Turniej Juniorów UEFA 1978

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piłka nożna Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej U-18 1978
UEFA Junior Tournament 1978
Dyscyplina piłka nożna
Organizator UEFA
Szczegóły turnieju
Gospodarz  Polska
Otwarcie 5 maja 1978, w czterech miastach (Bielsko-Biała, Częstochowa, Nowy Sącz, Wodzisław Śląski)
Zamknięcie (finał) 14 maja 1978, Kraków
Liczba drużyn 16 (z 32 konfederacji)
Liczba aren 15 (w 13 miastach)
I miejsce  ZSRR
II miejsce  Jugosławia
III miejsce  Polska
Statystyki turnieju
Liczba meczów 28
Liczba bramek 74 (2,64 na mecz)
Strona internetowa

Finały XXXI Międzynarodowego Turnieju Juniorów UEFA 1978 – nieoficjalnych mistrzostw Europy[1] piłkarzy do lat 19 – odbyły się w Polsce. Trwały od 5 do 14 maja 1978. Udział w rozgrywkach wzięło 14 drużyn wyłonionych w eliminacjach, gospodarz – Polska oraz zaproszona Norwegia.

Turniej odbywał się w miastach województw: bielskiego (Bielsko-Biała, Cieszyn, Kęty), częstochowskiego (Częstochowa, Lubliniec), katowickiego (Będzin, Bukowno, Chorzów, Jaworzno, Wodzisław Śląski), krakowskiego (Kraków) i nowosądeckiego (Gorlice, Nowy Sącz).

Nieoficjalny tytuł mistrzów Europy zdobył Związek Radziecki, pokonując w finale Jugosławię. Na najniższym stopniu podium stanęli gospodarze po zwycięstwie w meczu o trzecie miejsce nad reprezentacją Szkocji. Siedem pierwszych drużyn zagwarantowało sobie prawo startu w Mistrzostwach Świata U-20 1979 w Japonii – czterech ćwierćfinalistów (Polska, Związek Radziecki – zwycięzca poprzedniej edycji MŚ, Jugosławia i Szkocja) oraz zespoły, które zajęły miejsca 5-7 (Węgry, Hiszpania i Portugalia)[2].

Organizacja Mistrzostw[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 1976 r. UEFA powierzyła Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej organizację XXXI Mistrzostw Europy do lat 18 w piłce nożnej. PZPN powołał do życia Centralny Komitet Organizacyjny imprezy, który następnie utworzył Lokalne Komitety Organizacyjne w Bielsku-Białej, Katowicach, Częstochowie i Nowym Sączu, gdzie miały odbywać się mecze grupowe, oraz w Krakowie, który był areną półfinałów i finału.

Stadiony, gdzie miały odbywać się Mistrzostwa, przeszły gruntowne modernizacje, zarówno pod względem estetyki jak i funkcjonalności. Poprawiono stan nawierzchni boiska, szatnie, zaplecze sanitarne i sportowe[3].

Miasta i areny Mistrzostw[edytuj | edytuj kod]

Miasto Faza mistrzostw Stadion
Klub macierzysty
Herb Będzina Będzin faza grupowa Stadion Miejski
Sarmacja Będzin
Herb Bielska-Białej Bielsko-Biała faza grupowa Stadion BKS Stal (obecnie Stadion Miejski)
BKS Stal Bielsko-Biała
Herb Bukowna Bukowno faza grupowa Stadion MOSiR
Bolesław Bukowno
Herb Chorzowa Chorzów faza grupowa Stadion AKS
AKS Chorzów
Herb Cieszyna Cieszyn faza grupowa Stadion KS Cieszyn (obecnie Stadion MOSiR)
KS Cieszyn
Herb Częstochowy Częstochowa faza grupowa Stadion Rakowa
Raków Częstochowa
Trybuny3.JPG
Herb Gorlic Gorlice faza grupowa Stadion OSiR
Glinik Gorlice
Herb Jaworzna Jaworzno faza grupowa Stadion Miejski
Szczakowianka Jaworzno
Herb Kęt Kęty faza grupowa Stadion Hejnału (obecnie Stadion Miejski)
Hejnał Kęty
Herb Krakowa Kraków finał
mecz o 3. miejsce
Stadion Miejski (obecnie Stadion im. Henryka Reymana)
Wisła Kraków
WislaKrakowSektorAB.jpg
półfinał Stadion Suche Stawy
Hutnik Nowa Huta
półfinał Stadion Cracovii
Cracovia
Herb Lublińca Lubliniec faza grupowa Stadion Sparty
Sparta Lubliniec
Herb Nowego Sącza Nowy Sącz faza grupowa Stadion XXV-lecia PRL (obecnie Stadion im. Ojca Władysława Augustynka)
Sandecja Nowy Sącz
Herb Wodzisławia Śląskiego Wodzisław Śląski faza grupowa Stadion MOSiR
Odra Wodzisław Śląski
Stadion MOSiR Wodzisław Śl.jpg

