Sytuacja prawna i społeczna osób LGBT w Gruzji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tęczowa flaga – symbol społeczności LGBT
Tęczowa flaga w kształcie Gruzji

Prawo wobec kontaktów homoseksualnych[edytuj | edytuj kod]

Lesbijki, geje, biseksualiści i transseksualiści mogą się spotkać w Gruzji z trudnościami, których nie spotykają osoby heteroseksualne. Kontakty homoseksualne, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, są legalne w tym kraju od roku 2000[1], jednak rozwiązania prawne, np. dotyczące wspólnego gospodarstwa, nie sprzyjają osobom LGBT tak jak osobom heteroseksualnym[1]. Wiek przyzwolenia dla kontaktów homo- i heteroseksualnych jest równy i wynosi 16 lat.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kontakty homoseksualne pomiędzy dorosłymi mężczyznami zostały zakazane przez Józefa Stalina w 1933 i prawdopodobnie wiele osób ściganych sądownie na podstawie tego prawa zostało wysłanych do obozów koncentracyjnych na Syberii. Artykuł dotyczący tego prawa był również wykorzystywany przez władze sowieckie przeciwko ruchom dysydentów. Gruziński reżyser Siergiej Paradżanow został dwukrotnie skazany na karę pozbawienia wolności pod pretekstem uprawiania seksu analnego, kiedy jego dzieła zaczęły być zatrważająco dysydenckie dla sowieckich cenzorów filmowych. Po roku 1993, kiedy Gruzja była już niepodległa, nie wykorzystano tego artykułu ani razu w celu uwięzienia kogokolwiek. Dzięki członkostwu Gruzji w Radzie Europy w roku 2000 przyjęto nowy kodeks karny, nienawiązujący do homoseksualizmu w żadnym z artykułów[1].

Ochrona prawna przed dyskryminacją[edytuj | edytuj kod]

Od 2006 roku, zgodnie z nowym kodeksem pracy, dyskryminacja z powodu orientacji seksualnej jest w miejscu pracy zabroniona.

Uznanie związków tej samej płci[edytuj | edytuj kod]

W gruzińskim ustawodawstwie nie istnieje żadna prawna forma uznania związków jednopłciowych.

W roku 2016 została zorganizowana inicjatywa w sprawie referendum dotyczącego wpisania do Konstytucji Gruzji definicji małżeństwa jako „dobrowolnego związku mężczyzny i kobiety”. Inicjatorzy referendum zebrali pod wnioskiem 200 000 podpisów, jednak inicjatywa została zawetowana przez prezydenta Giorgi Margwelaszwilego. Natomiast premier Gruzji Giorgi Kwirikaszwili wyraził poparcie dla poprawki zapowiedział, że planuje wprowadzenie jej do Konstytucji przez parlament po wyborach w październiku 2016 roku[2].

Adopcja dzieci przez pary jednopłciowe[edytuj | edytuj kod]

Pary jednopłciowe nie mają w Gruzji prawa do adopcji dzieci - zarówno tych z domu dziecka, jak i tych, których jedna z osób jest rodzicem biologicznym.

Życie osób LGBT w kraju[edytuj | edytuj kod]

Jeśli chodzi o kwestie społeczne, homoseksualiści to jedna z najbardziej nielubianych grup w społeczeństwie - do tego stopnia, że większość respondentów jako kolegę z pracy woli alkoholika niż homoseksualistę. Gruzińską prasę zalały teorie spiskowe ostrzegające ludność przed mafią pederastów. Jedyna organizacja w Gruzji, działająca na rzecz osób LGBT, zaczęła wydawać czasopismo Me Magazine w celu polepszenia wizerunku osób LGBT w mediach, jednak gruzińskie media na ogół cenzurują temat homoseksualizmu. W październiku 2007 jeden z uczestników programu Bar-4 dokonał publicznego coming outu. Po interwencji prezydenta Gruzji i Eliasza II został on usunięty z programu[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c State-sponsored Homophobia A world survey of laws prohibiting same sex activity between consenting adults
  2. Thea Morrison: Government to Finalize Marriage Definition after Elections (ang.). Georgia Today, 25 sierpnia 2016. [dostęp 2016-08-27].
  3. Chuck Stewart - The Greenwood Encyclopaedia of LGBT issues worldwide, 2010.