Staw Upadowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Staw Upadowy
Ilustracja
Staw Upadowy – większy staw
(widok w kierunku południowym)
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowości nadbrzeżne

Katowice

Wysokość lustra

286 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

5,52 ha

Położenie na mapie Katowic
Mapa konturowa Katowic, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw Upadowy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw Upadowy”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw Upadowy”
Ziemia50°15′06,09″N 19°04′21,75″E/50,251692 19,072708

Staw Upadowy – zespół dwóch stawów znajdujących się we wschodniej części Katowic, na terenie dzielnicy Janów-Nikiszowiec[1], przy ulicy Transportowców i ulicy Gospodarczej[2], powstałe na terenach poprzemysłowych (rejon zlikwidowanego wyrobiska kopalnianego „Upadowa IV”[3]).

Łączna powierzchnia obydwu stawów wynosi 5,52 ha[4] i znajdują na obszarze bezodpływowym wewnątrz zlewni Rawy[5]. Brzegi stawów są gęsto porośnięte pałką wąskolistną. Właścicielem większego stawu jest Okręg Katowice Polskiego Związku Wędkarskiego. Staw ten jest miejscem połowu – żyją tu głównie sumiki, karpie, liny, karasie i szczupaki[6].

Trasą wokół większego stawu przebiega żółta trasa rowerowa nr 5, łącząca Dolinę Trzech Stawów z granicą Katowic i Sosnowca w rejonie Borek przez Szopienice i Roździeń[7]. W pobliżu stawów znajduje się historyczna część Katowic – Kolonia Amandy[2], a także osiedle Nowy Nikiszowiec[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b OpenStreetMap: Mapa Podstawowa. www.openstreetmap.org. [dostęp 2020-11-01]. (pol.).
  2. a b Główny Urząd Geodezji i Kartografii: Geoportal Krajowy. Skany map topograficznych. Mapa topograficzna z 1992 roku. Skala 1:10 000. mapy.geoportal.gov.pl. [dostęp 2020-10-26]. (pol.).
  3. Urząd Miasta Katowice: Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w rejonie ulic: Murckowska - Porcelanowa w Katowicach. www.bip.katowice.eu. [dostęp 2011-05-03]. (pol.).
  4. Urząd Miasta Katowice, Prognoza oddziaływania na środowisko projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Katowice – II edycja [online], 2009, s. 69–70 (pol.).
  5. Opracowanie ekofizjograficzne podstawowe z elementami opracowania ekofizjograficznego problemowego (problematyka ochrony dolin rzecznych oraz ograniczeń dla zagospodarowania terenu wynikających z wpływu działalności górniczej) dla potrzeb opracowania projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego obszarów położonych w mieście Katowice, Załącznik nr 15, Katowice: WERONA, 2014 (pol.).
  6. Tomasz K: Staw Upadowy. wedkuje.pl. [dostęp 2020-11-01]. (pol.).
  7. Urząd Miasta Katowice: Katowice na rowery. Trasy. www.katowice.eu. [dostęp 2020-10-05]. (pol.).