Kwalifikacje[edytuj | edytuj kod]

Do eliminacji przystąpiło 30 młodzieżowych ekip. Kwalifikacje do nieoficjalnych Mistrzostw Europy U-18 w Polsce wyłoniły 14 finalistów.

Grupa 1[edytuj | edytuj kod]

20 października 1977, Solna

Szwecja Szwecja 1 – 0 Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) Węgry

20 października 1977, Trelleborg

Szwecja Szwecja 2 – 4 Czechosłowacja Czechosłowacja

30 października 1977, Balassagyarmat

Węgry Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) 4 – 0 Szwecja Szwecja

8 listopada 1977, Praga

Czechosłowacja Czechosłowacja 1 – 1 Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) Węgry

22 marca 1978, Praga

Czechosłowacja Czechosłowacja 3 – 2 Szwecja Szwecja

29 marca 1978, Salgótarján

Węgry Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) 1 – 0 Czechosłowacja Czechosłowacja


  Czechosłowacja Szwecja Węgierska Republika Ludowa (1949–1989)
Czechosłowacja   3:2 1:1
Szwecja 2:4   1:0
Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) 1:0 4:0  
M Reprezentacja L.m. Zw. Rem. Por. Bramki R.br. Pkt
1  Węgry 4 2 1 1 6:2 +4 5
2  Czechosłowacja 4 2 1 1 8:6 +2 5
3  Szwecja 4 1 0 3 5:11 -6 2

Grupa 2[edytuj | edytuj kod]

23 listopada 1977, Holbæk

Dania Dania 0 – 2 Szkocja Szkocja

7 grudnia 1977, Ayr

Szkocja Szkocja 1 – 0 Dania Dania


  Dania Szkocja
Dania   0:2
Szkocja 1:0  
M Reprezentacja L.m. Zw. Rem. Por. Bramki R.br. Pkt
1  Szkocja 2 2 0 0 3:0 +3 4
2  Dania 2 0 0 2 0:3 -3 0

Grupa 3[edytuj | edytuj kod]

4 października 1977, Reykjavík

Islandia Islandia 1 – 1 Walia Walia

3 listopada 1977, Bridgend

Walia Walia 0 – 1 Islandia Islandia


  Islandia Walia
Islandia   1:1
Walia 0:1  
M Reprezentacja L.m. Zw. Rem. Por. Bramki R.br. Pkt
1  Islandia 2 1 1 0 2:1 +1 3
2  Walia 2 0 1 1 1:2 -1 0

Grupa 4[edytuj | edytuj kod]

12 października 1977, Tampere

Finlandia Finlandia 1 – 1 Irlandia Irlandia

19 października 1977, Turku

Finlandia Finlandia 1 – 1 Holandia Holandia

30 listopada 1977, Doetinchem

Holandia Holandia 3 – 1 Irlandia Irlandia

22 lutego 1978, Dublin

Irlandia Irlandia 0 – 0 Holandia Holandia

14 marca 1978, Ede

Holandia Holandia 3 – 1 Finlandia Finlandia

17 marca 1978, Dublin

Irlandia Irlandia 0 – 0 Finlandia Finlandia


  Finlandia Holandia Irlandia
Finlandia   1:1 1:1
Holandia 3:1   3:1
Irlandia 0:0 0:0  
M Reprezentacja L.m. Zw. Rem. Por. Bramki R.br. Pkt
1  Holandia 4 2 2 0 7:3 +4 6
2  Finlandia 4 0 3 1 4:6 -2 1
3  Irlandia 4 0 3 1 3:5 -2 1

