możdżerem, Piwnicą Pod Baranami, Łukaszem Czujem, Piotrem Rubikiem, Mateuszem Pospieszalskim oraz Robertem Kasprzyckim.
Obecnie głównie pisze i wykonuje własne piosenki.
Nagrody
- 1990 – Lira Orfeusza (I nagroda) XVII Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”, Olsztyn
- 1992 – III nagroda Studenckiego Festiwalu Piosenki, Kraków
- 2001 – Złota Maska za rolę Judasza w Jesus Christ Superstar
- 2003 – Grand Prix, Nagroda Publiczności i Nagroda Dziennikarzy XXIV Przeglądu Piosenki Aktorskiej, Wrocław
- 2003 – nagroda dziennikarzy za wykonanie utworu Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” podczas koncertu „40 na 40” Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej, Opole
- 2004 – tytuł najlepszego spektaklu muzycznego sezonu 2003/2004 przyznany przez magazyn Teatr (Królowa Nocy)
- 2004 – nominacja do nagrody Fryderyki w kategorii wokalista i płyta poetycka (Serwus Madonna)
- 2007 – 1. miejsce na Festiwalu TOP Trendy za najlepiej sprzedający się album i Superjedynka w kategorii Płyta pop (Psałterz Wrześniowy) oraz Superjedynka publiczności w Opolu – dla solistów oratoriów
- 2008 – finałowa trójka konkursu Superjedynki w kategorii Płyta roku (Dziękuję za miłość)
Dyskografia
Albumy solowe
Rok | Tytuł | Pozycja na liście | Certyfikat | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
POL | |||||||||
2004 | Królowa Nocy
|
5[4] | |||||||
Serwus madonna
|
10[7] |
| |||||||
2007 | Dziękuję za miłość
|
9[9] | |||||||
2009 | Dziwny ten świat opowieść Niemenem i Jeszcze bliżej
|
6[12] |
| ||||||
2010 | Gdzieś-po-między
|
13[14] |
| ||||||
2011 | Dom za miastem
|
– |
| ||||||
2012 | Z ust do ust
|
12[15] |
| ||||||
2015 | Popołudniowe przejażdżki
|
– |
| ||||||
2017 | Poświatowska/Radek – Kim Ty jesteś dla mnie
|
46[16] |
| ||||||
„–” pozycja nie była notowana. |
Notowane utwory
Rok | Tytuł | Pozycja na liście | Album | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
LP3 [17][18] |
SLiP [19] |
LPMN [20] | ||||||||
2004 | „Pocztówka z Avignon” | 22 | – | – | Królowa Nocy | |||||
2006 | „Psalm dla Ciebie” (Piotr Rubik Feat. Małgorzata Markiewicz) | 11 | 2 | – | Psałterz Wrześniowy | |||||
2007 | „Dobro” | 18 | – | – | Dziękuję za miłość | |||||
2008 | „Kiedy u... kochanie” | 2 | 1 | 1 | ||||||
„Malowany chłopak” | 40 | – | 30 | |||||||
2009 | „Co dzień” | – | 7 | 7 | Dziwny ten świat – opowieść Niemenem | |||||
„Dziwny jest ten świat” (live) | – | – | 13 | |||||||
2012 | „Ukochana żegnam Cię” | – | 45 | – | Z ust do ust | |||||
„–” pozycja nie była notowana. |
Inne
- 28. Studencki Festiwal Piosenki – Poker 1992 r.
- Zielona Cytryna – AIA Cytryna 1996 r.
- Idą święta. Kolędy Zielonego Szkiełka
- Zielone Szkiełko przedstawia
- 36 i 6 (z zespołem Zanderhaus) – Rubicon 1997 r.
- Pokémon – Złap je wszystkie – KOCH Poland 1999 r.
- Opowieści Jedenastu Katów – Luna Music 2001 r.
- Głosy – Plus GSM 2001 r.
- Laureaci Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu 1976 – 2003 vol. 1 – Pomaton EMI 2003 r.
- Grupa Apokryficzna – 2003 r.
- Tu Es Petrus – Magic Records 2005 r.
- Świętokrzyska Golgota – Magic Records 2006 r.
- Psałterz Wrześniowy – Magic Records 2006 r.
- Zakochani w Krakowie – DVD 2007 r.
- Muzykanty wielkiego pola – DVD 2009 r.
- Flower Power – Polskie Radio 2009 r.
- Cudowny świat – EMI Music Poland 2010 r.
- Kto ty jesteś? Czyli adresaci (DVD i CD) – Agencja Artystyczna MTJ 2011
- Zwierzaki – Faceci dla dzieci – Magic Records 2013
- Krajobraz rzeczy pięknych – Zaszafie.pl 2013
Przypisy
- ↑ ZPAV: Akademia Fonograficzna (Sekcja Muzyki Rozrywkowej). www.zpav.pl. [dostęp 2010-10-03]. (pol.).
- ↑ M.P. z 2012 r. poz. 936.
- ↑ Królowa nocy – Janusz Radek. muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-05-08]. (pol.).
- ↑ OLiS – sprzedaż w okresie 24.05.2004 – 30.05.2004. olis.onyx.pl. [dostęp 2012-05-08]. (pol.).
- ↑ Złoto dla Janusza Radka. magicrecords.pl. [dostęp 2012-05-09].
- ↑ Serwus madonna – Janusz Radek. muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-05-08]. (pol.).
- ↑ OLiS – sprzedaż w okresie 17.01.2005 – 23.01.2005. olis.onyx.pl. [dostęp 2012-05-08]. (pol.).
- ↑ Dziękuję za miłość – Janusz Radek. muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-05-08]. (pol.).
- ↑ OLiS – sprzedaż w okresie 16.06.2008 – 22.06.2008. olis.onyx.pl. [dostęp 2012-05-08]. (pol.).
- ↑ a b Złote płyty CD przyznane w 2009 roku [online], ZPAV [dostęp 2020-06-23] .
- ↑ Dziwny ten świat_opowieść Niemenem i Jeszcze bliżej – Janusz Radek. muzyka.interia.pl. [dostęp 2012-05-08]. (pol.).
- ↑ OLiS – sprzedaż w okresie 02.11.2009 – 08.11.2009. olis.onyx.pl. [dostęp 2012-05-08]. (pol.).
- ↑ Gdzieś-po-między – Janusz Radek. muzyka.interia.pl. [dostęp 2012-05-08]. (pol.).
- ↑ OLiS – sprzedaż w okresie 08.11.2010 – 14.11.2010. olis.onyx.pl. [dostęp 2012-05-08]. (pol.).
- ↑ OLiS – sprzedaż w okresie 16.04.2012 – 22.04.2012. olis.onyx.pl. [dostęp 2012-05-08]. (pol.).
- ↑ OLiS – sprzedaż w okresie 05.05.2017 – 11.05.2017. olis.onyx.pl. [dostęp 2017-05-18]. (pol.).
- ↑ LP3 – Statystyki dla wykonawcy Janusz Radek. www.lp3.pl. [dostęp 2012-11-27]. (pol.).
- ↑ LP3 – Statystyki dla wykonawcy Małgorzata Markiewicz, Janusz Radek. www.lp3.pl. [dostęp 2012-11-27]. (pol.).
- ↑ SLiP – Statystyki dla wykonawcy Janusz Radek. www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-11-27]. (pol.).
- ↑ Alfabetyczny spis wykonawców i ich utworów LPMN. lpmn.pl. [dostęp 2013-03-31]. (pol.).