Bolina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy zbiornika wodnego. Zobacz też: Potok Bolina.
Staw Bolina
Położenie
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Miejscowości nadbrzeżne Katowice
Wysokość lustra 255 m n.p.m.
Morfometria
Wymiary
• max długość
• max szerokość

0,3 km
0,1 km
Położenie na mapie Katowic
Mapa lokalizacyjna Katowic
Staw Bolina
Staw Bolina
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Staw Bolina
Staw Bolina
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Staw Bolina
Staw Bolina
Ziemia50°13′52,57″N 19°05′01,86″E/50,231269 19,083850
Bolina
Staw Bolina
Prace remontowe w ośrodku Bolina
Muszla koncertowa w ośrodku Bolina w latach 70. XX wieku.
Autobus linii 109, który kończy swoją trasę na Bolinie

Bolinazbiornik wodny oraz ośrodek wypoczynkowy znajdujący się w Katowicach, przy ulicy Leśnego Potoku, pomiędzy dzielnicami Janów i Giszowiec. Przy ośrodku płynie Potok Bolina, który zasila zbiornik wodny.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia kompleksu parkowo-wodnego "Bolina" sięga lat pięćdziesiątych XX wieku, gdy KWK „Wieczorek” postanowiła stworzyć tutaj miejsce rekreacji dla swoich pracowników. Na terenie kompleksu oprócz parku znajdowało się pole namiotowe, basen, przystań kajakowa, bar, plac zabaw oraz "muszla" koncertowa do występów muzycznych. Po latach część urządzeń została zdewastowana, a basen jest zasypany. Przyczyniły się do tego m.in. szkody górnicze i Potok Bolina, która zalewała teren. 16 października 2000 roku powstało Stowarzyszenie Utrzymania i Ochrony Ośrodka Zieleni "Bolina", którego celem jest przywrócenie kompleksowi dawnej świetności. Miasto porozumiało się z KWK Wieczorek w sprawie renowacji terenu. Kopalnia wyrównała teren i przygotowała projekt nowego ośrodka. Budowę sfinansowało miasto. W lipcu 2006 roku rozpoczęły się prace remontowe, zakończono je pod koniec czerwca 2007 roku. Renowacja ośrodka kosztowała 3,1 mln złotych.

Ośrodek[edytuj | edytuj kod]

Obecnie na obszarze ośrodka jest: trawiaste boisko do gry w piłkę nożną, betonowe wielofunkcyjne boisko do gry w koszykówkę i siatkówkę, dwa stoły do ping-ponga, dziewięć stołów do gry w szachy, plac zabaw, zadaszone miejsce na grilla oraz krąg estradowy.

W ośrodku zainstalowanych jest 55 lamp parkowych, zasadzonych jest 2850 drzewek i krzewów, znajduje się tu także 80 ławek. Znajduje się tu również sieć brukowanych alejek.

Do ośrodka można dojechać autobusem KZK GOP linii 109 (trasa Osiedle WitosaJanów Bolina).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]