Grupa 5[edytuj | edytuj kod]

3 marca 1978, Beringen

Belgia Belgia 4 – 1 Irlandia Północna Irlandia Północna

22 marca 1978, Belfast

Irlandia Północna Irlandia Północna 1 – 5 Belgia Belgia


  Belgia Irlandia Północna
Belgia   4:1
Irlandia Północna 1:5  
M Reprezentacja L.m. Zw. Rem. Por. Bramki R.br. Pkt
1  Belgia 2 2 0 0 9:2 +7 4
2  Irlandia Północna 2 0 0 2 2:9 -7 0

Grupa 6[edytuj | edytuj kod]

8 lutego 1978, Londyn

Anglia Anglia 3 – 1 Francja Francja

1 marca 1978, Gagny

Francja Francja 0 – 0 Anglia Anglia


  Anglia Francja
Anglia   3:1
Francja 0:0  
M Reprezentacja L.m. Zw. Rem. Por. Bramki R.br. Pkt
1  Anglia 2 1 1 0 3:1 +2 3
2  Francja 2 0 1 1 1:3 -2 1

Grupa 7[edytuj | edytuj kod]

12 marca 1978, Vaduz

Liechtenstein Liechtenstein 0 – 6 Włochy Włochy

22 marca 1978, Falconara

Włochy Włochy 7 – 1 Liechtenstein Liechtenstein


  Liechtenstein Włochy
Liechtenstein   0:6
Włochy 7:1  
M Reprezentacja L.m. Zw. Rem. Por. Bramki R.br. Pkt
1  Włochy 2 2 0 0 13:1 +12 4
2  Liechtenstein 2 0 0 2 1:13 -12 0

Grupa 8[edytuj | edytuj kod]

15 listopada 1977, Esch-sur-Alzette

Luksemburg Luksemburg 1 – 4 Portugalia Portugalia

4 stycznia 1978, Évora

Portugalia Portugalia 2 – 0 Luksemburg Luksemburg


  Luksemburg Portugalia
Luksemburg   1:4
Portugalia 2:0  
M Reprezentacja L.m. Zw. Rem. Por. Bramki R.br. Pkt
1  Portugalia 2 2 0 0 6:1 +5 4
2  Luksemburg 2 0 0 2 1:6 -5 0

Grupa 9[edytuj | edytuj kod]

7 grudnia 1977, Fryburg Bryzgowijski

RFN Republika Federalna Niemiec (1949–1990) 2 – 0 Szwajcaria Szwajcaria

15 marca 1978, Szafuza

Szwajcaria Szwajcaria 0 – 2 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) RFN


  Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Szwajcaria
Republika Federalna Niemiec (1949–1990)   2:0
Szwajcaria 0:2  
M Reprezentacja L.m. Zw. Rem. Por. Bramki R.br. Pkt
1  RFN 2 2 0 0 4:0 +4 4
2  Szwajcaria 2 0 0 2 0:4 -4 0

Grupa 10[edytuj | edytuj kod]

4 marca 1978, Gżira

Malta Malta 0 – 2 Hiszpania Hiszpania

5 kwietnia 1978, Madryt

Hiszpania Hiszpania 0 – 0 Malta Malta


  Malta Hiszpania
Malta   0:2
Hiszpania 0:0  
M Reprezentacja L.m. Zw. Rem. Por. Bramki R.br. Pkt
1  Hiszpania 2 1 1 0 2:0 +2 3
2  Malta 2 0 1 1 0:2 -2 1

Grupa 11[edytuj | edytuj kod]

