Sytuacja prawna i społeczna osób LGBT w Gruzji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Prawo wobec kontaktów homoseksualnych[edytuj]

Lesbijki, geje, biseksualiści i transseksualiści (osoby LGBT) mogą się spotkać w Gruzji z trudnościami, których nie spotykają osoby nie-LGBT. Kontakty homoseksualne, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, są legalne w tym kraju od 2000[1], jednak rozwiązania prawne, na przykład dotyczące wspólnego gospodarstwa, nie sprzyjają osobom LGBT tak jak osobom heteroseksualnym[1]. Wiek osób dopuszczających się kontaktów homo- i heteroseksualnych jest równy i wynosi szesnaście lat.

Służba wojskowa[edytuj]

Brak danych.

Historia[edytuj]

Kontakty homoseksualne (jednak tylko pomiędzy dorosłymi mężczyznami) zostały zakazane przez Józefa Stalina w 1933 i prawdopodobnie wiele osób ściganych sądownie na podstawie tego prawa zostało wysłanych do obozów koncentracyjnych na Syberii. Artykuł dotyczący tego prawa był również wykorzystywany przez władze sowieckie przeciwko ruchom dysydentów. Gruziński reżyser Siergiej Paradżanow został dwukrotnie skazany na karę pozbawienia wolności pod pretekstem uprawiania seksu analnego, kiedy jego dzieła zaczęły być zatrważająco dysydenckie dla sowieckich cenzorów filmowych. Po roku 1993, kiedy Gruzja była już niepodległa, nie wykorzystano tego artykułu ani razu w celu uwięzienia kogokolwiek. Dzięki członkostwu Gruzji w Radzie Europy, w 2000 przyjęto nowy kodeks karny, nienawiązujący do homoseksualizmu w żadnym z artykułów[1].

Ochrona prawna przed dyskryminacją[edytuj]

Od 2006, zgodnie z nowym kodeksem pracy, dyskryminacja z powodu orientacji seksualnej jest w miejscu pracy zabroniona.

Uznanie związków tej samej płci[edytuj]

Ogólnokrajowe[edytuj]

W gruzińskim ustawodawstwie nie istnieje żadna prawna forma uznania związków jednopłciowych.

Adopcja dzieci przez pary jednopłciowe[edytuj]

Pary jednopłciowe nie mają w Gruzji prawa do adopcji dzieci - zarówno tych z domu dziecka, jak i tych, których jedna z osób jest rodzicem biologicznym.

Życie osób LGBT w kraju[edytuj]

Jeśli chodzi o kwestie społeczne, homoseksualiści to jedna z najbardziej nielubianych grup w społeczeństwie - do tego stopnia, że większość respondentów jako kolegę z pracy woli alkoholika niż homoseksualistę. Gruzińską prasę zalały teorie spiskowe ostrzegające ludność przed mafią pederastów. Jedyna organizacja w Gruzji, działająca na rzecz osób LGBT, zaczęła wydawać czasopismo Me Magazine w celu polepszenia wizerunku osób LGBT w mediach, jednak gruzińskie media na ogół cenzurują temat homoseksualizmu. W październiku 2007 jeden z uczestników programu Bar-4 dokonał publicznego coming outu. Po interwencji prezydenta Gruzji i Eliasza II, został on usunięty z programu[2].

Przypisy

  1. a b c State-sponsored Homophobia A world survey of laws prohibiting same sex activity between consenting adults
  2. Chuck Stewart - The Greenwood Encyclopaedia of LGBT issues worldwide, 2010.

Zobacz też[edytuj]