Sytuacja prawna i społeczna osób LGBT na Węgrzech

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Prawo wobec kontaktów homoseksualnych[edytuj | edytuj kod]

Kontakty homoseksualne zostały zalegalizowane na Węgrzech w 1962 roku[1]. W 2004 roku zrównano ze sobą wiek osób legalnie dopuszczających się kontaktów homo- i heteroseksualnych; wynosi on 14 lat. Był to wynik decyzji Trybunału Konstytucyjnego z 2002 roku, który uznał ówczesne przepisy za niezgodne z konstytucją.

Ochrona prawna przed dyskryminacją[edytuj | edytuj kod]

Ogólnokrajowa

Węgierskie prawo gwarantuje ogólny zakaz dyskryminacji przez wzgląd na orientację seksualną. Został on zawarty w „Akcie o Równym Traktowaniu” i obejmuje różne dziedziny życia, między innymi miejsce pracy. Przepisy te obowiązują w kraju od 2004 roku.

Podobny zakaz został również zawarty w „Akcie o Zdrowiu Publicznym” z 1997 roku.

W 1995 roku sąd rozszerzająco zinterpretował konstytucję, orzekając, że chroni ona przed dyskryminacją również z powodu orientacji seksualnej, nawet jeśli taki zapis nie jest tam wyraźnie ujęty.

Geje nie są wykluczeni ze służby wojskowej z powodu swojej orientacji seksualnej.

Azyl

Węgierskie przepisy prawne nie przyznają prawa do ubiegania się o azyl polityczny z powodu prześladowań przez wzgląd na orientację seksualną we własnym kraju.

Uznanie związków osób tej samej płci[edytuj | edytuj kod]

Ogólnokrajowe

W 1996 roku Węgry zalegalizowały konkubinaty par tej samej płci. Było to następstwem decyzji sądu, która zapadła rok wcześniej. Przyznają one takie same prawa, jak w przypadku konkubinatów par heteroseksualnych. Konkubinaty dają tylko część praw z tych jakie, mają małżeństwa, m.in. wykluczają adopcję dzieci. Pary nie są oficjalnie rejestrowane w urzędzie, za każdym razem muszą zwracać się do sądu.

W grudniu 2007 roku Węgry zalegalizowały związki partnerskie między osobami tej samej i przeciwnej płci. Parom, które zawrą związek, będą przysługiwały niemal wszystkie prawa właściwe dla małżeństw. Istotnymi ograniczeniami, w porównaniu do małżeństw, będą: brak możliwości adopcji dzieci, przyjęcia nazwiska partnera oraz prawa do refundacji zapłodnienia in vitro. Prawo to zostało przyjęte przez węgierski parlament 185 głosami za, przy 154 głosach przeciw i dziewięciu wstrzymujących się i wejdzie w życie w 2009 roku[2][3][4][5][6]. Projekt ten został zaproponowany przez węgierską partię socjalistyczną - MSzP.

Liberalna partia SzDSz wzywa rząd do legalizacji małżeństw homoseksualnych.

Życie osób LGBT w kraju[edytuj | edytuj kod]

Parada równości w Budapeszcie, rok 2008

Mieszkańcy Węgier są w większości przeciwnikami możliwości zawierania małżeństw homoseksualnych. Optują również za brakiem możliwości adopcji dzieci przez takie pary. Większa część badanych jest również przeciwna homoseksualnym związkom partnerskim.

Poparcie Węgrów wobec Za Przeciw
Homoseksualnych związków partnerskich (2005) 36 58
Małżeństw homoseksualnych (2003) 37 55
Małżeństw homoseksualnych (2005) 25 70
Małżeństw homoseksualnych (2006) 18
Adopcji dzieci przez homoseksualistów (2003) 34 61
Adopcji dzieci przez homoseksualistów (2005) 25 71
Adopcji dzieci przez homoseksualistów (2006) 13
Zna osobiście geja lub lesbijkę (2005) 8 87

Źródło (za 2006):

Na Węgrzech istnieje duża scena gejowska. Jej centrum jest Budapeszt. Miasto to dysponuje dziesiątkami lokalów (puby, bary, dyskoteki, sauny, hotele, restauracje itp.) gejowskich i gay-friendly. Ponadto w każdym dużym (ponad 100 tys. mieszk.) mieście i w wielu mniejszych istnieje przynajmniej jeden lokal, w którym geje i lesbijki mogą czuć się w miarę swobodnie.

W kraju wydawane są publikacje, działają liczne organizacje o zasięgu ogólnokrajowym zajmujące się niesieniem pomocy przedstawicielom LGBT i walką z nietolerancją czy o równouprawnienie. Każdego roku ulicami stolicy maszerują parady mniejszości seksualnych (gay pride parade). Jedną z najliczniejszych tego typu imprez była parada w 2003 roku, która zgromadziła około 3.000 uczestników.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. LGBT world legal wrap up survey
  2. Magda Hartman, Związki partnerskie jeszcze w tej kadencji Sejmu?, Pardon.pl, 20-12-2007
  3. Węgry: legalizacja cywilnych związków osób tej samej płci, Gazeta.pl, 18-12-2007
  4. Homoseksualiści od teraz legalnie, tvn24.pl, 18-12-2007
  5. Węgrzy legalizują związki par homoseksualnych. kobiety-kobietom.com (z Interia.pl), 18 grudnia 2007. [dostęp 6 grudnia 2010].
  6. Hungary approves partnership legislation, Pinknews.co.uk, 18-12-2007

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]