27 marca 1978, Heraklion

Grecja Grecja 1 – 1 Niemiecka Republika Demokratyczna NRD

2 kwietnia 1978, Poczdam

NRD Niemiecka Republika Demokratyczna 1 – 1 (kar. 2 - 3) Grecja Grecja


  Grecja Niemiecka Republika Demokratyczna
Grecja   1:1
Niemiecka Republika Demokratyczna 1:1  
M Reprezentacja L.m. Zw. Rem. Por. Bramki R.br. Pkt
1  Grecja 2 1 1 0 2:2 +0 2
2  NRD 2 1 1 0 2:2 -0 2

Grupa 12[edytuj | edytuj kod]

19 marca 1978, Sofia

Bułgaria Ludowa Republika Bułgarii 2 – 1 Turcja Turcja

1 kwietnia 1978, Izmir

Turcja Turcja 3 – 0 Ludowa Republika Bułgarii Bułgaria


  Ludowa Republika Bułgarii Turcja
Ludowa Republika Bułgarii   2:1
Turcja 3:0  
M Reprezentacja L.m. Zw. Rem. Por. Bramki R.br. Pkt
1  Turcja 2 1 0 1 4:2 +2 2
2  Bułgaria 2 1 0 1 2:4 -2 2

Grupa 13[edytuj | edytuj kod]

19 marca 1978, Požarevac

Jugosławia Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii 2 – 0 Rumunia w epoce komunizmu Rumunia

2 kwietnia 1978, Kilcea

Rumunia Rumunia w epoce komunizmu 0 – 2 Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Jugosławia


  Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Rumunia w epoce komunizmu
Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii   2:0
Rumunia w epoce komunizmu 0:2  
M Reprezentacja L.m. Zw. Rem. Por. Bramki R.br. Pkt
1  Jugosławia 2 2 0 0 4:0 +4 4
2  Rumunia 2 0 0 2 0:4 -4 0

Grupa 14[edytuj | edytuj kod]

30 października 1977, Garsten

Austria Austria 0 – 2 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR

29 marca 1978, Kiszyniów

ZSRR Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich 0 – 0 Austria Austria


  Austria Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
Austria   0:2
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich 0:0  
M Reprezentacja L.m. Zw. Rem. Por. Bramki R.br. Pkt
1  ZSRR 2 1 1 0 2:0 +2 3
2  Austria 2 0 1 1 0:2 -2 1

rum

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

  Półfinały Finał
             
12 majaKraków (Stadion Suche Stawy)
 Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Jugosławia 2 (4)  
 Szkocja Szkocja 2 (2)  
 
14 majaKraków (Stadion Wisły)
     Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR 3
   Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Jugosławia 0
 
 
Mecz o 3. miejsce
12 majaKraków (Stadion Cracovii) 14 majaKraków (Stadion Wisły)
 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR 2  Polska Polska  3
 Polska Polska 0    Szkocja Szkocja  1


UWAGA: W nawiasach podane są wyniki po rzutach karnych.

Skład juniorskich mistrzów Europy[edytuj | edytuj kod]

Złote medale mistrzów otrzymali: Wiktor Czanow, Wiktar Januszewski, Aleksandr Gołownia, Aszot Chaczatrjan, Serhij Najdenko, İqor Ponomaryov, Wałerij Zubenko, Jarosław Dumanski (kapitan), Mychajło Ołefirenko, Ołeh Taran, Ihar Hurynowicz, Siergiej Stukaszow, Władimir Gałajba, Siergiej Owczinnikow, trener: Siergiej Korszunow, asystent trenera Boris Ignatjew.

Również w radzieckiej drużynie w turnieju finałowym grali, m.in. Giennadij Sałow i Giennadij Szugajew[4].


 

MISTRZ EUROPY U-18 1978

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich

ZSRR
 4 TYTUŁ MISTRZA EUROPY U-18

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Turniej uzyskał oficjalnie status Mistrzostw Europy U-18 w 1980 roku (pierwsze rozgrywki pod tą nazwą w 1981 roku), do tego momentu zwycięzców uznawano za najlepszą juniorską drużynę narodową na kontynencie.
  2. UEFA Youth Tournament Under 18, 1978
  3. Oficjalna strona TS Mieszko Piast Cieszyn – Przygotowania do turnieju UEFA
  4. Гостевая книга коллекционеров протоколов футбольных матчей сообщение

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]