Sytuacja prawna i społeczna osób LGBT w Belgii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tęczowa flaga – symbol społeczności LGBT
Tęczowa flaga w kształcie Belgii

Prawo wobec kontaktów homoseksualnych[edytuj | edytuj kod]

Kontakty homoseksualne zostały zalegalizowane w Belgii już w 1795 roku, jednak dopiero w 1985 roku zrównano ze sobą wiek osób legalnie dopuszczających się kontaktów homo- i heteroseksualnych, wynosi on 16 lat[1].

Ochrona prawna przed dyskryminacją[edytuj | edytuj kod]

Belgijskie prawo gwarantuje ogólny zakaz dyskryminacji przez wzgląd na orientację seksualną. Został on zawarty w kodeksie karnym i obejmuje różne dziedziny życia, w tym miejsce pracy. Przepisy te obowiązują w kraju od 2003 roku[1].

Obecnie do belgijskich szkół podstawowych i średnich wprowadza się podręcznik dla nauczycieli Zwalczyć Homofobię, który ma wyeliminować szkolną homofobię[2].

Geje, lesbijki i biseksualiści nie są wykluczeni z służby wojskowej z powodu swojej orientacji seksualnej[3].

Azyl

Belgijskie przepisy prawne przyznają prawo do ubiegania się o azyl polityczny z powodu prześladowań przez wzgląd na orientacje seksualną we własnym kraju[4].

Uznanie związków osób tej samej płci[edytuj | edytuj kod]

W 2000 roku w Belgii zalegalizowano związki partnerskie par tej samej i przeciwnej płci. Przyznają one część praw z tych, jakie mają małżeństwa[5].

W rok 2003 Belgia stała się drugim krajem na świecie, w którym zalegalizowano małżeństwa homoseksualne. Ustawa ta została przyjęta w Senacie 46:15[6], a w Izbie Deputowanych stosunkiem głosów 91:22.[7][8] W latach 2003-2006 takie małżeństwa nie miały prawa do adopcji dzieci. Od 2006 małżeństwa jednopłciowe mają taką możliwość[9]. Mają także możliwość zawarcia związku małżeńskiego z osobą z kraju, który nie uznaje małżeństw homoseksualnych[10].

Życie osób LGBT w kraju[edytuj | edytuj kod]

Belgowie należą do społeczeństw bardzo tolerancyjnych wobec przedstawicieli LGBT. Według sondażu Eurobarometr, wykonanego na zlecenie UE w 2006 roku, 62% Belgów popiera małżeństwa homoseksualne, a 43% wprowadzone w tym samym roku prawo adopcyjne dla osób tej samej płci[11].

W Belgii istnieje duża scena gejowska. Jej centrum są Bruksela i Antwerpia. Miasta te dysponują dziesiątkami lokali gejowskich i gay-friendly.

Wydawane są tam publikacje, działają liczne organizacje zajmujące się niesieniem pomocy przedstawicielom LGBT o zasięgu ogólnokrajowym i regionalnym. Każdego roku ulicami stolicy maszerują parady mniejszości seksualnych (gay pride parade). Najliczniejszą tego typu manifestacją była parada z 2007 roku, która zgromadziła około 17,000 uczestników[12].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]