Dzielenie przez zero: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Dexbot (dyskusja | edycje)
m Removing Link GA template (handled by wikidata)
PG (dyskusja | edycje)
drobne redakcyjne
Linia 1: Linia 1:
'''Dzielenie przez zero''' − w [[matematyka|matematyce]] [[dzielenie]], w którym [[dzielnik]] jest [[zero|zerem]]; jako takie nie ma ono sensu, przez co bywa źródłem błędów obliczeniowych, często ukrytych.
'''Dzielenie przez zero''' − [[dzielenie]], w którym [[dzielnik]] jest [[zero|zerem]]; jako takie nie ma ono sensu, przez co bywa źródłem błędów obliczeniowych, często ukrytych.


Prostym przykładem błędu wynikłego z powodu dzielenia przez zero jest następujący: niech <math>a = 1</math> i <math>b = 1,</math> wówczas skoro <math>a = b,</math> to również <math>a^2 = b^2</math> oraz <math>a^2 - b^2 = 0,</math> a ze [[wzory skróconego mnożenia|wzoru na różnicę kwadratów]] jest <math>(a - b)(a + b) = 0.</math> Dzieląc stronami przez <math>a-b</math> uzyskuje się
Prostym przykładem błędu wynikłego z powodu dzielenia przez zero jest następujący: niech <math>a = 1</math> i <math>b = 1,</math> wówczas skoro <math>a = b,</math> to również <math>a^2 = b^2</math> oraz <math>a^2 - b^2 = 0,</math> a ze [[wzory skróconego mnożenia|wzoru na różnicę kwadratów]] jest <math>(a - b)(a + b) = 0.</math> Dzieląc stronami przez <math>a-b</math> uzyskuje się

Wersja z 19:48, 15 kwi 2015

Dzielenie przez zerodzielenie, w którym dzielnik jest zerem; jako takie nie ma ono sensu, przez co bywa źródłem błędów obliczeniowych, często ukrytych.

Prostym przykładem błędu wynikłego z powodu dzielenia przez zero jest następujący: niech i wówczas skoro to również oraz a ze wzoru na różnicę kwadratów jest Dzieląc stronami przez uzyskuje się

co jest równoważne a więc skąd Sprzeczność tę łatwo wyłowić zauważając, że

Wytłumaczenie

Definiując działanie algebraiczne, które dla dowolnych dwóch liczb i przyjmowało wartości pokrywające się ze zwykłym dzieleniem, w przypadku gdy oraz jakąkolwiek, ustaloną z góry, wartość dla popada się w sprzeczność bądź niejednoznaczność. Działanie dzielenia określa się jako działanie odwrotne względem mnożenia, tzn.

gdzie jest elementem odwrotnym do dla którego z definicji zachodzić ma

W ten sposób dzielenie przez zero jest tożsame z równaniem

które jest sprzeczne dla dowolnego o ile tylko Definicja ciała zawiera ten warunek, dlatego dzielenie przez zero nie ma sensu w liczbach wymiernych, rzeczywistych, czy zespolonych; każdy pierścień spełniający warunek jest pierścieniem trywialnym zawierającym tylko ten element, a więc zdefiniowanie np. liczb całkowitych (tworzących pierścień) jest wtedy niemożliwe.

Z kolei napisowi można przypisać jakąkolwiek wartość, gdyż

jakkolwiek nie dobrać wartości Dlatego dzielenia zera przez zero również nie można nazwać działaniem, gdyż brak mu wymaganej jednoznaczności wyniku, która cechuje jakiekolwiek inne dzielenie przez liczbę różną od zera. W algebrze rozpatruje się pierścienie, które mają tzw. właściwe dzielniki zera (elementy, które pomnożone przez pewien inny dają w wyniku zero) − mimo braku zgodności z intuicją definicja takich elementów jest poprawna, choć nie można przez nie dzielić (podobnie jak przez zero, które jest jedynym dzielnikiem zera w ciałach), tzn. nie są odwracalne.

Oznaczenia

Choć symbol dla dowolnego również dla zera, nie ma sensu, to oznaczenie to stosuje się w analizie matematycznej do oznaczania niewłaściwych granic ciągów, czy granic funkcji. Jeśli jest dowolną liczbą, to symbol ten oznacza, że granicą ciągu bądź funkcji jest (w zależności od znaku tej liczby). Symbol oznacza, że dana granica może mieć dowolną granicę właściwą bądź niewłaściwą, bądź może nie istnieć. W przypadku liczb rzeczywistych pomocne mogą się okazać inne kryteria zbieżności, np. twierdzenie Stolza w przypadku ciągów lub jego różniczkowy odpowiednik dla funkcji − reguła de l'Hospitala. Symbole te stosuje się również w kontekście liczb zespolonych, gdzie standardowo mają podobną interpretację.

Zobacz też