Stadion Miejski Hutnik Kraków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stadion Miejski
Hutnik Kraków
Hutnik Krakow City Stadium, 4 Ptaszyckiego street, Nowa Huta, Krakow, Poland.jpg
Suche Stawy
Państwo  Polska
Adres ul. Ptaszyckiego 4
Kraków 31-979
Właściciel miasto Kraków
Klub Hutnik Nowa Huta
Inauguracja 1950
Pojemność 6000
Wymiary boiska 105 × 68 m
Oświetlenie 1400 luksów
Nawierzchnia trawiasta
Dodatkowe wyposażenie boiska treningowe, ścianka wspinaczkowa, hala balonowa, sztuczne boisko z oświetleniem
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Stadion Miejski Hutnik Kraków
Stadion Miejski
Hutnik Kraków
50,0661°N 20,0572°E/50,066111 20,057222
Stadion Suche Stawy – wejście
KS Hutnik Nowa Huta, budynek klubowy, trwa trening drużyny Anglii, 07.06.2012

Stadion Miejski Hutnik Kraków – stadion piłkarski, na którym mecze domowe rozgrywa Hutnik Nowa Huta, jest on także siedzibą tego klubu. Znajduje się w dzielnicy XVIII Krakowa przy ul. Ptaszyckiego 4.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stadion – mieści się za wschodnim murem Opactwa Mogilskiego. Specyficzna nazwa tego miejsca (Suche Stawy) pochodzi z odleglejszej historii, ponieważ tu mogilscy Cystersi tuż za dzisiejszymi murami klasztoru, mieli swoje stawy rybne. Hodowla szła nieprzerwanie do czasu przejęcia przez Państwo ziemi zakonu pod budowę kombinatu i miasta Nowa Huta. Zniknęły wówczas stawy rybne. I tak wkrótce niemal równo z budową kombinatu i Nowej Huty powołano do życia Koło Sportowe Stal (dzisiejszy Hutnik Kraków).

Boisko wybudowano w 1953, na terenach należących do PGR Lubocza. Wykonawcami obiektu byli zawodnicy Stali Nowa Huta oraz pracownicy Huty.

W następnych latach dobudowano (ziemną) trybunę wraz z ławkami, bieżnie, boiska do siatkówki i koszykówki i stadion oficjalnie oddano do użytku 12 maja 1957.

Modernizację stadion przeszedł w 1978 w związku z organizacją w Krakowie nieoficjalnych mistrzostw Europy dla zawodników poniżej 19 roku życia. Wybudowano wówczas betonowe trybuny, budynek klubowy i zegar.

Kolejne modyfikacje stadion przeszedł dopiero w XXI wieku. Zamontowano plastikowe krzesełka, system podgrzewania murawy, sztuczne oświetlenie oraz częściowo zadaszono trybuny[1].

Ostatnie odświeżenie stadion przeszedł w związku z ME 2012. Dla trenującej na nim reprezentacji Anglii odnowiono budynki klubowe, trybunę główną i wymieniono murawę[2].

Tutaj miały miejsce legendarne mecze Hutnika w ekstraklasie, pucharze UEFA oraz pamiętne derby z Cracovią, jak i Wisłą w pierwszej, drugiej, a nawet w trzeciej lidze. Rozegrano tu również mecz ekstraklasy między Cracovią (w roli gospodarza) a Wisłą. Na stadionie swoje mecze rozgrywała również reprezentacja Polski w piłce nożnej i rugby.

Stadion gościł również lekkoatletów, kolarzy.

Suche Stawy to nie tylko dawna nazwa stadionu, ale także obiektów położonych w jego najbliższym sąsiedztwie, a są to: trzy trawiaste boiska treningowe, boisko ze sztuczą nawierzchnią i oświetleniem, hala sportowa (obecnie zarządzana przez Siemachę), korty tenisowe, zaniedbane obecnie lodowisko. Zbudowane niedawno Centrum Rozwoju Com-Com Zone posiada boisko wielofunkcyjne, ściankę wspinaczkową, basen, siłownię, rampę. Jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

30 maja 2012 Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę w sprawie nadania kompleksowi sportowemu i stadionowi nazwy Stadion Miejski Hutnik Kraków.

Ważniejsze wydarzenia[edytuj | edytuj kod]

Dojazd[edytuj | edytuj kod]

MPK Kraków

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Adam Gliksman, "Sport w Nowej Hucie" rozdział "Hutnik – Duma Nowej Huty", Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, 2016, ISBN 978-83-7577-251-7.
  2. http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/6247131,krakow-stadion-hutnika-po-euro-niszczeje-choc-wydano-ponad-milion-zlotych-zdjecia-wideo,id,t.html, „Gazeta Krakowska”, 17 września 2015.