Sytuacja prawna i społeczna osób LGBT w Albanii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Prawo a dyskryminacja osób homoseksualnych[edytuj | edytuj kod]

Kontakty homoseksualne zostały zalegalizowane w Albanii w 1995 roku[1]. Wiek dopuszczający kontakty seksualne jest wyższy dla gejów i lesbijek, niż dla osób heteroseksualnych. Zgodnie z artykułem 175. kodeksu karnego, za dopuszczenie się kontaktów homoseksualnych z osobą w wieku poniżej 16 lat grozi kara do 2 lat więzienia. Dla kontaktów heteroseksualnych wiek ten wynosi 14 lat.

Ochrona prawna przed dyskryminacją[edytuj | edytuj kod]

W albańskim ustawodawstwie nie ma ujętego wprost zakazu dyskryminacji przez wzgląd na orientację seksualną. Nie ma także żadnych planów uregulowania tej kwestii.

Uznanie związków osób tej samej płci[edytuj | edytuj kod]

W Albanii nie ma żadnej prawnej formy uznania związków jednopłciowych. Nie ma także żadnych planów uregulowania tej kwestii.

29 lipca 2009 roku premier Sali Berisha zapowiedział, że jego rząd skieruje do parlamentu projekt ustawy legalizującej małżeństwa osób tej samej płci[2][3].

Życie osób LGBT w kraju[edytuj | edytuj kod]

Według raportu Departamentu Stanu USA z 2004 roku, w kraju zdarzają się arbitralne zatrzymania i pobicia osób homoseksualnych przez policję. Tego typu przypadki były sygnalizowane przez Albańską Grupę Praw Człowieka[4].

Pierwszą w kraju organizacją LGBT była Shoquata Gay Albania[5]. Nie wydaje się prasy gejowskiej i nie organizuje parad.

Przypisy

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]