Sytuacja prawna i społeczna osób LGBT w Finlandii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tęczowa flaga – symbol społeczności LGBT

Prawo wobec kontaktów homoseksualnych[edytuj | edytuj kod]

Kontakty homoseksualne zostały zalegalizowane w Finlandii w 1971, a w 1999 zrównano wiek osób legalnie dopuszczających się kontaktów homo- i heteroseksualnych, wynosi on 16 lat[1][2].

Ochrona prawna przed dyskryminacją[edytuj | edytuj kod]

Fińskie prawo gwarantuje ogólny zakaz dyskryminacji przez wzgląd na orientację seksualną. Został on zawarty w kodeksie karnym i obejmuje różne dziedziny życia[2]. Podobny zakaz został również zawarty w kodeksie pracy w 1995 roku[1].

Geje, lesbijki i biseksualiści nie są wykluczeni ze służby wojskowej z powodu swojej orientacji seksualnej[3].

Uznanie związków osób tej samej płci[edytuj | edytuj kod]

W 2002 w Finlandii zalegalizowano związki partnerskie par tej samej płci. Dają one większość praw z tych, jakie mają małżeństwa heteroseksualne. W 2009 Finlandia umożliwiła parom tej samej płci adopcję dzieci jednego z partnerów[4][5][6].

W 2014 fiński parlament przyjął ustawę dotyczącą małżeństw jednopłciowych. Był to pierwszy w historii Finlandii przypadek przyjęcia prawa w drodze obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej[7]. Prawo wejdzie w życie 1 marca 2017. Zarazem Finlandia przestanie rejestrować nowe związki partnerskie[8].

Nowe prawo małżeńskie wpłynie równie na sytuację osób transpłciowych. Od osób poddających się operacji korekty płci nie będzie już wymagane, aby były stanu wolnego[8].

Życie osób LGBT w kraju[edytuj | edytuj kod]

Finowie należą do społeczeństw bardzo tolerancyjnych wobec przedstawicieli mniejszości seksualnych. Według sondażu Eurobarometr, wykonanego na zlecenie UE w 2006 roku, 45% Finów popiera zalegalizowanie małżeństw homoseksualnych, a 23% nadanie praw adopcyjnych dla osób tej samej płci[9].

W Finlandii istnieje średniej wielkości scena gejowska. Jej centrum są Helsinki. Miasto to dysponuje kilkoma lokalami (puby, bary, dyskoteki, sauny, hotele, restauracje itp.) gejowskimi i gay-friendly. Wydawane są tam publikacje, działa kilka organizacji zajmujących się niesieniem pomocy przedstawicielom LGBT i walką z homofobią. Każdego roku ulicami stolicy maszerują parady mniejszości seksualnych (gaypride parade).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]