Sytuacja prawna i społeczna osób LGBT na Ukrainie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
LGBT flag map of Ukraine.svg

Sytuacja prawna i społeczna osób LGBT na Ukrainie - kontakty homoseksualne został zalegalizowane na Ukrainie w 1991 roku. W tym samym roku zrównano ze sobą wiek osób legalnie dopuszczających się kontaktów homo- i heteroseksualnych - wynosi on 16 lat. Mężczyźni homoseksualni są wykluczeni ze służby wojskowej z powodu swojej orientacji seksualnej.

Ochrona prawna przed dyskryminacją[edytuj | edytuj kod]

Ukraińska konstytucja gwarantuje wszystkim obywatelom równość wobec prawa i zakazuje dyskryminacji z jakiejkolwiek przyczyny. Nie ujmuje ona wprost orientacji seksualnej jako jednej z chronionych kategorii, jednak odpowiednia interpretacja tej ustawy zasadniczej pozwala na ochronę mniejszości seksualnych. Nie było jednak jeszcze takiej interpretacji konstytucji przez sąd.

W 2003 roku zaproponowano poprawkę do obowiązującego kodeksu pracy zakazującą między innymi dyskryminacji z powodu orientacji seksualnej.

Uznanie związków osób tej samej płci[edytuj | edytuj kod]

W ukraińskim ustawodawstwie nie istnieje żadna prawna forma uznania związków jednopłciowych. Nie proponowano żadnych projektów, które miałyby uregulować tę kwestię w najbliższym czasie.

Życie osób LGBT w kraju[edytuj | edytuj kod]

Ukraińcy należą do społeczeństw nietolerancyjnych wobec homoseksualistów. Według sondażu Pew Global Attitudes Project z 2002 roku tylko 17% Ukraińców uważa, że homoseksualizm powinien być akceptowany przez społeczeństwo[1]. O zauważalnym wzroście tolerancji można mówić jedynie w odniesieniu do dużych miast. Około 15% mieszkańców Ukrainy popiera wprowadzenie związków partnerskich[2].

Na Ukrainie istnieje średniej wielkości scena gejowska. Jej centrum jest Kijów. Miasto to dysponuje kilkoma lokalami, w których osoby LGBT mogą czuć się swobodnie. Podobne miejsca istnieją niemal w każdym większym mieście.

W kraju wydawane są publikacje, działa kilka organizacji zajmujących się walką o prawa społeczności LGBT. W pierwszej manifestacji LGBT w Dniepropietrowsku, a następnie w Kijowie, wzięło udział kilkaset osób.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]