Stadion Miejski Hutnik Kraków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Stadion Suche Stawy)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stadion Miejski
Hutnik Kraków
Stadion Hutnika Kraków2.JPG
Państwo  Polska
Adres ul. Ptaszyckiego 4
Kraków 31-979
Właściciel miasto Kraków
Klub Hutnik Nowa Huta
Inauguracja 1950
Pojemność 6 000
Wymiary boiska 105 x 68 m
Oświetlenie 1400 luksów
Nawierzchnia trawiasta
Dodatkowe wyposażenie boiska treningowe, ścianka wspinaczkowa, hala balonowa, sztuczne boisko z oświetleniem
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Stadion MiejskiHutnik Kraków
Stadion Miejski
Hutnik Kraków
Ziemia 50,0661°N 20,0572°E/50,066111 20,057222
Stadion Suche Stawy - wejście
KS Hutnik Nowa Huta, budynek klubowy, trwa trening drużyny Anglii, 07.06.2012

Stadion Miejski Hutnik Kraków, poprzednio nieoficjalnie Suche Stawy – stadion piłkarski, na którym mecze domowe rozgrywa Hutnik Nowa Huta, jest on także siedzibą tego klubu. Znajduje się w dzielnicy XVIII Krakowa przy ul. Ptaszyckiego 4.

Historia[edytuj]

Stadion mieści się za wschodnim murem Opactwa Mogilskiego. Specyficzna nazwa tego miejsca pochodzi z odleglejszej historii, ponieważ tu mogilscy Cystersi tuż za dzisiejszymi murami klasztoru, mieli swoje stawy rybne. Hodowla szła nieprzerwanie do czasu przejęcia przez Państwo ziemi zakonu pod budowę kombinatu i miasta Nowa Huta. Zniknęły wówczas stawy rybne. I tak wkrótce niemal równo z budową kombinatu i Nowej Huty powołano do życia Koło Sportowe "Stal" (dzisiejszy Hutnik Kraków). Tutał miały miejsce legendarne mecze Hutnika w ekstraklasie, pucharze UEFA oraz pamiętne derby z Cracovią, jak i Wisłą w pierwszej, drugiej, a nawet w trzeciej lidze. Rozegrano tu również mecz ekstraklasy między Cracovią (w roli gospodarza), a Wisłą.

Suche Stawy to nie tylko nazwa stadionu, ale także obiektów położonych w jego najbliższym sąsiedztwie, a są to: trzy trawiaste boiska treningowe, boisko ze sztuczą nawierzchnią i oświetleniem, hala sportowa (obecnie zarządzana przez Siemachę), korty tenisowe, zaniedbane obecnie lodowisko. Zbudowane niedawno Centrum Rozwoju Com-Com Zone posiada boisko wielofunkcyjne, ściankę wspinaczkową, basen, siłownię, rampę. Jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

30 maja 2012 Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę w sprawie nadania kompleksowi sportowemu i stadionowi nazwy Stadion Miejski Hutnik Kraków.

Ważniejsze wydarzenia[edytuj]

Dojazd[edytuj]

MPK Kraków

Zobacz też[edytuj]