Stadion Miejski Hutnik Kraków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Stadion Suche Stawy)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stadion Miejski
Hutnik Kraków
Stadion Hutnika Kraków2.JPG
Państwo  Polska
Adres ul. Ptaszyckiego 4
Kraków 31-979
Właściciel miasto Kraków
Klub Hutnik Nowa Huta
Inauguracja 1950
Pojemność 6 000
Wymiary boiska 105 x 68 m
Oświetlenie 1400 luksów
Nawierzchnia trawiasta
Dodatkowe wyposażenie boiska treningowe, ścianka wspinaczkowa, hala balonowa, sztuczne boisko z oświetleniem
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Stadion MiejskiHutnik Kraków
Stadion Miejski
Hutnik Kraków
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Stadion MiejskiHutnik Kraków
Stadion Miejski
Hutnik Kraków
Ziemia 50,0661°N 20,0572°E/50,066111 20,057222
Stadion Suche Stawy - wejście
KS Hutnik Nowa Huta, budynek klubowy, trwa trening drużyny Anglii, 07.06.2012

Stadion Miejski Hutnik Kraków, poprzednio nieoficjalnie Suche Stawy – stadion piłkarski, na którym mecze domowe rozgrywa Hutnik Nowa Huta, jest on także siedzibą tego klubu. Znajduje się w dzielnicy XVIII Krakowa przy ul. Ptaszyckiego 4.

Historia[edytuj]

Stadion mieści się za wschodnim murem Opactwa Mogilskiego. Specyficzna nazwa tego miejsca pochodzi z odleglejszej historii, ponieważ tu mogilscy Cystersi tuż za dzisiejszymi murami klasztoru, mieli swoje stawy rybne. Hodowla szła nieprzerwanie do czasu przejęcia przez Państwo ziemi zakonu pod budowę kombinatu i miasta Nowa Huta. Zniknęły wówczas stawy rybne. I tak wkrótce niemal równo z budową kombinatu i Nowej Huty powołano do życia Koło Sportowe "Stal" (dzisiejszy Hutnik Kraków). Tutał miały miejsce legendarne mecze Hutnika w ekstraklasie, pucharze UEFA oraz pamiętne derby z Cracovią, jak i Wisłą w pierwszej, drugiej, a nawet w trzeciej lidze. Rozegrano tu również mecz ekstraklasy między Cracovią (w roli gospodarza), a Wisłą.

Suche Stawy to nie tylko nazwa stadionu, ale także obiektów położonych w jego najbliższym sąsiedztwie, a są to: trzy trawiaste boiska treningowe, boisko ze sztuczą nawierzchnią i oświetleniem, hala sportowa (obecnie zarządzana przez Siemachę), korty tenisowe, zaniedbane obecnie lodowisko. Zbudowane niedawno Centrum Rozwoju Com-Com Zone posiada boisko wielofunkcyjne, ściankę wspinaczkową, basen, siłownię, rampę. Jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

30 maja 2012 Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę w sprawie nadania kompleksowi sportowemu i stadionowi nazwy Stadion Miejski Hutnik Kraków.

Ważniejsze wydarzenia[edytuj]

Dojazd[edytuj]

MPK Kraków

Zobacz też[edytuj]