Staw Upadowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Staw Upadowy
Ilustracja
Staw Upadowy – większy staw
(widok w kierunku południowym)
Położenie
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Miejscowości nadbrzeżne Katowice Flaga.svg Katowice
Wysokość lustra 286 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 5,52 ha
Położenie na mapie Katowic
Mapa konturowa Katowic, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw Upadowy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw Upadowy”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw Upadowy”
Ziemia50°15′06,09″N 19°04′21,75″E/50,251692 19,072708

Staw Upadowy − zespół dwóch stawów znajdujących się we wschodniej części Katowic, na terenie jednostki pomocniczej Janów-Nikiszowiec[1], przy ul. Transportowców[2], powstały na terenach poprzemysłowych (rejon zlikwidowanego wyrobiska kopalnianego Upadowa IV[3]).

Łączna powierzchnia obydwu stawów wynosi 5,52 ha[4] i znajdują na obszarze bezodpływowym wewnątrz zlewni Rawy[5]. Brzegi stawów są gęsto porośnięte pałką wąskolistną. Właścicielem większego stawu jest Okręg Katowice Polskiego Związku Wędkarskiego. Staw ten jest miejscem połowu – żyją tu głównie sumiki, karpie, liny, karasie i szczupaki[6].

Trasą wokół większego stawu przebiega żółta trasa rowerowa nr 5, łącząca Dolinę Trzech Stawów z granicą Katowic i Sosnowca w rejonie Borek przez Szopienice i Roździeń[7]. W pobliżu stawów znajduje się historyczna część Katowic − Kolonia Amandy[2], a także osiedle Nowy Nikiszowiec[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]